A Kiválósági Központ a kutatás mellett kiemelt figyelmet kíván fordítani a szakemberek új generációinak képzésére, az egyetemről kikerülő végzettek digitális készségeinek, naprakész szakmai ismereteinek gazdagítására, gyakorlatorientált képzésére. Ennek keretében kiemelten fontosnak látjuk, hogy a kutatási eredmények beépüljenek a képzésbe, új kurzusok, tematikák kialakításához járuljanak hozzá.
Aktuális kurzusaink
- „Gazdaságok a globális értékláncokban” c. kurzus, nemzetközi gazdaság és gazdálkodás mester szak
- „Macroeconomic analysis” c. kurzus, nemzetközi gazdaság és gazdálkodás mester szak
- „Digitális ellátási lánc” c. 4 napos kurzus az ellátási láncok és a hozzájuk kapcsolódó informatikai és M.I. fejlesztésekről;
- „Logisztikai labor technológiák” 1 napos kurzus a Smart Shop Floor Logisztikai Szimulációs Laborban rendelkezésre álló technológiákkal való ismerkedésre;
- „Innovation: how it moves the 21st century’s economy?” c. 1 napos kurzus az innováció gazdasági szerepéről, folyamatairől elméletben és esettanulmányok segítségével gyakorlati szempontból is;
- „Világgazdasági elméletek” - nemzetközi gazdaság és gazdálkodás mester szak
- „Jövőtudatosság, jövőkészség fejlesztés” - intenzív kurzus
- „Strategic foresight” - doktori képzés
- „Fenntartható digitalizáció?” – intenzív kurzus, alapképzéses hallgatók számára
Smart Shop Floor Logisztikai Szimulációs Labor
Az oktatáshoz kapcsolódó tevékenységek kézzel fogható eleme a Smart Shop Floor Logisztikai Szimulációs Labor, amely 2020-ban kezdte meg működését.
A Labor olyan modern, ipar 4.0 technológiákat tesz elérhetővé, kipróbálhatóvá, melyeknek vállalati szinten való alkalmazása szignifikáns hatékonyságnövelő hatással bírhat. A Labort használók először egy fizikai modell segítségével tekinthetik meg a Smart Factory koncepció kialakításának lehetőségeit, majd ezek után a koncepció kialakítását, szimulációját ők maguk is elvégezhetik AR (Augmented Reality = kiterjesztett valóság) környezetben.
A gyártósori szimuláció részét jelentik az alkalmazott i4.0 technológiai eszközök, módszerek: RFID (anyagok automata jelenlét-érzékelése), XDK szenzor (fizikai paraméterek real-time érzékelése), AR (Augmented Reality – kiterjesztett valóság), VR (Virtual reality – virtuális valóság alkalmazások) SAP ERP (vállalati struktúra leképezése integrált digitális környezetbe), IRID-RTLS infravörös beltéri lokalizációs technológia.
Mindezek alkalmazásával történik a hét munkaállomásból és két supermarketből álló szimulációs gyártósor „működtetése”. A rendszer lehetőséget biztosít a „hagyományos” és a „smart factory” koncepció mentén kialakított gyártási ciklusok összehasonlítására, az adatvezérelt vállalati eljárások megismerésére, az üzleti intelligencia vállalati döntéstámogatásban játszott szerepének bemutatására. A digitális eszközök - a modern Data Scientist, Business Analyst módszerek és technológiák segítségével - választ adnak arra a fontos kérdésre is, hogy milyen környezeti paramétereket kell mérni a vállalati folyamatok optimalizálásához.
A szimulációs tevékenység során keletkezett adathalmaz modern analitikai eszközök, módszerek segítségével feldolgozható, hogy minél pontosabb képet kapjunk arról, hogy mi történt a folyamat során, miért történhetett, és mindezek alapján mi történhet. Így a gyártási szimuláció során keletkezett historikus adatok alapján elvégezhetők a szükséges elemzői munkálatok (dashboard-ok, KPI-ok, analitikai modellek megalkotása), majd prediktív analitikai modellek (ML/DL algoritmusok) segítségével tervek készíthetőek a jövőre vonatkozóan, a minél hatékonyabb döntéstámogatás érdekében. Így azon kívül, hogy megismerhetővé válnak a konkrét üzleti folyamatok és technológiák, üzleti értékteremtő hatás is elérhető.
A szimulációs laboros oktatási környezet a jövő munkavállalóinak szükséges hard skillek és soft skillek fejlesztését tűzi ki célul úgy, hogy az ipar és oktatás közti szakadékot, illetve a vállalati átképzési időtartamokat a leghatékonyabb módon redukálni tudja.