A doktori témakiírásokról a Vállalkozás- és Gazdálkodástudományi Doktori Iskola Tanácsa dönt a leendő témakiíró által benyújtott, "Javaslati lap" (melléklet) alapján. A beadási határidő folyamatos.
A pályázó témakiíró az alábbi vagylagos feltételek valamelyikének meg kell feleljen:
- rendelkezik a gazdálkodás- és szervezéstudományok vagy a közgazdaságtudományok tudományágban habilitációval;
- témavezetésével legalább 1,0 fő doktorandusz PhD-fokozatot szerzett a gazdálkodás- és szervezéstudományok vagy a közgazdaságtudományok tudományágban;
- oktató esetén legalább egyetemi docensi vagy főiskolai tanári, illetve kutató esetén legalább tudományos főmunkatársi munkaköri címmel rendelkezik, egyúttal rendelkezik a Scimago SJR adatbázisában Business, Management and Accounting vagy Economics, Econometrics and Finance tudományterületen, vagy Social Sciences tudományterületen belül Geography, Planning and Development vagy Urban Studies tudományágban indexált folyóirat(ok)ban megjelent, összesen legalább 1,50 összes szerzői súlyú publikációkkal*;
- minden más esetben, legalább PhD-fokozattal társ-témakiírás pályázható meg, és társ-témavezetés valósítható meg.
Minden pályázó témakiíró az alábbi feltételek mindegyikének meg kell feleljen:
- megfelel a doktori.hu témavezetési követelményeinek (5 publikáció az elmúlt 5 évben);
- megfelelő angol nyelvtudással rendelkezik, amivel konzultálni tud a PhD hallgatóval;
- előny, ha van most folyó kutatása, amihez csatlakozhat a doktorandusz.
* folyóiratcikknek ebben a tekintetben azokat a legalább 8 oldal vagy legalább 27 000 karakter terjedelmű publikációkat tekintjük, amelyek „article”; „review”; „note”; vagy „letter” besorolású művekként jelentek meg. Ennek értelmében nem vehetők figyelembe a 8 oldal terjedelmet el nem érő írások, illetve azok a publikációk, amelyek „editorial”; „book chapter”; „conference review”; „conference paper”; „short survey”; „data paper”; „report”; „erratum”; illetve egyéb besorolású művekként jelentek meg.
A doktori iskola SZMSZ témavezetőkre vonatkozó pontja
2.3.2. Témavezetők
(1) Témavezető az a tudományos fokozattal rendelkező oktató vagy kutató lehet, aki folyamatosan végez kutatási tevékenységet, és kutatási eredményeit tudományterületének az MTA által elismert, lektorált folyóiratában vagy lektorált szakkönyvben publikálja.
(2) A témavezető irányítja és támogatja a doktoranduszok tanulmányi és tudományos kutatómunkáját, és felkészíti őket a fokozatszerzésre. A témavezető és a doktorandusz előre rögzített munkaterv alapján folytatja tevékenységét. A munkaterv ütemezetten tartalmazza a kutatás előre haladásának és a publikációs követelményeknek megfelelő feladatokat és határidőket. A témavezető félévente beszámol a VGDI-nek a munkaterv időarányos teljesüléséről.
(3) Egy doktorandusznak egyidejűleg legfeljebb két témavezetője lehet (témavezető és társ-témavezető).
(4) A témavezetők személyét a VGDI Tanácsa hagyja jóvá. Témavezetésre az oktatókat és kutatókat a VGDI Tanácsa kéri fel. A témavezetők felmentése szintén a VGDI hatásköre.
(5) A témavezető által meghirdetett témákat a VGDI Tanácsa hagyja jóvá. A meghirdetett témától a témavezető és doktorandusza közös megegyezéssel eltérhetnek, ezt a módosított tématervet a VGDI Tanácsa hagyja jóvá.
(6) A témavezetést a VGDI titkára rögzíti az ODT adatbázisában.
(7) A témavezető köteles napra készen tartani az ODT-adatlapját és az MTMT-ben hozzáférhető publikációs jegyzékét, valamint az adatbázis-kezelők felhívására a hiányosságokat pótolni.
(8) Munkájáért a témavezető díjazásban részesülhet.
(9) Témavezető-váltást indokolt esetben a doktorandusz, a témavezető és a VGDI Tanácsa kezdeményezhet. A kezdeményezőnek a kérvényhez csatolni kell az elbocsájtó és a fogadó témavezető nyilatkozatát. A témavezető-váltást a VGDI Tanácsa hagyja jóvá.