A Budapesti Gazdasági Egyetem immáron hagyományosan aktívan részt vesz a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) által minden év novemberében a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából szervezett programsorozathoz. A 2024. év mottója: "Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában". Kiválósági központunk munkatársai idén is aktív szereplői voltak ennek az immáron 21. alkalommal megrendezett, és a magyar tudományos élet számára kiemelkedő eseménynek.
Egyetemünk a „Futures in the making - Developing and adapt futures in business” címmel angol nyelvű konferencia keretében zajlott a szakmai program, - mely központunk javaslatai alapján és szervezésében jött létre - plenáris vitaindító előadások, kerekasztalbeszélgetés, nemzetközi szakértők workshopjai, valamint szekcióelőadások formájában.
A gyorsan változó jelenhez való alkalmazkodás és a jövőre való felkészülés a sikeres gazdasági adaptáció elengedhetetlen feltétele. A jövőbeli lehetőségek kiaknázásának és a lehetséges kockázatok minimalizálásának egyik hatékony eszköze a foresight (előretekintő vállalati stratégiaalkotás), ami a tudatos jövőalkotás egyik tudományosan megalapozott módszere. A konferencián kiemelt témaként szó esett továbbá a digitális pénzügyi architektúrákról (FinArch), a vállalkozói mentalitás alakulásáról, a látogatógazdaság fejlődésének jövőbeli kihívásairól és a napjainkban egyre fontosabb fenntarthatósági szempontokról a vállalkozások életében.
Nagy örömünkre szolgált, hogy munkatársaink közül többen is egyetemi elismerésben részesültek köszönhetően magas szintű publikációs tevékenységüknek. A konferencián különdíjat vehetett át többek között Dr. Tölgyessy Péterné Sass Magdolna, Dr. Juhász Tímea, Dr. Gáspár Tamás, akik a Jövő Értékláncai Kiválósági központ szakértői.
A plenáris előadók között köszönthettük a meghívásunkra ismét Magyarországra látogató Dr. Fabienne Goux-Baudiment jövőkutatót, a stratégiai foresight elismert nemzetközi szakértőjét. Előadása az adoptáció szükségességét taglalta korunkban „Postnormal times: Time to leapfrog to X.0? – what the changing macro-environment looks like and how business practice should adapt to it” címmel.
A júliusi három napos programsorozat folytatásaként a délután folyamán az érdeklődők részt vehettek szintén Dr. Goux-Baudiment és Dr. Gáspár Tamás vezetésével egy érdekes, interaktív workshopon „Felkészülés a Polikrízisre" (Preparing for the Polycrisis) címmel, ahol a világunkban egyszerre mutatkozó krízishelyzetek komplex megoldásának egyik módszerét ismerhették meg játékos formában a résztvevők.
A konferencián és a szekció üléseken bemutatott kutatások jövőbemutató eredményei kiváló betekintést nyújtott a foresight széleskörű alkalmazásnak lehetőségeiről a résztvevő hallgatók és az egyetem kutatói, szakemberei számára.