Fókuszterületek - Alkalmazott kutatással a gazdasági és társadalmi hatásért
A BGE sokszínű kutatási és tudományos tevékenységére jellemző, hogy a vállalati gyakorlat, gazdasági szereplők számára releváns és aktuális, gyakorlati jelentőséggel bíró kutatási témákra koncentrál. Kutatócsoportjaink a magyar gazdasági élet fontos szereplőivel közösen dolgoznak kutatási-fejlesztési projekteken, mindig azzal a céllal, hogy konkrét társadalmi, gazdasági hatást érjünk el, tehát hogy eredményeink hasznosuljanak. Emellett törekszünk arra, hogy a kutatási eredmények megjelenjenek az oktatásban és hallgatóinkat is bátorítjuk a kutatásokban való részvételre, a tudományos tevékenységre. A tudományos tevékenység hangsúlyos része az új képzési programok és ehhez kapcsolódó szakanyagok fejlesztése, új tankönyvek, jegyzetek írása. Az elmúlt évek során számos olyan szakkönyv, tankönyv, jegyzet és elektronikus tananyag született a BGE-n, amelyet az ország több egyetemén is használnak.
Stratégiánk mentén a következő években több szinten is növelni kívánjuk kutatásaink gazdasági és társadalmi hatását, publikációink számát és azok láthatóságát. A magas szintű és nemzetközi tudományos tevékenység fokozása jelentős részben a BGE által létrehozott kiválósági központokban zajlik. Az alkalmazott kutatások esetében a mindennapok számára hasznos tudást kívánunk létrehozni, lehetőség szerint üzleti partnerekkel együtt, ezzel is erősítve az alkalmazott tudományos szemléletet. Ugyanilyen fontos számunkra a minőségi oktatás és tehetséggondozás fejlesztése, amivel az Egyetem utánpótlásbázisa is jelentősen kiterjeszthető és a tudományos tevékenység minden oktató kolléga számára valós, értelmezhető célként jelenhet meg.
Doktori Iskola
Vállalkozás- és Gazdálkodástudományi Doktori Iskolánk profiljából adódóan hiánypótló jellegű, a magyar palettán ez az első doktori program, amely kitüntetetten a kis- és középvállalkozások üzleti és menedzsment kérdéseit helyezi képzése és kutatása fókuszába. Az alkalmazott tudományok egyeteme státusszal rendelkező hazai intézmények közül elsőként létesítettünk Doktori Iskolát.
Doktori Iskolánk a magyar felsőoktatási térben egyedi képzést kínál, amelyből mind az akadémiai karrierpálya iránt érdeklődők, mind a gazdasági gyakorlattal szoros kapcsolatban állók profitálhatnak. A nálunk végző hallgatók magasan képzett, innovatív megközelítésekre nyitott szakemberekként, oktatókként, kutatókként léphetnek majd ki a munkaerőpiacra. Bővebb információ a Doktori Iskola oldalán.
Kiválósági Központok
A BGE stratégiai céljait is figyelembe véve 2017-től kezdődően megalakítottuk az egyetem öt Kiválósági Központját, amelyek alkalmazott tudományos tevékenységünk öt fő területére fókuszálnak. A Kiválósági Központok saját szakmai tevékenységi területükön meghatározóak Magyarországon, fontos szerepet vállalnak a felsőoktatás és a vállalatok kapcsolatában és a gyakorlat számára is releváns, magas színvonalú alkalmazott tudományos kutatásokat végeznek vállalati partnerek és hallgatók bevonásával.
Kiválósági Központjaink:
Nemzetközi együttműködések
Tudományos tevékenységünk fontos részét jelentik a nemzetközi kooperációban megvalósuló fejlesztési projektek. Az elmúlt időszakban a BGE számos tudományos projektben végzett értékteremtő tevékenységet, többször projektkoordinátorként. Az ERASMUS+ program 2014-es indulását követően több mint 25 tudományos együttműködésben vettünk részt, több mint 20 országból több mint 50 partnerintézményével dolgozunk együtt. A projektjeink minden esetben hozzájárulnak a BGE 3 alapvető stratégiai pillérének és a kapcsolódó 9 célkitűzésének eléréséhez. A nemzetközi kutatási együttműködések eredményei a publikációk mellett tananyagok, képzési programok fejlesztésében és megújításában jelentek meg.
- HEHE - interaktív vállalkozási készségfejlesztés a felsőoktatásban (2014–2016)
- INSIST - a generációváltás problémái a családi vállalkozások vezetésében (2014–2016)
- MARCIEE - az európai vállalkozók marketingkommunikációjának innovativitása (2014-2017)
- ICCAGE - interkulturális kommunikációs kompetencia - versenyelőny a globális foglalkoztathatóságban (2015–2017)
- GREEN MENTOR - a környezettudatos vállalkozói szellem ösztönzése egy innovatív ECVET alapú képzési program keretében a zöld vállalkozók mentorának új szakmai profiljához (2015-2017)
- TRUST ME - képzési program a mentoráláshoz szükséges egyedi készségek és technikák fejlesztésére (2015–2018)
- FAME - családi vállalkozások fenntarthatósága és növekedése (2016-2018)
- CONSUME-AWARE - a fogyasztói tudatossággal kapcsolatos innovatív felsőoktatás minőségének javítása (2016-2019)
- MENTORCERT - üzleti mentorképzés és tanúsítás (2017–2019)
- ISSUE - innovatív megoldások a fenntarthatóságra az oktatásban (2018-2021)
- EU-CAB - az európai identitások összehasonlító elemzése az üzleti és a mindennapi viselkedésben (2018-2021)
- DE-DROP - a lemorzsolódás veszélyének kitett felnőttek motivációjának fejlesztése (2018–2021)
- BRANDY - innovatív, élményalapú tananyagfejlesztés európai márkamenedzsment témában (2020-2023)
- INTEREST - a KKV-k támogatása az integrált gondolkodás és beszámolókészítés területén (2019-2022)
- EFFORT - a fenntarthatósággal és felelősségvállalással kapcsolatos oktatás hatékonyságának fejlesztése (2019-2022)
- LEARN TO CHANGE - oktatói és hallgatói kompetenciafejlesztés a digitális történetmesélés módszertanával (2021-2023)
- CORALL - hiánypótló fejlesztés a (szak)nyelvoktatásban a hallgatókat támogatására az önállóbb tanulóvá válásban (2019-2022)
- LEAD - humán erőforrássok képzési és fejlesztési támogatása a mikro- és kisvállalkozásoknál (2021-2024)
- BESPOKE - a digitális üzleti kommunikációs készségek fejlesztése a munkaerő-piaci igényekhez igazodva (2021-2024)
- COMMITTED - képzési program fejlesztés a szemléletváltás jegyében a „compliance” területén (2022-2024)
- ETDTFA - oktatás és képzésfejlesztés az élelmiszer-allergiák kezelésére a HoReCa szektorban (2023-2025)
Karokhoz köthető tudományos tevékenységek
Az egyetemi kutatási fókuszpontok mellett kollégáink a BGE 3 Karán, az adott Karra jellemző kutatásokat végeznek. A kutatók és kutatócsoportok jellemzően egy-egy tanszékhez köthetők, de egyre gyakoribbá válnak a tanszékeken vagy akár Karokon is átívelő együttműködések. Az alábbiakban a Karok fő kutatási témái láthatók, ezekről az adott Karra kattintva tudhatunk meg többet.