BGE központi honlap
Hallgatói fiók
EN - English

Külkereskedelmi Kar

KKK

Külkereskedelmi Kar
KKK
KKK
Keresés
Menü
Keresés
Menü
Társadalomtudományi és gazdasági szakfordító és tolmács (angol és magyar képzés vagy német és magyar képzés)

A képzésről

A képzés célja, hogy szakszerű és színvonalas közvetítői munkára alkalmas szakfordító és tolmács szakembereket képezzünk a megnőtt kereslet kielégítésére, akik a társadalomtudományi, gazdasági és üzleti szférában egyaránt meg tudnak felelni a nyelvi közvetítés komoly kihívásainak, tájékozottak a forrásnyelvi és célnyelvi országok politikai, gazdasági, társadalmi és kulturális életében, valamint az EU intézményrendszerében.

A képzés főbb jellemzői

Levelező
  • MunkarendLevelező
  • FinanszírozásÖnköltséges320.000 Ft/félév
  • Képzési szint(T) szakirányú továbbképzés
  • HelyszínBudapest
  • NyelvMagyar képzés
  • Oklevélben szereplő szakképzettség megnevezésetársadalomtudományi és gazdasági szakfordító és tolmács idegen nyelvből (angol vagy német) és magyar nyelvből
  • Szükséges végzettségegyetemi vagy főiskolai oklevél és a választott nyelvből komplex felső C1 nyelvvizsga, vagy nyelvtanári diploma, valamint sikeres részvétel a felvételi eljáráson (írásbeli és szóbeli).

Ha ezt a képzést választod...

Amiért érdemes minket választani:

A múltunk kötelez: A Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi Karán működő Nemzetközi Üzleti Szaknyelvek Tanszék az ország legnagyobb múltú gazdasági-üzleti szaknyelvre szakosodott tanszéke 14 idegen nyelvvel. 

Magasan kvalifikált oktatók megtanítanak a szakma minden fortélyára. Tanáraink elméleti és gyakorlati szakemberek, gyakorló fordítók, tolmácsok és lektorok. A gazdasági és jogi ismereteket nálunk közgazdászok és jogászok oktatják. 

Gyakorlati megközelítés megalapozott elméleti háttérrel. Mi a gyakorlatban hiszünk, döntő részben gyakorlati tárgyakat oktatunk: üzleti kommunikáció, stílusgyakorlat, szakfordítás, összekötő, konszekutív és szinkrontolmácsolás stb. Az elméleti képzés csak a valóban nélkülözhetetlen fordításelméleti, tolmácsolási, gazdasági és jogi ismeretekre helyezi a hangsúlyt. 

Munka mellett is kényelmesen elvégezhető. Oktatás szombaton egész nap, esetenként péntek délután is.

Kiváló infrastruktúra: projektoros kommunikatív tantermek, nyelvi labor, számítógéptermek, fordítástámogató szoftverek, gazdag könyvtári anyag. 

A képzés tartalma

A képzés fő tanulmányi területei:

Alapozó tárgyak: közgazdaságtani alapok, EU ismeretek, jogi és közigazgatási ismeretek, világgazdasági és nemzetközi politikai ismeretek,

Szakismereti tárgyak: bevezetés a fordítás elméletébe, nyelv- és stílusgyakorlat magyar és idegen nyelven, a tolmácsolás elmélete, fordítástechnika és számítógépes fordítóprogramok, szövegtípusok elemzése, konszekutív tolmácsolás, tolmácsolás tárgyalási szituációban és kísérő tolmácsolás

Az ismeretek ellenőrzési rendszere: az egyes tárgyakat a tanterv szerint gyakorlati jegy, vagy kollokvium zárja. Sikeres teljesítésükkel a hallgatók abszolutóriumot szereznek.

A hallgatóknak szakdolgozatot kell készíteniük. A záróvizsga három részből áll: zárthelyi fordításból (idegen nyelvről magyarra és magyarról idegen nyelvre), a két opponens által elfogadott szakdolgozat megvédéséből, valamint komplex tolmácsolási szóbeli vizsgából.

Elhelyezkedési lehetőségek

Ami vár rád a munkaerőpiacon:

Számtalan munkalehetőség: Magyarországon többezer olyan vállalkozás működik, amelyeknek szükségük van professzionális nyelvi közvetítőkre. Az Európai Unió intézményei és a többi nemzetközi szervezet részéről is hatalmas igény jelentkezik a tolmácsok és szakfordítók munkájára. 

Versenyképes jövedelmek: egy szakfordító napi bruttó 30.000-50.000 Ft-ot is megkereshet, csakúgy, mint egy összekötő tolmács. A konszekutív és a szinkrontolmács ennek az összegnek akár a többszörösét is. 

Mellékes bevétel: főállás vagy gyermeknevelés mellett is végezhető. 

Biztonság: soha nem kell többé a munkanélküliségtől tartanod, mert egy képzett szakfordító-tolmács mindig talál magának munkát. 

Függetlenség: és nem utolsó sorban, ha a szabadúszó létformát választod, elfelejtheted végre a főnöködet és a kötött munkaidőt.

További információk

Képzési idő: 3 félév

Munkarend: levelező (szombaton 9.00-18.00, alkalmanként pénteken is, 12-13 alkalom/félév)

Képzés díja: 320.000 Ft/félév

Az önköltséget 2 részletben kell befizetni. Az őszi félévben a díj 45 %-át szeptember elején, a fennmaradó 55 %-ot pedig október 20-ig. A tavaszi félévben a díj 45 %-át február elején, a fennmaradó 55 %-ot pedig március 20-ig.

A képzés iskolarendszerben, hallgatói jogviszony keretében zajlik, ezért Diákhitel is igényelhető.

Képzés helye: 1165 Budapest, Diósy L. u. 22-24.

Képzési és kimeneti követelmény

Felvételi tájékoztató elérhető ITT.

Képzés várható indulása: 2025-ben nem indul.

Felsőfokú végzettségét tanúsító oklevelének, valamint a nyelvvizsga bizonyítványának másolatát szíveskedjék csatolni az online jelentkezéskor.

Az eredeti egyetemi (főiskolai) oklevelet és a nyelvvizsga bizonyítványt a beiratkozáskor kérjük bemutatni.

Jelentkezés feltétele: 9.000.- forint felvételi eljárási díj befizetése

Számlaszám: OTP 11784009-22236775-00000000

Utaláskor a megjegyzés rovatba kérjük feltüntetni az Ön nevét és a képzés megnevezését.

Az utalást igazoló bizonylatot szíveskedjék csatolni az online jelentkezéskor.

Beszámítás: A hallgató a korábban kredites képzésen tanult és vizsgával lezárt tantárgyból felmentést kérhet. A kreditek beszámításáról kérelem alapján a Kreditátviteli Bizottság dönt.

Szakirányú továbbképzésekkel foglalkozó kollégánk elérhetősége:

Papadopuloszné Nagy Andrea oktatásszervező

e-mail: szakiranyu@uni-bge.hu

2025 - Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem - Minden jog fenntartva v1.12.0
Hasznos linkek
  • Közérdekű adatok
  • Intézményi tájékoztató
  • Informatikai útmutatók
  • Elérhetőségek
  • Pályázati felhívások
  • Fejlesztéseink
  • Felhasználási feltételek
  • Süti beállítások
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Akadálymentesítési nyilatkozat
  • Hallgatói Követelményrendszer
  • Visszaélés-bejelentési rendszer
Kövess minket
készítette