A Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) története 1857-ben, a Pesti Kereskedelmi Akadémia alapításakor indult. Mai formájában a BGE Magyarország legnagyobb alkalmazott tudományok egyeteme. A cím viselésére olyan hazai intézmény jogosult, amely hallgatóinak kiváló, gyakorlatorientált, a munkaerő-piaci elvárásokhoz igazodó, jól használható képzést nyújt, valamint kutatási tevékenységet folytat az alkalmazott tudományok területén, illetve széles körű nemzetközi együttműködést alakított ki más oktatási intézményekkel.
Múlt
A Pénzügyi és Számviteli Kar története az 1857-ben alapított Pesti Kereskedelmi Akadémia, majd a Keleti Kereskedelmi Akadémia létrejöttekor kezdődött. Az oktatás 1959 és 1962 között szünetelt, majd Felsőfokú Pénzügyi és Számviteli Szakiskola név alatt indult újra. A 1970/1971-es tanévtől a Pénzügyi és Számviteli Főiskola (PSZF) nevet viselte. Székhelye ekkor került át jelenlegi helyére, a XIV. kerületi, zuglói Buzogány utcába. Az 1971/1972-es tanévben a Főiskolának Zalaegerszegen, a következő tanévben pedig Salgótarjánban nyílt területi intézete.
A Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) 2000-ben jött létre három, korábban különálló főiskolából, amelyekből ezután karok lettek: Pénzügyi és Számviteli Főiskolai Kar; Külkereskedelmi Főiskolai Kar és Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Főiskolai Kar. 2011-ben a Zalaegerszegi Intézetből született meg a Gazdálkodási Kar Zalaegerszeg (GKZ), amely 2020-ig az intézmény negyedik kara volt.
2016. január 1-je óta Budapesti Gazdasági Egyetem néven, már alkalmazott tudományok egyetemeként működik tovább.
A 2017. szeptemberében átadásra került a Berzsenyi Dániel utcai Smart Campus.
Az elmúlt években a Kar Buzogány utcai kampuszán is kiemelkedően sok fejlesztés zajlott le. 2018-ban átadásra került a Process Solution-el együttműködésben elkészült a megújult III. előadó. A 2019. évben elkészült a UniCredit finanszírozásában megvalósuló Fintelligence Pénzügyi Oktatási Centrum, illetve megkezdődött a Kar zöldítése, ennek első jele az első emeleten elkészült zöld fal.
2020. őszén átadásra került a megújult aula, valamint a hozzá kapcsolódó tanszéki irodák egész sora.
2021. augusztusában fenntartóváltás történt egyetemünkön. A Budapesti Gazdasági Egyetemért Alapítvány lett egyetemünk fenntartója.
2023. őszén átadásra került az UniZone, a BGE multifunkcionális hallgatói centruma.
Jelen
Karunk az ország legnépszerűbb kara. Célunk olyan felelős, gondolkodni képes és akaró szakemberek képzése, akik alkalmasak környezetük problémáira reflektálni és ezekkel kapcsolatban megoldási javaslatokat kidolgozni öt, tíz vagy akár húsz év múlva is. Oktatási tevékenységünk során arra törekszünk, hogy az alapok megértetése és megtanítása mellett aktuális, piacképes tudást is adjunk, aminek a hallgatóink a későbbiekben – piaci környezetben is – nagy hasznát veszik. Kiemelten fontos számunkra olyan készségek átadása, mint a problémamegoldás, a csapatmunka és a logikus gondolkodásmód. Az oktatás mellett nagy hangsúlyt fektetünk a hallgatókat támogató mentorrendszerünkre, valamint változatos közösségépítő, tehetséggondozó programjainkra is, ezzel segítve új hallgatóink beilleszkedését.
Négy területen ajánlunk alapképzési programokat: a Kar hírnevét megalapozó pénzügy és számvitel szakon kívül gazdálkodási és menedzsment, emberi erőforrások és gazdaságinformatikus képzést nyújtunk. Öt mesterszakunk (pénzügy, számvitel, vállalkozásfejlesztés, vezetés és szervezés illetve pénzügyi menedzsment), számos szakirányú továbbképzésünk és posztgraduális képzésünk mellett 2019-től már doktori képzésre is várjuk a magyar és külföldi jelentkezőket. Rövid ciklusú, diplomát nem adó felsőoktatási szakképzéseinket alapképzési szakjainkhoz igazodva hirdetjük meg pénzügy és számvitel (vállalkozási, pénzintézeti és államháztartási szakirányon), gazdálkodási és menedzsment, valamint gazdaságinformatikus szakon.
Karunk több szakképzési centrummal és technikummal áll kapcsolatban. A partnerintézményekben közösen kidolgozott képzési program alapján pénzügyi-számviteli ügyintéző okleveles technikus képzés folyik. Ezzel intézményünk is hozzájárul a magas színvonalú okleveles technikus képzés megvalósításához.
Hallgatóink az egyetemi éveik alatt a mintatantervben előírtakon túlmenően további területeken is kipróbálhatják és fejleszthetik magukat. Lehetőség van külföldi csereprogramban való részvételre (Erasmus, OBIC), részt vehetnek kettős diploma képzésen az AVANS University of Applied Sciences intézményben (Breda, Hollandia) illetve a University College Leuven-Limburg egyetemen (Leuven, Belgium), továbbá utazhatnak külföldi részképzésre, tanulmányútra többek között a Campus Mundi, a CEEPUS és Fulbright-ösztöndíjas program keretében.
Karunkon több diákszervezet is működik. Hallgatóink beilleszkedését a 2019-ben indult mentor program segíti. A Bee program keretén belül magyar és külföldi hallgatók támogatják az egyetemre bejövő külföldi hallgatókat.
A PSZK+ tehetséggondozási program célja a tehetséges hallgatók személyre szabott fejlesztése. A programban részt vevő hallgatók magasabb szintű, komplexebb tudásanyagot sajátíthatnak el.
A Buzogány utcai épületben a hallgatókat 24 szemináriumi terem, 12 számítógépes gépterem, 3 nyelvi tanterem, 2 közepes- (100 és 200 fő közötti) és 3 nagy (200 és 500 fő közötti befogadóképességű), korszerű felszereltségű előadóterem, 1 tornaterem, valamint egy 65.000 kötetes könyvtár szolgálja ki.
A campus épületében működik a 136 szobás, 374 férőhelyes Bagolyvár Kollégium is.
Berzsenyi Dániel utcai Smart Campus a Vállalkozásfejlesztés mesterképzés, a Team Academy program és a Budapest Lab Vállalkozásfejlesztési Központ telephelye. A campus létrehozásával a cél egy 21. századi igényeknek megfelelő, modern, fenntartható oktatási környezet megteremtése volt, így itt a legkorszerűbb digitális megoldások mellett a környezettudatosság is kiemelt szerepet kapott.
Az UniZone multifunkcionális hallgatói centrumban Egyetemi Könyvtár, sport- és közösségi terek, tanulóboxok, kutatószobák, konferenciatér, étterem, terasz, és büfé is működik. Az új épületegyüttes rugalmasan alakítható közösségi tereivel az oktatási és kulturális tevékenységek mellett kikapcsolódásra és hallgatói kapcsolatépítésre egyaránt lehetőséget teremt. Az épület fenntartható, akadálymentes; ergonomikus, rugalmasan variálható közösségi terei a legújabb smart technológiákkal lettek felszerelve.
Jövő
A Kar folyamatosan fejleszti képzési programjait. 2024 őszétől indítja meg angol nyelvű 2 féléves pénzügyi menedzsment mesterképzését.