A Budapesti Gazdasági Egyetem kiemelt célja a publikációs tevékenység fejlesztése, mind a (magas minőségű) tudományos kutatás, mind az alkalmazott kutatás, mind a minőségi oktatás és tehetséggondozás területén. A publikációs tevékenység támogatásában kiemelt szerepe van a BGE Egyetemi Könyvtárának és könyvtári hálózatának, valamint az erre a célra kialakított online adatbázisnak, a Publikációtárnak.
A BGE könyvtári hálózatról
A BGE könyvtári hálózata az egyetem egyik legnagyobb szolgáltató egysége. Tevékenységükkel támogatják az egyetemi közösség minden tagját, mely igény szerint lehet az elmélyült egyéni tanulás tere éppúgy, mint a közösség találkozó helye. A BGE könyvtári hálózata 2000-ben jött létre, jelenlegi tagjai az egyetem három kari könyvtára és az Idegenforgalmi Szakkönyvtár. A tagkönyvtárak küldetése a BGE széleskörű oktató, kutató, tanulmányi munkájának, valamint a tudomány és a gazdaság szakembereinek szolgálata. A tagkönyvtárak minden tevékenysége szorosan kapcsolódik az oktatáshoz és a kutatáshoz, oktatóink és kutatóink pedig nagyban támaszkodnak mindarra a támogatásra és szolgáltatásra, melyeket a könyvtári hálózat nyújt számukra.
A tudományos tevékenységeket a könyvtárak többféleképpen is segítik:
- korszerű, egységes, multifunkcionális könyvtári és információs ellátórendszer kialakításával támogatják az Egyetemen folyó oktató, kutató és tanulmányi munkát, illetve a szakirodalmi információellátást az egyetemen oktatott diszciplínák területén;
- biztosítják az egyetemi szintű elektronikus információtartalmak (többek között adatbázisok, e-bookok, e-folyóiratok) hozzáférhetőségét;
- tudománymetriai elemzéseket végeznek az Egyetem, a Kutató és Szolgáltatóközpont és a BGE-s oktatók-kutatók részére;
- támogatják a publikációs tevékenységet, a publikációk azonosítását (DOI, ISBN) és a plágium kiszűrését;
- támogatják a Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT) használatát, személyes szakmai konzultációval segítik az oktatók-kutatók munkáját az MTMT kapcsán.
Az Egyetemi Könyvtár és könyvtári hálózat gyűjteményeivel, szolgáltatásaival, információs rendszerével, szakmailag jól felkészült munkatársaival az Egyetem alapvető fontosságú szervezeti egységei.
Egyetemi Könyvtár minőségpolitikai nyilatkozata
Tagkönyvtárak
KVIK Könyvtárak(Kari Könyvtár és Idegenforgalmi Szakkönyvtár) |
KKK Könyvtár |
PSZK Könyvtár |
Adatbázisok
Akadémiai folyóirat-gyűjtemény
Az Akadémiai Kiadó közel 100 nemzetközi és hazai, döntő többségükben magyar főszerkesztők által irányított lapot tartalmazó csomagja főként a természet- és társadalomtudomány legváltozatosabb területeinek új eredményeit mutatja be. Szakdolgozathoz, igényes beadandók írásához és a szaknyelv elsajátításához tökéletes választás.
Az Akadémiai Kiadó online okoskönyvtára több mint 1000 magyar nyelvű kézikönyvet, szakkönyvet, felsőoktatási tankönyvet, jegyzetet tartalmaz teljes szöveggel, kereshető, jegyzetelhető, hivatkozható formában. Felületén a legkülönbözőbb tudományterületekről, a biológiától a zenetudományig olvashatunk, de legnagyobb erősségét a kötelező irodalomként használandó szakkönyvek jelentik.
Clarivate Analytics – Web of Science
A Web of Science hivatkozáskereső bibliográfiai adatbázis feldolgozza minden tudományterület legfontosabb folyóiratait, könyveit és konferenciaanyagait. Elsősorban tudománymetriai kutatásokra és szakirodalom keresésére alkalmas.
Az adatbázisban több mint 4.800, javarészt teljes szöveggel elérhető szakfolyóirat található, amit 34.000 könyv egészít ki, ezek a tudományos élet minden területét lefedik. Nyelvezete és tartalma miatt főként szakdolgozatkészítéshez és tudományos kutatáshoz ajánlott.
Az Elsevier kiadó hivatkozáskereső bibliográfiai adatbázisa feldolgozza minden tudományterület legfontosabb folyóiratait, könyveit és konferenciaanyagait. Elsősorban tudománymetriai kutatásokra és szakirodalom keresésére alkalmas. Segítségével egyes kutatókra történő hivatkozásokat lehet megtalálni, illetve megállapítható egyes kutatócsoportok és -intézetek nemzetközi tudományos világban elfoglalt pozíciója.
Emerald – EmeraldInsight – Emerald Premier
Az adatbázisban az Emerald kiadó több mint 300 folyóirata érhető el teljes szöveggel. Több más tudományterület mellett elsősorban a közgazdaság-tudomány egyes szakterületeit fedi le.
EMIS University – Közép- és Délkelet-Európa csomag
EMIS (Emering Markets Information Service) University – Közép- és Délkelet Európa csomag
A nemzetközi gazdasági-pénzügy adatbázis 3000 globális és helyi publikáció mellett naponta 30 ezer hírt szemléz. A publikációk között megtalálhatók iparági jelentések, előrejelzések, ország- és cégelemzések.
A Kiadó adatbázisában több mint 900 történelem- és társadalomtudományi kiadvány érhető el, közülük is a jogi, politikatudományi és pszichológiai témájú művek emelkednek ki.
A Kossuth Kiadói Csoport bölcsészet- és társadalomtudományi szakkönyvei, ismeretterjesztő irodalma és enciklopédiái, szótárai teljes szöveggel kereshetőek és le is tölthetőek. A ma már csak antikváriumban beszerezhető szakkönyvek éppúgy elérhetőek, mint a legfrissebb könyvek és magazinok, bookazine-ok.
L'Harmattan Open Access és Archívum platform
A L’Harmattan Kiadó szak- és tankönyveit tartalmazó adatbázisban főként a történet-, irodalom- és jogtudomány iránt érdeklődők találnak hasznos olvasmányokat.
Az adatbázisban 430, magyar nyelvű kötet található a legújabb kori történettudomány, valamint közgazdaságtan, szociológia és politikatudomány témakörben.
Az adatbázis az Osiris Kiadó könyveit tartalmazza, elsősorban humán- és társadalomtudományi területen megjelent művekkel: történelem, jogtudomány, politikatudomány, közgazdaságtan és filozófia témájú könyvek olvashatóak és tölthetők le, amelyeket szépirodalmi művek is kiegészítenek.
A ProQuest Central adatbázis minden tudományterületről szolgáltat nekünk könyveket, folyóiratokat, disszertációkat, hírügynökségi jelentéseket és videókat is számos idegen nyelven, köztük oroszul vagy kínaiul is. Az itt olvasható anyagok az önálló kutatáshoz, szakdolgozatíráshoz, de akár az általános műveltség bővítéséhez vagy nyelvtanuláshoz is felhasználhatók.
Springer Nature – Springer Journals (SpringerLink)
A Springer Nature kiadó teljes szövegű multidiszciplináris adatbázisa 9 millió tanulmányt tartalmaz 1997-től napjainkig. A tartalom elsősorban műszaki-, természet- és orvostudományi területen kiemelkedő, de a társadalomtudományok és más tudományterületek is képviselve vannak benne.
Több, mint 1,5 millió statisztikai adatot, előrejelzést, aktát, jelentést és infografikát tartalmazó adatbázis. A nyers adatok mellett gazdasági adatokat, közvéleménykutatásokat és demográfiai trendeket is tartalmaz, melyek különböző formátumokban le is tölthetőek (pl. XLS, PDF).
A mezőgazdaság és agrárium iránt érdeklődők adatbázisa, amely marketing és történeti témájú szakkönyveket is tartalmaz.
Az adatbázisban a Typotex Kiadó több mint 800 magyar nyelvű kiadványa érhető el: felsőoktatási tankönyvek, jegyzetek és szakkönyvek a természet- és társadalomtudományok köréből.
Az Elibrary a Word Turism Organization online szolgáltatása, amely turizmusról és a hozzá kapcsolódó területekről szolgáltat átfogó információkat és kutatásokat. A Word Turism Organization (UNWTO) nemzetközi, kormányközi jellegű szervezet, az ENSZ szakosodott intézménye.
A Wolters Kluwer Hungary jogi adatbázisa. A Jogtár online felületen teszi elérhetővé felhasználói számára a jogi adatbázis tartalmát, melyet különböző, ún. kényelmi funkciókkal egészít ki, mellyel a napi munkavégzést támogatja, valamint biztosítja a személyre szabhatóságot. Lényegesen professzionálisabb a kiadó közismert, ingyenes szolgáltatásánál (net.jogtar.hu), egyrészt a sokkal bővebb normaanyag, másrészt a gazdagabb keresési, szövegkezelési lehetőségek miatt (pl. szövegváltozások pontos követése, kapcsolódó joggyakorlat, magyarázatok megjelenítése stb.).
Hallgatóink a könyvtárakban vehetik igénybe a szolgáltatást.
A Budapesti Gazdasági Egyetem intézményi repozitórium-rendszere, vagyis egy dokumentumszerver, amely az Egyetemen keletkezett tudásvagyon hazai és nemzetközi szinten történő megosztását, felhasználását teszi lehetővé.
Igazságügyi Minisztérium Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálat közös felülete, mely ingyenes, közhiteles céginformációkat tartalmaz.
A Központi Statisztikai Hivatal idősorokat tartalmazó, többszempontú lekérdezést és egyéni táblázat-összeállítást lehetővé tevő statisztikai adatbázisa. Ágazati és területi adatokat tartalmaz.
Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK)
A MEK az internet segítségével teljes szövegben olvasható és kereshető könyvek, dokumentumok legnagyobb magyar tárháza, jelenleg több mint 12 ezer dokumentumot tartalmaz. A gyűjtemény tematikusan böngészhető (cím, szerző vagy a megjelenés ideje szerint), vagy kereshető.
A digitális dokumentumok általában több formátumban is megtekinthetők vagy letölthetők (HTML, WORD, RTF, PDF vagy ZIP-pel csimagolt változatok).
A dokumentumok több tudományterületet is lefednek: természettudomány, közgazdaságtan, műszaki tudományok, a társadalomtudományok több ágazata, de egy virtuális kézikönyvtárat is kínál az adatbázis a felhasználóknak.
Az egyik legteljesebb magyar nyelvű adatbázis több mint 2.000, főként magyar nyelvű szakfolyóirat tartalomjegyzékét dolgozza fel, a cikkek közel 30% teljes szöveggel is elérhető. Cím(részlet) és szerző szerint lehet benne keresni.
Az adatbázis a Magyar Távirati Iroda saját forrásából készült, magyar nyelven íródott, a teljes hírfolyam közel 70%-át kitevő dokumentumokat tartalmazza. A főoldalon megjelenő adatbázisban az egy hónapnál nem régebbi hírek közt lehet keresni, míg az archívumokban akár 1887-ig visszamenően kutathatunk. A használathoz egyéni regisztráció szükséges!
Országtanulmányok készítéséhez felhasználható adatbázis statisztikai adatokkal, rövid összefoglalókkal és képekkel.
Az adatbázis 585 európai egyetem több mint 1.000.000 PhD dolgozatához biztosít széles körű hozzáférést. A doktori dolgozatok mellett azok téziseit is olvashatjuk számos európai nyelven.
Directory of Open Access Books (DOAB)
A DOAB adatbázisa mintegy 75.000 szabadon hozzáférhető elektronikus könyvet tartalmaz szinte minden tudományterület szakirodalmából, átlinkelve a legnagyobb tudományos kiadók nyílt hozzáférésű szakkönyveit is.
Directory of Open Access Journals (DOAJ)
Az adatbázis legnagyobb értéke, hogy 80 nyelven kereshetünk benne több mint 20.000 minőségi folyóirat lapszámai és cikkei között minden tudományterület vonatkozásában.
A működését 2008 novemberében megkezdő Európai Digitális Könyvtár célja, hogy közös felületet nyújtson az Európai Unió országaiban digitalizált dokumentumok eléréséhez, illetve hogy ingyenesen, bárhonnan és bármikor hozzáférhetővé tegye az európai kulturális örökséget felhasználói számára.
Az Európai Unió Statisztikai hivatalának ingyenesen közzétett adatállománya és kiadványai elektronikus változatát minden, az Európai Unióval foglalkozó beadandóhoz, szakdolgozathoz javasoljuk használni. Az adatbázis tartalma három nyelven (angol, német, francia) érhető el. A kész adattáblák mellett lehetőség nyílik egyéni adattábla-szerkesztésre is.
A Nemzetközi Valutaalap elektronikus könyvtáraként működő adatbázisban a szervezet kiadványai és statisztikai adatai között van lehetőség keresni. Témakörei közül a pénzügyek, környezetgazdálkodás, fenntarthatóság és az egyes iparágak emelhetőek ki.
Worldbank – Open Knowledge Repository
Széles spektrumú adatbázis a fejlődő országokról.
BGE Publikációtár
Egyetemünk kiemelt célja a publikációs tevékenység fejlesztése, mind a magas minőségű tudományos kutatás, mind az alkalmazott kutatás, mind a minőségi oktatás és tehetséggondozás kapcsán területén. A publikációs tevékenység támogatásában kiemelt szerepe van a BGE Egyetemi Könyvtárának és könyvtári hálózatának, valamint az erre a célra kialakított online adatbázisnak, a Publikációtárnak.
A Publikációtár az Egyetemünkön és jogelőd intézményeiben folyó tudományos tevékenység eredményeképpen született művek (többek között tanulmányok, cikkek) teljes szövegű adatbázisa. A Publikációtár létrehozásával célunk a BGE tudományos tevékenységének reprezentálása és a tudományos közlemények hosszú távú megőrzésének biztosítása. A BGE 2011-ben csatlakozott az MTMT-hez (Magyar Tudományos Művek Tára). Ez az országos elektronikus adatbázis az oktatói, kutatói tudományos és művészeti tevékenység hiteles igazolásának eszköze, forrása. Az MTMT-ben rögzített bibliográfiai adatok hitelessége azzal válik teljessé, ha az ott rögzített adatokkal leírt közlemények a BGE Publikációtárban elérhetővé válnak. A Publikációtárba az Egyetem oktatói, kutatói töltik fel a megjelent és az MTMT-ben már rögzített műveiket, ehhez pedig a tagkönyvtárak munkatársai nyújtanak segítséget. A Publikációtárban megtalálható többek között a BGE tudományos kiadványa, a PROSPERITAS folyóiratban megjelent összes közlemény is. Az adatbázisban számos szempont szerint (pl.: szerző neve, kar, tudományterület) kereshetnek az érdeklődők. A Publikációtár ITT érhető el.
Távoli elérés beállítása
A BGE munkavállalói és hallgatói VPN kapcsolaton keresztül egyaránt elérhetik a BGE Egyetemi Könyvtár által előfizetett adatbázisokat külső/otthoni számítógépről is.
A VPN kapcsolat beállításához az útmutatók az alábbi linkeken érhetők el:
Cím: 1148 Budapest, Bagolyvár u. 6-10.
Tel.: +36 1 469-6669
Egyetemi Könyvtár
- Iroda: 1148 Budapest, Bagolyvár utca 6-10.
- Iroda: Könyvtár, 1. emelet
- Telefon: +36 1 466-6669
- Belső mellék: 6669
- Email: Korom.Szilvia@uni-bge.hu