A BGE Egyetemi Könyvtár képviselői 2025 január 22-én átvették a Kulturális és Innovációs Minisztérium pályázata alapján elnyert Minősített Könyvtár címet. Ebben a témában kérdeztük Korom Szilviát, egyetemi könyvtárvezetőt.
Mit jelent a Minősített Könyvtár cím? Kik kapják? Mennyiben különleges?
A Minősített Könyvtár cím egy országos, szakmai elismerés, melyet azok az intézmények kaphatnak meg, amelyek kiemelkedő szakmai munkát végeznek, folyamatosan fejlesztik szolgáltatásaikat, és megfelelnek a könyvtári minőségbiztosítási követelményeknek. Pályázati úton lehet elnyerni, amelynek során egy szakmai bizottság értékeli a könyvtár működését, figyelembe véve többek között a felhasználói igények kielégítését, az innovációs kezdeményezéseket. Nekünk három évnyi fejlesztő munkánk van ebben a projektben. A pályázati anyag az Egyetemi Könyvtár honlapján hozzáférhető bárki számára.
A Minősített Könyvtár cím különlegessége abban rejlik, hogy nemcsak elismerést jelent, hanem garanciát is arra, hogy az adott könyvtár a lehető legmagasabb szakmai színvonalon működik. Az elismerés birtokosai példát mutatnak más intézmények számára, hozzájárulnak a könyvtári szakma fejlődéséhez. A címet 5 évig birtokoljuk.
Milyen fejlesztéseket valósított meg a BGE Könyvtári Hálózata az elmúlt években?
A minőségfejlesztési projektünket 2021 novemberében kezdtük, de ezt megelőzően is igyekeztünk működésünket, tevékenységünket, szolgáltatásainkat minőségi szemlélettel végezni. Ebben a projektben új szolgáltatásokat alakítottunk ki („Foglalj könyvtárost!” és a „Kell egy könyv!”), egységes visszajelző felületet hoztunk létre a felhasználóinknak, összehangoltuk a kari könyvtárakban folyó munkát, fejlesztettük és egységesítettük folyamatainkat, vezetői információs rendszert alakítottunk ki, stratégiát készítettünk, közösen, egy célért, csapatban dolgoztunk. Az egyetemi kiadványokhoz kiadói műhelyt alakítottunk ki, működtetjük és az igényeknek megfelelően fejlesztjük tovább az intézményi szakdolgozatfeltöltési felületet.
Mennyire értékelik ezeket a változásokat a Könyvtár használói?
Teljes mértékben! 2021-ben és 2023-ban is monitoroztuk a hallgatókat. Előbbi esetben könyvtári, utóbbiban az összegyetemi, omnibusz felmérés bizonyította, hogy a hallgatók elismerik a munkánkat, támaszkodnak ránk, szívesen járnak könyvtárba. Megbízható, értékes segítséget kapnak tőlünk. 2023-ban az oktatók, kutatók körében is végeztük elégedettségmérést. A kitöltők nagy része ismeri és használja is a könyvtárak szolgáltatásait, kiemelték az MTMT támogatást és a széles körű adatbázis elérést, a publikálást támogató szolgáltatásaink fontosságát. A belső szervezeti felmérés szintén magas elégedettséget eredményezett, a támogató szervezetek közül a miénkkel voltak leginkább elégedettek a munkatársak. A visszajelző űrlapokon pedig sorakoznak a hálás és köszönő üzenetek.
A Könyvtár hagyományos szerepe egyre inkább átalakul. Mik a főbb jövőbeli kihívások?
Egyik legfontosabb kihívásunk a digitális forradalomhoz történő alkalmazkodás. Gyors, és megbízható hozzáférést kell biztosítanunk, fejlesztenünk kell felhasználóink információs műveltségét és a forráskritikai készségét, valamint transzverzális kompetenciáit is.
Emellett a mesterséges intelligencia kihívásait is magunkénak érezzük. Digitális és fizikai térben kell működnünk, rugalmas hozzáféréssel, személyre szabott szolgáltatásokkal.
További kihívás a nyílt hozzáférés és a tudományos kommunikáció változása. Az egyetemi közösséget támogatnunk kell szerzői jogi kérdésekben, adatkezelésben és tárolásban, intézményi repozitóriumok működtetésében. Egyre nagyobb adatmennyiséget kell kezelnünk, melyek rendszerezése, elemzése, kereshetővé tétele szintén könyvtárosi feladatot jelent.
Az átalakuló egyetemi közösségben is biztosítjuk helyünket, a hagyományos szolgáltatások mellett dinamikus kutatási központtá fejlődünk, interaktív tanulási tereket adunk. Helyet adunk a projektfeladatok megoldásához, a közösségi programokhoz, az elmélyült kutatáshoz, vagy éppen csendes zugot biztosítunk az egyetem polgárainak.
Az elismeréshez gratulálunk és további jó munkát kívánunk!