A programról
A mobilitás célja, hogy lehetővé tegye oktatási, nyelvi és kulturális tapasztalatok megszerzését egy másik Pannónia program- vagy partnerországbeli felsőoktatási intézményben. A tanulmányi célú mobilitásnak elő kell segítenie a hallgató tanulmányi előmenetelét és személyes képességeinek fejlesztését.
Az egy tanulmányi cikluson belüli (tanulmányi és gyakorlati) összesített mobilitási időtartam maximum 12 hónap lehet. A nyertes hallgatók térítésmentesen tanulhatnak a fogadó intézményben és az Pannónia Program keretében megítélt megélhetési támogatásban részesülnek. A BGE Stipendium Hungaricum programban részt vevő hallgatói számára nem elérhető ez a lehetőség.
A tanulmányi mobilitás célja, hogy lehetővé tegye a hallgatók számára, hogy szakmai, nyelvi és kulturális tapasztalatokat szerezzenek egy másik ország felsőoktatási intézményben.
Mik a feltételek és a lehetőségek?
- Oklevélszerzésre irányuló tanulmányokat kell folytatnod a BGE-n és aktív hallgató jogviszonnyal kell rendelkezned a mobilitásod alatt.
- Legalább egy lezárt félévvel kell rendelkezned a pályázat benyújtásakor, kivéve mester szakos, FOSZK, Phd és doktori képzésben részt vevő hallgatók.
- A pályázat formai követelményeinek meg kell felelned. A rangsorolás alapja az összesített korrigált kreditindex és az eddig elért eredményekre, valamint a motivációs levélben hivatkozott tudományos és közéleti tevékenységre és nemzetközi aktivitásra vonatkozó igazolások.
- Rendelkezned kell legalább B2-es nyelvtudással az oktatás nyelvéből, vagy a BGE idegen nyelvű képzésén tanulsz. Ha nincs nyelvvizsgád, akkor a kari szaknyelvi tanszék által kiállított igazolás is megfelel.
- Ha doktori programban részt vevő hallgató vagy, normál (2-12 hónapos) időtartamú tanulmányi mobilitási programokban vehetsz részt
- Egy képzési ciklusban maximum 12 hónap lehet az összesített mobilitási időtartam.
- A külföldi tanulmányok megkezdése előtt egy tartalmilag egyeztetett, írásbeli tanulmányi szerződés megkötése szükséges (Learning Agreement).
- A mobilitás alatt végzett tevékenységnek illeszkednie kell a képzési tervedbe, kapcsolódnia kell a tanulmányaidhoz.
- A tanulmányi időszak végén a külföldi fogadóintézménynek igazolást kell kiadnia az elvégzett tanulmányi programról és eredményekről (Certificate of Study Period/Transcript of Records).
- Tanulmányi mobilitás esetén minimum 15 ECTS kredit teljesítése kötelező a fogadó intézményben.
- A diplomaszerzés félévében nem javasoljuk a mobilitást, azoknak a kettős diploma programoknak a kivételével, ahol ez kifejezetten követelmény.
- A BGE köteles a tanulmányi szerződésben vállalt, teljesített és igazolt tevékenységek teljes elfogadására.
- A külföldön töltött időszak folyamán is jogosult vagy az BGE-n kapott tanulmányi ösztöndíjra, vagy egyéb hitel folyósítására.
- Ha egy hallgató kétszer sikeresen pályázik egymás utáni félévekben és mindkétszer visszavonja pályázatát a nominálást követően, csak egy pályázati ciklus kihagyással adhat be újra pályázatot.
Hogyan és mikor lehet pályázni?
Az Pannónia program tanulmányi mobilitási pályázatot a BGE online pályázati portálján lehet benyújtani.
A pályázatok benyújtási határideje: 2024. március 17, 23:59
Központi elérhetőségünk kérdések esetén: mobility@uni-bge.hu
Pályázat benyújtásához szükséges dokumentumok:
1) Hivatkozott dokumentumok:
- TDK, OTDK I-III. helyezés vagy különdíj igazolása, egyéb kiemelkedő tudományos sport, művészeti vagy közéleti tevékenység igazolása, amennyiben releváns, valamint a fogadóország hivatalos nyelvének B2 szintű ismeretéről szóló nyelvtudás igazolása, amennyiben az nem a mobilitás megvalósításának nyelve.
- Kérjük csatolj továbbá minden olyan dokumentumot, amelyre a motivációs leveledben hivatkozol: külföldi hallgatók mentorálása, részvétel nemzetközi projektben, projektheti kurzusok, órai munka keretében online nemzetközi projektben való részvétel.
2) Releváns nyelvtudás igazolása:
- Kérjük, hogy nyelvvizsga bizonyítványodat/bizonyítványaidat csatold a pályázathoz. Ennek hiányában a szaknyelvi tanszéken kérj igazolást arról, hogy a mobilitás megvalósításához szükséges nyelvi szinttel rendelkezel.
3) Motivációs levél
A pályázat elbírálásának alapfeltétele egy megalapozott motivációs levél, amelyben kitérsz az alábbiakra:
- Kérjük, hogy mutasd be érdeklődési területeid és legfontosabb elért eredményeidet (térj ki, ha van ilyen, kiemelkedő tudományos, sport, művészeti, kredittel elismert önkéntes vagy közéleti tevékenységére). Miért fontos neked, hogy részt vegyen Pannónia mobilitáson? (Max 150 szó)
- Mutasd be korábbi nemzetközi tapasztalataidat. A BGE-s tanulmányai alatt mit tettél azért, hogy nemzetközi tapasztalatot szerezzen? (külföldi hallgatók mentorálása, részvétel nemzetközi projektben, projektheti kurzusok, órai munka keretében online nemzetközi projektben való részvétel stb.) (Max 150 szó)
- Milyen nyelveket tanultál korábban, és milyen nyelveket tanulsz a BGE-n? Az előzetes nyelvtudásának fejlődését mennyiben fogja elképzeléseid szerint támogatni a mobilitás? (Max 150 szó)
- Miért az adott országokat/ városokat/ intézményeket választottad? Mennyiben illeszkedik a fogadóintézmény kurzuskínálata a tanulmányaidhoz? Milyen tárgyakat szeretnél tanulni a kint tartózkodás alatt és milyen nyelven? Milyen eredményeket vársz a mobilitástól? (Max 150 szó)
A motivációs levelet nem pontozzuk, de megalapozottnak tekintjük, amennyiben mind a négy kérdés vonatkozásában kifejtette saját előzetes tapasztalatait, elképzeléseit és elvárásait. A pályázat benyújtásával hozzájárulsz ahhoz, hogy a motivációs levél tartalmát a BGE-n a pályázat bírálatával megbízott munkatársai megismerjék és kutatási, illetve pályázatfejlesztési célra anonim módon felhasználják.
- Összesített korrigált kreditindex átlag (0 – 60 pont)
- Amennyiben releváns: TDK, OTDK I-III. helyezés vagy különdíj; (30 vagy 15 pont)
- Egyéb kiemelkedő tudományos, sport, művészeti vagy közéleti tevékenység, külföldi hallgatók mentorálása, részvétel nemzetközi projektben, projektheti kurzusok, órai munka keretében online nemzetközi projektben való részvétel, stb, amelyre a motivációs levelében is hivatkozik. (egyszer 10 pont)
Összesen 100 pont szerezhető.
A motivációs levelet nem pontozzuk, de amennyiben pontszám egyezőség áll fenn, a motivációs levél alapján döntünk a végső sorrendről.
Az ösztöndíjak az elfogadott pontrendszer alapján, a tervezett pályázati keretek figyelembevételével kerülnek megítélésre. A döntés feltételes és csak abban az esetben tekinthető véglegesnek, amennyiben az intézményi támogatási keret folyósításra kerül. Erről minden pályázó emailben kap majd értesítést. Fontos, hogy a pályázat benyújtása előtt alaposan tájékozódj a kiválasztott partner intézmény kurzusairól, az oktatás nyelvéről és a megélhetési költségekről.
Hová mehetek?
Tanulmányi mobilitásra a BGE Pannónia Program partnerintézményeibe pályázhatsz. Az aktuálisan pályázható intézmények listáját ITT találod.
- A partnerek listája intézményi szinten lett meghatározva, tudományterület szerint, tehát nem kari bontásban. A lényeg, hogy a kint végzett tárgyak kapcsolódjanak a tanulmányaidhoz.
- A pályázó feladata a partner profiljának tanulmányozása, az elérhető releváns kurzusok alapján való döntéshozatal.
- Az adott intézmény oktatási nyelvének egyikéből kell rendelkezni minimum B2-es, vagy azzal egyenértékű nyelvtudással, melyet igazolhatsz nyelvvizsgával, nyelviskolai, vagy a BGE Idegennyelvi Intézet által kiállított igazolással.
- Egyszerre maximum 3 fogadó intézményt jelölhetsz meg mobilitási célként, a rangsor és a rendelkezésre álló helyek száma alapján születik meg a döntés, hogy melyik intézménybe nyerted el az ösztöndíjat.
- Jelen pályázati körben a 2024/25-as tanévre lehet pályázatot benyújtani.
Mekkora ösztöndíjat kaphatok?
Az ösztöndíjad összegét hozzávetőlegesen előre is ki tudod számolni. Az ösztöndíj, hozzájárulás a mobilitási terved megvalósításához, ugyanakkor nem szükségszerűen fedezi az összes költséged. Mielőtt belevágsz, készíts költségvetési tervet. Az összeg a célországtól és a kint töltött időszaktól függ. Átalányösszeg, nincs tételes elszámolás, hanem a mobilitás teljesítését kell igazolnod az ösztöndíjszerződésed szerint. Az elnyert ösztöndíjat a szerződés aláírása után egy összegben, forintban kapod meg.
Mekkora ösztöndíjat kaphatok?
Célország | Tanulmányi célú hallgatói mobilitás | |
---|---|---|
Magas megélhetési költségű országok | ||
Ausztria, Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Izland, Liechtenstein, Luxemburg, Németország, Norvégia, Svédország, Svájc, Egyedült Királyság, Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Hongkong, Japán, Dél-Korea, Makaó, Szingapúr, Tajvan, Andorra, Izrael, Monaco | 400.000 Ft / hó | |
Közepes megélhetési költségű országok | ||
Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Montenegró, Bulgária, Csehország, Észtország, Görögország, Spanyolország, Horvátország, Olaszország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Málta, Lengyelország, Portugália, Románia, Szlovénia, Szlovákia, Észak-Macedónia, Szerbia, Örményország, Georgia, Moldova, Szíria, Banglades, Bhután, Kambodzsa, Kína, Laosz, Maldív-szigetek, Mianmar, Nepál, Pakisztán, Srí Lanka, Afganisztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán, Irak, Jemen, Oroszország, Ukrajna | 375.000 Ft / hó | |
Alacsonyabb megélhetési költségű országok | ||
Albánia, Azerbajdzsán, Bahrein, Brunei, Egyesült Arab Emírségek, Fülöp-szigetek, India, Indonézia, Irán, Jordánia, Katar, Kazahsztán, Libanon, Mongólia, Malajzia, Omán, Szaúd-Arábia, Thaiföld, Törökország, Vietnám, Kolumbia, Mexikó, Algéria, Angola, Dél-Afrika, Egyiptom, Líbia, Marokkó, Namíbia, Nigéria, Tunézia, Argentína, Brazília, Chile, Peru | 350.000 Ft / hó |
Az országok besorolása folyamatosan zajlik
Az ösztöndíjad összegét hozzávetőlegesen előre is ki tudod számolni. Az ösztöndíj, hozzájárulás a mobilitási terved megvalósításához, ugyanakkor nem szükségszerűen fedezi az összes költséged. Mielőtt belevágsz, készíts költségvetési tervet. Az összeg a célországtól és a kint töltött időszaktól függ. Átalányösszeg, nincs tételes elszámolás, hanem a mobilitás teljesítését kell igazolnod az ösztöndíjszerződésed szerint. Az elnyert ösztöndíjat a szerződés aláírása után egy összegben, forintban kapod meg.
Kiegészítő támogatási lehetőségek, újdonságok
Esélyegyenlőségi támogatás
- Az esélyegyenlőségi támogatás a korábbi szociális támogatás kibővítése, újabb szempontok szerint.
- Tanulmányi mobilitás esetén az alapösztöndíjon felül havi 100.000 Ft kiegészítő ösztöndíjat kaphatsz.
- Nyertes mobilitási pályázat esetén a szerződéskötéshez szükséges dokumentumokkal egy időben ugyanazon a felületen kell majd benyújtanod a pályázatot.