«2020. szeptember»

Nemzetközi Gazdaság és Gazdálkodás Mesterszak / INTERNATIONAL ECONOMY AND BUSINESS MASTER

A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik alapvető nemzetközi, mikro- és makrogazdasági, nemzetközi politikai, európai integrációs, nemzetközi jogi, regionális és civilizációs/globalizációs, valamint üzleti ismereteik birtokában képesek a gazdasági intézményrendszer különböző területein és szintjein nemzetközi jellegű közgazdasági elemző munkára, önálló munka végzésére a döntés-előkészítő,- elemző feladatok megoldásában. Megfelelő ismeretekkel rendelkeznek tanulmányaik doktori képzés keretében történő folytatásához.

The aim of the course is to train highly qualified graduates who are able to understand and analyse the international economical processes as well as prepare, make and controll decisions in the area of international ecomomy and business.

The programme covers a wide range of theoretical knowledge (Advanced Micro- and Macroeconomics, International Economics, International political economy, Research methodology etc.) along with practical skills (English Language for the Business Sector, Analyses of Regional Integration, etc.) which is the main profile of the College. The aim is to combine both marco- and microeconomical courses thet can help the students to gain a wide and deep understanding of complex international economical and financial processes.

The programme prepares graduates who are able to work for multinational companies, small and medium sized companies or in public administration, international institutions as managers, experts or researchers.

Hírek

Nemzetköz tanulmányok, Marketing és Nemzetközi gazdaság és gazdálkodás mesterszak szakmai pótfelvételi! A motivációs beszélgetés időpontja: 2015. augusztus 13. 14 óra Helye: Külkereskedelmi Kar, 1165. Budapest, Diósy Lajos...