Dr. Tóth Arnold a BGE Pénzügyi és Számviteli Kar Üzleti Gazdaságtan Tanszékének egyetemi docense 2023.09.01-jén ünnepélyes keretek között- az egyetemi évnyitó ünnepségén- vette át habilitációs oklevelét. A habilitált doktori címet egyetemünk rektora és az Egyetemi Habilitációs és Doktori Tanácsának elnöke, Losoncz Miklós professzor úr adta át. Ennek alkalmából kértük fel őt, hogy meséljen nekünk az idáig vezető útról, és a jövőbeli terveiről.
Habilitációs kutatásainak eredményeit A munkaerőpiac és a versenyképességi pillérek kapcsolatának elemzése differenciált modellek felhasználásával címmel publikálta. Röviden össze tudná nekünk foglalni, hogy mi állt érdeklődése középpontjában, és mik voltak a legfőbb következtetései?
Vizsgálatom egyik célja annak megállapítása volt, hogy a gazdasági versenyképesség meghatározására a WEF (World Economic Forum) által használt pillérek milyen hatást gyakorolnak. A kutatás irányának megszabásában a szakirodalom áttekintésével szerzett ismeretek is jelentős szerepet játszottak. Sikerült rámutatni arra, hogy a versenyképességi pillérek az elemezett változók mely összetevőire hatnak. A vizsgálat tárgya volt több külső tényező is, így az is, hogy az ország jövedelme milyen mértékben befolyásolja a versenyképességet.
Továbbá sikerült a versenyképesség, a felsőoktatás és az innováció között szignifikáns kapcsolatokat kimutatni. A Granger-teszttel szemléltethető, hogy a vizsgált országok egy főre jutó GDP-értékének növekedése az innovációt is és a felsőoktatást is pozitív irányban befolyásolja. A felsőoktatás és az innováció közötti oksági kapcsolat mindkét irányban megfigyelhető volt.
Összefoglalva tehát a munkaerő, mint humán tényező, fontos faktora a versenyképességnek, mind országos, mind vállalati szinten, de elsősorban a fejlettebb gazdaságok esetében. A szakirodalom alapján elmondható, hogy a fejlett gazdaságok további növekedése már nem a termelési folyamatba fektetett tőkétől függ, hanem a humán tényező védelmére és fejlesztésére fordított erőforrások mértékétől és hatékony felhasználásától.
Az általam önállóan, illetve kutatócsoportban végzett kutatások sokszor csupán érintették a munkaerő, a humán tényező kérdéskörét. Ugyanakkor elegendő információt nyújtottak e terület legfontosabb jellemzőinek feltárásához. Természetesen a korábbi kutatások, továbbá azoknak a dolgozatban történő harmonizációja további kérdések megfogalmazására inspiráltak, mely későbbi kutatásokat indukálhat. Többek között a humán tényező gazdasági növekedésben játszott szerepének és a gazdasági fejlettség szintjének kapcsolata is feltárható adatbázisokra épülő kutatás segítségével, amely elősegítheti a feltételezések feloldását, valamint jövőbeli kutatási irányvonalak kialakítását.
Kutatásai során mi jelentette a legnagyobb kihívást, illetve Ön mire tekint a legnagyobb teljesítményként?
Nem egyszerű feladat olyan kutatási téma meghatározása, amely valószínűleg többek számára érdeklődésre tarthat számot. Ezeken túl a vizsgálathoz kapcsolódó releváns adatok feltérképezése és megfelelő hasznosítása sem egyszerű feladat. A kutatási folyamat természetesen itt nem zárul le, a színvonalas elemzés és a megfelelő következtetések levonása nélkülözhetetlen. Ebben a szakmailag hiteles bírálók is segíthetnek.
Legnagyobb teljesítménynek a már több éve működő kutatócsoportunk rendszeres felméréseit és kutatásait tekintem. A hazai nagyobb egyetemek részvételével működő közös kutatás korábban a pandémia, ma pedig az orosz-ukrán konfliktus foglalkoztatási kérdéseit igyekszik feltárni.
Mi segítette leginkább ebben a folyamatban?
Az oktatói/kutatói pályámon több kutató kollégára is számíthattam. A sok közös gondolkodás eredményei a hazai és nemzetközi publikációkban olvashatók, továbbá konferenciákon is hallhatták már sokan. Ezek közül kiemelném a már említett kutatócsoportot, melynek vezetője Poór József Professzor Úr, aki tapasztalatával, koordinációs képességével, szakmai ismereteivel nagyon jelentős helyet foglal el ebben a folyamatban. Személyes életemben még kiemelném dr. Kerepesi Katalint, akinek pályám elindításában és egyengetésében volt kiemelt szerepe (sajnos Ő már nem lehet közöttünk). Természetesen nem feledkezhetek meg munkatársaimról, családtagjaimról, diákjaimról, akik akár tudtuk nélküli is jelentősen hozzájárultak életutam alakulásához.
A kutatás és oktatás területén mik a legfőbb feladatai/témái jelenleg?
A kutatási feladatok nem álltak meg. Továbbra is dolgozom együtt volt kutatótársaimmal, állandóan újabb ötletek merülnek fel. Természetesen ezek mindegyike nem valósítható meg, de igyekszünk azok közül minél többet kivitelezni.
A magyar és nemzetközi hallgatók pedig megtalálnak mindig az egyetemen. Sok időt töltünk együtt, ezt biztosan állíthatom, elsősorban közgazdaságtan és munkaerő-piaci ismeretek kurzusokon.
Mik a céljai/tervei a jövőre vonatkozóan?
A közelebbi célok mindig az aktuális feladatokhoz kapcsolódnak. Ezek között szerepelnek a kihívást jelentő és érdekes kutatások. Ezzel párhuzamosan én is nagyon kíváncsi vagyok a témában érintett szakemberek vizsgálataira, így azokat szeretném jobban megismerni.
Természetesen rendszeres célként merül fel, hogy a szemeszterek végén elégedett hallgatókat lássak, akiknek talán a vizsga sikeres teljesítésihez szükséges ismeretek átadásán túl talán a tárgy érdekességét is sikerül prezentálni.
Hosszabb távú tervek között persze megemlíthető a szakmai előmeneteli lehetőség, egy-egy külföldi tanulmányút is.
Ezúton is szeretettel gratulálunk Dr. habil. Tóth Arnoldnak a cím megszerzéséhez!
HÁTTÉR
Mi az a habilitáció?
A habilitáció a PhD-tudományos fokozatot követő cím. A habilitációs oklevél az egyetem által adományozható legmagasabb képesítést, a "venia legendi"-t azaz a szabad kurzushirdetési jogot jelenti. A habilitálás tehát azon folyamat, melynek során a doktori (PhD-) fokozattal rendelkező oktató egy habilitációs pályázati anyag benyújtását és elbírálását követően, a habilitációs bizottság, és egyetemi hallgatókból álló közönség előtti két nyilvános előadás megtartásával - melyet idegen nyelven is prezentálnia kell - tanúságot tesz oktatói rátermettségéről, szakmai és tudományos tevékenységéről, igazolja feddhetetlenségét, tudományos alkotómunkájának eredményeit és bizonyítja előadókészségét.