Kiválasztott nyelv
    HU - Magyar
    Váltásnál az adott területre vonatkozó információkat fogsz látni.
  • EN - English
Hallgatói fiók

BGE Hallgatói fiók

Budapesti Gazdasági Egyetem

BGE Hallgatói fiók
Budapesti Gazdasági Egyetem
A road to a scientific work 2.

Tárgykód

ARRK2PA02

Szervező

KVIK Üzleti Elemzés Módszertan Tanszék

Tárgy jellege

Szabadon választható /Elective subject (unlimited choice)

Rövid tartalom

Do you like challenges? Make the most of your creativity, choose an interesting topic and discover the joy of creative work and doing research with your peers. This course can be taken individually, without completing its first part. In the three days, you will receive all the help from the instructors and the guest former students who will give a look into the background of the process and show you various techniques. Students will get experience in the evaluation of data with the help of statistical softwares and in visualisation of findings. In the framework of cooperative work, the participants work on a smaller project task, e.g. in the topics of responsible behavior, sustainability, conscious lifestyle and other different fields; presenting their results to each other and discussing them. The 2 credit elective course will help you with this process, and you might get new ideas how to continue.

Syllabus:

• Methodological aspects of questionnaire compilation

• Main practical applications of two- and multivariate statistical methods

• Simple and useful arithmetic methods for analysing a questionnaire containing nominal data

• Qualitative research 1: beyond questionnaires and interviews

• Qualitative research 2: how to deal with qualitative data? Using of a qualitative data analysis software

• Qualitative research 3: how to deal with qualitative data? Applying of casual diagrams and system mapping

• Interpreting and visualising quantitative and qualitative research results

Kurzus nyelve

Angol

Óraszám

18 óra