A vizsgafelvétel során mindenki találkozik ezzel a felugró ablakkal. Ez a segítségetekre lehet, azonban szeretnénk egy kis magyarázatot társítani hozzá, hogy mindegyik állítást teljes mértékben értsétek. Minden mondat végén egy szó jelenik meg: Igaz/Hamis. Ezek közül, amikor az „Igaz” kifejezést látjátok, akkor az adott állítással nem kell foglalkoznotok, mert azoknak sikeresen eleget tettetek. Akkor van gond, ha a „Hamis” jelenik meg, ugyanis ennek értelmében az adott kijelentés érvényes rátok.
Amennyiben lejárt fizetési tartozásod van a Neptunban, akkor az 1-6 mondat mögött a „Hamis” kifejezés fog állni, attól függően, hogy milyen típusú tartozásod van az Egyetem felé. Ezt/ezeket az elmaradt cselekedete(ke)t Neptunon belül a Pénzügyek ➜ Befizetés fülön tudod pótolni (kivéve a 4. mondatot!).
Az első két vizsga ingyenes, azonban a második elégtelen szerzése után ismételt vizsgadíjat kell fizetned, melynek összege minden esetben 4500 forint. Ennek a befizetési menetét alább olvashatjátok: A 4. állítás során más a fizetési eljárás, mert ebben az esetben az „IVdíj tartozás”, az Ismétlő Vizsgadíj tartozást jelenti, mely összeget neked kell kiírnod és befizetned a Neptunon belül. Ezt szintén a Pénzügyek ➜ Befizetés fülön tudod elintézni, ahol a Tétel kiírása ➜ Ismételt vizsgadíj lehetőségekre kell kattintanod egymás után. Ezt a folyamatot mindig nagy odafigyeléssel végezzétek, mert a hibásan kiírt tétel esetében pénzügyi módosítási kérelmet kell beadni, mely a tétel kiírásától számított 15. naptól 4900 forint/kérelem, előtte azonban még ingyenes az igénybevétel.
A 7-es kijelentés nem csak a vizsgakurzusokra, hanem a sima kurzusokra is érvényes. Itt akkor láthatod a „Hamis” kifejezést, ha a tanárod még nem adott se aláírást, se aláírás megtagadást.
A 8. mondat egyértelmű, ha kaptál aláírást, van lehetőséged vizsgára jelentkezni, azonban, ha „aláírás megtagadva” szerepel a leckekönyvedben, akkor csak a következő években van lehetőséged teljesíteni a tárgyat.
Amennyiben aláírással nem rendelkezel, így újra tárgyfelvételi díjat kell fizetned, melynek összege a 2. tárgyfelvétel során 5500 forint, minden további alkalommal 8000 forint.
Ha aláírással rendelkezel, de nem sikerült az érintett félévben sikeresen levizsgáznod egy tárgyból, a következő félévben, ha vizsgakurzust veszel fel a Pénzügyi és Számviteli Karon (PSZK), akkor ezután fel tudod venni a Vizsgák ➜ Vizsgajelentkezésnél a hozzá tartozó vizsgát. Ezután hozzárendelésre kerülsz a kurzus színteréhez Coospacen, ahol online esetben az előre meghatározott vizsgakurzus héten, a vizsga időpontjában meg tudod írni azt. A jegy ahhoz a félévhez fog tartozni, amelyik szemeszter előtt teljesítetted a tárgyat, majd a díjak pedig később, a megkezdett félév 2. vagy 3. hónapjában kerülnek csak kiírásra. Amennyiben aláírással rendelkezel, de nem sikerült az első félévben sikeresen levizsgáznod egy tárgyból, a következő félévek bármelyikén vizsgakurzust vehetsz fel a Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Karon (KVIK) és a Külkereskedelmi Karon (KKK), ahol csak a félév végén kell vizsgát tenned. A vizsgakurzusra való jelentkezés tantárgyfelvételnek minősül, így ennek is költsége van, első alkalommal 4900 forintba kerül, minden további során 6900 forintot vagy köteles fizetni.
Összesen 5 lehetőséged van egy tárgyat felvenni. Kivéve, ha a 2018/2019-es tanévben vagy utána kezdted meg a tanulmányidat az Egyetemen, ettől fogva korlátlan tárgyfelvétel áll a rendelkezésedre!
A 9-10-es állítás akkor lehet „Hamis”, ha már sikerült legalább elégséges érdemjegyet szerezned az adott tárgyból, akár megajánlott/gyakorlati/vizsgajegy formájában.
Amennyiben élni szeretnél a megajánlott jegyeddel, - habár ez nem kötelező - ne felejtsd el a vizsgaidőszak utolsó napjáig elfogadni azt a Neptunon keresztül. Erről az Oktatási Központ fog értesíteni a jegy esetleges törlése előtt 3 munkanappal.
Sikeres vizsga eredmény javítására egy félévben, két tárgyból, egy alkalommal van lehetőséged. A gyakorlati jegy javításával csak akkor élhetsz, ha az beleszámít az oklevél átlagába.
Vizsgát csak abból a tárgyból tudsz tenni, az adott félévben, ha a szemeszter elején felvetted ezt a tárgyat. Egy félévben 3 alkalommal tudsz vizsgázni, de ismétlő vizsgát csak 2 alkalommal tudsz tenni. Abban az esetben, ha gyakorlati jegyre zárul a kurzusod, de az elégtelenedet még az adott félévben szeretnéd korrigálni, akkor csak 2 alkalommal tudsz vizsgát felvenni, mert javításnak minősül az első alkalom is. Amennyiben ezeket a számokat elérted a féléved során, csak a következő szemeszterekben van lehetőséged teljesíteni a tárgyat. Az egész képzésed során 6 lehetőséged van sikeres vizsgát tenni egy tárgyból. Szóbeli vizsga esetén kötelesek felkészülési időt biztosítani neked a számonkérés előtt. A vizsga előtt a jelentkezésedet 24 órával áll módodban utoljára módosítani, amennyiben ezen időintervallumon belül szeretnél változtatást végezni már nem lesz rá lehetőséged. Ez következményeket vonhat maga után, ha fel vagy jelentkezve egy vizsgára, de kihagyod azt:
- A vizsgáról való távolmaradásodat okozó körülmény megszűnését követő 5 munkanapon belül igazolhatod a hiányzásodat a Neptunban megadott kérelmen keresztül. Amennyiben az Oktatási Központ igazoltnak tekinti a hiányzást, akkor nem veszik el vizsgaalkalmad és egyből fel is tudsz venni egy újabbat.
- Igazolatlan hiányzás esetén a távolmaradásodért járó díjat a HÜCS írja ki és csak utána áll majd módodban új vizsgaidőpontra jelentkezni.
Minden esetben díjat kell fizetned, ha a távolmaradásodat nem igazolod a fent leírtak szerint. A fizetendő díj vizsgaidőszakonként első alkalommal 4500 forint, második és minden további alkalommal 9000 forint. Érdemjegyet egyik alkalommal sem kapsz, mert a tudásod nem értékelhető ilyenkor