Hallgatóink számára az ösztöndíjak lehetőséget nyújtanak a tanulmányaik folyamán jelentkező anyagi terhek enyhítésére, mindenki találhat számára megfelelő alternatívát. Számos támogatás pályázható már az első félév során is. Fontosnak tartjuk, hogy tájékozottak legyetek a lehetőségeitek felől, ezért az alábbi cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat az ösztöndíjakkal kapcsolatban.
Teljesítmény alapú ösztöndíjak
Tanulmányi ösztöndíj (FOSZK/alapképzés, munkarend: nappali)
Tanulmányi ösztöndíjban részesülhet minden olyan hallgató, aki államilag támogatott, felsőoktatási szakképzésen vagy alapképzésen, illetve nappali munkarenden tanul, és az utolsó aktív félévben korrigált kreditindexe eléri a félévente meghatározott átlagot. Ez az ösztöndíj egy félévre jár havi szinten, illetve adott jogviszonyon belül az őszi félév tekintetében elsőéves hallgató nem kaphatja meg.
Mindemellett fontos megemlíteni, hogy ezt az ösztöndíjat nem kell megpályáznotok, hiszen a Neptun rendszerén belüli átlagotok alapján kapjátok automatikusan!
BGE Ösztöndíj (alapképzés, munkarend: nappali)
Célja, hogy a kiemelkedő tanulmányi eredményt elért és szociálisan rászoruló önköltséges hallgatók részére tanulmányaik sikeres folytatásához támogatást biztosítson. A támogatásban az a hallgató részesülhet, aki a következő feltételeknek eleget tesz: két lezárt aktív félévvel rendelkezik, az összesített limitált korrigált kreditindexe eléri a 3,5-ös értéket, illetve féléves átlagban legalább 30 kreditet teljesített. Az ösztöndíjat a Modulo rendszerben lehet megpályázni.
A támogatás mértéke a képzésen megállapított féléves önköltség 50%-a.
Átsorolási ösztöndíj
Célja az állami ösztöndíjas státuszt átsorolás miatt elvesztő hallgatók támogatása, az állami ösztöndíjas státusz visszanyerésének elősegítése. A támogatásban az a hallgató részesülhet, aki a következő feltételeknek eleget tesz: alapképzésben folytatja tanulmányait, valamint legfeljebb négy lezárt aktív félévvel, és aktív hallgatói státusszal rendelkezik.
Az ösztöndíj egy félévre adható, mértéke a hallgató képzésén megállapított féléves önköltség 100%-a.
Fontos, hogy ezt az ösztöndíjat nem kell megpályáznotok, hiszen az ösztöndíj pályázat nélkül, a hallgatói összesített korrigált kreditindex szerinti rangsor alapján, rektori döntéssel kerül folyósításra.
Kiemelt tanulmányi ösztöndíj (alapképzés, munkarend: nappali)
Kiemelt tanulmányi ösztöndíjra finanszírozási formától függetlenül pályázhatnak a hallgatók, tehát minden olyan önköltséges vagy államilag támogatott alapképzésen, nappali munkarenden tanuló részesülhet benne, aki legalább 27 felvett és teljesített kredittel, valamint minimum 4,4-es korrigált kreditindexszel rendelkezik.
Az ösztöndíjra való pályázatot a Neptun rendszerén belül, az Ügyintézés/Kérvények menüpont alatt tudjátok beadni. Ez a támogatás félévente 150.000 Ft egyszeri juttatást biztosít, amely elnyerésében évfolyamonként legalább 5 fő részesülhet.
Nemzeti felsőoktatási ösztöndíj (alapképzés, munkarend: nappali)
Nemzeti felsőoktatási ösztöndíj esetében a pályázók körébe tartoznak azok az önköltséges vagy államilag támogatott, alapképzésen, nappali munkarenden tanuló hallgatók, akik rendelkeznek legalább 55 teljesített kredittel és 2 aktív félévvel, illetve az előző 2 félévükben 4,00-es kreditindexet értek el + szakmai munkát (például TDK – Tudományos Diákkör, publikáció, szakkollégium) teljesítettek. Mindemellett fontos, hogy ennél az ösztöndíjnál a mintatantervben meghatározott kreditmennyiség időarányosan legalább 90%-os teljesítése is elvárt.
Az erre irányuló pályázatot a Modulo rendszerén keresztül van lehetőségetek leadni, az Egyetem honlapján meghirdetett időpontban. Havi juttatás, amelyet egy teljes tanév időtartamára lehet elnyerni.
Szakmai-tudományos ösztöndíj (FOSZK/alapképzés, munkarend: nappali)
Szakmai-tudományos ösztöndíjra pályázhat minden olyan önköltséges vagy államilag támogatott; felsőoktatási szakképzéses vagy alapképzéses hallgató, akik nappali munkarenden tanulnak, és a tantervi követelményeken túlmutató szakmai munkát végeztek el, mint például a TDK, a publikáció és a diákszervezeti tevékenység.
A pályázat leadási helye a Neptun, azon belül is az Ügyintézés/Kérvények menüpont alatt. Ez az ösztöndíj egy egyösszegű támogatás félévente.
Közéleti ösztöndíj (FOSZK/alapképzés, munkarend: nappali)
Közéleti ösztöndíjat nyerhetnek el azon hallgatók, akik önköltséges vagy államilag támogatott; felsőoktatási szakképzésen vagy alapképzésen tanulnak, nappali munkarend keretein belül és eleget tettek a következő feltételnek:
A hallgatótársak munkájának, illetve tanulmányainak segítését támogatták, emellett részt vettek a hallgatói élet színesebbé és könnyebbé tételében. A pályázat leadási helye a Modulo.
Egyetemi Sportösztöndíj
Az ösztöndíj célja, hogy támogatást nyújtson azon hallgatóknak, akik aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek és egyetemi tanulmányaik mellett, kiemelkedő országos, illetve nemzetközi sporteredményeket értek el és/vagy sportszervezői feladatokat láttak el BGE sportéletében. Feltétele: az előző BGE-n lezárt félévében a korrigált kreditindexe elérje a 3,0-t. A pályázat leadási helye a Modulo.
Az ösztöndíj félévente egyösszegben kerül kifizetésre.
Szociális alapú ösztöndíjak
A rendszeres szociális támogatásra államilag finanszírozott, nappali tagozatos, alap- vagy felsőoktatási szakképzésen tanuló hallgatók jogosultak, valamint azon tanulók is, akik önköltséges finanszírozási formára lettek átsorolva, de még rendelkeznek állami félévvel.
Félévente van lehetőség rá pályázni a Modulo rendszerén keresztül, egy szociális helyzetfelmérő kitöltésével, amelyet a pályázati laphoz kell csatolni. Az elnyert támogatást havonta kapják a hallgatók.
Alapképzésen vagy felsőoktatási szakképzésen tanuló, nappali tagozatos, államilag támogatott, vagy önköltséges finanszírozási formára átsorolt, de állami félévvel rendelkező hallgatók pályázhatnak rá. Ez egy egyszeri juttatás, amely a szociális helyzet váratlan romlásának enyhítését segíti elő. A Modulo a pályázat leadási helye.
Ezt az ösztöndíjat csak az első államilag támogatott félévben pályázhatja az a hallgató, aki felsőoktatási szakképzésen vagy alapképzésen, nappali munkarenden tanul. Ennek feltételei, hogy a hallgató fogyatékossággal élő vagy egészségügyi állapota miatt rászoruló, vagy hátrányos/halmozottan hátrányos helyzetű, családfenntartó, vagy nagycsaládos, vagy árva/félárva, vagy gyámsága nagykorúsága miatt megszűnt helyzetű legyen. Ez egy egyszeri juttatás, amely a hallgatói normatíva 50%-a. A pályázatot a Modulo rendszerén keresztül lehet leadni.
Az ösztöndíj megpályázható alap- vagy felsőoktatási szakképzésen tanulók számára finanszírozási formától függetlenül. Ez egy havi rendszerességű támogatás, amelyet évente, 10 hónapra lehet megpályázni. A pályázat leadási helye a helyi önkormányzat, amennyiben az csatlakozott a programhoz.
Reméljük, hogy sikerült, átfogó képet adnunk nektek az ösztöndíjakról, és megtaláljátok a számotokra legmegfelelőbb támogatást!
Sikeres pályázást kívánunk!
További információkat az ösztöndíj lehetőségekről a következő oldalakon találsz: