A 2011. évi CCIV. törvény a nemzeti felsőoktatásról (Nftv.) 108. § 6. pontja értelmében „fogyatékossággal élő hallgató (jelentkező): aki mozgásszervi, érzékszervi vagy beszédfogyatékos, több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos, autizmus spektrum zavarral vagy egyéb pszichés fejlődési zavarral (súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral) küzd”.
A felvételi eljárás lebonyolítása során az Egyetem köteles biztosítani a fogyatékossággal élő jelentkező számára a felvételi eljárásban való egyenlő esélyű részvételének feltételeit.
Az Egyetem által nyújtott kedvezménynek vagy mentesítésnek a fogyatékosság jellegéhez kell igazodnia, és nem vezethet a felvételhez szükséges alapvető̋ tanulmányi követelmények alóli teljes felmentéshez.
A fogyatékossággal élő jelentkező, amennyiben a felvételi eljárás során érvényesíteni kívánja a jogszabályok alapján őt megillető kedvezményeket, a felvételi vizsga behívó kézhezvételét követően haladéktalanul, de legkésőbb a felvételi vizsga napját megelőző 10 munkanappal korábban köteles benyújtani az erre vonatkozó kérelmét a fogyatékosságot igazoló szakértői vélemény csatolásával az Egyetem Fenntarthatósági és Esélyegyenlőségi Irodájához (FEI) az eselyegyenloseg@uni-bge.hu e-mail címre.
A Fenntarthatósági és Esélyegyenlőségi Iroda az e-mail-ben elküldött, részletes szakértői véleménnyel alátámasztott kérelem beérkezésétől számított 8 napon belül e-mail-ben visszajelez a kérelem elfogadásáról vagy elutasításáról, illetve e-mail-ben értesíti a Budapesti Gazdasági Egyetem felelős szervezeti egységét is a fogyatékossággal élő jelentkezőt megillető kedvezményekről, mentességekről.
A BGE-en intézményi pont szerzésére is van lehetőség esélyegyenlőség jogcímen az alábbi kategóriákban:
- Fogyatékosság
- Hátrányos helyzet
- Gyermekgondozás
- Megváltozott munkaképesség
- Tartósan beteg hozzátartozó gondozása
Erről, részletesebben, alábbi oldalon tájékozódhatsz: https://uni-bge.hu/hu/felveteli/intezmenyi-pontok
A fogyatékossággal élő jelentkező által megszerezhető intézményi pontok elnyeréséhez a felvételi eljárás során esélyegyenlőség jogcímen, “fogyatékosság” kategória alatt szükséges csatolni a fogyatékosság igazolására szolgáló részletes szakértői véleményt.
A fogyatékosság típusa az alábbiakkal igazolható a jogszabály(ok) alapján
(87/2015. (IV. 9.) Korm. rendelet a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról (Nftv. Vhr.) 63. §):
(1) A fogyatékossággal élő jelentkező fogyatékosságának típusát a (2)–(5) bekezdésben meghatározott szerv által kiadott szakértői véleménnyel igazolja.
(2) Ha a hallgató (jelentkező) fogyatékossága, sajátos nevelési igénye már a középfokú tanulmányok ideje alatt is fennállt, a fogyatékosság, sajátos nevelési igény a megyei (fővárosi) pedagógiai szakszolgálati intézmények és azok vármegyei szakértői bizottságként eljáró tagintézményei által kibocsátott szakértői véleménnyel igazolható.
(3) Ha a hallgató (jelentkező) fogyatékossága, sajátos nevelési igénye a középfokú tanulmányok ideje alatt nem állt fenn, az utóbb keletkezett fogyatékosság az ELTE Gyakorló Országos Pedagógiai Szakszolgálat által kibocsátott szakértői véleménnyel igazolható.
(4) Ha a nem magyar állampolgárságú jelentkező magyarországi lakóhellyel, ennek hiányában tartózkodási hellyel nem rendelkezik, a fogyatékosság a (2) és a (3) bekezdésben foglaltaktól eltérően a külföldön kiállított szakértői vélemény hiteles fordításával vagy angol nyelven kiállított szakértői véleménnyel is igazolható.
(5) Ha a nem magyar állampolgárságú jelentkező vagy hallgató rendelkezik külföldön kiállított szakértői véleménnyel, akkor a fogyatékosság a (2) és a (3) bekezdésben foglaltaktól eltérően a külföldön kiállított szakértői vélemény hiteles fordításával vagy angol nyelven kiállított szakértői véleménnyel igazolható.
Kérdés esetén keresd bizalommal a BGE Fenntarthatósági és Esélyegyenlőségi Iroda (FEI) esélyegyenlőségi szakértőjét az alábbi elérhetőségen: eselyegyenloseg@uni-bge.hu