A záróvizsga alap- és mesterszakos hallgatók esetén egyrészt a szakdolgozat/diplomadolgozat megvédéséből áll, amely magában foglalja az eredmények prezentációját és a bírálók által feltett, illetve a bizottság által a prezentáció kapcsán felmerülő kérdések megválaszolását, másrészt a komplex szóbeli vizsgarészből áll, amely a szakdolgozat/diplomadolgozat témája kapcsán kibontakozó szakmai beszélgetést jelenti, és amelyet a vizsgabizottság a jelölt számára megfogalmazott komplex kérdés/témakör megadásával indít el. A vizsgabizottság a szakmai beszélgetés során a jelölt szakmai felkészültségének általános értékelése céljából olyan további kérdéseket is feltehet, amelyek nem kötődnek szorosan a szakdolgozat/diplomadolgozat bírálatához, de kapcsolódnak a témájához és a tanult szakmai anyaghoz. A szakmai komplex vizsga/szakmai beszélgetés lényege azonban nem a részletkérdések precíz számonkérése, hanem az átfogó szaktudás meglétéről és a jelölt komplex gondolkodásmódjáról való meggyőződés. A záróvizsgát szervező szaktanszék a hallgatók felkészülését a szakhoz, illetve annak specializációjához kapcsolódó záróvizsga témakörök meghirdetésével segítheti.
A szaktanszék a jelölt felkészülését támogathatja azzal is, hogy előre megad a hallgató számára egy kérdést (vagy kijelöl témakör(öke)t), amely a szakmai beszélgetés kiindulópontjául szolgál. Amennyiben erre sor kerül, a kérdést/témakör(öke)t írásban kell eljuttatni a hallgatónak a záróvizsgát legalább 5 nappal megelőzően.
Az alap- és mesterszakos hallgatók záróvizsgájának részei tehát:
1. a szakdolgozat/diplomadolgozat védése, amely magában foglalja az eredmények prezentációját és a bírálói, illetve a vizsgabizottság által feltett kérdés(ek) megválaszolását;
2. komplex szóbeli vizsgarész, amely a szakdolgozat/diplomadolgozat témájához kapcsolódó komplex szakmai beszélgetés, és amely a hallgató szakmai jártasságát hivatott bemutatni. A hallgató teljesítményének értékelésében nemcsak a tanult ismeretek megléte, hanem azok alkalmazásának képessége is alapvető fontosságú.
A záróvizsga bizottság a hallgató záróvizsga teljesítményét – a bírálati jegyek, a hallgatói prezentáció, valamint a komplex szakmai beszélgetést együttesen figyelembe véve – egyetlen érdemjeggyel értékeli.
A felsőoktatási szakképzésben résztvevő hallgatók a záróvizsga során a bizottság előtt bemutatják a szakmai gyakorlatukkal összefüggő írásbeli záródolgozatukat (projektmunkájukat), majd az ahhoz kapcsolódó, a jelölt szakmai felkészültségét igazoló szakmai kérdés szóbeli megválaszolására kerül sor.
A felsőoktatási szakképzésben résztvevő hallgatók záróvizsgájának részei tehát:
1. a záródolgozat (projektmunka) védése, amely magában foglalja az eredmények prezentációját;
2. szakmai vita a záródolgozat (projektmunka) témájához kapcsolódóan, ami a hallgató szakmai felkészültségét igazoló szakmai kérdés szóbeli megválaszolása.
A záróvizsga bizottság – a bírálati jegy és a hallgatói prezentáció és védés alapján – egy záródolgozati érdemjegyet, továbbá a hallgató szakmai kérdésre adott válasza alapján egy további érdemjegyet ad. A hallgató záróvizsga eredménye eme két vizsgarész egyszerű számtani átlaga alapján kialakított végső érdemjegy lesz.