Fogyatékossággal élő egyetemi polgárok
Az emberek életük bármely szakaszában fogyatékossá válhatnak.
Az Egyesült Nemzetek Szövetségének álláspontja szerint a fogyatékosság egy változó jelentésű fogalom, nem egészségügyi kategória, nem betegség, hanem egy állapot, ami a fogyatékos személyek egyéni tényezői és az attitűdbeli, illetve környezeti tényezők kölcsönhatásának következményéből adódik. Az ezekből létrejövő akadályok gátolják a fogyatékos személyt a társadalomban való teljes és hatékony, másokkal azonos alapon történő részvételben (ENSZ Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezménye, 2006, továbbiakban: Egyezmény).
Forrás: Kondor, Légmán 2019.
Az Egyezmény általános alapelvei a következők:
- a veleszületett méltóság, az egyéni autonómia tisztelete, beleértve a saját döntés meghozatalának szabadságát és a személyek függetlenségét;
- a hátrányos megkülönböztetéstől való mentesség;
- teljes és hatékony társadalmi részvétel és befogadás;
- a fogyatékossággal élő személyek különbözőségének tisztelete és elfogadásuk az emberi sokszínűség, valamint az emberiség részeként;
- esélyegyenlőség;
- hozzáférhetőség;
- a nők és férfiak közötti egyenlőség;
- a fogyatékossággal élő gyermekek formálódó képességeinek tisztelete, és a fogyatékossággal élő gyermekek identitásuk megőrzéséhez fűződő jogának tiszteletben tartása.
Forrás: Kondor 2019.
A fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény (Fot.) 2013-as módosítása (2013. évi LXII. törvény) szerint fogyatékos „1. § “az a személy, aki tartósan vagy véglegesen olyan érzékszervi, kommunikációs, fizikai, értelmi, pszichoszociális károsodással – illetve ezek bármilyen halmozódásával – él, amely a környezeti, társadalmi és egyéb jelentős akadályokkal kölcsönhatásban a hatékony és másokkal egyenlő társadalmi részvételt korlátozza vagy gátolja”.
Hogyan vehetnek részt az Egyetem életében a fogyatékossággal élő egyetemi polgárok?
A fogyatékos, megváltozott munkaképességű egyetemi polgárok számára is biztosítanunk kell az egyenlő bánásmódot, valamint az egyenlő esélyű hozzáférést a tanuláshoz és a munkához, hogy akadálymentesen, más hallgatókkal, munkavállalókkal azonos esélyekkel férhessenek hozzá az Egyetem szolgáltatásaihoz, eszközeihez, épületeihez. Ugyanakkor nem csak a tárgyi feltételek szükségesek ehhez, hanem az egyetemi közösség támogatása is.
A fogyatékossággal élő és megváltozott munkaképességű egyetemi polgárok akkor tudnak teljeskörűen részt venni az egyetemi életben, ha van akadálymentes parkoló az egyetemi épület mellett, ha küszöbmentesek a termek, ha vannak akadálymentes mellékhelyiségek, ha vannak akadálymentesített munkaállomások, ha vannak Braille feliratok, ha van hurokerősítés. Ha senkit nem bántunk azért, mert ő mást gondol, máshogy néz ki, másban hisz, máshogy képes vagy nem képes, mások az életkörülményei. Ha az egyetemi közösség befogadó, elfogadó, érvényesül az inklúzió, az emberi méltóság és sokféleség tisztelete, ha teljesen természetes, hogy támogatjuk azt, aki valaki akadályokba ütközik egyetemi élete során.
Ahol a fogyatékosságból eredő tapasztalatokat értékesnek tartjuk, ahol a fogyatékossággal élő egyetemi polgárok az Egyetem egyenjogú tagjaiként beleszólhatnak az őket érintő döntések alakulásába, és tudásukkal, tapasztalataikkal hozzájárulhatnak azok megvalósulásához és gazdagíthatják az egyetemi életet.
Ha szeretnél többet tudni a különféle fogyatékosságokról és esélyegyenlőségi témákról, vagy te magad is érintett vagy és tájékozódni szeretnél, illetve érdekelnek az Egyetem nyújtotta lehetőségek, keress minket az eselyegyenloseg@uni-bge.hu e-mail címen!
Kapcsolódó videó: