Szakmai gyakorlati tájékoztató
A képzéshez rendelt intézményen kívüli összefüggő gyakorlati képzés összesen 30 kredit értékű, teljesítése az abszolutórium megszerzésének feltétele.
A gyakorlat hossza: nappali tagozaton a Szakmai gyakorlat 30 kredit (SZGY0FA30) legalább 560 munkaóra (14 hét) időtartamú, levelező tagozaton legalább 240 munkaóra (6 hét).
A szakmai gyakorlatra vonatkozó részletes szabályokat a szak tantervének 8. pontja tartalmazza. Ennek lényegi elemei:
A szakmai gyakorlat nappali tagozaton legalább 560 munkaóra (14 hét) időtartamú, levelező tagozaton legalább 240 munkaóra időtartamú. A kötelező szakmai gyakorlat (Szakmai gyakorlat SZGY0FA30) 30 kredit értékű, teljesítése az abszolutórium megszerzésének feltétele.
A szakmai gyakorlat megkezdésének feltétele legalább 81 kredit megszerzése a képzés mintatanterve szerint.
A szakmai gyakorlat lebonyolítására minden olyan vállalkozás vagy intézmény kiválasztható, amely a szak jellegéhez kapcsolódó tevékenységet folytat. A hallgató által betöltendő munkakörrel kapcsolatos elvárás, hogy az ismertesse meg a hallgatót a szervezet szakmai működésével, tevékenységének fő funkcionális területeivel, lehetőséget adva számára az egyetemi képzés során szerzett ismeretek alkalmazására és gyakorlására (lásd tanterv 8.2 pont).
A képzés hallgatói számára a szakmai gyakorlat ajánlott helye a 4. félév.
A Szakmai gyakorlat (SZGY0FA30) tárgy adminisztrációja az erre kialakított felületen, az Online Karrier Platform és Űrlapkitöltő Rendszeren keresztül történik. Az online rendszer szolgál a szakmai gyakorlati hellyel kapcsolatos ügyek intézésére (kiválasztás, szerződéskötés, értékelés).
A Szakmai gyakorlat SZGY0FA30 tárgyat a szokásos módon kell felvenni a Neptun rendszerben. FONTOS: a tárgyat abban a félévben kell felvenni, amelynek a vége előtt befejeződik a gyakorlat. Példák:
- kezdés februárban, befejezés májusban → tavaszi félévre
- kezdés decemberben, befejezés márciusban → tavaszi félévre
- kezdés júliusban, befejezés októberben → őszi félévre
- kezdés szeptemberben, befejezés decemberben → őszi félévre kell felvenni a gyakorlatot.
A fenti példák közül a 2. és a 3. esetében tehát a gyakorlatot azután kell felvenni a Neptun rendszerben, hogy az már ténylegesen megkezdődött. Erre azért van szükség, mert a gyakorlat értékelését visszamenőlegesen, a már lezárt félév jegyei közé nem szabad beírni.
Javasolt teljesítési időszak a 4. (tavaszi) félében: január 16. (vagy az utolsó vizsga teljesítése után) és május 9. között. (Őszi félévben: július 1. (vagy az utolsó vizsga teljesítése után) és november 30. között.)
A szakmai gyakorlat aktív hallgatói jogviszonyban teljesíthető (és kezdhető meg).
A Szakmai gyakorlat SZGY0FA30 tárgy esetében a gyakorlati hely és gyakorlati pozíció elfogadása a hallgató szaktanszékének (Turizmus Tanszék) feladata.
Folyamat
A hallgató kétféle módon választhat gyakorlati helyet:
- a BGE partnerei által ajánlott helyek közül,
- saját maga által felkutatott gyakorlati hely elfogadását kérve.
Az online rendszerben a hallgatóknak lehetőségük van megtekinteni azokat a partnereket, akiknek az Egyetemmel már az online rendszerben van megkötött együttműködési megállapodásuk a szakmai gyakorlati képzésre.
Az online rendszer célja, hogy a korszerű technikai lehetőségek kiaknázásával jelentősen csökkentse a kapcsolatok kezelésének és az adminisztrációs folyamatoknak az időigényét.
Az online színtér három nagy területre bontható:
1. Űrlapkitöltő Rendszer
2. Karrier Platform
3. Duális képzés
Az Űrlapkitöltő Rendszer célja a szakmai gyakorlat teljes adminisztrációs folyamatának online úton történő bonyolítása, a folyamat papírmentessé tétele, a szakmai gyakorlattal kapcsolatos űrlapok kitöltési menetének egységessé és szabályozottá tétele, valamint a hibás kitöltés elkerülése.
A Karrier Platform egy olyan virtuális színtér, ahol a cégek és a hallgatók munkaerő-piaci ajánlatai, igényei találhatnak egymásra, a cégek kötelező szakmai gyakorlati lehetőségeket és önkéntes munkát hirdethetnek a BGE-s hallgatók számára.
A Duális képzés színtér célja, hogy a duális képzés folyamatainak és nyilvántartásának a teljes körű dokumentálását biztosítsa.
Az Online Karrier Platform itt érhető el.
Az adminisztráció folyamata minden esetben a gyakorlóhely részéről indul.
A hallgatóknak kérnie kell a gyakorlati helyet, hogy regisztráljon a rendszerben. Ezt – értelemszerűen – azután kell megtennie, hogy a gyakorlati hely előzetesen beleegyezését adta a hallgató gyakornokként való fogadásába.
A Karrier Platform használatával kapcsolatos felhasználói kézikönyv a hallgatók számára itt található.
A Karrier Platform használatával kapcsolatos felhasználói kézikönyv a partnerek számára itt található.
Az Szakmai gyakorlat tárgyat (SZGY0FA30) minden esetben fel kell venni abban a félévben a Neptun rendszerben a tárgyfelvételi időszak végéig, amelyik félévben az teljesítésre kerül.
Az adminisztráció első lépéseként az Egyetemnek és a szakmai gyakorlóhelynek együttműködési megállapodást szükséges kötnie egymással, amelyet a gyakorlóhely az online rendszerben tud létrehozni majd ezt letölteni. A megállapodás rögzíti a gyakorlat munkajogi vonatkozásait, illetve a felek jogait és kötelességeit a gyakorlat kapcsán.
FONTOS! Amennyiben a szakmai gyakorlat egybefüggő időtartama a 6 hetet eléri, a hallgatót díjazás illeti meg, amelynek mértéke legalább a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) 65%-a. A díjazás pontos mértékét a hallgatói munkaszerződésben kell rögzíteni, mely a gyakorlóhely és a hallgató között jön létre.
Az online rendszerben kitöltött dokumentumot ki kell nyomtatnia a partnernek két példányban, cégszerűen aláírnia és pecséttel ellátnia, majd ezt követően eljuttatnia a Karrier Iroda munkatársai számára (1149 Budapest, Buzogány u. 11-13.).
Amennyiben ez a megállapodás már megkötésre került az Egyetem és a Partner között az online rendszerben, úgy a következő félévek során ezt nem szükséges újra megkötni. A rendszerben megtekinthető a hallgatók részére, hogy mely cégek esetén került már megkötésre az együttműködési megállapodás.
Leadási határidő: legkésőbb a gyakorlat megkezdése előtt 3 héttel.
E dokumentum kitöltésével a szakmai gyakorlóhely nyilatkozik a hallgató fogadásának szándékáról. Ahhoz, hogy tartalmilag megfelelő legyen a nyilatkozat, a hallgatónak meg kell adnia a szakmai gyakorlati hely számára az alábbi információkat:
- név,
- neptun-kód,
- kar,
- szak.
A Befogadó nyilatkozat online rendszerben történő benyújtásának a határideje: legkésőbb a szakmai gyakorlat kezdete előtt 3 héttel.
A szakmai gyakorlati hely által elkészített Befogadó nyilatkozatot a hallgató megkapja az online rendszeren keresztül (hallgatói nyilatkozat).
Ezen az űrlapon a hallgatónak
- meg kell erősítenie, hogy valóban az adott cégnél, a cég által megjelölt pozícióban és időpontban szeretné teljesíteni a gyakorlatot,
- hozzá kell járulnia ahhoz, hogy személyes adatait megadja az Egyetem a szakmai gyakorlóhely részére az együttműködési megállapodás megkötéséhez,
- nyilatkoznia kell róla, hogy a szakmai gyakorlat kezdetéig várhatóan eleget tesz a tantárgyi követelményeknek,
- el kell fogadnia a felelősségbiztosításról szóló pontot.
A rendszerbe a hallgatók a neptun-felhasználónevükkel és jelszavukkal tudnak belépni.
A képzésvezető elbírálja, hogy szakmailag megfelelő-e a pozíció, amely döntésről mind a partner, mind a hallgató visszajelzést kap a rendszerben.
A Turizmus-vendéglátás FOSZK turizmus szakirány hallgatói a gyakornoki pozícióval kapcsolatban felmerülő szakmai vonatkozású kérdéseikkel Sóvári Katalin képzésvezetőhöz fordulhatnak a Sovari.Katalin@uni-bge.hu e-mailben.
A hallgatói melléklet az együttműködési megállapodás 2. számú melléklete, mely tartalmazza a foglalkoztatni kívánt hallgató adatait, illetve az Egyetem és a szakmai gyakorlóhely által rögzítendő szakmai gyakorlattal kapcsolatos konkrét adatokat.
Az űrlapot a Befogadó nyilatkozat szaktanszéki jóváhagyását követően kell létrehozni a rendszerben a gyakorlóhelynek.
A megjelenő űrlapon minden adat ki van töltve és nem módosítható (mivel már átesett egy több szintű jóváhagyási folyamaton), kivéve a szakmai gyakorlóhely részéről a szakmai gyakorlat felelősének az adatait.
A hallgató az online rendszerben rögzített időintervallumban végzi gyakorlatát, a szakmai gyakorlati hely által meghatározott instruktor/szakmai vezető irányításával. Az együttműködési megállapodásban rögzített körülményektől való lényeges eltérés, vagy a gyakorlat során felmerült jelentős probléma esetén a hallgatónak vagy a gyakorlóhelynek értesítenie kell az Egyetemet.
A gyakorlat végén háromféle értékelésre kerül sor:
- A szakmai gyakorlati hely részéről: a gyakorlati hely kitölti az online rendszerben az Igazolás és értékelés című űrlapot. Ezen a hallgató teljesítménye többféle szempont alapján, százalékos formában kerül értékelésre.
- A hallgató részéről: a hallgató kitölti az online rendszerben a Hallgatói beszámoló, értékelés című űrlapot, visszajelzést adva az Egyetem számára tapasztalatairól. Amennyiben már legalább 5 hallgató teljesített gyakorlatot az adott cégnél, megjelenik a rendszerben a hallgatói értékelések átlaga, tájékoztatást adva a későbbiekben jelentkező hallgatóknak a gyakorlati hellyel való elégedettségről.
- A hallgató részéről: a hallgató szakmai gyakorlati beszámolót készít, amelyet csatol az Online Karrier Platform és Űrlapkitöltő Rendszerben.
A beszámoló tartalmi követelményei:
- A választott és engedélyezett gyakorlati hely általános ismertetése.
- A hallgató által végzett tevékenységek, feladatok ismertetése.
- A hallgató javaslatai, értékelése a szerzett tapasztalatok alapján. FONTOS! A beszámoló akkor kerül elfogadásra, ha abban a hallgató önálló véleménye is megjelenik.
A beszámoló formai követelményei:
5 oldal, 12-es betűméret, 1,5 sortávolság. Táblázatok, fényképek, grafikonok beiktatásával a dolgozat értéke növelhető, de eme mellékletek és a fedőlap nem számít bele a terjedelembe.
Borítólap tartalma:
BUDAPESTI GAZDASÁGI EGYETEM
KERESKEDELMI VENDÉGLÁTÓIPARI ÉS
IDEGENFORGALMI KAR
FELSŐOKTATÁSI SZAKKÉPZÉS
BESZÁMOLÓ A SZAKMAI GYAKORLATRÓL
(A gyakorlati hely neve)
Hallgató Ilona
Neptun kód:
FOSZK TV
Turizmus szakirány
Nappali/levelező tagozat
Dátum
FONTOS! Amennyiben a projektmunka konzulense tartalmilag és formailag is elfogadta a beszámolót, a hallgatónak kérnie kell a konzulense aláírását a beszámolója borítólapjára. Ezt követően szükséges feltölteni a dokumentumot az online rendszerbe.
A képzésvezető a partner által kitöltött Igazolás és értékelés összesített értéke alapján és a hallgató által elkészített szöveges beszámoló alapján értékeli a szakmai gyakorlatot, majd ötfokozatú skálán a tanszék rögzíti a hallgató érdemjegyét a Neptun rendszerben.
Kitöltési és feltöltési határidő: a szakmai gyakorlat zárónapját követő 1 héten belül.
Amennyiben a foglalkoztatás iskolaszövetkezeten keresztül történik, úgy a szükséges adminisztrációs lépéseket az iskolaszövetkezetnek kell megtennie az Online Karrier Platformban.
A gyakorlat teljesítését követően az iskolaszövetkezet tudja továbbküldeni a gyakorlóhely részére az Igazolás és értékelés űrlapot kitöltésre.
Az online rendszer angolul és magyarul is elérhető, így a külföldi gyakorlatok esetén az eljárásrend megegyezik a Magyarországon teljesítésre kerülő eljárásrenddel.
Nyilatkozat felelősségbiztosítás megkötéséről
A külföldön teljesítésre kerülő gyakorlatok esetén a hallgatóknak azt is vállalniuk kell Hallgatói nyilatkozatban, hogy a külföldön töltött szakmai gyakorlatuk idejére az egészségügyi-, munkavédelmi és egyéb kint tartózkodásukkal kapcsolatos felelősségbiztosítás megkötéséről saját felelősséggel és saját költségen gondoskodnak.
Pannónia Program támogatás
Külföldi szakmai gyakorlat esetében igényelhető Pannonia Program támogatás is. Ebben az esetben is változatlanul szükséges a kötelező szakmai gyakorlattal kapcsolatos adminisztráció ügyintézése az online Karrier Platformban, a Pannonia támogatás igénylését pedig a Nemzetközi Kapcsolatok és Mobilitás Irodánál lehet benyújtani legalább 2 hónappal a tervezett kiutazás előtt
A hallgató indokolt esetben megváltoztathatja a gyakorlati helyét. FONTOS: erről előzetesen a hallgatónak egyeztetnie szükséges a Karrier Iroda munkatársaival!
Gyakorlóhely váltása esetén mindkét érintettnek le kell zárni a már megkezdett gyakorlatot az online rendszerben:
1. a céges partnernek az Igazolás és értékelés űrlap kitöltésével,
2. a hallgatónak a Hallgatói beszámoló, értékelés űrlap kitöltésével.
Az új gyakorlati helynek elölről kell kezdeni az online rendszerben történő adminisztrációs folyamatot a hátralévő időszak feltüntetésével.
FONTOS, hogy amennyiben az Egyetem által mind a két gyakorlóhelyen teljesített gyakorlati időszak elfogadásra kerül, úgy a két gyakorlóhelyen eltöltésre kerülő időszakoknak együttesen kell kiadniuk az előírt kötelező óraszámot.
A szakmai gyakorlat végén mindkét gyakorlati helyről külön beszámolót kell feltölteni az online rendszerben.
Előfordulhat, hogy a hallgatónak van már olyan munkatapasztalata, amely megítélése szerint megfelel a szakmai gyakorlattal szemben támasztott követelményeknek (lásd tanterv 8.2 pont). Ennek szakmai gyakorlatként történő elfogadása a Munkatapasztalat beszámítás című kérelem benyújtásával kezdeményezhető az Online Karrier Platform felületen.. A kérelmet szaktanszék bírálja el.
Nappali tagozatos hallgatók esetében olyan munkatapasztalat beszámíttatása lehetséges, amely az előírt kreditszám teljesítését követően történt, továbbá megfelel a szakmai gyakorlattal szemben támasztott követelményeknek. FONTOS: kérjük az ezt megelőző időszakban történt munkaviszonyra vonatkozó kérelmek benyújtásának mellőzését!
Levelező munkarendben folytatott képzés esetében a hallgatók a foglalkoztatásuk során szerzett munkatapasztalatukat elismertethetik a Szakmai gyakorlat (SZGY0FA30) teljesítése helyett. A munkatapasztalat elismerése a kérelem benyújtásával kérvényezhető.
A munkatapasztalat beszámítási kérelemhez csatolandó dokumentumok:
- munkáltatói igazolás, amelyből kiderül a munkavégzés időtartama és a betöltött munkakör,
- szakmai gyakorlati beszámoló, melynek tartalmi és formai követelményei megegyeznek a 10. Szakmai gyakorlat értékelése című fejezetben feltüntetett követelményekkel.