A szakmai gyakorlat a képzés azon része, amely lehetőséget nyújt, hogy a hallgató az Egyetemen megszerzett elméleti és gyakorlati ismereteit szintetizálva, a tanulmányoknak megfelelő munkahelyen és munkakörben részt vegyen konkrét szakmai feladatok megoldásában és tudását a gyakorlatban is kamatoztassa.
A képzési és kimeneti követelményekben előírt jellemzően egy féléves összefüggő szakmai gyakorlat ajánlott időzítését, megkezdésének feltételeit és teljesítési követelményeit a tanterv határozza meg.
A szakmai gyakorlatra való jelentkezést, a gyakorlat lebonyolítását, értékelését szakonként és képzési szintenként külön eljárásrend szabályozza, mely a kari honlapokon található.
A szakmai gyakorlat során a hallgatók önállóan keresnek gyakorlati helyet – részben az Egyetem már meglévő munkaerő-piaci kapcsolatai és együttműködései alapján, részben új partnert felkutatva az Egyetemre beérkező aktuális szakmai gyakorlati lehetőségek segítségével, valamint a megrendezésre kerülő szakmai rendezvények által - melyben a Szaktanszékek és a Karrier Irodák munkatársai szorosan együttműködve segítik őket.
A gyakorlatok szervezését és koordinálását a Oktatástámogatási Iroda munkatársai végzik, kooperálva a Szaktanszékek munkatársaival, a szakmai gyakorlat értékelését pedig a munkahelyi gyakorlatvezető és a tanszéki konzulens/gyakorlatvezető végzi.
A szakmai gyakorlatok teljes folyamatának nyomon követése az Online Karrier Platform és űrlapkitöltő rendszerben történik, melynek célja, hogy a korszerű technikai lehetőségek kiaknázásával jelentősen csökkentse a kapcsolatok kezelésének és az adminisztrációs folyamatoknak az időigényét.
Az online színtér három nagy területre bontható:
- űrlapkitöltő rendszer
- karrier platform
- duális képzés
Az Űrlapkitöltő Rendszer célja a szakmai gyakorlat teljes adminisztrációs folyamatának online úton történő bonyolítása, a folyamat papírmentessé tétele, a szakmai gyakorlattal kapcsolatos űrlapok kitöltési menetének egységessé és szabályozottá tétele, valamint a hibás kitöltés elkerülése.
A Karrier Platform egy olyan virtuális színtér, ahol a cégek és a hallgatók munkaerő-piaci ajánlatai, igényei találhatnak egymásra, a cégek kötelező szakmai gyakorlati lehetőségeket és önkéntes munkát hirdethetnek a BGE-s hallgatók számára.
A Duális képzés színtér célja, hogy a duális képzés folyamatainak és nyilvántartásának a teljes körű dokumentálását biztosítsa.
A Karrier Platform elérhetősége: https://karrierplatform.uni-bge.hu/
Ezen kívül a hallgatók már tanulmányaik alatt csatlakozhatnak a BGE Networkhöz, az egyetem online közösségi oldalához is, ahol üzleti partnereink állásajánlatai és kedvezményes lehetőségei, egyetemi és külsős események, valamint szakmai csoportok és mentorok között böngészhetnek. A BGE Network elérhetősége: alumni.uni-bge.hu
A szakmai gyakorlattal kapcsolatban bővebb információval forduljatok a Oktatástámogatási Iroda munkatársaihoz a szakmaigyakorlat@uni-bge.hu e-mail címen!