Általános felvételi információk
Alapképzési és mesterképzési szakjainkról információt találsz a holnapunkon és a felvi.hu-n is, illetve írhatsz nekünk alap- és FOSZK képzéseink esetében a felveteli@uni-bge.hu címre, mesterképzéseink esetében a mesterfelvetel@uni-bge.hu címre, valamint foglalhatsz időpontot videós ügyfélszolgálatunkra, ahol kollégáink válaszolnak kérdéseidre.
A felvételi feltételek a képzés szintjétől függően változnak:
Felsőoktatási szakképzés
Felsőoktatási szakképzésre érettségi birtokában lehet bekerülni, nincs azonban előírás sem az érettségi szintjére, sem a tárgyakra vonatkozóan. Középszintű érettségi is elegendő, és a legjobb eredményeidet választhatod a pontszámításhoz.
Alapképzés
Az alapképzésre való bekerülés feltétele legalább egy tárgyból emelt szintű érettségi teljesítése. Az emelt szintű érettségi tárgyát az megadott listából ITT választhatod. Ugyanakkor az emelt szintű érettségi a felvételi pontok szempontjából is előnyös, így érdemes több emelt szintű érettségit tenni. További információért látogass el IDE.
Mesterképzés
A mesterképzésre jelentkezés feltétele legalább egy felsőfokú végzettség (minimum alapképzési diploma). Folyamatban lévő tanulmányok esetén a tanév végégig megszerzett felsőfokú oklevél a kijelölt határidőig még feltölthető.
A mesterképzéssel kapcsolatos egyéb bemeneti követelményeket (az előzetesen megszerzett kreditekre vonatkozó információkat) szakonként ITT találod a honlapunkon.
Az Egyetem a meghirdetett szakokról dönt, a szakok indulása elsősorban a jelentkezők létszámától és felvételi pontszámától függ. Ezért csak a ponthatárok kihirdetésével derül ki, hogy mely képzések indulnak el.
A felsőoktatási intézmények által meghirdetett képzések listája, melyen jelölve van, hogy a szakok milyen finanszírozási formában kerültek meghirdetésre: ITT érhető el. Hogy milyen szak indul el végül, az függ a jelentkezők létszámától és pontszámától is.
ITT nézheted meg, hogy a jelentkezéshez és a pontszámításhoz milyen dokumentumokat (bizonyítványok, igazolások stb.) kell feltölteni az E-felvételi rendszerében. A felsőoktatásba a Felvi.hu-n (Ügyfélkapus azonosítást követően) elérhető E-felvételin keresztül kell jelentkezni. A dokumentumok feltöltésére, esetleges hiánypótlásra kizárólag a Felvi felületén keresztül lesz lehetőséged.
A hiánypótlási információk és határidők ITT érhetők el.
Július végén szokott elindulni a pótfelvételi eljárás. Itt az egyetemek azonban csak megmaradt helyeikre hirdetnek meg képzést és az eljárás csak olyanok számára nyitott, akiket az általános eljárásban egyetlen általuk megjelölt képzésre sem vettek fel, vagy az általános eljárásban nem jelentkeztek a felsőoktatásba. Ekkor már csak egy intézmény egyetlen szakjára (ugyanazon szak állami ösztöndíjas és önköltséges formája egynek számít) lehet jelentkezni és minden szükséges dokumentumot a jelentkezés benyújtásával egyidejűleg kell feltölteni az E-felvételiben.
Amennyiben maradt állami ösztöndíjas férőhelye az Egyetemnek, akkor hirdetni fog ilyet a pótfelvételi eljárásban és természetesen tudsz rá jelentkezni.
Alapképzés
A BGE alapképzéseire történő felvételhez legalább 1 tárgy emelt szintű teljesítése szükséges.
A BGE alapszakjain teljesítendő érettségi vizsgatárgyakat ITT, a lap alján lévő mellékletben találod.
Olyan vizsgatárgy esetében, ahol rendelkezel sikeresen letett középszintű érettségivel, lehetőséged van szintemelő érettségi vizsgát tenni.
Amennyiben a korábbi érettségi bizonyítványodban nem szerepel a tantárgy, kiegészítő érettségi vizsga keretében tehetsz emelt szintű érettségit a tantárgyból.
Az érettségi vizsgára történő jelentkezéssel kapcsolatban ITT, az érettségi vizsgák lebonyolításával kapcsolatban pedig ITT találsz tájékoztatást.
Az egyes szakokon a pontszámítás feltételeként meghatározott emelt szintű érettségi vizsgakövetelmény teljesíthető legalább 25%-os eredményű felsőoktatási felvételi szakmai vizsgával, ha rendelkezel
- a jelentkezési határidőt megelőző öt évnél korábban szerzett magyar érettségi bizonyítvánnyal,
- valamely külföldi EGT tagállam érettségi bizonyítványával, illetve Ukrajnában vagy Szerbiában szerzett érettségi bizonyítvánnyal,
- nemzetközi érettségi bizonyítvánnyal (Diploma of the International Baccalaureate), vagy
- az Európai Iskolák Statútumáról szóló, Luxemburgban, 1994. június 21-én aláírt Egyezmény kihirdetéséről szóló 322/2004. (XII. 6.) Korm. rendeletben meghatározott Európai érettségi bizonyítvánnyal.
Felsőoktatási Felvételi Szakmai Vizsga (FFSZV) feltételeit ITT találod.
vizsgák és a felsőoktatási felvételi szakmai vizsgák mikor lesznek megtartva?
Érettségi vizsgát két vizsgaidőszakban, a május-júniusi és az október-novemberi vizsgaidőszakban lehet tenni. A jelentkezési határidő a május-júniusi vizsgaidőszak esetén február 15-e, az október-novemberi vizsgaidőszak esetén szeptember 5-e.
További információkat ITT olvashatsz az érettségi vizsgára való jelentkezéssel kapcsolatban.
A felsőoktatási felvételi szakmai vizsgát a felsőoktatási intézmények szervezik. Egy tárgyból csak egyszer, abban az intézményben kell letenni, amely a jelentkezéskor meghatározott elbírálási sorrendben előbb szerepel. A vizsga eredményét az érettségi pont számításánál a többi intézményben, szakon – ahol emelt szintű érettségivel kell rendelkezni – is figyelembe veszik.
A vizsgát egy adott tárgyból egy napon bonyolítják le valamennyi érintett felsőoktatási intézményben. Csak a behívó felsőoktatási intézményben és a vizsgabehívóban szereplő időpontban tehető le, pótlásra, más vizsganapra vagy más intézménybe történő átkérésre nincs lehetőség.
A felsőoktatási felvételi szakmai vizsgák várható lebonyolítási időpontjáról a felvi.hu-n tudsz tájékozódni, a vizsga pontos időpontjáról pedig a felsőoktatási intézmények küldik meg a vizsgabehívót, amely tartalmazza
- a vizsga napját, kezdetének időpontját,
- lebonyolításának részletes szabályait,
- a vizsgához esetleg szükséges segédeszközök felsorolását (ezeket a jelentkezőnek kell vinnie magával),
- a vizsgaeredmény nyilvánosságra hozatalának módját, valamint
- a betekintési és jogorvoslati lehetőség részleteit.
Intézményi pontként maximum 100 pont szerezhető. A BGE-n szerezhető pontok jogcímeiről ITT olvashatsz.
Felsőoktatási szakképzés
Nem, felsőoktatási szakképzésre érettségi birtokában lehet bekerülni, nincs előírás sem az érettségi szintjére, sem a tárgyakra vonatkozóan.
Ha azonban utána szeretnél alapképzésen továbbtanulni, a BGE alapképzéseire történő felvételhez legalább 1 tárgy emelt szintű teljesítése szükséges. Ez alól csak az jelent kivételt, vagyis ez esetben nem szükséges az emelt szintű érettségi, ha a majdani felvételi pontmegállapításod a felsőoktatási szakképzésben szerzett okleveled minősítése alapján történik, mivel ez utóbbi lehetőség eredményezne számodra kedvezőbb felvételi pontszámot.
Mesterképzés
A mesterképzéssel kapcsolatos információkat ITT találod. Megtekintheted szakonként a bemeneti követelményeket, továbbá tájékozódhatsz a mesterképzésre történő jelentkezés folyamatáról is.
Akkor is szükséges kreditelismerési eljárást indítanod, ha az alapszak teljes kreditértékkel kerül beszámításra, mert az eljárás részét képezi a bemeneti oklevél ellenőrzése is. Előzetesen ITT tudod ellenőrizni a bemeneti követelményeket.
Érdekes lehet még számodra
A duális alapképzésre történő jelentkezés két részre tagolódik. Először a központi felvételi eljárás keretében kell jelentkezned a duális formában is elérhető alapszakra, ez az eljárás egységes a duális és normál képzésekre jelentkező hallgatók esetén. Emellett külön kell jelentkezned az egyetem duális partneréhez az általuk megadott módon.
Duális alapképzési hallgató úgy lesz valakiből, ha a megfelelő pontszám elérésével bekerül a jelentkezés során megadott szakra, egyúttal felvételt nyer az egyetem duális partneréhez is.
A sikertelen partnerszervezeti felvételi eljárás nem érinti a központi felvételi eljárást, és nem befolyásolja a felvétel eredményedet sem, azaz sikertelen céges felvételi eljárás mellett is bekerülhetsz a normál alapképzésre.
További információkat ITT találhatsz a duális képzéssel kapcsolatban.
A konzultációk péntek délutánonként és esténként, valamint szombati napokon vannak az órarendben meghatározott heteken. A jelenléti és online órák aránya képzésenként eltérően alakulnak, de döntően e munkarendben az online órák jellemzőek.
Természetesen. Információkért látogass el ERRE a weboldalunkra.