Az OBIC 2016-os létrejöttét több tényező indokolta. Az átrendeződő nemzetközi gazdasági és politikai környezet Európában új távlatokat nyitott mind a külgazdasági kapcsolatokat, mind pedig a tudástranszfert tekintve Kelet-Ázsia és Magyarország között, és fokozott igényt támasztott a kelet-ázsiai régió nyelveit, kultúráját, gazdaságát ismerő, képzett és tapasztalt szakemberek iránt. A „keleti nyitás” politikája olyan új lehetőségeket teremtett, amelyek kiaknázásához az OBIC a hallgatói és kutatói mobilitás, a tudományos kutatás, az intézményközi kapcsolatok fejlesztése és a keleti nyelvek oktatása révén hátteret tud biztosítani.
Az OBIC általános célja a magyar gazdaság versenyképességének fejlesztése a kelet-ázsiai régió tapasztalatainak megértésén keresztül. Fontos szerepet tölt be a BGE nemzetközi stratégiájának megvalósításában és konkrét célkitűzése, hogy a keleti üzleti tanulmányok terén vezető intézménnyé váljon. Tevékenységeinek célországai India, Indonézia, Japán, a Kínai Népköztársaság, a Koreai Köztársaság, Malajzia, Szingapúr, Thaiföld, Vietnam és a Fülöp-szigetek, emellett pedig a csendes-óceáni térség egyéb államaira is figyelmet fordít. Az OBIC támogatja az ázsiai nyelvek és interkulturális menedzsment oktatását, téma- és célcsoportspecifikus tréningek szervezését és alkalmazott kutatások végzését, valamint mobilitási- és ösztöndíjprogramok kidolgozását, meghirdetését és működtetését. Az elmúlt 4 évben mintegy 50 oktató vett részt oktatási, kutatási projektekben és mobilitási programokban, illetve közel 450 hallgató végzett tanulmányokat az OBIC programjai keretében.
Fókuszban a magas szintű tudományos kutatómunka, a mobilitás és az ismeretek széles körű terjesztése
Az OBIC kutatóközpontjának munkája alapvetően a kelet-ázsiai országok gazdaságára és társadalmára összpontosít, rendszeresen működtetve kutatócsoportokat a BGE oktatói, valamint kelet-ázsiai kutatási fókuszú külföldi kutatók bevonásával. Eredményeit számos, magas színvonalú konferencia- és tanulmánykötetben, illetve kiadványban teszi közzé. A legjelentősebb OBIC Book Series könyvsorozat 2016 óta jelenik meg és immár 8 számmal büszkélkedhet, melyek változatos témákat ölelnek fel, a gazdaságfejlesztési stratégiáktól az egyes országokra koncentráló tanulmánygyűjteményekig.
A Központ lehetőséget nyújt Egyetemünk oktatóinak és kutatóinak, hogy kutatói mobilitási pályázatban vegyenek részt, valamint támogatja nemzetközi kutatók mobilitását, melynek keretein belül a meghívott oktatók és kutatók a Budapesti Gazdasági Egyetemen végezhetnek kutatásokat.
Az OBIC minden év tavaszán megszervezi Egyetemünk egyik legjelentősebb nemzetközi konferenciáját is. Az eseménysorozaton az elmúlt három alkalommal több mint 140 előadó és 400 résztvevő képviseltette magát 20 országból.
OBIC számokban