BGE központi honlap
Hallgatói fiók
EN - English

Fenntarthatóság

Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem

  • Környezet
  • Közösségünk
      • Közösségünk
      • Önkéntesség
      • Esélyegyenlőség
      • BGE Hallgatói Tanácsadás
  • Működésünk
      • Működésünk
      • Egyetembiztonság
      • Akadálymentesítés
      • Etikai kódex
      • Fenntarthatósági képzéseink
      • Dokumentumok
  • Programok
      • Programok
      • Önkéntes Programok
      • Fenntarthatósági szabadulószoba
      • A Közösség hónapja
Működésünk>
Működésünk>
Egyetembiztonság
Fenntarthatóság
Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem
Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem
Keresés
Menü
Keresés
Menü
Egyetembiztonság
Egyetembiztonság

Ha bármilyen biztonságodat érintő esemény történt az Egyetemen belül, azonnal fordulj valamelyik kollégánkhoz vagy a biztonsági szolgálat munkatársaihoz. Ha Egyetemen kívül történik olyan esemény, amiben nem érzed magad biztonságban, hívd a 112 segélyhívó számot. 

Mentálhigiénés tanácsadóinkat és pszichológusainkat itt találhatod. Esélyegyenlőséget érintő kérdésekben fordulj esélyegyenlőségi szakértőnkhöz!

Ha krízishelyzetbe kerültél, hívd az ingyenes hívható segélyvonalakat, a 116123 vagy 0680820111 telefonszámokat.


A Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem kiemelten fontosnak tartja, hogy ne csak a fizikai biztonságra figyeljünk, hanem egy bántalmazásmentes, támogató egyetemi közösséget alakítsunk ki. Az egyetemi élet kihívásai – a vizsgákra való felkészüléstől kezdve az új helyzetek kezelésén át a mindennapi stresszig – sokszor mentálisan is megterhelőek lehetnek, ezért elengedhetetlen, hogy olyan környezetet teremtsünk, ahol mindenki biztonságban érezheti magát és senkinek sem kell félnie bántalmazástól, zaklatástól vagy diszkriminációtól. Az egyetemünk elkötelezett amellett, hogy minden hallgató és dolgozó számára biztosítsa a lelki, fizikai és érzelmi biztonságot. 

A mentális egészség támogatására számos lehetőség áll rendelkezésre, amelyek célja, hogy segítsenek megbirkózni a stresszel, a kihívásokkal és bármilyen nehézséggel, amellyel szembe kell néznetek. Az egyetem különösen fontosnak tartja, hogy mindenki tisztában legyen azzal, hová fordulhat segítségért, ha zaklatás, bántalmazás, diszkrimináció éri vagy bűncselekmény áldozata lesz. Ezen az aloldalon részletes útmutatókat találtok arról, hogy milyen lépéseket járulhattok hozzá ahhoz, hogy egy valóban bántalmazásmentes egyetemi közösség jöjjön létre. 

Célunk, hogy az itt található információk segítségével ne csak a mentális jólétet támogassuk, hanem elősegítsük, hogy egy biztonságos, támogató és befogadó egyetemi légkörben élhessünk és tanulhassunk, ahol tiszteletben tartjuk egymás emberi méltóságát. 


MIT TEHETSZ, HA ONLINE VAGY SZEMÉLYESEN ZAKLATÁS ÁLDOZATA LETTÉL?

Ha zaklatás ér - legyen az online vagy személyesen - fontos, hogy tudd, hogyan ismerheted fel, és milyen lépéseket tehetsz a védekezés érdekében. Íme néhány jótanács és tipp a helyzet kezeléséhez: 

 

1. Mit jelent a zaklatás? 

A zaklatás bármilyen, rendszeres, nemkívánatos magatartást jelent, amelynek célja vagy hatása, hogy megfélemlítse, megsértse, megalázza, vagy megzavarja az érintett személyt.  

A zaklatás lehet: 

  • Személyes: Fenyegető viselkedés, sértő megjegyzések, fizikai támadás, állandó figyelem, vagy nem kívánt közeledés. 
  • Online (cyberbullying): Sértő üzenetek, nyilvános megalázás, képek vagy információk engedély nélküli megosztása, zaklató kommentek vagy fenyegetések közösségi médiában vagy más online felületeken. 

2. Hogyan ismerheted fel a zaklatást? 

Ismétlődő és nemkívánatos viselkedés, amely rossz érzést vagy félelmet kelt benned. 

Határátlépés: Ha valaki folyamatosan figyelmen kívül hagyja a kéréseidet, hogy álljon le egy bizonyos magatartással. 

Fenyegetés vagy nyomásgyakorlás: Ha valaki megpróbálja befolyásolni a döntéseidet, vagy megfélemlítéssel akar irányítani. 

Diszkriminatív tartalom: Ha a zaklatás célpontja a nemed, etnikai hovatartozásod, vallásod, szexuális orientációd vagy bármely egyéb személyes tulajdonságod. 

3. Mit tegyél, ha zaklatás ér? 

Ne hallgasd el: Bármilyen zaklatásról van szó, fontos, hogy beszélj róla. Mondd el egy megbízható személynek, például barátnak, tanárnak vagy kollégának, hogy mi történt. 

Állj ki magadért: Próbáld meg világosan közölni a zaklatóval, hogy viselkedése elfogadhatatlan, és azonnal hagyja abba. Fontos, hogy határozott légy, de tartsd meg a nyugalmadat. 

Dokumentáld az esetet: Jegyezd fel a zaklatás részleteit: mikor, hol történt, mit mondott vagy tett a zaklató, és ha lehetséges, gyűjtsd össze a bizonyítékokat (képernyőképek, e-mailek, üzenetek). 

Kerüld a további kapcsolatot: Ha lehetséges, szakítsd meg a kapcsolatot a zaklatóval. Online esetben tiltsd le a zaklatót a közösségi médiában vagy az üzenetküldő platformokon. Semmiképp ne találkozz a zaklatóval személyesen vagy egyedül!

Kérj segítséget!

Ha az egyetemen ér zaklatás, jelezheted az Etikai Bizottság felé. Fordulj hozzájuk, és jelentsd az esetet. Az egyetem elkötelezett a zaklatásmentes környezet fenntartása mellett, így biztosan támogatást kapsz. Természetesen lehetőséged van a hatóságok bevonására is, így az adott szituáció alapján jelezheted a zaklatás tényét a rendőrség felé is. Ha valamilyen védett tulajdonságod miatt válsz zaklatás áldozatává, keresd esélyegyenlőségi szakértőnket.

Tőlük kérhetsz még segítséget:

Országos Kríziskezelő és Információs Központ telefonszolgálat

Magyar Lelki lsősegély telefonszolgáltatók

Kék Vonal

Nők a Nőkért Egyesület NANE segélyvonal

EMMA Egyesület

PATENT Egyesület jogsegély szolgáltatás

4. Online zaklatás kezelése 

Blokkolás és jelentés: Azonnal blokkolj vagy tilts le mindenkit, aki zaklató magatartást tanúsít online. A legtöbb közösségi platform és üzenetküldő alkalmazás lehetőséget biztosít a zaklatók jelentésére. Blokkolás előtt érdemes menteni, screenshotolni a zaklató tartalmakat.

Magánélet védelme: Győződj meg róla, hogy a közösségi média profiljaidon a megfelelő adatvédelmi beállítások aktívak, így csak azok férhetnek hozzá a személyes adataidhoz, akikben megbízol. 

Ne válaszolj: Ne reagálj az online zaklató üzeneteire. A válaszadás tovább súlyosbíthatja a helyzetet és még több figyelmet kaphat a zaklató. 

5. Hogyan kereshetsz segítséget? 

Fordulj az egyetem támogató területeihez: A Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem elkötelezett a bántalmazásmentes környezet biztosítása mellett, ezért az Etikai Kódexünk alapján létezik hivatalos bejelentési eljárás, amivel segítséget kaphatsz. Ilyen esetben keresd az Etikai Bizottságot! 

Kapcsolat a rendőrséggel: Ha a zaklatás súlyosabb formát ölt, például fenyegetés vagy erőszak esetén, mérlegeld a hatóságok értesítését, ezt a 112-es segélyhívószámon teheted meg. 

Lelkisegély szolgálatok: Ha a zaklatás érzelmi vagy pszichológiai terhet ró rád, keress fel szakembert vagy kérj támogatást egyetemi mentálhigiénés tanácsadóktól. 

6. Mit ne tegyél? 

Ne hibáztasd magad: A zaklatás soha nem a te hibád. Fontos felismerni, hogy senkinek nincs joga ahhoz, hogy bántson vagy megalázzon. 

Ne hagyd figyelmen kívül: A zaklatásnak hosszú távú következményei lehetnek, ha nem kérsz időben segítséget. Ne érezd úgy, hogy egyedül kell megoldanod a helyzetet. 

A zaklatás elleni védekezés kulcsa az, hogy tudatosan felismerd a helyzetet, lépéseket tegyél azonnal, és keresd a megfelelő támogatást. 

Ha nem te vagy a zaklatás áldozata, de LÁTOD, ÉRZÉKELED, mert a környezetedben történik, akkor is tegyél ellene!


További infókat és megoldásokat itt találsz: kozbelepo.hu


KIKHEZ FORDULHATOK AZ EGYETEMEN? MILYEN LEHETŐSÉGEKET AD AZ ETIKAI KÓDEX?

Egyetemünk sikerének alapja az erős szervezeti kultúra, amely támogatja az ETIKUS MAGATARTÁST egymással és külső érintettjeinkkel szemben. Etikai Kódexünk hallgatóink, oktatóink, kutatóink és nem oktató munkatársaink közösségünkben elfogadott magatartásának alapelveit és normáit foglalja össze. A benne foglaltak a BGE minden egyetemi polgárára egyformán érvényesek. Az Etikai Kódexben foglaltak szerint viselkedünk egymással, a fenntartóval, beszállítóinkkal, egyéb partnereinkkel, versenytársainkkal és a helyi közösségekkel kialakított kapcsolatainkban is, és ugyanezt várjuk el tőlük is. 

Amennyiben úgy érezzük, hogy velünk vagy másokkal etikátlanság történt, próbáljuk meg először tisztázni az érintettel. Ha erre nincs lehetőség vagy sikertelen volt, forduljunk az illetékes szervezeti egység (pl. HSZI, HÖK, Tanszék, Kar) vezetőjéhez vagy az Etikai Bizottsághoz. 

Ha etikai kérdés merül fel, a következő címen lehet az Etikai Bizottsághoz fordulni: etika@uni-bge.hu  

Etikátlanság észlelésekor, legyen szó saját magunkról vagy másokról, a bejelentés fontos, mert ezzel megvédhetjük magunkat és másokat (pl. zaklatás, diszkrimináció, igazságtalanság esetén), erősíthetjük közösségünket, megelőzhetjük a súlyosabb jogi vétségeket, elkerülhetjük az anyagi vagy reputációs károkat, és elősegíthetjük a hasonló etikátlanságok jövőbeni megelőzését. 


NEM ÉRZED MAGAD BIZTONSÁGBAN AZ UTCÁN?

Ha éjszakai sétád során bizonytalanul érzed magad vagy félsz, a 06 80 442 422-es zöld számon elérheted a Hazakísérő Telefont. A szolgáltatás hétfőtől szombatig 22:00 és hajnali 4:00, vasárnap pedig 22:00 és hajnali 1:00 között áll rendelkezésre. A Hazakísérő Telefon azért jött létre, hogy telefonos beszélgetés formájában támogatást, biztonságérzetet és magabiztosságot nyújtson nektek, akik éjszaka vagy kora hajnalban egyedül közlekednek. 

Sokan családtagjaikkal vagy barátaikkal oldják meg a hazakísérést telefonon keresztül, de előfordulhat, hogy nem szeretnétek felébreszteni szeretteiteket, vagy éppen nem elérhetők. A Hazakísérő Telefon segítségével kellemes beszélgetés mellett érhetitek el úti célotokat, úgy, hogy közben nem érzitek magatokat egyedül. Ha veszélybe kerülnétek, és már nem tudnátok megvédeni magatokat, a szolgáltatás munkatársai szükség esetén értesítik a hatóságokat a 112-es segélyhívón keresztül. 

Fontos, hogy tudatosan és jól megtervezve induljatok neki az éjszakai hazautazásnak, különösen, ha ismeretlen helyre mentek szórakozni. Tervezzétek meg előre, hogyan és kivel mentek haza, ismerjétek meg az éjszakai közlekedési lehetőségeket, és legyetek elővigyázatosak az idegenekkel szemben. 


MIKOR ÉS MILYEN ESETEKBEN FORDULJAK A RENDŐRSÉGHEZ?

Az alábbi esetekben fontos, hogy haladéktalanul értesítsd a rendőrséget a 112-es telefonszámon, mivel ezek súlyos helyzetek, amelyek gyors beavatkozást igényelnek: 

Fizikai támadás vagy életveszélyes helyzet: Ha valaki fizikailag bántalmaz, vagy olyan fenyegetés ér, amely testi épségedet vagy életedet veszélyezteti. 

Rablás vagy lopás: Amennyiben erőszakkal vagy fenyegetéssel tulajdonítanak el tőled értéktárgyakat, illetve betörést vagy lopást észlelsz, azonnal hívd a rendőrséget. 

Súlyos zaklatás, fenyegetés: Ha valaki folyamatosan fenyeget, zaklat, vagy veszélyt jelent rád vagy másokra, fontos, hogy a hatóságok értesüljenek a helyzetről. 

Közlekedési baleset: Amennyiben közlekedési balesetben súlyos személyi sérülés történik, illetve ha a baleset következtében anyagi kár keletkezik, és a felek nem tudnak megegyezni. 

Erőszakos bűncselekmények szemtanújaként: Ha tanúja vagy rablásnak, támadásnak, rongálásnak vagy bármilyen más bűncselekménynek, értesítsd a hatóságokat. 

Eltűnt személy: Ha közeli hozzátartozód vagy ismerősöd eltűnik, és nem tudod vele felvenni a kapcsolatot, akkor mindenképp jelentsd az esetet. 

Illegális tevékenységek: Ha bűncselekményt (pl. kábítószer-kereskedelem, embercsempészet, illegális fegyverkereskedelem) észlelsz, jelentsd azt a rendőrségen. 

Nagyobb közbiztonsági kockázatot jelentő helyzetek: Amennyiben bombafenyegetést vagy más komoly közbiztonsági veszélyt tapasztalsz, azonnal értesítsd a hatóságokat. 

Fontos megjegyezni, hogy a rendőrség elérhetősége a 112-es segélyhívó számon keresztül minden nap, a nap 24 órájában biztosított. Ha nem vagy biztos benne, hogy az adott helyzet rendőri beavatkozást igényel, inkább hívd a segélyhívót, ahol pontos útmutatást kapsz. 

 


HOL VANNAK AZ EGYES KERÜLETI KAPITÁNYSÁGOK?

I. kerület 

1012 Budapest, Logodi u. 39–41. 

+36-1-457-5700 


II. kerület 

1027 Budapest, Fényes Elek u. 10. 

+36-1-346-1800 


III. kerület 

1039 Budapest, Hatvany Lajos u. 1. 

+36-1-430-4700 


IV. kerület 

1042 Budapest, Árpád út 87–89. 

+36-1-231-3400 


V. kerület 

1051 Budapest, Szalay u. 11-13. 

+36-1-373-1000 


VI. kerület 

1062 Budapest, Andrássy út 93. 

+36-1-461-8100 


VII. kerület 

1076 Budapest, Dózsa György út 80. 

+36-1-461-8100 


VIII. kerület 

1089 Budapest, Dugonics u. 10–12. 

+36-1-477-3700 


IX. kerület 

1096 Budapest, Toronyház u. 9. 

+36-1-455-4800 


X. kerület 

1102 Budapest, Harmat u. 6–8. 

+36-1-263-7200 


XI. kerület 

1113 Budapest, Bocskai út 90. 

+36-1-372-5100 


XII. kerület 

1126 Budapest, Márvány u. 6. 

+36-1-224-5700 


XIII. kerület 

1139 Budapest, Teve u. 4–6. 

+36-1-236-2800 


XIV. kerület 

1145 Budapest, Stefánia út 83–85. 

+36-1-468-4800 


XV. kerület 

1153 Budapest, Széchenyi tér 13. 

+36-1-414-4600 


XVI. kerület 

1163 Budapest, Veres Péter út 71. 

+36-1-407-8455 


XVII. kerület 

1173 Budapest, Pesti út 167. 

+36-1-253-2300 


XVIII. kerület 

1185 Budapest, Üllői út 438. 

+36-1-292-9200 


XIX. kerület 

1195 Budapest, Vas Gereben u. 2–4. 

+36-1-292-9255 


XX. kerület 

1201 Budapest, Attila u. 27. 

+36-1-421-1800 


XXI. kerület 

1211 Budapest, Szent Imre tér 23. 

+36-1-277-4700 


XXII. kerület 

1221 Budapest, Mária Terézia u. 60. 

+36-1-229-4600 


XXIII. kerület 

1239 Budapest, Grassalkovich út 158. 

+36-1-287-0200 




HOL ÉRHETŐ EL ORVOSI ÜGYELET BUDAPESTEN?

Az új, egységes alapellátási ügyeleti rendszer célja, hogy minden beteg számára egyszerű hozzáférést és magas színvonalú orvosi ellátást biztosítson. Az Országos Mentőszolgálat által működtetett rendszer 2023. február 1-jén indult, és 2024. október 1-jétől Budapest csatlakozása után országosan egységessé vált. 

 

Egységes ügyeleti hívószám 

A rendszer központi telefonszáma a 1830, amely felnőttek és gyermekek esetében egyaránt használható. A hívás során a mentőszolgálat szakembere felméri a beteg állapotát, és a helyzetnek legmegfelelőbb megoldást kínálja, beleértve a telefonos tanácsadást, ellátóhelyre irányítást, ügyeletes orvos küldését, vagy sürgős esetben mentőautó riasztását. 

Az ügyeleti pontok térképét ide kattintva találod


Mikor működik az ügyelet? 

Az ügyeleti rendszer hétköznapokon 16:00 és 08:00 óra között, hétvégén és ünnepnapokon pedig 24 órás szolgáltatással áll rendelkezésre. Budapest sajátosságaihoz igazodva a szükséges esetekben a törzsidőn kívül is biztosítanak ellátást két telephelyen. 

 

Kik vesznek részt az ügyeleti ellátásban? 

Az ügyeleti ellátást orvosok, mentőtisztek és okleveles kiterjesztett hatáskörű ápolók végzik, akik orvosi felügyelet mellett dolgoznak. A gyors és szakszerű ellátás érdekében ápolók és gépkocsivezetők is segítik a munkájukat, míg az ügyeleti hívásokat kiképzett személyzet fogadja. 

 

Milyen esetekben fordulj az ügyelethez? 

A 1830-as számot akut, de nem közvetlenül életveszélyes panaszok esetén kell hívni. Például: 

  • Nagyon magas láz, amely nem csillapítható vény nélküli gyógyszerekkel 
  • Hirtelen fájdalom vagy görcsök 
  • Bizonytalan hasi vagy mellkasi panaszok 
  • Krónikus betegségek akut tünetei 

Amennyiben a helyzet életveszélyes (pl. erős mellkasi fájdalom, nehézlégzés, eszméletlenség), kérjük, hívd a 112-es segélyhívó számot! 

 

Hogyan történik az ellátás? 

A hívást követően a mentőszolgálat munkatársa telefonon keresztül kikérdezi a hívót a panaszokról, és javaslatot tesz a további lépésekre. Szükség esetén a beteget ügyeleti ellátóhelyre irányítja, vagy ügyeletes orvost/mentőt küld a beteghez. 


MIT TEGYEK, HA FEGYVERES TÁMADÁS FENYEGET?

Ha úgy érzed, hogy fegyveres fenyeget, fontos, hogy azonnal cselekedj a saját és mások biztonsága érdekében. 

Maradj nyugodt: Próbálj meg higgadt maradni, és ne pánikolj. A helyzet gyors felmérése segíthet a legjobb döntés meghozatalában. 

Értesítsd a hatóságokat: Azonnal hívd a rendőrséget a 112-es segélyhívó számon! Mondd el nekik, hogy hol vagy, mi történt, és hogy milyen fenyegetés érte a környezetedet. 

Keress biztonságos helyet: Ha lehetséges, kerülj el minden nyilvános teret, és keresd a legközelebbi védett helyet, például egy zárható szobát. 

Zárd be az ajtókat és ablakokat: Ha van rá lehetőséged, zárd be az ajtókat és ablakokat, és állj távol tőlük. A védett helyiségben maradj csendben. 

Kövesd a hivatalos utasításokat: Figyelj a helyi hírekre és a hatóságok utasításaira. Ne oszd meg a helyzetet közösségi médiában, amíg nem tudod, hogy biztonságban vagy-e. 

Legyél figyelmes a környezetedre: Ha lehetséges, figyeld meg a körülötted zajló eseményeket, és jegyezd meg a fontos részleteket, mint például a gyanús személyek leírását vagy a járművek rendszámait. 

Segíts másoknak: Ha biztonságos, próbálj meg másokat is figyelmeztetni a veszélyre, és segíteni nekik eljutni a biztonságos helyre. 

Várj a hatóságok megérkezésére: Ne hagyd el a védett helyet, amíg a hatóságok meg nem érkeznek, és nem adnak egyértelmű utasítást. 


ADATVÉDELEM ÉS SZEMÉLYISÉGLOPÁS

A személyiséglopás, amely a személyes adatok jogosulatlan felhasználását jelenti, egyre nagyobb problémát jelent a digitális korban. Az alábbi tanácsok segíthetnek megvédeni magadat a személyiséglopástól és az adatvédelmi kockázatoktól: 

Védd a személyes adataidat: Ne oszd meg a teljes nevedet, címedet, születési dátumodat vagy más érzékeny információt magadról közösségi média platformokon, fórumokon vagy más nyilvános helyeken. Ezen adatok nyilvánosságra hozása megkönnyítheti a támadók dolgát. 

Használj erős jelszavakat: Készíts egyedi jelszavakat minden fiókodhoz, és kerüld a könnyen kitalálható kombinációkat. Használj jelszókezelőt a jelszavak biztonságos tárolásához. 

Legyél óvatos a nyilvános Wi-Fi használatával: Nyilvános helyeken, például kávézókban vagy repülőtereken lévő Wi-Fi hálózatok nem mindig biztonságosak. Használj VPN-t, hogy titkosítsd az adatforgalmadat és így csökkentsd a kockázatot. 

Rendszeresen ellenőrizd a fiókjaidat: Figyeld a banki és online fiókjaidat, hogy észlelhesd az esetleges gyanús aktivitást. Ha valami szokatlant tapasztalsz, azonnal változtass jelszót, és értesítsd a szolgáltatót. 

Tartsd titokban a biztonsági kérdéseket: Ne használd olyan információkat, amelyeket mások könnyen kitalálhatnak, például a kedvenc sportcsapatod nevét vagy az első iskolád nevét. 

Használj kétfaktoros hitelesítést: Ez a módszer extra biztonsági réteget nyújt, és nehezebbé teszi a személyes adatokhoz való hozzáférést, még akkor is, ha valaki megszerzi a jelszavadat. 

Ne kattints gyanús linkekre: Legyél óvatos az e-mailekben, üzenetekben vagy közösségi médiában található linkekkel. Ezek gyakran phishing támadások, amelyek célja a személyes adatok megszerzése. 

Jelentsd a személyiséglopást: Ha úgy gondolod, hogy az adataidat ellopták, vagy a személyazonosságodat hamisítják, azonnal értesítsd a hatóságokat és szolgáltatókat.  

Használj identitásvédelmi szolgáltatásokat: Ezek a szolgáltatások segíthetnek figyelni a személyes adataidat, és értesíthetnek, ha valaki próbálja őket használni. 

Tartsd naprakészen a szoftvereidet: A legfrissebb biztonsági frissítések telepítése csökkenti a sérülékenységek kockázatát, amelyek lehetővé tehetik a személyes adatok ellopását. 

Ezek a lépések segíthetnek abban, hogy jobban megvédd magad a személyiséglopás és az adatvédelmi kockázatok ellen. A tudatosság és a megelőzés kulcsfontosságú az online biztonság megőrzésében. További információkat és útmutatásokat találhatsz a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság hivatalos weboldalán. 

 


ÉRTÉKEINK VÉDELME

ATM használat hiztonságosan 

Válassz megbízható ATM-et: Használj jól megvilágított, forgalmas helyeken található ATM-eket, lehetőleg bankfiókok előtt. Kerüld az elhagyatott vagy gyanús helyeken található automatákat. 

Ellenőrizd az ATM állapotát: Mielőtt használatba veszed, nézd meg, hogy az ATM sértetlen-e. Ha gyanús, például ha eltér a megszokott formájától vagy funkciójától, inkább ne használd. 

Vedd figyelembe a környezetet: Használat közben figyelj a körülötted lévő emberekre. Ha bárki gyanúsan viselkedik, érdemes elhalasztani a tranzakciót. 

PIN-kód használata: Mindig védd a PIN-kódodat. Ne oszd meg másokkal, és kerüld el, hogy mások lássák, amikor beírod. 

Végezd el a tranzakciót gyorsan: Próbáld meg a tranzakciót a lehető leggyorsabban lebonyolítani, hogy így minimalizáld a kockázatokat. 

Őrizd meg a biztonsági nyugtát: A tranzakciós nyugtákat tartsd biztonságos helyen, és ellenőrizd azokat a banki kivonaton. 

 

Lopások megelőzése 

Tartsd biztonságban a fontos dolgaidat: Mindig figyelj arra, hogy a pénztárcád, telefonod és más értékeid ne legyenek látható helyen, amikor nyilvános helyeken tartózkodsz. Lehetőleg ne egy helyen tárold őket.  

Tarts kapcsolatot a környezeteddel: Figyelj a gyanús személyekre vagy helyzetekre, különösen, ha tömegben vagy. Ha úgy érzed, hogy veszélyben vagy, távozz a helyszínről. 

Használj biztonsági funkciókat: Okostelefonokon és számítógépeken használd a zárfunkciókat, valamint állítsd be a távolról való törlés lehetőségét. 

Jelentsd a lopást: Ha ellopták a telefonodat vagy más értéket, azonnal jelentsd a hatóságoknak és a szolgáltatódnak. 

Biztosítsd értékeidet: Gondolkodj el a biztosítási lehetőségeken, ha értékes tárgyakkal rendelkezel, minimalizáld a pénzügyi veszteségeket. 

 


BIZTONSÁGOS SZÓRAKOZÁS

A biztonságos szórakozás és az önfeledt bulizás az életünk része, de szükségképpen pár szabályt érdemes betartani, hogy csak a jó dolgokra emlékezzetek. 

Alkoholfogyasztás 

Az alkoholfogyasztás többször velejárója a szórakozásnak, de figyelni kell rá, hogy jelentősen tompítja az érzékelést és a józan ítélőképességet. Buli közben figyelj az alábbiakra: 

  • Ne tervezz fizikai vagy potenciálisan veszélyes tevékenységeket. 
  • Ha úgy érzed, nem tudsz többet inni, nem ciki nemet mondani. 
  • Ismerd határaidat, tudd milyen mennyiséget ihatsz meg és ragaszkodj ezekhez a határokhoz. 
  • Mindig tartsd irányításod alatt a történéseket, vigyázz társaidra. 
  • Soha ne fogadj el italt idegenektől és italodat ne hagy felügyeletlenül. 
  • Sose vezess, ha fogyasztottál alkoholt és olyan mellé se ülj be, aki fogyasztott. 
  • Alkohol fogyasztása során nem mindig döntünk meggondoltan, kerüld el a veszélyes és kellemetlen helyzeteket. 
  • Ne igyál üres gyomorra és megfontoltan diktáld a tempót. 

A rendszeres alkoholfogyasztás alkoholproblémákhoz vezethet. Ha úgy veszed észre, hogy gyakrabban és nagyobb mennyiséget fogyasztasz alkoholt, megváltozik a személyiséged, ingerlékenyebb, érdektelenebb leszel kimerültebb vagy, akkor érdemes szakemberhez fordulnod. Ha évente pár alkalommal fogyasztasz alkoholt az még nem tekinthető kóros szintnek, de ha már hetente több alkalommal vagy minden nap fogyasztasz és ezt több éven át teszed, az már alkoholbetegségnek számít. 

Kábítószerfogyasztás 

Magyarországon tilos mindennemű kábítószer birtoklása, használata, előállítása, cseréje, eladása, a büntetőjog ezen a téren zero tolerenciát követ. 

Az illegális drogok és a nem illegális drogok között nincs különbség a tekintetben, hogy egyetlen óvatos próba milyen egészségkárosodást okozhat. A különbség abban rejlik, hogy ezt követően milyen fogyasztási szokások és mennyire erős függőség alakulhat ki, valamint a kialakult függőség milyen egészségügyi, illetve életvezetési problémákat okozhat. Dönts úgy, hogy ki sem próbálod a kábítószereket. Ha mégis megtetted és a függőség bármilyen jelét tapasztalod magadon, kérj segítséget!

Kék Pont Alapítvány

 


TŰZVÉDELEM

A tűzesetről haladéktalanul értesíteni kell a Tűzoltóságot a 112-es központi segélyhívó telefonszámon. A tűzjelzés során az alábbi adatokat szükséges közölni: 

  • A tűzeset pontos helyét, az épület címét (város, kerület, utca, házszám); 
  • Pontosan megjelölni az égéssel érintett területet, milyen anyag gyulladt ki, milyen műszaki meghibásodás okozhatta a tűzesetet, hányadik épületszinten keletkezett a tűz. 
  • Mi van veszélyeztetve; 
  • Emberi élet van-e veszélyben (információ a veszélyeztetett személyekről), tartózkodnak-e az épületben; 
  • A jelzést adó nevét és a jelzésre használt telefon számát. 


A tűzjelzést vevő további kérdéseire egyértelmű és pontos választ kell adni. Ha szükséges, értesíteni kell a mentőket és a rendőrséget is. 

Az egyetem tűzvédelmi utasítását és a tűzvédelmi tervét itt találod.



ÚJRAÉLESZTÉS EGYSZERŰEN ÉS GYORSAN

Ha valaki összeesik előtted, nem reagál és nem lélgezik, valószínűleg megállt a szíve. Azonal hívd a 112-t és kezd el az újraélesztést.kulcsold össze az ujjaid úgy, hogy az ujjbütykök felfelé nézzenek. Nyomd a mellkasát 5-6 cm mélyre erősen és gyorsan, másodpercenként kétszer. Csináld ezt míg a mentők ki nem érkeznek.



ELSŐSEGÉLYNYÚJTÁSI ALAPISMERETEK

Nézd meg az elsősegélynyújtási alapismereteket:


Betegvizsgálat


Stabil oldalfekvés


Súlyos sérült (gerincsérült) légútbiztosítása


Alapszintű újraélesztés


Defibrillátor használata


Légúti idegentest eltávolítása


Bukósisak eltávolítása


Gyenge vérzés elállítása


Erős vérzés elállítása


Ájulás kezelése


Égési sérülések ellátása


Izületi sérülések kezelése


Allergiás reakciók kezelése


Asztma kezelése


Görcsroham kezelése


Végtagsérülések


Agyrázkódás


Stabil oldalfekvés


Gerincsérült légútbiztosítása



MEGFELELÉS A VÉLELMEZETT ÚN. "DEEMED EXPORT" ELLENŐRZÉSI SZABÁLYOKNAK

A felsőoktatási intézmények sokrétűen vesznek részt nemzetközi együttműködésekben, legyen szó külföldi hallgatók oktatásáról, közös kutatásokról más országok egyetemeivel vagy egyéb intézményeivel, üzleti képzésekről vagy vezetői programokról. Ezek a tevékenységek a „tudás”, illetve adott esetben „technológia” exportálásának különböző formái lehetnek, akkor is, ha az oktató vagy kutató nem hagyja el a saját országát. Gyorsan változó világunkban elengedhetetlen, hogy ezek a tevékenységek összhangban legyenek a nemzetközi szabályokkal, különösen a külkereskedelmi előírásokkal. Az egyetemek kulcsszerepet játszanak az innováció terén, hiszen a tudásmegosztás révén közvetlenül hozzájárulnak az Európai Unió gazdasági növekedéséhez és versenyképességéhez. Az innovációk azonban érzékeny információkat is tartalmazhatnak, amelyek illetéktelen kezekbe jutva veszélyeztethetik az európai gazdaság és társadalom érdekeit és biztonságát. Ezért egyre nagyobb figyelem irányul az egyetemek oktatási és kutatási tevékenységeire, valamint vállalati együttműködéseire, azzal a céllal, hogy az akadémiai szabadság, - mint Európa fejlődésének egyik alappillére - megtartása mellett az exportellenőrzés hatálya alá tartozó intézkedéseket az egyetemek is minél szélesebb körben ismerjék, és betartsák. 

A témáról bővebben olvashatsz a COMMITTED projekt oldalán.



Tűzvédelmi és balesetmegelőzési tájékoztató

Mappa, dokumentum neve
Utolsó módosítás

Tűzvédelmi és balesetmegelőzési tájékoztató

Frissítve:
2024. november 07.
2025 - Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem - Minden jog fenntartva v1.12.0
Hasznos linkek
  • Közérdekű adatok
  • Intézményi tájékoztató
  • Informatikai útmutatók
  • Elérhetőségek
  • Pályázati felhívások
  • Fejlesztéseink
  • Felhasználási feltételek
  • Süti beállítások
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Akadálymentesítési nyilatkozat
  • Hallgatói Követelményrendszer
  • Visszaélés-bejelentési rendszer
Kövess minket
készítette