Innováció: Virtuális állásbörzét szervez a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem
Virtuális állásbörzét szervez a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem (BGE) május 5-én és 6-án, az egyetem három karán csaknem 50 vállalati és civil szervezeti partner várja a hallgatókat szakmai gyakorlati- és álláshelyek, valamint önkéntesmunka-lehetőségek széles kínálatával. A kétnapos online rendezvénysorozat keretében a virtuális vállalati bemutatkozó standok mellett karrier tanácsadás, interaktív előadások, workshopok és fogadóórák is várják az érdeklődőket.
A Külkereskedelmi Karon (KKK) szállítmányozás-logisztika, gazdálkodás, marketing, kommunikáció, illetve pénzügyi szolgáltató cégek, a Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Karon (KVIK) vezető hotelláncok, a turizmus-vendéglátás szektor képviselői, valamint kereskedelmi és szolgáltató cégek, a Pénzügyi és Számviteli Karon (PSZK) pedig elsősorban adótanácsadó és könyvvizsgáló cégek, bankok, informatikai vállalkozások és szolgáltató központok várják szakmai gyakorlati helyekkel, részmunkaidős pozíciókkal és álláslehetőségekkel a hallgatókat, frissdiplomás pályakezdőket. Emellett álláskeresési és karrier tanácsadással is segítik a fiatalokat. A kétnapos online rendezvénysorozaton karriertanácsadás is lesz. Az állásbörzén öt civil szervezet is bemutatkozik, és az egyetem fenntarthatósági törekvéseinek megfelelően a diákok önkéntesként is csatlakozhatnak hozzájuk.
A TV2 Mokka című reggeli műsorában dr. Radácsi László, a BGE stratégiai és innovációs rektorhelyettese beszélt az esemény részleteiről. A beszélgetés itt megtekinthető.
2021. május 4.
TV2 Mokka
További megjelenések:
Rádió1-Hírek: 2021.05.05.
Világgazdaság: 2021.05.04., 16.oldal
Hosszabb lesz a tanév a Debreceni Egyetemen
A Debreceni Egyetem és a karok vezetői egyes képzések esetében indokoltnak tartják a 2020–21-es tanév időtartamának módosítását, és tervezik a meghosszabbítását – válaszolta a Világgazdaság megkeresésére a cívisváros felsőoktatási intézménye. Múlt héten jelent meg a Magyar Közlönyben a kormány döntése, amely szerint az egyetemek és a főiskolák meghosszabbíthatják a tavaszi félévet. Eszerint az egyetemi tanév hosszabb lehet tíz, a doktori képzés pedig tizenkét hónapnál. A felsőoktatásban sok intézményben már tavaly szeptemberben távoktatással indult el a tanév, egységesen pedig tavaly november óta nem járhatnak be az előadásokra a hallgatók. Most tavasszal sem enyhítették a szabályokat, az egyetemeken egész évben marad a távoktatás. A megkeresésünkre válaszoló intézmények közül az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Miskolci Egyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem sem változtat a tanév hosszán. A Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem oktatási rektorhelyettese, Jancsik András is azt közölte: az elmúlt két félév tapasztalatai alapján eleve úgy készültek, hogy online oktatással is tudják teljesíteni az alapvető képzési célokat, most nincsenek függőben maradt, pótlást igénylő oktatási feladatok, hogy hosszabbítani kellene. Öt hónaposra tervezik a félévet, amely július 3-án véget ér. A doktori képzés ideje változatlanul 12 hónap marad.
2021. május 5.
Világgazdaság (2. oldal)
További megjelenések:
NEXON tudományos ösztöndíj
Mérföldkőhöz érkezett a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem (BGE) és a NEXON együttműködése, melynek keretein belül NEXON Mesterséges Intelligencia (MI) Ösztöndíjat alapítanak a BGE Pénzügyi és Számviteli Karán (PSZK) alapképzésen és mesterképzésen tanulmányokat folytató hallgatók számára. A támogatás célja a hallgatók tudományos kutatómunkájának ösztönzése a TDK keretein belül.
2021. május 26.
Computerworld (6. oldal)
Újabb covid-félévet zárnak az egyetemek - online vagy személyesen lesznek a vizsgák?
Hogyan alakul a félévzárás a fővárosi egyetemeken? Az Eduline összeszedte a nagyobb intézmények dátumait, és ahol erről talált információt, azt is megnézte, milyen formában bonyolítják le a vizsgákat. A Pázmány Péter Katolikus Egyetemen és a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetemen május 17. és június 26. között, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem május 25. és június 21. között, a Metropolitan Egyetemen pedig május 25. és június 25. között lesznek a vizsgák.
https://eduline.hu/felsooktatas/20210512_vizsgaidoszak_datumok_fovaros
2021. május 12.
Eduline.hu
A legtöbb egyetemen online fejezik be a tanévet
Bár múlt hét óta a felsőoktatási intézményekben is lehetne jelenléti oktatás, a szorgalmi időszak utolsó egy-két hetére csak nagyon indokolt esetben hívták be a hallgatókat személyesen. Noha az online vizsgáknak a többség örül, sokaknak vegyes érzései vannak a digitális oktatással kapcsolatban, és szinte mindenki bízik a szeptemberi nyitásban. Az Index egyetemi hallgatókat kérdezett. Online fejezik be a tanévet a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetemen is, amivel teljes mértékben egyetértenek a hallgatók. „Ha az oktatás online volt, úgy igazságos, ha a vizsgák is online vannak” – jelentette ki lapunknak Viki, aki emberi erőforrások alapszakon tanul. „Nem volt egyszerű a digitális oktatás, úgy érzem, hogy többet tanultam, mint ha bent lettem volna. Sajnos még mindig van pár tanár, aki technikailag nincs a topon, ez kissé megnehezítette a dolgunkat” – tette hozzá a fiatal.
https://index.hu/belfold/2021/05/19/egyetem-digitalis-oktatas-online-vizsga-jarvany/
2021. május 19.
Index.hu
A fővárosi és vidéki egyetemeken sem kockáztatnak, a legtöbb helyen online zárják a félévet
A felsőoktatási intézmények többségében hétfőn elkezdődtek a tavaszi szemesztert lezáró vizsgák, bár vannak olyan egyetemek is, ahol már a múlt héten elindult a félévzárás. Annak ellenére, hogy május 10-től személyesen is meg lehet szervezni a számokéréseket, a legtöbb helyen úgy döntöttek, erre az egy-két hétre már nem hívják be a hallgatókat. Az ELTE-n a félévet a távolléti oktatás és számonkérés szabályai szerint kell folytatni és befejezni. A hallgatók személyes jelenlétével nem szervezhető számonkérés. Hasonló döntés született a Budapesti Corvinus Egyetemen és a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen is. A számonkéréseket ezekben az intézményekben is kizárólag online tartják meg – a Corvinuson a Moodle és a Microsoft Teams egyetemi felületein. Kivételt az NKE záróvizsgái és szakdolgozatvédései jelentenek. Online fejezik be a tanévet a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetemen, illetve a legtöbb vidéki egyetemen is. A Testnevelési Egyetemen viszont már a járványhelyzet miatt tavasszal elmaradó fontos gyakorlati elemek pótlása is elkezdődött.
https://eduline.hu/felsooktatas/20210519_vizsgaidoszak_online
2021. május 19.
Eduline.hu
MKT-konferencia: Kereskedelem a koronavírus után
A kereskedelem a koronavírus után - ezzel a címmel szervez online konferenciát a Magyar Közgazdasági Társaság Kereskedelmi Szakosztálya 2021. május 12-én, szerdán 16 órától a Webexen és az MKT YouTube-csatornáján. A rendezvény bevezető előadását Kozák Tamás, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem Kereskedelem Tanszékének tanszékvezető docense, duálisképzés-vezetője, a szakosztály elnöke tartja. Az ezt követő panelbeszélgetés résztvevői: Agárdi Irma, a Budapesti Corvinus Egyetem Marketing Intézetének egyetemi docense, a szakosztály elnökségi tagja; Sikos T. Tamás, a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karának egyetemi tanára; Pálinkás Zsolt, a Tesco Globál Zrt. közép-európai műveleti igazgatója (COO) és Szabó Zoltán, a Ghibli Kft. ügyvezető igazgatója, az MKT Logisztikai Szakosztályának elnöke.
https://novekedes.hu/hirek/mkt-konferencia-kereskedelem-a-koronavirus-utan
2021. május 3.
Novekedes.hu
Kedvcsináló előadássorozat indul az SZTE egyedülálló Kína-specializációjához
Híres és nemzetközileg is elismert előadók közreműködésével, YouTube előadások formájában kaphatnak ízelítőt mindazok, akik kíváncsiak, milyen képzésre lehet számítani az SZTE, szeptembertől induló, magyar nyelvű Kína-specializációján. A sorozatban korábbi kínai nagykövet, gazdasági szakértő és sinológus prezentációja is látható lesz. A YouTube videók előadói mellett, többek között az alábbi szakértők vesznek részt specializáció oktatásában: Dr. Ferwagner Péter Ákos, egyetemi docens (SZTE BTK), történész, Miletics Péter, tanácsos, Honvéd Tudományos Kutatóhely vezető kutató, Mohr Richárd, sinológus, fordító, szinkrontolmács, az SZTE Konfuciusz Intézet igazgatója, BGE meghívott előadója. A képzés során a hallgatók betekintést nyerhetnek többek között a Kínai Népköztársaság állam- és jogrendszerébe, geopolitikai-geostratégiai lehetőségeibe, külpolitikájába, valamint az ország legújabbkori történelmébe. Ezen felül az oktatott kurzusok között jelen vannak a Dél-Kelet Ázsiára, a Közel-Kelet térségére, illetve a Kína gazdaságára, gazdaságtörténetére fókuszáló órák is.
https://u-szeged.hu/sztehirek/2021-majus/kedvcsinalo
2021. május 3.
U-szeged.hu
Másképp gyászolnak, akik koronavírusban vesztették el szerettüket - megszólal a haláltan szakértője
Halmozottan nehéz időszak ez azok számára, akik most élnek át veszteséget, hisz a gyász mellett sokunknak egyéb problémákkal is szembe kell néznie, gondoljunk itt a személyes kapcsolatok hiányára, vagy épp a munkahely elvesztésére. A történtek feldolgozásához most minden eddiginél többen kérnek segítséget. A témában dr. Zelena András, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem Külkereskedelmi Karának tanszékvezető docense, traumakutató nyilatkozott a Metropolnak.
2021. május 6.
Metropol.hu
Az otthonunkban lévő harmónia fontosságáról dr. Zelena András beszélt a Duna TV Almárium című műsorában
A Duna TV Almárium című műsorában dr. Zelena András, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem Külkereskedelmi Karának tanszékvezető docense beszélt az otthonunkban lévő harmónia fontosságáról.
A beszélgetés ezen a linken megtekinthető.
2021. május 15.
Duna TV-Almárium
Üzletek ezrei mentek tönkre, a plázák csak lassan élednek
Úgy tűnik, egyelőre a plázák, illetve a kisebb boltok rövid távon a járványhelyzet legnagyobb kereskedelmi vesztesei, mert lassú lesz számukra a visszakapaszkodás. Üzletek ezrei mentek csődbe, de előretört az online vásárlás. Akadoztak az ellátási láncok, éppen ezért felértékelődtek a helyi beszállítók. Kiskereskedelmi körkép a Magyar Közgazdasági Társaság fórumáról, ahol Kozák Tamás, a BGE KVIK Kereskedelem Tanszékének tanszékvezető docense, duálisképzés-vezetője, a szakosztály elnöke előadásában arról beszélt, hogy a pandémia alapvető változásokat eredményezett a kereskedelemben. Üzletek ezrei mentek tönkre, előretört az online vásárlás, miközben akadoztak az ellátási láncok, éppen ezért felértékelődtek a helyi beszállítók. Akadtak olyan áruféleségek, például élelmiszer, háztartási cikkek, bútorok, amelyek forgalma stagnált vagy akár nőtt is, szemben például az üzemanyag, a könyvek, újságok iránti igénnyel, amely drasztikusan csökkent.
2021. május 16.
Novekedes.hu
Mit veszítettünk a maszkviselés miatt?
Az RTL Klub Reggeli című műsorában dr. Zelena András, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem Külkereskedelmi Karának tanszékvezető docense beszélt arról, hogy mi változott meg az életünkben azáltal, hogy maszkot hordunk.
A beszélgetés ezen a linken megtekinthető.
2021. május 28.
RTL Klub-Reggeli
A 15 hónapja tartó koronavírus-járvány milyen hatással van az emberi kapcsolatainkra?
A Kossuth Rádió Napközben című műsorában dr. Zelena András, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem Külkereskedelmi Karának tanszékvezető docense vett részt egy beszélgetésben arról, hogy a 15 hónapja tartó koronavírus-járvány milyen hatással van az emberi kapcsolatainkra, az online tér tudta-e vajon pótolni a személyes találkozásokat.
A beszélgetés ezen a linken 09:33:40-től meghallgatható.
2021. május 28.
Kossuth Rádió-Napközben (09:33:40-től)
Orvosok a harmadik hullám után: ez most egy következő élet, a kiégett kollégákat most kellene még megfogni
A Forbes Legyél jobb napja a kiégésről (pontosabban annak elkerüléséről) és az újrakezdésről szól. A fáradtságot sokan csak most, a nyitás után érzik meg igazán – hatványozottan igaz ez a járvány elleni küzdelem első sorában dolgozó egészségügyi szakemberekre. Az egésznapos rendezvény első szekciójában Galambos Márton, a Forbes főszerkesztője a járvány elleni küzdelem első sorában dolgozó egészségügyi szakemberekkel beszélgetett arról, hogy mit éltek át és hogyan lehet vagy kell ezen továbblépni. Az első szekció vendége volt Baji Anikó: az Uzsoki Kórház koronavírusos betegeket is ellátó sürgősségi osztályán dolgozó betegosztályozó, ún. triázs nővér, aki kommunikáció diplomát is szerzett a BGE-n. A koronavírus betegek ápolásában szerzett tapasztalatairól írt koronanaplóját két kötetben írta meg (Egy triage naplója, Egy triage naplója 2.), az Akut szakasz orvosi-beteg kapcsolatot erősítő Facebook-oldal alapítója.
https://forbes.hu/legyel-jobb/legyel-jobb-szlavik-baji-medspot-korona-kieges/
2021. május 28.
Forbes.hu
Kapitális méretű fogassülőket fogott egy egyetemista a Balatonban
Elképesztően gyönyörű fogassüllőket akasztott horogra május első hétvégéjén Kormanik Olivér. Az internet szabályosan felrobbant a gyönyörű halak fotói láttán. Az egyik példány jóval meghaladta a 80 centimétert. A 23 éves egyetemista gyerekkora óta foglalkozik a pergetés tudományával. Rengeteg energiát fektetett abba, hogy kifigyelje a legjobb balatoni süllőzős helyeket. A fenti linken olvasható interjúban azt is elmondta, hogy a legtöbbet a Balaton vízén tölt sok-sok idejének köszönhetően. Amint akad egy kis szabadideje, már megy is le a nyaralójukba. Most, hogy online oktatás van az egyetemen, szerencsére sok időt tölthet a tavon. Olivér egyébként a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem turizmus-vendéglátás szakos hallgatója.
2021. május 6.
Likebalaton.hu
További megjelenés:
Mesterséges Intelligencia (MI) az előrejelzésben – MLBKT Forecasting Tagozat programja
Már egy ideje feltűntek különös fogalmak, mint az Artificial Intelligence (AI), Machine Learning (ML), Internet of Things (IoT) keresve az utat a bonyolult, nagy adatigényű – korábban még úgy mondtuk, hogy bizonytalan kimenetelű helyzetek – pontosabb megoldására, a működési környezetből származó mind több adat befogadására és megértésére, céltudatosabb algoritmusok alkalmazásával. Ebben a rohanó fejlődésben manapság egy új fogalommal, az Adat Gyár (Data Fabric) architektúrával találkozhatunk, melyet az adatkezelés és integráció modernizálásának folyamatában kulcstényezőnek tekintik. Mindezek mellett nem szabad megfeledkezni az alapokról sem, azaz a szervezet előrejelzési kultúrájának tudatos fejlesztéséről. Mondovics János, a Bonitat Kft. ügyvezetője az MLBKT Forecast Tagozatának 2021. június 14-i online programján a szervezet előrejelzési kultúrájának fejlesztéséről tart előadást. Szakmai aktivitásai közül ki kell emelni korábbi csaknem tíz éves elnökségi tagságát a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaságnál. Az MLBKT Logisztikai Magisztere. Meghívott előadó volt a Budapesti Gazdasági Főiskolán, majd Egyetemen (logisztika, ellátási lánc menedzsment), a Corvinus Egyetemen (MBA és logisztika szak) és a Miskolci Egyetemen (logisztika). Mintegy 35 szakmai konferencián volt felkért előadó. Logisztikai témában 38 publikációja jelent meg, 2 könyv társzerzője, és 7 riportban fejtette ki szakmai nézeteit szakfolyóiratokban.
2021. május 27.
Logisztika.hu
Szoftverfejlesztés profiktól: piacképes tudás az informatika szakos egyetemistáknak
Komoly üzleti és iparági tudásra tehetnek szert az informatika szakos egyetemi hallgatók a Programozd a jövőd! projekt keretén belül, amely lehetőséget biztosít a vele együttműködésben álló egyetemeknek, hogy a program adatbázisából, az ún. „oktatói pool”ból piaci szereplőket vendégoktatásra hívjanak meg. Az infokommunikációs szektor leghaladóbb területeivel – például a mesterséges intelligenciával, a szoftverfejlesztéssel, az alkalmazásfejlesztéssel, a programozással, az adatelemzéssel az adatbázis-fejlesztéssel – már az ország 22 egyetemén ismerkedhetnek meg az egyetemisták. A suIT SOLUTIONS Kft. két vezető szoftverfejlesztője, Pintér Tamás és András Zoltán a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetemen és a Pécsi Tudományegyetemen a Programozd a jövőd! projekt vendégoktatói programjának keretein belül informatika szakos hallgatóknak tart előadásokat és gyakorlati órákat. A vendégoktatás a két egyetemen más-más tematikával folyik: míg a BGE-n a gazdaságinformatika szakos hallgatók a programozás alapjaival, annak logikájával és általában a módszertanával ismerkedhetnek meg, addig a PTE-n a suIT SOLUTIONS Kft. munkatársai már a kifejezetten szoftverfejlesztésre szakosodott hallgatókat oktatják, akik a félév során egy saját szoftvert is fejlesztenek. A kurzus keretein belül készült már karatébajnokságot szervező program, moziban használható székfoglaló-rendszer, de több diák próbálkozott a jelenlegi hallgatói adminisztrációs felületekhez hasonló alkalmazások létrehozásával is.
https://esport1.hu/news/2021/05/27/tech-kepzes-programozd-a-jovod-loemifar
2021. május 27.
Esport1.hu
Debreceni egyetemistaérmek a vívó MEFOB-on
A hétvégén rendezték a vívó MEFOB-ot a debreceni Békessy Béla Vívócentrumban. A szombati napon a férfipárbajtőrözőknél a BGE színeiben versenyző Andrásfi Tibor nyerte a döntőt, és csapatban is a BGE diadalmaskodott. Női egyéni párbajtőrben a Debreceni Egyetem versenyzői vívtak a fináléban, ahol Mihály Kata győzte le Fedor Tamarát. A két versenyző jól ismeri egymást, hiszen mind a ketten a Békessy Béla Vívó Klub sportolói. Csapatban is hazai sikernek örülhettünk, a Debreceni Egyetem négyese a BME gárdája ellen bizonyult jobbnak a döntőben. Vasárnap is jutott érem hazai egyetemistának, Simon Petronella a női kardozók között szerzett ezüstöt.
2021. május 10.
Hajdú-Bihari Napló (11. oldal)
További megjelenés:
Hazai kettős győzelem
A hétvégén zajlott le a Békessy Béla Vívócentrumban a vívó Magyar Egyetemi-Főiskolai Országos Bajnokság, aminek már évek óta hagyományosan Debrecen ad otthont. A vírushelyzet miatt ezúttal közönség nélkül, és a korábbiakhoz képest kevesebb indulóval, de így is nagy számban érkeztek vívók országszerte több intézményből. Szombaton a női egyéni párbajtőr mezőnyéből két cívisvárosi hölgy emelkedett ki, akik veretlenül meneteltek egészen a döntőig. Fedor Tamara és Mihály Kata ráadásul rendkívül jól ismerik egymást, hiszen mind a ketten a Békessy Béla Vívó Klub sportolói, és napi szinten közösen szoktak edzeni. A Hajdú-Bihari Napló őket kérdezte a felkészülésről és a versenyről. Az ezüstérmes Fedor Tamara a beszélgetés kapcsán elmondta, hogy „Nagyon döcögősen ment elég sokszor, például az elődöntő – Zs. Tóth Anna (BGE) ellen – nagyon szoros volt, és mintha féltem volna az ellenféltől. Aztán amikor sikerült két tussal vezetnem, akkor már felszabadultabban tudtam vívni.”
2021. május 11.
Hajdú-Bihari Napló (10. oldal)
További megjelenés:
Jól küzdöttek a Debreceni Egyetem vívói
A Magyar Vívó Szövetség elnökségének döntése értelmében a vívó Magyar Egyetemi-Főiskolai Országos Vívó Bajnokságon (MEFOB) a járványhelyzet miatt csak a sportolók vehettek részt. A vívók mindhárom fegyvernemben megküzdhettek egymással, így a Békessy Béla Vívócentrumban pástra léptek a párbajtőrözők, a kardozók és a tőrözők is. A május 8-9-i megmérettetésen tizenkét felsőoktatási intézményből csaknem nyolcvan vívó indult. A férfi párbajtőrözőknél Andrásfi Tibor (BGE) jó napot zárhatott, hiszen két aranyat is bezsebelt, egyéniben és csapatban is első lett. Rajta kívül a BGE négyesét erősítette még Mestyanek Máté, Soponyai Dávid Levente és Váradi Roland. A második versenynapon is született debreceni érem, mivel kardban a hölgyeknél Záhonyi Petra (BME) mellett a dobogó második fokára a Debreceni Egyetem kiváló kardozója, Simon Petronella állhatott fel. A férfiaknál Kovács István József (BGE) bizonyult a legjobbnak, illetve a BCE (Beneda Tamás, Soproni Szabó Domonkos, Maior Mátyás, Péch Miklós) csapata örülhetett a legjobban.
https://www.dehir.hu/sport/jol-kuzdottek-a-debreceni-egyetem-vivoi/2021/05/11/
2021. május 11.
Dehir.hu
Az idei Vívó Magyar Egyetemi és Főiskolai Országos Bajnokságon a MATE Kaposvári Campus hallgatója, Szokol Balázs egy győzelmet szerezve a 26. helyen zárta a férfi párbajtőrvívás versenyét. Óriási mezőny gyűlt össze az idei MEFOB-bajnokságon, sok indulónak ez volt ebben az évben az első megmérettetése, mert a koronavírus-járvány jócskán megtépázta a versenyszezont. A Kaposvári Campus versenyzője egy biztató 5:1 arányú győzelemmel kezdett, majd sajnos nem sikerült jól a folytatás és vereségek következtek. A 16 közé jutásért fej fej mellett haladt ellenfelével, de szoros küzdelemben 15:11-re kikapott és nem jutott tovább. Végül a 32 fős mezőnyben a 26. helyen végzett. A férfi párbajtőr egyetemi bajnoki címet a várakozásoknak megfelelően Andrásfi Tibor (BGE) szerezte meg, Fenyvesi Csaba Richárd (ELTE) és Bányai Botond (BME) előtt.
2021. május 16.
Kaposvarmost.hu
Ismét fellángolt a vita az egyetemi modellváltás körül, miután múlt héten az Országgyűlés megszavazta, hogy újabb tizenegy felsőoktatási intézmény csatlakozzon a modellváltó egyetemek köréhez, és közalapítványi fenntartásba kerüljön. Az ellenzék ádáz támadásai közepette a honatyák döntöttek e közalapítványok felállításának, működésének szabályairól is. Az ellenzék dühét az váltotta ki, hogy az új szabályozás meghatározóvá teszi a nemzeti eszmerendszert az egyetemi-főiskolai oktatásban. Az egyeztetések eredményeként tizenegy további intézmény csatlakozott a modellváltókhoz. Az átalakulás mellett döntött a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Dunaújvárosi Egyetem, a Magyar Táncművészeti Egyetem, a Nyíregyházi Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Testnevelési Egyetem vezetése. E formában kezdi meg működését a borászat fejlődését szolgáló Tokaj-Hegyalja Egyetem is.
2021. május 5.
Magyar Demokrata (4., 12., 13. oldal)
További megjelenés:
Nem privatizáció, hanem modellváltás a felsőoktatásban
Az Országgyűlés a múlt héten döntött arról, hogy augusztustól újabb 11 közérdekű alapítványt hoz létre, így összesen 21 egyetem kerül ilyen fenntartásba, öt pedig marad állami kézben. Alapítványi működtetésbe kerül a szegedi, a dunaújvárosi, a pécsi, a nyíregyházi és a debreceni univerzitás, valamint a Magyar Táncművészeti Egyetem. Újonnan jön létre a Tokaj-Hegyalja Egyetemet, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetemet, a Testnevelési Egyetemet, a Semmelweis Egyetemet és az Óbudai Egyetemet működtető alapítvány. Ugyancsak döntöttek arról, hogy a katolikus egyházhoz tartozik majd az egri Eszterházy Károly Egyetem.
A parlament most egységes kódexet hozott létre a vagyonkezelő alapítványokról. A közérdekű vagyonkezelő alapítványok feladata az oktatási intézmények, kiemelten az adott egyetem alapítói, fenntartói jogainak a gyakorlása, a működési feltételek, az intézményfejlesztési célok megvalósításának a biztosítása, valamint a vagyon kezelése. E szervezetek megkapták az államtól az általuk használt ingatlanokat is. Az ellenzék szerint privatizáció megy végbe a felsőoktatásban, azonban erről nincs szó, ugyanis nem magánkézbe kerülnek az intézmények. Az állam nem ad el magánbefektetőnek vagyont, a működtetést sem szervezi ki üzleti körök számára. Ezek az alapítványok csak közérdekű célokat valósíthatnak meg. E vagyonkezelő szervezetek nem végezhetnek üzletszerű tevékenységként vagyonkezelést, így üzletszerű vagyonkezelő vállalkozásnak sem minősíthetők.
2021. május 5.
Figyelő (22-23. oldal)
A minimumponttól 458 pontig – ilyenek voltak a tavalyi ponthatárok a legnépszerűbb szakokon
Úgy tűnik, továbbra is a gazdálkodási és menedzsment a legnépszerűbb alapszak az egyetemeken és főiskolákon, 2021-ben összesen 10361-en jelentkeztek erre a BSc-képzésre, közülük több mint 7615-en állami ösztöndíjas formában kezdenék el tanulmányaikat. A második legnépszerűbb alapszak a kereskedelem és marketing 6747 jelentkezővel, a harmadik a pszichológia 5854 felvételizővel. Ahogy a számokból is látszik, ezeken a szakokon nagy a verseny a bejutásért. Az Eduline utánajárt, hogy tavaly mekkora volt a léc az idei top tíz alapszakon.
https://eduline.hu/erettsegi_felveteli/20210524_tavalyi_ponthatarok_legnepszerubb_alapszakok
2021. május 24.
Eduline.hu
Tíz alapszak négyféle ponthatár – aki ezeket nem ugrotta meg, nem kerülhetett be 2020-ban a BGE-re
Hány pont kellett a bejutáshoz a legnépszerűbb egyetemek, legnépszerűbb szakjaira a 2020-as felvételin, és mennyien versenyeznek idén az ösztöndíjas helyekért? Az Eduline cikksorozatának harmadik részében a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem (BGE) számainak jártak utána. A 2021-es felvételi statisztikái szerint idén a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem foglalta el a népszerűségi lista dobogóján a harmadik helyet 14 377 jelentkezővel. Ebből 1917-en gazdálkodási és menedzsment szakra, 1893-an kereskedelem és marketingre, 1280-an pedig turizmus-vendéglátásra szeretnének bekerülni. De még a gazdaságinformatikus képzés állami helyeiért is több mint ezren versenyeznek.
https://eduline.hu/erettsegi_felveteli/20210528_BGE_tavalyi_ponthatarok
2021. május 28.
Eduline.hu
Az SZTE gazdasági képzésein is meg kellett küzdeni tavaly az ösztöndíjas helyekért – ponthatárok
Hány pont kellett a bejutáshoz a legnépszerűbb egyetemek, legnépszerűbb szakjaira a 2020-as felvételin, és mennyien versenyeznek idén az ösztöndíjas helyekért? Az Eduline.hu cikksorozatának negyedik részében a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) számainak jártak utána. A korábbi részekben olvashattuk már, hogy hány ponttól lehetett bekerülni tavaly az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, illetve a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem top tíz alapszakjára. Most pedig azt nézték meg, mekkora volt a léc a Szegedi Tudományegyetem képzésein, ami az idein felvételin a negyedik legnépszerűbb felsőoktatási intézmény 14 151 jelentkezővel.
https://eduline.hu/erettsegi_felveteli/20210529_Szegedi_Egyetem_tavalyi_ponthatarok
2021. május 29.
Eduline.hu
Hány ponttal lehetett bekerülni tavaly a PTE legnépszerűbb alapszakjaira?
Hány pont kellett a bejutáshoz a legnépszerűbb egyetemek, legnépszerűbb szakjaira a 2020-as felvételin, és mennyien versenyeznek idén az ösztöndíjas helyekért? Az Eduline.hu cikksorozatának ötödik részében a Pécsi Tudományegyetem (PTE) számainak jártak utána. A korábbi részekben olvashattuk már, hogy hány ponttól lehetett bekerülni tavaly az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem top tíz alapszakjára. Most pedig azt nézték meg, hol húzták meg a határokat a Pécsi Tudományegyetem (PTE) képzésein, ahova idén összesen 13 809-en jelentkeztek.
https://eduline.hu/erettsegi_felveteli/20210531_PTE_tavalyi_ponthatarok
2021. május 31.
Eduline.hu
Az első nap a magyaré volt az érettségin
A magyar írásbelivel kezdődött tegnap az idei érettségi országszerte. A megyeszékhelyi Csány László Technikumban 95 diák választott reggel a felkínált lehetőségek közül. A Zalaegerszegi Szakképzési Centrum intézményeiben 607 diák és 178 felnőtt jelentkezett érettségire. Zalaegerszegen 957 végzős diák van, állami fenntartású intézményben 336, a Mindszenty-gimnáziumban 65, a technikumokban 379, ahol szakmai vizsgát 166-an tesznek. A Csány-iskola előtt három diáklányt faggattunk, hogyan sikerült a magyarérettségijük. Gecseg Jázmin viszonylag könnyűnek találta a feladatsort: – Három oldal novellaelemzést írtam. A magyar jól megy, matematikából és a szakmai tárgyakból jóval többet gyakoroltam a továbbtanulás miatt is. A Budapesti Gazdaságtudományi Egyetemen a gazdaság és menedzsment szakot jelöltem meg elsőként.
2021. május 4.
Zalai Hírlap (1., 2. oldal)
Nyelvtanulás és sikerek a Pannonban
Kiemelt gondot fordít az idegen nyelvek oktatására a Pannon Oktatási Központ Magángimnáziuma – a felkészült tanárok, a korszerű módszerek és az emelt óraszámok nyomán természetesen nem maradnak el a szép sikerek sem. Főnyelvként angolt vagy németet választhatnak a tanulók emelt szinten, második nyelvként pedig a német és angol mellett a spanyol és a francia mellett is dönthetnek a diákok. A jelenlegi végzős nyelvi tagozatos osztályokban a tanulók 72 százaléka rendelkezik már most középfokú nyelvvizsgával. Ebből, tanulók majdnem felének felsőfokú komplex nyelvvizsga van a kezében legalább egy nyelvből. A 2019/20-as év végi idegen nyelvi érettségi eredmények a nyelvi tagozaton középszinten 4,5, emelt szinten pedig 4,73- as átlagot hoztak. Az intézményből elballagó diákok 40 százalékának középfokú, 20 százaléknak pedig felsőfokú nyelvvizsga volt a kezében. Otthont adnak a Debreceni Egyetem DExam, a Pécsi Tudományegyetem ECL, a Goethe Intézet Goethe, az ELTE Origo, illetve a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem BGE szaknyelvi nyelvvizsga-helyeinek, ezzel biztosítva a stresszmentes környezetet a tanulók számára.
https://www.duol.hu/eletstilus/helyi-eletstilus/nyelvtanulas-es-sikerek-a-pannonban-4379959/
2021. május 30.
Duol.hu