Kutatás vezetője: Dr. Gubán Miklós
Kutatási fókusz: Kutatásunk fő célja matematikai modell építése, megvalósítása valamilyen szimulációs/AI fejlesztői környezetben.
Az ellátási láncban a lehetőség szerinti legjobb anyagáramlás biztosításához, a megrendelés volumenének legyártásához szükséges az átfutási időt minél jobban csökkenteni, ugyanakkor biztosítani kell a hibátlan termékek kibocsátását. Ezt csak úgy lehet megoldani, ha:
- a szállítás ideje a legrövidebb, költséghatékony, ugyanakkor
- a gyártósorokon, cellákon optimális a termelési folyamat és, a
- selejt termékek kiszűrése időben és a lehető legpontosabban történik meg.
Ennek automatikus biztosítása a legfontosabb, hiszen az emberi tényező sok esetben hibához vezethet.
Emiatt a Központ kutatásának célja olyan modellek, eljárások, módszerek kidolgozása, melyek segítségével feltárjuk az ellátási lánc bizonyos elemeinek működési problémáit, majd javítjuk, optimalizáljuk a folyamatokat. Mindezt a környezettudatosság szempontjainak a figyelembevételével.
Több fő vizsgálati terület áll a munka fókuszában:
- a fuvarozáshoz/áruszállításhoz kapcsolódó üzemanyag-ellátás tervezési problémáinak modellezése, vizsgálata,
- termelési logisztikán belül az egyik terület egy gyártósori ütemezési probléma optimalizálás MI (mesterséges intelligencia) eszközökkel,
- a másik pedig a gyártásellenőrzés, minőség-ellenőrzés során felmerülő problémák kezelése MI eszközökkel,
- a blokklánc alkalmazási lehetőségei az ellátási láncok, a logisztika területén.
A kutatási irányzat tevékenységéhez több szálon kapcsolódik a Smart Shop Floor Logisztikai szimulációs labor is. Ez egyrészt gyakorlatorientált képzést tesz lehetővé, amelynek során a hallgatók megismerkednek a logisztika területén alkalmazott legújabb technológiák egész sorával (pl. AR, RFID, beltéri lokalizációs technológiák, ERP szoftver stb.), másrészt együttműködési alapot biztosít az Egyetem számára a vállalkozásokkal, hogy az igényeikre szabott kutatási, elemzési szolgáltatásokat, közös projekteket valósítson meg. Emellett tervezés alatt áll a gazdaságinformatikus hallgatók számára egy olyan kutatási labor kialakítása, ahol a hallgatók közvetlenül találkoznak gyakorlati problémákkal.