Szakmai gyakorlat hossza, szabályai
2017 vagy utáni mintatanterv:
- 2,5 hónap, 400 óra
- Ennél hosszabb, egy féléves gyakornoki programokra is van lehetőség. Aki ezeken szeretne részt venni, annak javasolt a Szakmai gyakorlat B (SZGYBBA12, 12 kredit) tárgy felvétele is.
2020-as vagy utáni mintatanterv:
- 2 félév alatt teljesítendő
- Az SZGY0BA30 kódó szakmai gyakorlat 800 óra, a SZGY0BA20 kódú szakmai gyakorlat 480 óra
Tantárgyi követelmények
2017 vagy utáni mintatanterv:
- A szakmai gyakorlat akkor kezdhető meg, ha megszereztél legalább 138 kreditet és teljesítetted a Gasztronómiai alapismeretek (GAEK0BA06) és Szállodamenedzsment 2 (SZNT2BA06) tárgyakat.
2020-as vagy utáni mintatanterv:
- A szakmai gyakorlat akkor kezdhető meg, ha megszereztél legalább 108 kreditet és teljesítetted a Gasztronómiai alapismeretek (GAEK0BA06) és Szállodamenedzsment 2 (SZNT2BA06) tárgyakat.
A szakmai gyakorlat helye és teljesítésének követelményei
A szakmai gyakorlat lebonyolítására minden olyan vállalkozás vagy intézmény kiválasztható, amely a szak jellegéhez kapcsolódó tevékenységet folytat és ahol léteznek felsőfokú végzettséget igénylő, betölthető munkakörök.
Szakmai gyakorlat adminisztrációja
2017 vagy utána megkezdett 7 féléves képzés
A Kereskedelemi vendéglátás és Vendéglátó rendezvényszervezés specializáción lévő hallgatók számára a szakmai gyakorlat ajánlott helye a 7. félév.
A Szakmai gyakorlat A és B tárgyak adminisztrációja az erre kialakított felületen, az Online Karrier Platform és Űrlapkitöltő Rendszeren keresztül történik. Az online rendszer szolgál a szakmai gyakorlati hellyel kapcsolatos ügyek intézésére (kiválasztás, szerződéskötés, értékelés).
A Szakmai gyakorlat A vagy B nevű tárgyat a szokásos módon kell felvenni a Neptun rendszerben. FONTOS tudnivaló: a tárgyat abban a félévben kell felvenni, amelynek a vége előtt befejeződik a gyakorlat. Példák:
- kezdés júliusban, befejezés szeptemberben → őszi félévre
- kezdés szeptemberben, befejezés decemberben → őszi félévre kell felvenni a gyakorlatot.
Javasolt teljesítési időszak a 7. félében: július 1. és november 30. között.
A szakmai gyakorlat aktív hallgatói jogviszonyban teljesíthető (és kezdhető meg).
A Szakmai gyakorlat A és B tárgyak esetében a gyakorlati hely és gyakorlati pozíció elfogadása a hallgató specializációjának megfelelő szaktanszék (Vendéglátás Tanszék) feladata.
2020 vagy utána megkezdett 8 féléves képzés
A Szakmai gyakorlat 30 kredit és a Szakmai gyakorlat 20 kredit modul adminisztrációja az erre kialakított felületen, az Online Karrier Platform és Űrlapkitöltő Rendszeren keresztül történik (kivéve külföldi részképzés esetén, amely ügyintézése a https://exchange.uni-bge.hu/ oldalon keresztül zajlik). Az online rendszer szolgál a szakmai gyakorlati hellyel kapcsolatos ügyek intézésére (kiválasztás, szerződéskötés, értékelés).
A szakmai gyakorlat tantárgyakat (SZGY0BA30, SZGY0BA20) a szokásos módon kell felvenni a Neptun rendszerben. FONTOS tudnivaló: a tárgyakat abban a félévben kell felvenni, amelynek a vége előtt befejeződik a gyakorlat. Példák a SZGY0BA30 tárgykódú tárgyra:
- kezdés júliusban, befejezés novemberben → őszi félévre
- kezdés októberben, befejezés februárban → tavaszi félévre
- kezdés márciusban, befejezés júliusban → őszi félévre
- kezdés februárban, befejezés júniusban → tavaszi félévre kell felvenni a gyakorlatot.
Példák a SZGY0BA20 tárgykódú tárgyra:
- kezdés februárban, befejezés áprilisban → tavaszi félévre
- kezdés decemberben, befejezés februárban → tavaszi félévre
- kezdés júliusban, befejezés szeptemberben → őszi félévre
- kezdés októberben, befejezés decemberben → őszi félévre kell felvenni a gyakorlatot.
A fenti példák közül a 2. és a 3. esetében tehát a gyakorlatot azután kell felvenni a Neptun rendszerben, hogy az már ténylegesen megkezdődött. Erre azért van szükség, mert a gyakorlat értékelését visszamenőlegesen, a már lezárt félév jegyei közé rögzíteni nem lehet.
A szakmai gyakorlat aktív hallgatói jogviszonyban teljesíthető (és kezdhető meg).
Mind a 30 kreditértékű Szakmai gyakorlat, mind a 20 kreditértékű Szakmai gyakorlat esetében a gyakorlati hely és gyakorlati pozíció elfogadása a hallgató specializációjának megfelelő szaktanszék (Turizmus Tanszék vagy Vendéglátás Tanszék) feladata.
A gyakorlati beszámoló formai és tartalmi követelményei
Formai követelmény
- Minimális terjedelem: 10 oldal (két gyakorlati hely esetén 10-10 oldal)
- Tájolás: álló
- Margó: normál
- Betűtípus: Times New Roman
- Betűméret: 12
- Sorköz: 1,5
- Kizárás: sorkizárt
- Oldalszámok: igen
- Tartalomjegyzék: igen
- Élőláb: nem
- Borító: igen
- Cím: Beszámoló 400 órás szakmai gyakorlatról
- Hallgató neve/szak/tagozat/ email-cím/ telefonszám
- Neptun-kód
- Gyakorlati hely neve (nem cégnév)
- Beszámoló készítésének dátuma
- Képek: opcionális, terjedelembe nem számít bele
- Ábrák: opcionális, terjedelembe nem számít bele
- Hivatkozás: igen
- szövegközi
- lábjegyzet
- honlap esetén url link + utolsó megtekintés dátuma
- Nyomtatás: nem szükséges, a beszámolót online kell feltölteni a Karrier Platformban
Tartalmi követelmény
A szakmai gyakorlati beszámoló a hallgató munkavégzésének reflexiója.
- Gyakorlati hely, létesítmény bemutatása (max. 1 oldal) - Az internetről levett egybefüggő szövegrészek plagizálásnak minősülnek, nem fogadhatók el
- Gyakorlati hely szakmai tevékenységének bemutatása (max. ½ oldal) - Nem fogadható el a gyakorlati hely honlapjáról levett marketinganyag. Természetesen lehet innen is adatokat felhasználni, de inkább a vezetőkkel való beszélgetésből, és saját tapasztalatból készüljön ez a rész
- Gyakorlati hely választásának indoklása
- Gyakorlati hely piaci pozíciója, arra vonatkozóan a hallgató értékelése, véleménye, javaslatai. (max. ½ oldal a piaci pozíció bemutatása) - Több legyen a hallgató értékelése, véleménye
- Vendégkör összetételének bemutatása (nemzetiség, életkor, tartózkodási idő, átlagos költés, igények szempontjából)
- Nemzetközi lánc telephelye esetén a szervezés és rendszer értékelése. Milyen pozitívumai és negatívumai és piaci előnyei vannak a nemzetköziségnek?
- Önálló munkavégzés bemutatása - Nem bemásolt munkaköri leírásokat kérünk, hanem a hallgató saját gondolatait az önálló munkavégzésről
- Egy munkanap bemutatása
- Következtetések levonása (szakmai és személyes)
- Ajánlások, javaslatok (kizárólag a szakmai tevékenységre vonatkozóan)
A gyakorlati beszámoló összességében a munkát végző hallgató véleményeit, meglátásait, javaslatait kell, hogy tartalmazza, ezért kerüljük az internetről, honlapokról átvett oldalakat, egybefüggő szövegeket. A minősítési rendszer változása miatt, a bíráló oktatónak lehetősége van az árnyaltabb értékelésre, amelynek alapja mindenképpen az, hogy a hallgató hogyan tartja be a beszámoló formai, és tartalmi követelményeit.
Amennyiben a gyakorlati pozícióval kapcsolatban szakmai vonatkozású kérdésed merülne fel, úgy keresd
- Tóth Gábor szakmai gyakorlati felelős oktatót a kiírt fogadó órájában, vagy e-mailben a Toth.Gabor@uni-bge.hu címen.
- Idegen nyelvű képzés esetén Karakasné Dr. Morvay Klára szakmai gyakorlati felelős oktatót a kiírt fogadó órájában, vagy e-mailben a KarakasneMorvay.Klara@uni-bge.hu címen.
- levelező munkarend esetén kérjük keresd Debreceni János szakmai felelős oktatót e-mailben a Debreceni.Janos@uni-bge.hu címen.