A FAO (ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete) a Hüvelyes Termények Nemzetközi Évének a 2016-os évet választotta meg. Ebben az évben pedig ennek okán számos programot, konferenciát és gasztronómiai rendezvényt szerveztek. Mivel nagy sikere volt a 2016-os eseményeknek, így a FAO 2018-ban kihirdette, hogy a 2019-től kezdve, február 10. lesz a Hüvelyesek Világnapja.
5 dolog, amit érdemes szem előtt tartani, ha hüvelyesekről beszélünk
1. Sok értékes fehérje olcsón.
2. Nem túl sok és lassan felszívódó szénhidráttartalom.
3. Számottevő mennyiségű folsav és vas.
4. Antioxidánsok.
5. Támogatja az egészséges emésztőrendszert és a bélflórát.
Hüvelyes termények
Borsó (Pisum sativum)
Borsófajtából több mint 250-féle létezik, melyek mind nagyságban, formában és színben is eltérnek egymástól. Omlósra és puhára főnek, köszönhetően nagy keményítőtartalmuknak.
Csicseriborsó (Cicer arietinum L.)
Főleg Mexikóban, Spanyolországban és Elő-Ázsiában termesztik, kinézetét tekintve pedig, sárgás színű, mogyoró nagyságú borsófajta. Ezekben az országokban főként leveseket, salátát, esetleg körítést készítenek belőle. Fontos, hogy mielőtt megfőzzük, legalább 10-12 órát áztatni szükséges, ennek következtében kioldódnak belőle a fokozott gázképződést okozó összetevők és könnyebben meg is főnek a magvak.
Bab (Phaseolus vulgaris)
Napjainkban mintegy 500 babfajtát ismerünk. Mivel a növény növekedéséhez, a magvak éréséhez melegre van szükség, Magyarországon kívül főleg az USA-ban, Kanadában, Hollandiában, Romániában és Argentínában termesztik ezt a növényt. Főzés előtt – a csicseriborsóhoz hasonlóan – a babot is be kell áztatni. A napjainkban egyre népszerűbb humusz alapanyaga.
Lencse (Lens culinaris)
Elő- és Közép-Ázsiából származik. Száraz a termése, meleg éghajlat alatt érik be, ezért is termesztik napjainkban például Kanadában, Törökországban, és az USA-ban is. A lencse magvai korong alakúak, érett állapotban színük világoszöldtől olajzöldig terjed, hosszabb tárolás után sárgásbarna, barna színűvé változik. A lencsefajtákat méretük alapján különböztetik meg, minél nagyobb a mag, annál értékesebb a lencse. Érdekes viszont, hogy a kisszemű lencsék íze jobb, ezért is használja a konzervipar is inkább ezeket a fajokat.
További hüvelyesek: szója, sárgaborsó, szárazbab-félék, földimogyoró.
A FAO összeállított egy listát, amely meglepő tényeket és érdekességeket tartalmaz a hüvelyesekről
- A pillangósvirágúaknak (Fabaceae) egy csoportja.
- Ősi terményeinkhez tartozik, mivel már évszázadok óta a táplálkozásunk alapvető részét képzik. Meglepő adat, hogy a lencsét, szárazbabot és csicseriborsót 9 000-10 000 éve termesztik a világon.
- A hüvelyesek igen sokoldalúak, továbbá hosszan eltartható alapanyagok is. Egyik nagy előnyük, hogy akár hónapokig is tárolhatóak anélkül, hogy megromlanának vagy elveszítenék tápértéküket. Ha esetleg nem lenne friss termény, még akkor is táplálékot biztosítanak a hüvelyesek. Sok nemzeti étel fontos alapanyagai, mint például a chilis bab vagy éppen a falafel, de a magyar receptkönyvek is számos, babból, borsból, lencséből készíthető ételt tartalmaznak.
- Alapvető elemei a biológiai sokféleségnek, ha más haszonnövények közé vetjük, akkor hozzájárulnak ahhoz, hogy a termőterületeken változatosabb növény-, állat- és rovarvilág alakulhasson ki.
- A hüvelyesek tápanyagban gazdag élelmianyagok, fehérjetartalmuk jelentős, számottevő esszenciális aminosav- és élelmi rost-források. Egyes fajtáik zsírtartalma igen alacsony, míg másokból, például a szójából jelentős mennyiségű olaj nyerhető, valamint ásványi anyagokban és B-vitaminban is gazdagok.
A hüvelyesek száraz formában, jól záródó üvegekben akár 2-3 évig is tárolhatók. A főzési idő 12-24 órányi áztatással vagy kuktában való főzéssel jelentősen lerövidíthető. Ha főzeléket, ragut készítünk, turmixoljunk össze egy keveset a főtt hüvelyesből egy kevés főzőlével, ezzel tudjuk sűríteni az ételt. A főzővízbe ne tegyünk sót, ha azt szeretnénk, hogy rendesen megpuhuljanak, a hüvelyesekkel készült ételeket csak utólag sózzuk.
Receptek
Mártogatósok – Réthy Katalin receptjei (forrás: Kassai, 2016)
Vegán, vegetáriánus, glutén- és laktózmentes étrendbe beilleszthetők.
Elkészítés:
A konzerv vagy puhára főzött hüvelyeseket a fűszerekkel, olajjal és egyéb hozzávalókkal ízlés szerint simára turmixoljuk vagy villával összetörjük.
Néhány variáció:
Indiai változat hozzávalói:
- vöröslencse
- főtt sárgarépa
- curry fűszerkeverék
- friss gyömbér
- olívaolaj
- citromlé
- friss koriander
Klasszikus humusz változat hozzávalói:
- csicseriborsó
- tahini (szezámpaszta)
- citrom
- olívaolaj
- petrezselyem vagy menta
fao.org, s.a. Pulses: Surprising facts about pulses you might not know. [online] Elérhető: https://www.fao.org/3/bc435e/bc435e.pdf [Hozzáférés dátuma: 2022.03.08.].
fao.org, s.a. Worl Pulses Day / 10 February. [online] Elérhető: https://www.fao.org/world-pulses-day/en/ [Hozzáférés dátuma: 2022.03.08.]
huvelyesek.hu, s.a. Hüvelyesek világnapja. [online] Elérhető: http://huvelyesek.hu/home/huvelyesek-vilagnapja/ [Hozzáférés dátuma: 2022.02.22.].
Ism., [2001]. Bab, lencse és társai. Pécs: Alexandra. Egyszerűen jó, ISSN 1419-85-92, ISBN 9633681820
Kassai, M. & Réthy, K. & Papp, A., 2016. Baboskönyv: Történet, táplálkozás, fenntarthatóság. Pro Cserehát Egyesület, Budapest
Szabó, A., 2020. Fehérjeforrás a fenntarthatóság jegyében: A hüvelyesek. Élelmezés, (március), pp. 37-39.
Nagy, G. Zs. & Simonné Sarkadi, L., 2016. Hüvelyesek szerepe az egészséges táplálkozásban. Új Diéta, 25(5), pp. 19-22.
Salamon, Cs., 2015. Piros, sárga, zöld, fekete, fehér. Magyar konyha, 39(9), pp. 12-19.
Somogyi, N., 2016. „Jó a bolygónak, jó az embernek” – konferencia a hüvelyesek termesztéséről az INRA, az ICARDA és partnereik szervezésében. In: Somogyi, N. & Radó, G. & Jancsó, M. & Megyery, Sz. ed., 2016. Mezőgazdaság és klímaváltozás – széles körű nemzetközi együttműködéssel a globális problémák megoldásáért: című konferencia kísérő kiadványa. Gödöllő: Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ pp. 26-31.