CESIBUS
Pushed to the Edge? Entrepreneurs with Disabilities and the Post-socialist Experience of Ableism címmel publikáltak kutatóink a Journal of Business Ethics folyóiratban
Pushed to the Edge? Entrepreneurs with Disabilities and the Post-socialist Experience of Ableism címmel jelent meg Csillag Sára, Svastics Carmen, Hidegh Anna Laura és Győri Zsuzsanna írása a Journal of Business Ethics folyóiratban.
A BGE-n 2018 óta működő fogyatékossággal élő vállalkozók kutatócsoport, amelyet Dr. Csillag Sára vezet, már eddig is számos magas minőségű cikket publikált, azonban a mostani megjelenés kiemelkedik a többi közül: a Journal of Business Ethicsben jelent meg tanulmányuk. Gratulálunk kollégáinknak!
Absztrakt:
In this study, we examine the narratives of Hungarian entrepreneurs with disabilities (EWD) of the post-socialist era, using microhistory. Our research question concerns how ableism appears in the lives of EWD and how the aftermath of socialism emerges in their experience of ableism. We believe that a state-socialist past influences the lives and careers of EWD in a way that is unique in entrepreneurial and disability literature. Drawing on the accounts of 29 Hungarian entrepreneurs, we identified four mechanisms that make post-socialist ableism specific: invisibility; passivity and welfare dependency; the legitimacy of disability organisations; as well as the limitations of economic participation. Our research suggests that these effects, embedded in the current political, social, and economic environment, can only change slowly and over a long time.
Dr. Győri Zsuzsanna habilitációs védése
A BGE Vállalkozás- és Gazdálkodástudományi Doktori Iskolájában 2025. március 12-én került sor Dr. Győri Zsuzsanna habilitációs védésére. A BGE tudományos főmunkatársa a Nem-pénzügyi jelentések – elvek, célok, fejlődési út című tantermi előadását követően tartotta meg a From CSR to ESG in the financial sector című tudományos előadását. Az előadások többek között a profittermelés és a fenntarthatóság között feszülő ellentétek, valamint a felelősségvállalás és gazdaságosság kérdéskörét járták végig a nem-pénzügyi jelentések szemszögéből. A jelentős érdeklődésre számot tartó eseményt aktív hallgatósági részvétel kísérte. Dr. Győri Zsuzsannának jövőbeni szakmai munkájához további sikereket kívánunk!
A habilitációs értekezés ITT érhető el.
Dr. Győri Zsuzsanna zsűritagként vett részt a Pôle Universitaire Léonard de Vinci „Decarbonization of society” című Hackatonján, amelyen 14 magyar hallgató is részt vett
Február 17-21-ig rendezte meg a Pôle Universitaire Léonard de Vinci „Decarbonization of society” című Hackatonját. A Pôle Léonard de Vinci már 10 éve rendez hasonló, egy hétig tartó eseményeket, Franciaországban a legnagyobbakat.
Ezeken az eseményeken akár 1500 diák is részt vehet, hogy az éghajlat, a biológiai sokféleség, a technológia és a fenntartható fejlődési célok körüli kihívásokkal foglalkozzanak. Cél, hogy a 4-6 fős csapatokban vegyesen jelenjenek meg közgazdasági, informatikai és műszaki területeken tanuló hallgatók. A mostani Hackatonon több, mint 200 francia, és több, mint 40 nemzetközi csapat vett részt, utóbbiakban nem csak a különböző kompetenciák, de a különböző kultúrák is találkozhattak egymással. A Budapesti Gazdaságtudományi Egyetemet 14 hallgató képviselte, akik mind külön csapatokban dolgoztak annak érdekében, hogy színes, multikulturális élményeket szerezzenek. A diákok az első napon rendezett 2tonnes fenntarthatósági workshop után már csapatokban dolgoztak, a hét végére egy dekarbonizációhoz kapcsolódó pozitív jövőképet kellett 2040-re megfogalmazniuk és prezentálniuk az oda vezető utat, lépéseket. A dekarbonizációval kapcsolatos tudás mellett cél volt a soft-skillek fejlesztése is, így önismereti és csapatépítő tevékenységekkel kezdtek, csak ezután tértek rá a konkrét munkára, tapasztalt trénerek – egyetemi és vállalati szakemberek - támogatásával. A feladat fókuszálásához hét témakör közül választhattak a csapatok: mezőgazdaság, kultúra, ipar, bank és finanszírozás, közlekedés és mobilitás, digitális szolgáltatások, valamint építőipar. Pénteken került sor a prezentációkra.
FHERC
Részvételi és jövőkutatási szemlélet a felsőoktatás-menedzsmentben – FHERC tagok egy friss kötet szerzői között
Napjainkban jelent meg Kováts Gergely szerkesztésében a Felsőoktatás-menedzsment kézikönyv, amelyben két fejezetet a Felsőoktatás Jövője Kiválósági Központ tagjai készítettek.
A könyv célja, hogy közérthető módon nyújtson áttekintést a felsőoktatási ágazat és az egyetemek működéséről és sajátosságairól. Mivel napjaink felsőoktatási rendszerei alapvető változásokon mennek keresztül, amelyek jelentős hatással vannak mind az intézmények működésére, mind a vezetői feladatokra, így egy ilyen kötet hiánypótló a szektorban. A digitalizáció térnyerése, a COVID-19 járvány okozta kihívások és a globális geopolitikai változások új perspektívákat nyitottak meg, miközben a hazai felsőoktatás szerkezeti átalakulásai is folyamatosan formálják az intézmények külső és belső környezetét.
A kötetben az FHERC tagjai közül Csillag Sára fejezete a részvételi szemlélet beemelésének lehetőségeit járta körbe (12. Részvételi és bevonás alapú változásvezetés a felsőoktatásban - a 339. oldaltól), míg Géring Zsuzsanna fejezete a felsőoktatás fő trendjeit, kihívásait és jövőképeit mutatja be (3. A felsőoktatás kihívásai, trendjei, jövőképei - 59. oldaltól).
A könyv elektronikusan bárki számára elérhető ITT.