«2020. február»

A Magyar Természettudományi Társulat jubileumi konferenciája a KVIK-en 2015.11.20.
2015.12.01

2015. november 20-án a Magyar Természettudományi Társulat (MTT), a Budapesti Gazdasági Főiskola Kereskedelemi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Kara, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Környezettudományi Elnöki Bizottsága és „Környezet és Egészség” Osztályközi Állandó Bizottsága jubileumi konferenciát szervezett „Egészséges természet + egészséges élelmiszer = egészséges ember (biodiverzitás, élelmiszerlánc-biztonság, népegészségügy)” címmel a főiskola Alkotmány utcai épületében. A konferencia fővédnöke Dr. Áder János, Magyarország Köztársasági Elnöke volt. Az 1841-ben alapított Magyar Természettudományi Társulat 25 éve történt újjáalakulásának jubileumára szervezett konferencián tudósok és közéleti személyiségek három témakörben - biodiverzitás, élelmiszerlánc-biztonság, népegészségügy - mutatták be szakterületük legégetőbb kérdéseit. Vida Gábor akadémikus bevezető és Kerekes Sándor professzor záró előadásai világítottak rá a valós helyzet fenntarthatatlanságára.

Az elmúlt negyven évben rendkívüli mértékben elhasználtuk a Föld felhalmozott erőforrás-tartalékait. A biodiverzitási mutató globálisan csaknem 50%-os veszteséget jelez. Ennek hátterében részben az áll, hogy még nem ismertük fel a biodiverzitás jelentőségét, miközben a jelenkori társadalmak életében a gazdasági növekedés a legfontosabb célkitűzés. Mindez növeli a társadalom, a gazdaság és a környezet ellentmondásait. A konferencián számos javaslat hangzott el arra vonatkozóan, hogy hol és mit kellene változtatni annak érdekében, hogy fent tudjuk tartani az egyensúlyt a gazdasági növekedési üteme a környezeti feltételek, ill. azok fenntarthatósága között. A nagy létszámú hallgatóság előtt rendezett, nagy érdeklődéssel kísért tudományos ülésen karunk számos oktatója, hallgatója is rész vett, köszöntve a jubiláló tudományos társulatot.