BGE központi honlap
Hallgatói fiók
EN - English

Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem

Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem

  • Fókuszban
      • Fókuszban
      • Portfólió áttekintés
      • Gazdasági & társadalmi hatás
      • Díjak & elismerések
      • Rendezvények & tudásmegosztás
  • Portfólió
      • Kutatási portfólió
      • Vállalkozás- és Gazdálkodástudományi Doktori Iskola
      • BGE Tudástérkép
      • Kiválósági Központok
      • Prosperitas
      • Tématerületi Kiválóság Projekt
  • Tehetséggondozás & szolgáltatások
      • Tehetséggondozás & szolgáltatások
      • TDK
      • Szakkollégiumok
      • Kutatási Iroda
      • Könyvtár
  • Kiválósági Központok
      • Kiválósági Központok
      • Budapest LAB Vállalkozásfejlesztési Központ
      • Felsőoktatás Jövője Kiválósági Központ
      • Jövő Értékláncai Kiválósági Központ
      • A Fenntarthatóság Gazdasági és Társadalmi Hatásai Kiválósági Központ
      • Látogatógazdaság Kiválósági Központ
Nyitólap >
Tudományos életünkből - 2021. október
Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem
Tudomány
Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem
Keresés
Menü
Keresés
Menü
Tudományos életünkből - 2021. október
2021. október 28.
Tudományos életünkből - 2021. október
# Tudomány
# Tájékoztató
# Kutatás
# Munkatársaknak

Fehér Katalin elnyerte az MIT EmTech 2021 ösztöndíját a legrangosabb innovációs konferenciára

Az EmTech a globális akadémiai és üzleti innovációs trendeket foglalja össze és vitatja meg vezető fejlesztők, befektetők és szakértők részvételével – a kiterjesztett ökoszisztémáktól az etikus mesterséges intelligenciáig. Fehér Katalin Fulbright ösztöndíjasként kapcsolódhatott be a közös vitába. 


Mintavételi dilemmák a könyvvizsgálatban - előadás a Magyar Könyvvizsgálói Kamara konferenciáján

Idén huszonkilencedik alkalommal rendezte meg a Magyar Könyvvizsgálói Kamara az Országos Könyvvizsgálói Konferenciát "Kihívások – sebességváltás – irányok" címmel, ahol a gyorsan változó környezetben adható válaszlépéseket vették számba az előadók és a résztvevők a könyvvizsgálói kockázatokat és a digitalizáció útjait is egyben felmérve. A Budapesti Gazdasági Egyetemet Sándorné Prof. Dr. Kriszt Éva és Dr. Ország Adrienn képviselte "Mintavételi dilemmák a könyvvizsgálatban" című előadásával.

Korrupció-kutatás, hálózatbiztonság és a monetáris politika kihívásai - előadások a PSZK Tudományos programsorozatában

Folytatódott a PSZK őszi tudományos programsorozata. A sorozat harmadik előadását dr. Réthi Gábortól hallhattuk. Az előadás témája a korrupció volt, aminek megítélése jelentős változatosságot mutat az eltérő társadalmakban. A bemutatásra került kutatás célja annak vizsgálata, hogy a különböző kultúrák hogyan viszonyulnak a korrupció értelmezéséhez, érzékeléséhez, elfogadásához.

A sorozat negyedik előadását Nemes Teréz tanársegéd tartotta Hálózatbiztonság címmel, október 14-én. Az előadásban az IT és hálózatbiztonság témakörével foglalkozott, bemutatta a fenyegetések fajtáit és méreteit, valamint napjainkban használt módszereit. Ezen kívül olyan módszereket is ismertetett, melyekkel a kutatók célja, hogy biztonságosabbá tegyék az informatikai eszközökkel végzett munkát.

Az október 28-i, ötödik esemény a monetáris politika aktuális kihívásait járta körbe több előadás keretében. Prof. Dr. Ábel István a monetáris politika és a válságkezelés témáját járta körbe, Czelleng Ádám a monetáris politika új "lehetetlen hármasságáról" beszélt, Dr. Losoncz Miklós a geopolitika és az euró keresztmetszetében vizsgálta a témát, míg Dr. Farkas Szilveszter és Dr. Kucséber László a kriptopénzek gazdasági, pénzügyi és környezeti hatásairól beszéltek.

Előadás a Természet és egészség washingtoni online konferencián

Dr. Keszei Barbara, PhD a Pedagógia tanszék adjunktusa Frankó Luca, Tóth-Varga Violetta és Somogyi Krisztina társszerzőjeként vett részt a Természet és egészség című Washingtonban megszervezett online konferencián, ami 

Október 12-14. között került megrendezésre. A kutatócsoport a Covid-19 járványhelyzetben kialakult karantén iroda jelenséget vizsgálja. A konferencián "A természetes környezeti elemek szerepe a karantén irodákban - egy környezetpszichológiai megközelítésű kvalitatívelemzés (The role of natural elements in Quarantine Offices – A qualitative analysis with an approach of environmental psychology) címmel tartották meg előadásukat. 

Sikeres doktori védések

Dr. Neszmélyi György témavezetése mellett sikeresen szerzett PhD doktori fokozatot a MATE GRTDI-nél A.A: Abdulkadr doktorjelölt.

Sikeresen védte meg Dr. Neszmélyi György témavezetése mellett „Development prospects and challenges for improved livelihood in Afar national regional state, Ethiopia” című doktori értekezését Ahmed Abduletif Abdulkadr a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem Gazdasági és regionális Tudományok Doktori Iskolájában, regionális tudományágban. A sikeres védés alapján a PhD fokozatot a MATE Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanácsa október 7-i döntésével odaítélte.

További információ.

Ocskay Gyula doktori védésén bírálóként vett részt Kovács András, a Kereskedelem Tanszékről.

Sikeresen védte meg Doktori értekezését Ocskay Gyula győri Széchenyi István Egyetem Regionális- és Gazdaságtudományi Doktori Iskolájában. A nyílt vitára bocsátott dolgotat témája az Európai Területi Társulások határon átnyúló diskurzusteremtő képességének vizsgálatáról szólt. A dolgozat egyk bírálója Kovács András, a Kereskedelem Tanszék egyetemi docense volt. A BGE hazai tudományos közéletben való még intenzívebb részvételét segítette a tudományos esemény, melyen a győri SZE munkatársai mellett több kolléga vett részt különböző egyetemekről és az MTA KRTK Regionális Tudományi Intézetéből.

A 21. század Budapestje - konferencia beszámoló az NKE-ről

A 21. század Budapestje címmel rendezett konferenciát a Nemzeti Közszolgáltati Egyetem a Ludovika Campuson. A konferencián a Kereskedelem Tanszék vezetője, Dr. Kozák Tamás workshop-ot szervezett "A kiskereskedelem a COVID-19 világjárvány után" címmel. A workshopon résztvevő szakértők megvitatták a kiskereskedelemmel kapcsolatoss legújabb kihívásokat a COVID-19 vikágjárvány árnyékában. A beszélgetésen elméleti és gyakorlati szakemberek is résszt vettek: Szente Viktória (MATE), Kovács András (BGE, KVIK), Balatoniné Kis Judit (Magyar Bevsárlóközpontok Szövetsége), Kende Gábor (Kende Gasztro Kft.). A beszélgetésen a résztvevők egyetértettek, hogy a legfontosabb hívószavak a hazai kiskereskedelemben a többcsatornás értékesítés, az automatizáció, vevőélmény, és a biztonságos vásárlás.

Oktatásinformatika a felsőoktatásban II. – A digitális oktatás átmentett értékei 

2021. október 22-én a Károlyi-Csekonics Palotában került megrendezésre a Oktatásinformatika a felsőoktatásban II. – A digitális oktatás átmentett értékei című konferencia.

A konferencia a járvány indukálta maradandó digitalizációs törekvéseket járja körbe plenáris előadások és kerekasztal-beszélgetés formájában, a közönség aktív részvételével

Modern városok sorozat: Budapesti agglomeráció nyugati kapuja

Kovács András, a Kereskedelem Tanszék docense részvételével került megrendezésre a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szervezésében egy online beszélgetés, melynek témája a budapesti agglomerációs gyűrű néhány kiemelt településének fejlődése, és ennek társadalom-földrajzi vonatkozásai. A beszélgetést gesztorálta Prof. Dr. Sikos T. Tamás (ME), résztvevői Prof. Dr. Beluszky Pál (MTA-KRTK), Dr. habil. Tiner Tibor (MTA-CSFKI), Dr. habil. Kovács András (BGE, KVIK). Az online beszélgetés későbbiekben (podcast formátumban) később is meghallgatható az NKE podcast felületén.

Learn&Change training Castelo Brancoban

Remek hangulatban és inspiratív kollegiális környezetben zajlott a Learn&Change: Collaborative Digital Storytelling for Sustainable Change projekt tréningje. Az Erasmus+ keretében szervezett tréningnek az Instituto Politécnico de Castelo Branco (IPCB) adott otthont Portugáliában, október 20 és 22. között. A házigazda IPCB mellett a projektkoordinátor, finn Haaga-Helia Unversity, a cseh University of Chemistry and Technology, a holland Saxion Unversity és a BGE-KVIK projektmenedzsmentben is szerepet vállaló oktatói vettek részt a közös munkában. A tréning a történetmesélésre irányuló brainstorminggal és vitaindító előadással kezdődött, a különleges gránittömbjeiről ismert Barrocal Park esetének feldolgozásával folytatódott a digitális történetmesélés jegyében, majd a további közös oktatási, tananyagfejlesztési feladatok megalapozásával zárult. A kart Pál Ágnes és Asztalos Réka (Gazdasági Szaknyelvek Tanszék), Petykó Csilla és Schultz Éva (Turizmus Tanszék), valamint Debreceni János (Vendéglátás Tanszék) képviselték. A tréning jelentősen erősítette a résztvevők szakmai kapcsolatait, amelyektől kölcsönösen hasznos oktatásfejlesztési és mobilitási aktivitás várható.

Gazdag programkínálat a Jövő Értékláncai Kiválósági Központtól a BGE projekthetén

Az idei projekthéten, október 18-22. között, a JÉKK munkatársai számos érdekes kurzussal jelentkeztek a KKK és a PSZK kínálatában.

A BGE hallgatói a JÉKK programjainak részeként megismerkedhettek a technológiai fejlődés és a jövőkutatás néhány alapelvével és példájával az "Egy leendő közgazdász világa? Technológiai paradigmák és gazdasági jövőképek" c. félnapos kurzus keretében. Angol nyelven került sor az "Innovation: how it moves the 21st century's economy?" c. egynapos kurzusra, amely az innováció fogalmát, típusait, folyamatát mutatta be a részvevők számára először elméletben, majd pedig konkrét cégek példáján, esetén keresztül. Lehetőség volt megismerkedni a Smart Shop Floor Szimulációs Labor (Hatvan) berendezéseivel is, s ennek során a hallgatók foglalkozhattak a termelési szimuláció, optimalizáció feladataival, az AR logisztikai alkalmazási területeivel, az XDK szenzorokkal vagy éppen az IRID-RTLS beltéri lokalizációs technológiák alkalmazási területeivel. A "Digitális ellátási lánc" kurzuson részvevők pedig megismerkedhettek az ellátási láncokhoz kapcsolódó digitális fejlesztésekkel, a mesterséges intelligencia által nyújtott új lehetőségekkel, s ezen technológiákkal kapcsolatos vállalati aspektusokkal.

24th WFSF World Conference: The Opennes of Futures.

A 2021. október 26-29. között, Berlinben megrendezett konferencia a jövőkutatás tág dimenzióit és dinamikáját fedi le, színteret adva azon kutatásoknak, amelyek hozzá kívánnak járulni korunk nagy kihívásaira való felkészülésre, a fenntartható fejlődés eléréséhez. A rendezvényen a JÉKK kutatási irányzat vezetője, Gáspár Tamás előadással vesz részt, emellett a 'Human-Machine integration' szekciót is vezetni fogja.

Work 2021: Work Beyond Crises

A Work 2021 egy olyan nemzetközi konferencia (sorozat), ahol a munkával kapcsolatos kutatási ismereteket és tapasztalatokat cserélik ki a munka világával foglalkozó kutatók és szakértők. A 2021. október 13-14-i alkalommal a téma három virtuális konferencián kerül feldolgozásra (idén augusztusban, októberben és decemberben) a University of Turku, Turku Centre for Labour Studies szervezésében. Az októberi eseményen a JÉKK kutatási irányzatának vezetője, Gáspár Tamás is előadást tartott "The future of work in the vision of primary school children" címmel.

2025 - Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem - Minden jog fenntartva v1.12.0
Hasznos linkek
  • Közérdekű adatok
  • Intézményi tájékoztató
  • Informatikai útmutatók
  • Elérhetőségek
  • Pályázati felhívások
  • Fejlesztéseink
  • Felhasználási feltételek
  • Süti beállítások
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Akadálymentesítési nyilatkozat
  • Hallgatói Követelményrendszer
  • Visszaélés-bejelentési rendszer
Kövess minket
készítette