Az ősz beköszöntével nemcsak a lehulló levelek csodálatos színeiben gyönyörködhetünk, hanem számos olyan zöldséget és gyümölcsöt tudunk megvásárolni, amelyek színük révén egyrészt a hangulatunkra is jótékony hatással vannak, ugyanakkor azt jelzik, hogy bizonyos antioxidáns vegyületekben is bővelkednek. Pont ilyen a sütőtök is, amelyről elmondható, hogy a szervezetünk számára hasznos tápanyagok gazdag tárháza, és ha szezonjában fogyasztjuk, azáltal a fenntarthatóság felé is tehetünk egy kis lépést. Fontos kiemelni, hogy a tökfélék családjába mintegy 900 faj tartozik, így mindenképpen fontos elővigyázatosnak lenni a típust illetően a vásárláskor, mivel egyesek csak díszítésre alkalmasak!
Tápanyagtartalom
1 adag (245 g) főtt sütőtök elfogyasztása mindössze 49 kcal energiabevitelt jelent a szervezetünk számára. Ez egy átlag felnőtt estén, ha 2000 kcal napi energiaszükségletet feltételezünk, a napi energiabevitel mindössze 2,4 %-át teszi ki. A főbb tápanyagok közül 12 g szénhidrátot (ebből cukrok 5,1 g / 245 g) tartalmaz, valamint elhanyagolható mennyiségben fehérjét (1,76 g / 245 g) és zsírt (0,172 g/ 245 g). Érdemes kiemelni, hogy 2,7 g élelmi rostot is tartalmaz, amely a napi ajánlott bevitel 10 %-át fedezi. A vitaminok közül elsősorban az A-vitamin provitaminja (88,2 %-át biztosítja a felnőttek számára javasolt napi beviteli referenciaértéknek), az E-vitamin (16,3 %-át biztosítja a felnőttek számára javasolt napi beviteli referenciaértéknek) és a C-vitamin (14,4 %-át biztosítja a felnőttek számára javasolt napi beviteli referenciaértéknek) található meg nagyobb mennyiségben. Az ásványi anyagok közül pedig a kálium (28,2 %-át biztosítja a felnőttek számára javasolt napi beviteli referenciaértéknek), a réz (22,3 %-át biztosítja a felnőttek számára javasolt napi beviteli referenciaértéknek) és a vas (10 %-át biztosítja a felnőttek számára javasolt napi beviteli referenciaértéknek) emelhető ki. Főbb antioxidáns vegyületei a karotinoidok, az E-vitamin és a C-vitamin.
A megfelelő élelmi rost-, kálium-, antioxidáns (karotinoidok, E-vitamin, C-vitamin) bevitel kedvező a bélrendszerünk, a szív- és érrendszer, az immunrendszer számára és a szemünk egészségét tekintve is.
Tökös gasztro-tippek
A sütőtököt bár többnyire csak krémlevesként vagy megsütve fogyasztjuk, azonban mindenképpen érdemes kipróbálni más formában is, ugyanis édes és sós ételekben egyaránt jól használható. A következő ételekben felhasználva rendkívül harmonikus végeredményt érhetünk el:
- gofri (sütőtök püré formában a liszthez adva)
- sütőtökös-zablisztes palacsinta (szintén a tésztához keverve)
- sütőtökös olasz tészta (itt a szószhoz adva)
- sütőtökös kenyér (a tésztába keverve)
- sütőtökös chai latte (püré formában az italhoz keverve)
- csirke sütőtökkel és csicseriborsóval (itt a sütőtök és a csicseriborsó a köret)
- sütőtökös-csirkés pizza (itt feltétként szerepelhet)
- sütőtökös „hummus” (gyakorlatilag szendvicskrémként)
- salátába
- sütőtökös-karfiolos püré (ez a krumplipüré helyett köretként szerepelhet, isteni kombináció fokhagymával és kakukkfűvel megbolondítva)
- sütőtökös kelbimbó (köretként fantasztikus párost alkotnak).
A fenntarthatóság tök jó!
Az ehető sütőtököket tehát érdemes a szezonjukban fogyasztani, odafigyelve arra is, hogy minden részüket próbáljuk felhasználni. A magokat kiszárítást követően pirítva tudjuk elfogyasztani. A héjat, ha megbízható forrásból származik a tök, akkor hozzáadhatjuk levesekhez, vagy dzsemek készítésénél is fantasztikus ízhatásokat érhetünk el. A legegyszerűbb elkészítési módja a héjnak, ha sütőben sült zöldségekkel együtt készítünk belőle zöldségköretet, azonban ezt megelőzően érdemes körülbelül 30-40 percet előfőzni.
Fontos kiemelni, hogy Magyarországon az a tök, amit Halloween idején tudunk megvásárolni, egy dísztípusú tök, s így nem ehető! Nem szabad megenni a kisebb méretű dísztököket sem! A Halloween-tököt azonban lehetőleg ne dobjuk ki, inkább hasznosítsuk újra, ugyanis az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma szerint a hulladéklerakóba dobott tökök lebomlásuk során metánt bocsátanak ki, amely egy üvegházhatású gáz! Ezeket a tököket így tudjuk felhasználni:
- a komposztálóba téve komposztként,
- a magjait megszárítva és a következő évben elvetve lehet saját Halloween-tökünk,
- a kertben elásva ugyanúgy lebomlik.
Recept
Sütőtökös muffin
Hozzávalók (8 db muffinhoz):
130 g sütőtök
1 db tojás
25 ml olívaolaj
70 g zabpehelyliszt
80 g teljes kiőrlésű búzaliszt
1 evőkanál méz
½ kiskanál fahéj
½ teáskanál sütőpor
csipet só
Elkészítés:
A sütőtököt megmossuk, kimagozzuk és nagyobb darabokra vágva megsütjük. Összekeverjük a lisztet, a cukrot, a sütőport, a fahéjat és a sót. A keverékhez adjuk a tojásokat, az olívaolajat és a héjából kikapart sütőtököt. Robotgéppel elkeverjük, muffin-formákba kanalazzuk, majd előmelegített sütőben 200 fokon körülbelül 20 percig sütjük.
- https://www.healthline.com/nutrition/pumpkin-nutrition-review
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/168449/nutrients
- https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:304:0018:0063:hu:PDF
- https://www.edenkert.hu/kertepites-kerttervezes/zoldfulu/sutotok-halloween-utan/4120/
- https://www.weforum.org/agenda/2019/10/halloween-pumpkins-food-waste-energy/