Kreditelismerési kérelem beadása
Ha egy másik képzésen korábban már teljesítettél egy tárgyat, ami (vagy amihez hasonló) szerepel a mostani képzésed tantervében, akkor kezdeményezheted a kreditelismerést. Sikeres elismerés esetén a mintatantervben előírt kötelezettségeidből kevesebbet kell teljesítened.
Az eljárásnak két része van:
1.) ekvivalencia-vizsgálat,
2.) kreditátvitel.
Az ekvivalencia-vizsgálat során azt nézzük meg, hogy az általad korábban megszerzett tudásanyag mennyire felel meg a jelenlegi tantervedben szereplő tárgy tudásanyagának. Ezt a tematikák összehasonlításával tesszük meg. A vizsgálat eredménye bekerül a Neptun ekvivalencia-adatbázisába, vagyis a továbbiakban ezt a két tematikát már nem kell összehasonlítani.
A kreditátvitel arról szól, hogy egy létező (=Neptunban rögzített) ekvivalenciát fel kívánsz-e használni. Ugyanis lehet, hogy korábban szereztél kreditet egy tárgyból, de az eredménye rossz, és nem akarod ezzel rontani az oklevél minősítésedet – ezért nem kéred a kreditátvitelt, inkább újra felveszed a tárgyat.
Az elismertetés lépései a következők:
- Nézd meg, hogy az általad teljesített tárgy(ak)ra és az elismertetni (kiváltani) kívánt tárgyra van-e elfogadott ekvivalencia. Ezt a Neptun felületre belépve az Információ/Tárgyelismerés alatt találod. Fontos, hogy az ekvivalenciát tárgykódok szerint kell ellenőrizni – a tárgynevek azonossága vagy hasonlósága önmagában nem jelent ekvivalenciát.
- Amennyiben nem találsz ekvivalencia határozatot az általad elismertetni kívánt tárgya, akkor kreditekvivalencia-kérelmet kell beadnod.
- Ha a kérelmed kapcsán pozitív döntés született, akkor a kreditátviteli kérelmet már be is tudod adni. Ez esetben nincs bírálat, a kreditet jóváírják számodra.
IDŐPONTOK, HATÁRIDŐK:
Ekvivalencia-kérelem beadása:
2024. augusztus 21. – 2024. november 29.
Kreditátviteli kérelem beadása:
2024. augusztus 1. – 2025. január 31.