BGE központi honlap
Hallgatói fiók
EN - English

Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem

Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem

  • Fókuszban
      • Fókuszban
      • Portfólió áttekintés
      • Gazdasági & társadalmi hatás
      • Díjak & elismerések
      • Rendezvények & tudásmegosztás
  • Portfólió
      • Kutatási portfólió
      • Vállalkozás- és Gazdálkodástudományi Doktori Iskola
      • BGE Tudástérkép
      • Kiválósági Központok
      • Prosperitas
      • Tématerületi Kiválóság Projekt
  • Tehetséggondozás & szolgáltatások
      • Tehetséggondozás & szolgáltatások
      • TDK
      • Szakkollégiumok
      • Kutatási Iroda
      • Könyvtár
  • Kiválósági Központok
      • Kiválósági Központok
      • Budapest LAB Vállalkozásfejlesztési Központ
      • Felsőoktatás Jövője Kiválósági Központ
      • Jövő Értékláncai Kiválósági Központ
      • A Fenntarthatóság Gazdasági és Társadalmi Hatásai Kiválósági Központ
      • Látogatógazdaság Kiválósági Központ
Nyitólap >
Tudományos életünkből - 2023. november
Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem
Tudomány
Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem
Keresés
Menü
Keresés
Menü
Tudományos életünkből - 2023. november
2023. november 29.
Tudományos életünkből - 2023. november
# Tudomány
# Tájékoztató
# Kutatás
# Munkatársaknak

Egy délután, amikor Thaiföldről szólt minden - OBIC - Dialogues with the Orient

A Keleti Üzleti Akadémiai Központ (OBIC) 2023. november 15-én rendezte meg immár tizenegyedik alkalommal Dialogues with the Orient c. rendezvényét, ahol ezúttal Thaiföld került a középpontba.

A thai-magyar diplomáciai kapcsolatok 50. évfordulójának tiszteletére rendezett eseményen a résztvevők érdekes előadásokat hallhattak Magyarország és Thaiföld kereskedelmi kapcsolatairól és az ezekben rejlő lehetőségekről; az EU integrációs politikájáról az ASEAN szemüvegén keresztül elemez;, végül pedig 19-20. századi fotókon keresztül megismerhették, hogy milyen volt Thaiföld akkor, amikor magyar utazók először kerültek kapcsolatba ezzel a távoli országgal. A szakmai előadásokat követően a Thailföldi Királyság Nagykövetségének jóvoltából egy csodálatos táncbemutatót élvezhettek a vendégek, akiknek ezután egy rövid állófogadás keretében volt lehetőségük feltenni további kérdéseiket az előadók számára. 

Az eseményről készült fotók megtekinthetők az OBIC honlapján. 

Keleti Üzleti Akadémiai Központ vezetője, Dr. Koudela Pál

Táncbemutató

Az Európai Unió első 30 éve Konferencia

„Az Európai Unió első 30 éve” címmel szervezett nemzetközi konferenciát a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) Külkereskedelmi Kar Nemzetközi Kapcsolatok Tanszéke, az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete. A konferencia apropóját az szolgáltatta, hogy éppen 30 évvel ezelőtt kezdte meg működését az egységes piac, valamint 1993. november elsején lépett életbe a Maastrichti Szerződés, amely létrehozta az Európai Uniót.

Logisztika-Informatika-Menedzsment Nemzetközi Tudományos Konferencia

A Budapesti Gazdasági Egyetem Pénzügyi és Számviteli Kar Gazdaságinformatika tanszéke idén is megrendezte a Logisztika-Informatika-Menedzsment Nemzetközi Konferenciát (LIM 2023).

A nemzetközi konferencián előadó kollégák

Dr. Baják Imre - Dr. Baják Szabolcs: Az Objektumorientált Tervezés tantárgy hallgatóinak értékelése során szerzett tapasztalatok elemzése statisztikai módszerekkel

Dr. Baják Szabolcs - Dr. Baják Imre: Operációkutatás tárgy oktatásának tapasztalatai a BGE Gazdaságinformatika szakán

Dr. Takács Anna - Lázár Edit: Differenciált oktatás kutatása az egyetemi angol nyelvű informatika alapképzésben

A Vezetés és Emberi Erőforrás Fejlesztés Tanszék és az Üzleti Gazdaságtan Tanszék több munkatársa is előadást tartott a „Branding in the academic and business world – Future challenges” konferencián

2023. november 9-én részt vettek a BGE a Magyar Tudomány Ünnepén megrendezett „Branding in the academic and business world – Future challenges” c. konferencián a CHALLENGES OF BRANDING IN SMALL AND MEDIUM-SIZED ENTERPRISES című szekcióban Dr. Nicholas Chandler "The art of branding: an explorative study into aspects of branding utilized by artisan entrepreneurs" címmel tartott előadást, míg a BRANDING IN THE ACADEMIC AREA című szekcióban Dr. Kóris Rita Dr. Pál Ágnessel közösen "Leveraging internationalization for university branding and global competitiveness: An exploratory study into university practices" címmel a nemzetközi hallgatói programokról, többek között a BGE-n megrendezett Vegyes Intenzív Program (Blended Intensive Program, BIP) tanulságairól tartott előadást, illetve Dr. Dén-Nagy Ildikó Dr. Magyar Norbertet és Prof. Dr. habil. PawŁ Lulát is képviselve egy közös BGE-UEK kutatás eredményeit mutatta be Academic publications and emerging research problems in Hungary and Poland in the field of economics, finance and business címmel.

Az Üzleti Gazdaságtan Tanszék oktatói, Dr. Csongrádi Gyöngyi, Dr. Majláth Melinda és Dr. habil. Tóth „How Can Communication Channels Reflect to University Values? (Research Based on the Answer of BBU Students)” címmel tartottak előadást. A felsőoktatás egyik legfontosabb erőforrása az információ, amelynek megfelelő felhasználása elengedhetetlen a valódi hatás eléréséhez. A hatékony kommunikációs módszerek és a magas színvonalú információátadás jelentősen növelheti egy intézmény hitelességét. A felsőoktatási márkaépítés területén elengedhetetlen, hogy világos jövőkép és értékek legyenek, amelyek összhangban vannak az intézmény küldetésével. Elsődleges vizsgálatukban azt vizsgálták az előadók, hogy a Budapesti Gazdasági Egyetem által vallott explicit értékek kommunikációs szempontjai - hatékonyság és átláthatóság - hogyan nyilvánulhatnak meg a hallgatók mindennapi tapasztalataiban. 

Agria Média 2023 és ICI-17 Információ- és Oktatástechnológiai Konferencia

A digitális kompetencia mérése és fejlesztése a Budapesti Gazdasági Egyetem polgárainak körében címmel tartott előadást Dr. Papp-Danka Adrienn az Agria Média 2023 és ICI-17 Információ- és Oktatástechnológiai Konferencián Egerben. Az előadás témája a 2023 őszén indított longitudinális mérés volt, amely a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) oktatói és hallgatói körében egyaránt méri a digitális kompetencia fejlettségi szintjét. A konferencia absztraktkötete már olvasható, a prezentáció pedig elérhető ITT.  

I. Felsőoktatáspedagógiai Konferencia

2023. október 25-én az ELTE PPK rendezésében valósult meg az I. Felsőoktatáspedagógiai Konferencia, melyen több kollégánk is részt vett:

  • Tóth Katalin, dr. Folmeg Márta kollégáink és dr. Dósa Katalin volt BGE-es kollégánk a BGE OKFI színeiben számolt be egy egyetemi projektről: Tanulássegítés és kurzusfejlesztés félévközi hallgatói visszajelzések segítségével. Prezentációjuk megtekinthető ITT. 
  • Juhász-Dóra Katalin - Training and practice in hotel management education: Lessons learned from a Virtual Exchange Project
  • Schultz Éva, Asztalos Réka, Nagy Adrienne, Pál Ágnes, Petykó Csilla - Hatásos történetek - digitális történetmesélés módszer alkalmazásának tapasztalatai a felsőoktatásban 
  • Fajt Balázs, P. Márkus Katalin, Bánhegyi Mátyás - A nyelvtanulási motiváció és a szótárhasználat néhány összefüggése
  • Folmeg Márta, Fekete Imre, Mészárosné Kóris Rita - Egyetemi oktatók fejlesztési szükségletei az angol nyelvű oktatásra való átállással összefüggésben
  • Frányó Zsófia - Oktatói célok, küldetések és a hallgatóközpontú oktatás összefüggései
  • Lukács András - SH-s hallgatók érdeklődése a magyar kultúra iránt
  • Bernhardt Renáta, Furcsa Laura (EKE-BGE) - Lessons from a metaphor study on rethinking student feedback

Országos Neveléstudományi Konferencia

Az Országos Neveléstudományi Konferencián dr. Papp-Danka Adrienn és Sebestyén Lilla, az OKFI munkatársai, továbbá Frányó Zsófia a Számvitel Tanszék munkatársa képviselte Egyetemünket önálló előadásokkal.

Tudomány és kommunikáció konferencia

Dr. Bajomi-Lázár Péter kollégánk tartott előadást Két hálózat. A távírótól az internetig címmel a Tudomány és kommunikáció konferencián, amelyet az Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kara rendezett november elején.

Dr. Bajomi-Lázár Péter kollégánk előadást tart

Dr. Bajomi-Lázár Péter kollégánk előadást tart

Mesterséges Intelligencia – kiberbiztonság, kereskedelem, turizmus és vendéglátás – mire számíthatunk a közeli és a távoli jövőben? c. konferencia

A Budapesti Gazdasági Egyetem Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Kara, az Óbudai Egyetem Biztonságtudományi Doktori Iskola és a Jelen-Lét a Társadalomért Egyesület 2023. november 23-án rendezte meg a biztonság különböző aspektusait vizsgáló Mesterséges Intelligencia - kiberbiztonság, kereskedelem, turizmus és vendéglátás - mire számíthatunk a közeli és a távoli jövőben? című konferenciáját. A konferencia célja volt, hogy teret adjunk a kutatásban, oktatásban résztvevő szakemberek közötti párbeszédnek és az érdeklődök számára is izgalmas betekintést nyújtsunk az egyes területeket illetően. A konferencia témái – A Mesterséges Intelligencia alkalmazásának veszélyei a kiberbiztonságban; Mesterséges Intelligencia és a társadalom; A smart turizmus fejlődése és a szállodaipar; Kell-e attól félnünk a katonai vagy a polgári ellátási láncokban, hogy az AI teljesen kiváltja az emberi hozzájárulást?; Online platformgazdaságok szerepe, súlya a gazdaságban; Mesterséges intelligencia a biztonság szolgálatában; A Mesterséges Intelligencia logisztikája; Mesterséges Intelligencia alkalmazása a dél-koreai kreatív iparban, továbbá beszélgetünk Magyarország Mesterséges Intelligencia stratégiájáról. A kereskedelem tanszék 6 oktatója vett részt előadással a konferencián. 

XXXIX. Kandó Konferencia 2023

A Kandó Konferencia Elektronikai és kommunikációs rendszerek (Elektrotechnika, Infokommunikációs technikák, Mesterséges intelligencia) szekciójában siekeres előadást tartott Dr. Takács Anna és Nemes Teréz. Előadásuk címe: Egyetemi hálózat biztonságának javítása könnyen használható kétfaktoros azonosítás használatával.

A BGE saját szekcióval szerepelt az ICEBM 2023 konferencián

 A BGE Gazdaságinformatika Tanszéke saját szekciót - Business Information System Section -kapott, melynek moderátora Dr. Gubán Ákos volt. A Tanszékről az alábbi szerzőpárosok küldtek be cikket: Dr. Gubán Ákos – Dr. Sándor Ágnes, Dr. Udvaros József – Forman Norbert, Dr. Avornicului Mihály - Dr. Gubán Miklós. A konferencián előadással részt vett: Dr. Avornicului Mihály, Dr. Gubán Ákos, Dr. Udvaros József. 

Ételallergia, ételintolerancia: Tévhitek és evidenciák workshop a Selye János Egyetemen

A Tudomány és Technika Hete keretén belül novemberben a szlovákiai Selye János Egyetemre látogatott Dr. Soós Gabriella, a KVIK tudományos munkatársa, hogy az Ételallergia, ételintolerancia: tévhitek és evidenciák című workshop keretein belül a téma iránt érdeklődő hallgatók és kollégák számára a helyi oktatókkal közösen, kötetlen beszélgetés keretén belül számoljanak be az ételallergénekkel kapcsolatos legfontosabb szabályozásokról és sajátosságokról, illetve a két ország piacán feltárt vállalati jó gyakorlatokról. A hallgatóság között számos a témában érintett személy is részt vett, akik saját fogyasztói tapasztalataikat osztották meg a témában. Az eseményen sikerült néhány tévhitet eloszlatni azok számára is, akik személyesen nem érintettek, illetve empátiát kiváltani a nemcsak egészségileg, de anyagilag és pszichésen is megterhelő intoleranciákkal, ételallergiákkal kapcsolatosan.


Dr. Soós Gabriella látogatása a Selye János Egyetemen

Dr. Soós Gabriella látogatása a Selye János Egyetemen

BGE-s szervezésben valósult meg az MRTT Vándorgyűlés Kreatív ipari szekciója

A BGE Kreatív és kulturális ipari (CCI) kutatócsoportja, immár második alkalommal szervezett különálló szekciót a Magyar Regionális Tudományi Társaság Vándorgyűlésén. A 2023. november 3-án megtartott szekcióban négy BGE-s kolléga (Dr. habil. Egedy Tamás, Dr. habil. Kovács András, Dr. Gajzágó Éva Judit és Schultz Éva), és további két, más egyetemekről érkező kutató előadását hallgathatták meg a résztvevők. Az előadások témája kapcsolódott a kreatív és kulturális iparhoz; szó esett a kreatív ipar városföldrajz kapcsolatáról, a geomarketingről, a kreatív turizmusról, illetve az NFT-k kreatív ipari alkalmazásáról is. A szekció után élénk beszélgetés zajlott a regionális gazdaságtan és a kreatív ipar összefüggéseiről, és a lehetséges kutatási irányokról is.

Újabb sikeres szereplés az STR nemzetközi piacelemzési versenyén

A KVIK csapatot indított a Smith Travel Research SHARE Center által szervezett "2023 STR Student Market Study Competition" nemzetközi piacelemzési versenyen. Az öttagú csapat extrém helyszínt - Dubai - választott, amelyről rengeteg adatot és információt gyűjtöttek az elemzéshez. Az EMEA régióban a legnevesebb egyetemekkel mérték össze tudásukat. Az online prezentációkra 2023. november 3.-án került sor. A csapatunk nagyon értékes bemutatót tartott, tartalmában és színvonalában megfelelt a verseny nívójának, sőt, a legtöbb jövőbe mutató javaslatot tartalmazta. Svájci és angol egyetemek szereztek jobb helyezést a mezőnyben. Idén először a zsűri nem adott részletes visszajelzést a teljesítményekről, csak a verseny szorosságát hangsúlyozták. A csapat tagjai: Trinh Quynh Chau, Bui Hong Anh, Nguyen Thi Kieu Trinh, Száz Gábor Zoltán és Szabó Gábor BSc hallgatók, a felkészítő: Karakasné Dr. Morvay Klára volt. 

Trinh Quynh Chau, Bui Hong Anh, Nguyen Thi Kieu Trinh, Száz Gábor Zoltán és Szabó Gábor BSc hallgatók, a felkészítő: Karakasné Dr. Morvay Klára volt.

Trinh Quynh Chau, Bui Hong Anh, Nguyen Thi Kieu Trinh, Száz Gábor Zoltán és Szabó Gábor BSc hallgatók, a felkészítő: Karakasné Dr. Morvay Klára volt.


Liebig Kiállításmegnyitó Szimpózium

Az interdiszciplináris szakmai programot Dr. Lugasi Andrea, a Budapesti Gazdasági Egyetem Kereskedelmi és Idegenforgalmi Kar dékánjának prezentációja nyitotta meg. Előadásában átfogó módon mutatta be Justus von Liebig kémikus életművét, hangsúlyozva felfedezéseinek üzleti, kereskedelmi jelentőségét és a tudománytörténetben játszott meghatározó szerepét. Vendégelőadónk, Dr. Báti Anikó, a BTK Néprajztudományi Intézetének tudományos főmunkatársa, a Húsfogyasztás, húsételek a 19-20. századi európai táplálkozáskultúrában című előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a Liebig hússűrítmény, amely a kereskedelmi-ismeretterjesztő kártyasorozatot életre hívta, miért töltött be meghatározó pótló funkciót a korabeli polgári étkezési kultúrában. Dr. Török Róbert, Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum főmuzeológusa, az intézmény Liebig kártya gyűjteményének tematizált bemutatására vállalkozott, kiemelve a Liebig jelenség kereskedelmi-társadalmi és oktatási funkcióját is. A Liebig kártyák tematikus reprezentációinak elemzését Dr. Farkas Julianna főiskolai tanár, a Pedagógiai Tanszék vezetője nyitotta meg, aki a kártyasorozatnak az antikvitáshoz és a reneszánsz korszakhoz kötődő sajátosságaiból tartott egy kulturálisan gazdag előadást. Hübner Andrea folytatta a tematikus előadások sorozatát, komplex képet vetítve elénk a 19. század ember fokozatosan élénkülő érdeklődéséről a keleti és a gyarmati kultúrák iránt. A szimpózium záróelőadásaként Dr. Benkei-Kovács Balázs tartott összefoglalót a Liebig kártyákon megjelenő magyar vonatkozások, és az korabeli európai országimázsok sajátosságai kapcsán, kiemelve az ismeretterjesztő kártyák kulturális turisztikai marketing funkcióját is.

A kiállításmegnyitó alkalmával az egy évszázad alatt elkészült 11500 Liebig kártya közül több mint száz darab bemutatásra került: a fali tablók mellett, 1/1 méretű kártyacsomagok is kézről-kézre jártak, valamint párhuzamos vetítéssel az ókori és a reneszánsz kultúra, az orientalizmus-kolonializmus, a nemzeti kulturális sajátosságok, a természettudományok valamint a veszélyes foglalkozások témaköreinek további korabeli reprezentációit lehetett felfedezni. A Liebig tablókból álló tárlatunk az érdeklődők számára 2023. december 07-ig megtekinthető a Színes Közösségi Térben, az BGE Alkotmány utcai épületének 1. emeleti körfolyosóján.

10 éves a Kulturális Szemle – Országos műhelymunka a BGE KVIK Pedagógiai Tanszék munkatársaival

Egyetemünk stratégiai partnere, a Nemzeti Művelődési Intézet 2023 november 08-án tartotta őszi stratégiai konferenciáját, amelynek keretében sor került a Kulturális Szemle szakfolyóirat jubileumi, 10. évfordulójának megünneplésére. Az esemény sikeréhez a BGE KVIK Pedagógia Tanszék munkatársai tematikus előadással járultak hozzá. A jubileumi rendezvényt Dr. Juhász Erika, az NMI Szakmafejlesztési igazgatója és Dr. Ponyi László, Kutatási Központ központvezető moderálták. Dr. Farkas Julianna tanszékvezető főiskolai tanár és dr. Benkei-Kovács Balázs egyetemi adjunktus Kulturális örökség és tudományos ismeretterjesztés a XIX. században – a Liebig kártyák tükrében tartottak előadást. A rendezvényen a Szegedi Tudományegyetem képviseletében dr. Hevesi Tímea Mária és Bozsó Renáta Olga, az Eötvös Lóránd Tudományegyetemről Dr. Hegyi-Halmos Nóra, a Nemzeti Művelődési Intézetből Dr. Juhász Erika és Ponyi László tartottak előadást. A széleskörű érdeklődés mellett megtartott műhelymunkából, így az intézményközi kommunikáció egy jelentős szakmai fóruma lett. 

Oktatónk előadása az NKE-n

A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Fenntarthatósági Intézete és az Életcikluselemzők Egyesülete közösen szervezett kétnapos, nemzetközi tanácskozást, melynek témájául a fenntarthatóságot, a klímaváltozást, és a dekarbonizációt jelölték meg. Ezen az Üzlet Elemzés Módszertan tanszékről Lovasné Dr. Avató Judit tartott előadást „Karbonlábnyom összehasonlító értékelése jelenléti és online konferenciákra vonatkozóan” címmel. A pontos méréseken és matematikai-statisztikai számításokon alapuló szoftveres elemzéssel a szerzők (Mannheim Viktória, az LCA Center Egyesület alelnöke a szerzőtárs) igazolták, hogy kizárólag a széndioxid kibocsátást mérve egy jelenléti konferencia környezeti hatása 2,34-szerese egy online rendezésűének. Ezen belül is az utazás, majd az étkezés a legnagyobb környezetterhelésű. A többi előadásban nemzetközi kutatók bemutatták az életciklus elemzés alkalmazásának előnyeit (környezetbarát csomagolások és elektrokerámiai anyagok gyártása területén); a Mitsubishi cégcsoport LCA szakértője ismertette a fenntarthatósági kötelezettségvállalás üzleti előnyeit és ebben az életciklus értékelés szerepét; fenntarthatósági tanácsadó vállalkozás esettanulmányokban mutatta be a tudományos eredmények és módszerek átültetését a vállalkozások gyakorlatába; Agrárminisztérium képviselője összefoglalta az Európai Unió karbonsemlegességi célkitűzései elérése érdekében kialakított stratégiákat, és ezek eddigi eredményeit.

A Vendéglátás Tanszék oktatójának kitüntetése

Hámori Antal egyetemi docens a Magyar Bioetikai Társaság tudományos díját, a Gaizler Gyula-emlékérmet vehette át 2023. november 10-én ünnepélyes keretek között, a Társaság 33., „A technika mellett őrszemet áll az etika” című Konferenciáján, amelyet a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának Szent II. János Pál pápáról elnevezett dísztermében rendeztek meg. A Társaság első elnökéről, az 1996-ban elhunyt nemzetközi hírű orvos-bioetikus professzorról elnevezett, 2015-ben alapított életmű díjjal, amely évente legfeljebb két személynek adományozható, az alapító okiratban és az oklevélben foglaltak szerint a kiemelkedő, több évtizedes életvédő tudományos tevékenységet ismerik el. A díjazott a hagyományoknak megfelelően, a kitüntetés átvétele alkalmából – Gaizler Gyula bioetikai munkássága címmel – előadást is tartott a Konferencián. A laudaciót a Magyar Bioetikai Társaság elnöke, Rojkovich Bernadette főorvos, a Szent István Tudományos Akadémia tagja mondta.

A díjhoz gratulálunk!

Fogyasztás Interdiszciplináris Szimpózium 2023

Idén november 16-án rendezte meg immár hagyományos interdiszciplináris szimpóziumát a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar Marketing és Turizmus Intézete az MTA Gazdálkodástudományi Bizottság Marketingtudományi Albizottság Fogyasztói Magatartáskutatás Munkabizottságának közös szervezésében. A BGE PSZK képviseletében Kisfürjesi Nóra vett részt a Menedzsment és Vállalkozás tanszékről. A szimpóziumon a válságban várható fogyasztói trendekről folytak előadások és diszkussziók.

ETDTFA workshop és nemzetközi partnertalálkozó Portóban

2023 elején a BGE KVIK mint projektkoordinátor szervezésében megkezdődött az Education and training development for the treatment of food allergies in the HoReCa sector című, 2025-ig tartó Erasmus+ felsőoktatási partnerségi együttműködési pályázat megvalósítása, több külföldi partnerintézmény közreműködésével. A projekt keretein belül szakértőink október 26-án és 27-én részt vettek projektpartnerük, a portói Unversidad Portucalense egyetem által szervezett workshopon és nemzetközi partner találkozón.


Kollégáink az Unversidad Portucalense egyetem által szervezett workshopon

Kollégáink az Unversidad Portucalense egyetem által szervezett workshopon

Statisztika haladóknak 7. – Alkalmazott Kvantitatív Módszertan Tanszék kiemelkedő projekt heti programja

Október 26-án, rekord létszámmal, több, mint 580 hallgató és vendég vett részt Sándorné Prof. Dr. Kriszt Éva egyetemi tanár vezetésével, Dr. Ország Adrienn főiskolai docens és Benoist György mesteroktató segítségével az egésznapos programon. A már nagy hagyományra visszatekintő képzés célja az volt, hogy a résztvevők megismerjék az adatok és a kvantitatív elemzési módszerek közötti válogatás szakmai követelményeit. A sikeres eseményen a jelenlevők kitekintést nyerhettek a KSH szakembereinek segítségével a gazdaság- és társadalomstatisztika témaköreire, mint például az infláció és fogyasztóiár-index: miértek és hogyanok kérdésnek elemzésébe. Megismerkedhettek a GDP negyedéves becslések értékelésének folyamatával. Aktuális és érdekes beszámolót hallhattak a 2022. évi népszámlálás eredményeiről, az indikátorok tény alapú döntéshozatalban betöltött szerepéről, valamint kutatás–fejlesztés, innovációs statisztika programjáról és annak legutóbbi méréseredményeiről hazai környezetben.

A résztvevőktől elégedettségi kérdőívet töltöttek ki, melyből látható a program sikeressége.

Intenzív heti kurzusok a PSZK-n

Kolnhofer-Derecskei Anita és Reicher Regina a Budapesti Gazdasági Egyetem Felsőoktatás Jövője Kiválósági Központja (FHERC) égisze alatt megrendezték az első intenzív heti kurzusukat: Hogyan kutatható és milyen is a munkavállaló az egyetemről kilépve? címmel. A hallgatók a meghívott neves vendég előadóinkkal folytatott beszélgetések során betekintést nyertek a fiatal diplomás pályakezdők munkaerő-piaci helyzetébe, miközben e a kvalitatív módszertani jártasságukat is fejleszthették. Vendégelőadók voltak az előadások sorrendjében: Velencei Jolán, Tóth-Téglás Tünde és Andicsku Anett.

Az Üzleti Gazdaságtan tanszék két oktatója „A digitális piac és a jog” címmel 2x8 órás intenzív kurzust szervezett a PSZ és GIF szakos hallgatóknak. Vendég előadóként részt vett a programon a Budapest Környéki Törvényszék bírósági titkára, Dr. Hermann Zsófia, aki az „Uniós társasági jog a digitális korban” címmel tartott érdekes előadást. A hallgatók a kurzuson történő aktív részvételükkel kiegészíthették és bővíthették a tantárgyi programban meghatározott jogi alapismereteiket, továbbá részletesebb képet kaptak az üzleti környezet közrendi szabályairól, úgy, mint versenyjog, fogyasztóvédelmi ismeretek, szabálysértési, büntetőjog valamint az információs jog köréből, különös tekintettel a digitális piacok gyakorlatára és jogi kihívásaira.

SAPEA (Science Advice for Policy by European Academies) és az ALLEA (All European Academies) szervezte Első Tudománykommunikációs Találkozó

Csongrádi Gyöngyi (Üzleti Gazdaságtan Tanszék), mint a Fiatal Kutatók Akadémiájának Kommunikációs Bizottsági koordinátora részt vett az Első Tudománykommunikációs Találkozón. A workshopot azoknak szervezték, akik tudományos akadémiák, fiatal akadémiák vagy tudományos társaságok kommunikációjával foglalkoznak Európa-szerte. A rendezvénynek a varsói Lengyel Tudományos Akadémia adott otthont, ahol a résztvevők megvitatták az akadémiák kommunikációjával kapcsolatos kihívásokat, tapasztalatokat és jógyakorlatokat, melyekkel elérhetőek a kutatók, a politikai döntéshozók és a nyilvánosság.

2025 - Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem - Minden jog fenntartva v1.12.0
Hasznos linkek
  • Közérdekű adatok
  • Intézményi tájékoztató
  • Informatikai útmutatók
  • Elérhetőségek
  • Pályázati felhívások
  • Fejlesztéseink
  • Felhasználási feltételek
  • Süti beállítások
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Akadálymentesítési nyilatkozat
  • Hallgatói Követelményrendszer
  • Visszaélés-bejelentési rendszer
Kövess minket
készítette