A Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) 2014 óta vesz részt a duális képzésben, és azóta folyamatosan növekszik mind a képzésben résztvevő gazdálkodó szervezetek, mind a hallgatók száma. 2020-ban már több mint 40 partnervállalat kínált lehetőséget a leendő hallgatóknak duális képzésben való részvételre. Az oldalon a jelenlegi és a jövőbeni partnervállalatok számára gyűjtöttük össze a legfontosabb információkat azzal a céllal, hogy segítsük a partnerré válás folyamatát a kapcsolatfelvételtől egészen a szerződéskötésig.
A duális képzés egy nagyon szoros együttműködési forma, amely minden benne résztvevő – partner, intézmény, hallgató – számára kötelezettségekkel és vállalt többletfeladatokkal jár, ugyanakkor óriási előnyökkel bír. Vállalati szempontból kiemelendő:
A képzés során a partnerszervezet szorosan együttműködik mind az Egyetemmel, mind a hallgatóval, értékeli és saját hatáskörben meghatározott módon dokumentálja a hallgató-munkavállaló teljesítményét projektfeladatokon keresztül, az intézménnyel közösen kidolgozott képzési tervnek megfelelően.
A képzésben részt vevő partnerszervezetnek biztosítania kell a képzéshez szükséges infrastruktúrát és feltételeket, valamint a képzés időtartama alatt a hallgató-munkavállaló gyakorlati oktatásához szakmailag felkészült gyakorlati oktatókat (szakmai mentorokat), akik tájékoztatást adnak a hallgatói teljesítményekről.
Emellett a hallgatói munkaszerződés alapján a hallgatót a hatályos törvényi előírások szerint a képzés teljes idejére díjazás illeti meg, azaz a hallgató mind a partnerszervezeti, mind az intézményi periódusok alatt munkabérre jogosult. A partnerszervezet a hallgatói tanulmányok befejezését követően dönthet a hallgató munkaszerződés keretében történő tovább foglalkoztatásáról.
A duális hallgató részére a díjazás havi összege minimum a minimálbér 65%-a, a bér tekintetében járulékmentesség illeti meg a vállalkozást. Adót fizetni csak a minimálbért meghaladó rész után kell.
2020-ban a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum megállapításáról szóló 367/2019. (XII. 30.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdése értelmében a minimálbér havi 161 ezer forintra nőtt. A rendelet 2020. január 1-jén lépett hatályba, ennek megfelelően a január hónapra járó hallgatói díjazásnál már ezt kell alkalmazni.
Első lépésként érdemes tájékozódni a duális formában indított szakokról, képzésekről, melyek ITT érhetők el, valamint a hatályos szabályozásokról . Ezt követően kérjük, vegyék fel velünk a kapcsolatot, hogy megkezdődhessenek a szerződéskötéshez szükséges egyeztetések, a képzésre érvényes képzési terv közös kidolgozásával együtt.
A partnerek részéről a duális képzésben való részvétel feltétele a Duális Képzési Tanács által összeállított (a 230/2012.(VIII.28.) * a jogszabály változásait lentebb tüntetjük fel. Kormányrendeletben foglalt) követelményrendszernek történő megfelelés. Ehhez szükséges
Emellett a jövőbeni partnereknek az Oktatási Hivatal Duális Képzési Tanácsa felé önértékelés keretében adatokat kell szolgáltatnia a képzésben részt vevő szakemberekkel, végzettségükkel, elméleti ismereteikkel kapcsolatban.
*17. § (4a) * A (4) bekezdéstől eltérően duális formában folytatott képzésnek minősül az olyan képzés is, amelynek során a hallgató munkaszerződése a munkáltatónak a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 40/2020. (III. 11.) Korm. rendelettel kihirdetett veszélyhelyzet (a továbbiakban: veszélyhelyzet) időtartama alatt közölt felmondása miatt szűnt meg, feltéve, hogy a képzésnek a veszélyhelyzeten kívüli időszakában a hallgató duális képzésben való részvételével kapcsolatos előírások teljesültek.
(4b) * A veszélyhelyzet ideje alatt hallgatói munkaszerződéssel rendelkező, duális képzésben részt vevő hallgató esetében a veszélyhelyzet időtartamát akkor is duális képzésben eltöltött időszaknak kell tekinteni, ha ezen időszak alatt a duális képzési programban való részvételre a hallgató részéről a veszélyhelyzet miatt nem kerülhetett, vagy nem a veszélyhelyzet előtti rendben és időtartamban került sor, feltéve, hogy hallgatói jogviszonya ezen időszak alatt nem szünetelt.
(5) * Duális képzés esetén a hallgatói munkaszerződést szeptember 30-ig, keresztféléves képzés esetén február 28-ig kell megkötni. Ha a hallgató a képzést annak második félévétől kezdődően folytatja duális formában, a hallgatói munkaszerződést február 28-ig, keresztféléves képzés esetén szeptember 30-ig kell megkötni.
(5a) * Ha a hallgató tanulmányait a 2019/2020. tanévben kezdte, a képzést annak harmadik félévétől kezdődően is folytathatja duális formában. A hallgatói munkaszerződést ilyen esetben 2020. szeptember 30-ig kell megkötni.
A Duális képzéshez kapcsolódó teljes jogszabályi gyűjtemény ezen az oldalon érhető el.
A gazdálkodó szervezetek gyakran ismételt kérdéseit és azokra adott válaszokat ITT találja.
Ha bármilyen további kérdés merülne fel, kérjük, látogasson el a Duális Diploma oldalra vagy forduljon hozzánk bizalommal hozzánk!