Szeptember 5-én Karunk emléktáblaavatással és tudományos konferenciával tisztelgett tavaly elhunyt, legendás oktatónk, Dr. Sztanó Imre emléke előtt.
„A közös emlékezés legszebb formája egy emlékkonferencia” – mondta köszöntő beszédében a PSZK dékánja, Prof. Dr. Király Gábor. A Buzogány utcai épület III-as előadójában – ahol ezúttal a család, korábbi munkatársak és hallgatók, valamint a konferencia szakmai programjai iránt érdeklődők gyűltek össze – tartotta legtöbb előadását Dr. Sztanó Imre, aki nemcsak magával ragadó oktató volt, de nagyszerű kolléga is. „Bármilyen magas kihívás is felnőni hozzá, ő egy követendő példa mindenki számára” – fűzte hozzá Karunk dékánja.
Prof. Dr. Heidrich Balázs egyetemi tanár, a BGE korábbi rektora is elfogódottsággal idézte fel Sztanó egyedülálló személyiségét és sokoldalúságát. Sztanó Imre iskolateremtő ember volt mind fizikai, mind szellemi és erkölcsi értelemben. „Imrének volt egy hatása”, amit nem hízelgésnek köszönhetett, hiszen erős elképzelései voltak a szakmáról: mindennek morális alapja volt. Korlátlanul hitt szakmája szépségében és olyan égve tanított, hogy nem lehetett nem megpörkölődni.
Egy kollégák közti beszélgetést felidézve Heidrich Balázs elmesélte, amikor metaforaként a PSZK-t egy személyhez próbálta hasonlítani. „Találtam eszet, találtam gerincet és lelket is, Imrét pedig megtaláltam a PSZK szíveként” – fűzte hozzá meghatódva. Sztanó Imre 43 évet töltött intézményünknél és mindvégig részt vett annak fejlődésében. „A mai napig sokat köszönhetünk annak, hogy jókor jó döntéseket hozott.”
Sok-sok állami kitüntetése mellett talán kettőre volt a legbüszkébb. Elsőként és teljesen egyöntetű szavazással nyerte el a kari Arany pecsétgyűrűt, de talán még ennél is többet jelentett számára a hallgatóktól kapott legnagyobb elismerés: a Tiszteletbeli Évfolyamtárs címe. „Nem könnyű ilyen életkor- és hierarchiakülönbséggel ilyen címet kapni.”
Heidrich Balázs nagyon büszke arra, hogy barátjának tekinthette Sztanó Imrét és még az utóbbi években is sokat beszélgettek. „Szintén a nagyvonalúságára jellemző, hogy 10 évvel nyugdíjba vonulása után is őszintén kérte a híreket a Karról. Nyugodt volt afelől, hogy milyen örökséget hagyott itt.”
Sztanó sok országos jelentőségű tevékenységnek is a részese volt, számos szakmai szervezetben fontos szerepet töltött be, többek között a Magyar Könyvvizsgálói Kamara (MKVK) elnökségének is tagja volt. Egykori kollégája, Prof. Dr. Lukács János, a MKVK korábbi elnöke is elérzékenyülve idézte fel Sztanó Imrét.
„Egy éve ment már el és azóta is nagyon hiányzik megnyugtató, derűs, vidám alakja, bölcsessége, segítsége, tanácsai. Megfontolt, szűkmarkú dicsérete, őszinte és építő kritikája, de még a dorgálása is.” Szakmai és emberi igényesség, folyamatos megújulás, megalkuvás nélküli elhivatottság, generációkhoz való alkalmazkodás, töretlen munkabírás jellemezte őt.
„Emberközpontúságát jól tükrözni, hogy nem csak az foglalkoztatta, hogyan lehet megtanítani a számvitelt, hanem az is, hogyan lehet megszerettetni ezt a száraz és nehéz tantárgyat, értelmezni a számviteli beszámolók adatait, adatösszefüggéseit.”
Eközben pedig, sokszor korát megelőzve, példát mutatott. 1972-ben Sztanó és az akkori PSZF hallgatói 500 szépirodalmi könyvet gyűjtöttek össze és adtak át egy nyírségi, tanyasi iskolának és felszólítottak minden intézményt, hogy vegyenek részt e nemes kezdeményezésben. „Sztanó Imre ekkor 25 éves tanársegéd.”
A mai ESG, a fenntarthatóság előhírnökeként már a 90-es években az Országos Számviteli Bizottság elnökségében – ahol szintén együtt dolgozott Lukács Jánossal – Sztanó arra intett, hogy a szavazólapokat ne a választói névjegyzéknek megfelelő darabszámban nyomtassák ki, hanem csak a megjelentek létszámában, valamint a százoldalas elnökségi bizottsági jegyzőkönyveket nyomtatás helyett tegyék digitálisan elérhetővé, így kímélve a környezetet és a Kamara költségvetését.
„Amikor ő hozzászólt egy elnökségi ülésen, annak súlya volt, mindenki csendben és figyelmesen hallgatta határozott, véleményformáló érveit, amivel sikerült a kétkedőket is meggyőzni, a maga oldalára állítani.” Emellett együttérző, empatikus emberként sokszor kérték fel előadónak fegyelmi ügyekben, s nem egyszer neki kellett a szankciókat is ismertetni a vétkesekkel, mert már csak ő őrizte meg higgadtságát.
„Hála, amiért ápolják az emlékét, neve nem merül feledésbe, és évente megrendezik az emlékkonferenciát” – zárta beszédét Lukács János.
Madarasiné Dr. Szirmai Andrea, egyetemi docens, Karunk oktatója Sztanó Imre családjához is közel állt, így beszédéből a tanár és az elismert szakember egy másik arca is kirajzolódott. A halászlé-specialista, színházrajongó Sztanó lelkes utazó is volt, aki Ausztráliától Dél-Amerikáig bejárta a világot.
Mosolygós, kitörő életkedvét ő is meghatódva idézi fel és hozzáteszi, hogy a számvitelt is ugyanezzel a lelkesedéssel magyarázta a hallgatóknak. Közvetlen volt, de határozott, akivel együtt dolgozni is megtiszteltetés volt. Itt tanszéki kollégának lenni boldogsággal és büszkeséggel tölti el az embert, és ez Sztanó Imrének köszönhető – mondta. „Van rajtam egy Sztanó-nyomás: nem engedhetem meg, hogy ne a legjobbat hozzam ki magamból.”
Felidézte Sztanó utolsó előadását, amin teltház volt, még a lépcsőn is ültek. „Mindenkinek ilyen tanárt, ilyen főnököt, ilyen vezetőt kívánok.”
A beszédeket rövid, ünnepélyes táblaavatás követte, majd a délután a szakmai előadásokkal folytatódott. A III-as, immár Sztanó Imréről elnevezett előadó programját Gábor Gabriella, a Forvis Mazars iroda audit igazgatójának előadását követően Killik László Vilmos könyvvizsgáló, könyvszakértő, a PSZK óraadó tanárának az ESG fontosságáról szóló, inspiráló előadása, majd Bagoly Boglárka, az IFUA Horváth, a Controlling & Finance Kompetencia Center szenior tanácsadójának a CFO-k átalakuló szerepét tárgyaló, lendületes előadása zárta. Ezt követően az érdeklődők szekcióelőadásokon tájékozódhattak a pénzügy és számvitel aktualitásairól többek között az államháztartási szabályozás, vagy éppen az idén bevezetett visszaváltási díj vonatkozásában, valamint megismerhették a számvitel oktatására vonatkozó, Karunkon folytatott friss kutatások eredményeit is.