„Az alábbi interjú sorozat célja, hogy a jelenlegi és jövőbeni hallgatóink még jobban megismerhessék tanszékeinket és a tanszékeken tanító oktatóinkat. Ebben a sorozatban tanszékenként egy oktatót fogunk megszólítani.”
A második oktatónk, akit megszólítottunk, Pajor Viktória Nóra, aki a Pénzügyi és Gazdálkodási Szaknyelvek Tanszék oktatója, ahol angol üzleti nyelvet és szaknyelv kurzusokat, illetve kommunikációs és készségfejlesztő tárgyakat oktat angol nyelven.
1. Hogyan lett a PSZK munkatársa, és hogy érzi magát a tanszéken?
8 évvel ezelőtt jelentkeztem a BGE-PSZK Pénzügyi és Gazdálkodási Szaknyelvek Tanszékére, ahol fél év óraadás után az akkori angolos munkaközösség-vezető megkérdezte, hogy lehorgonyoznék-e itt.
Azóta rengeteg tantárgyfejlesztésben, kurzusátalakításban vettem részt. Ez az, amivel leginkább tudnám jellemezni a tanszéki munkát: folytonos megújulás és fejlődés, miközben igyekszünk megtartani a számunkra fontos értékeket és színvonalat, inspiráljuk egymást.
2. Kérem, meséljen nekünk arról is, hogy mi motiválja a munkájában! Mi az, ami minden nap erőt ad?
A motivációmat a hallgatók és a kollégák adják. Hihetetlenül felemelő megtapasztalni nap, mint nap, ahogy a hallgatókkal és a kollégáimmal hatunk egymásra. A legfontosabb számomra, hogy a hallgatók elhiggyék, minden készség fejleszthető, legyen szó nyelvi, kommunikációs vagy bármilyen más interperszonális készségről, amely a későbbiekben, a munka világában a közös munkavégzést elősegítheti.
3. Van esetleg kedvenc tárgya, amit nagyon szeret oktatni?
Ez egy nagyon nehéz kérdés. Inkább úgy tudnám megválaszolni, hogy minden tárgyban, amit oktatok, megtalálom a szeretnivalót. Talán az Interkulturális Kommunikáció és a Karrierépítés tárgyak azok, amelyekben a legtermészetesebben mozgok, hiszen az olyan érzékeny témák, mint a sztereotípiák, saját értékeink vagy különböző kultúrák összehasonlítása, mozgatórugóinak feltárása nagyfokú nyitottságot és őszinteséget kíván. Itt inkább együtt gondolkodásról, semmint oktatásról beszélhetünk.
4. Folyamatban van jelenleg valamilyen kutatása vagy projektje/ versenye? Ha igen, kérem, meséljen nekünk róla pár mondatban!
Jelenleg épp túl vagyunk Makrányi Zsófia kolléganőmmel egy giga kollaborációs projekt sikeres pilot szakaszán: négy egyetem (német, finn, ghánai és magyar) hat oktatójának közös projektjeként fejlesztettünk ki egy online formában megvalósult virtuális cserekurzust (Cross-Cultural Communication and Global Employability) száz hallgató részvételével, akiknek több, mint fele BGE-PSZK-s hallgató volt.
Emellett pedig tartok és tartottam önismereti tréninget az intenzív héten és a szakkollégistáknak és jelenleg is több kollégámmal fejlesztünk új készségfejlesztő tárgyakat. Ilyen például az Üzleti asszertív kommunikáció, az Érzelmi Intelligencia az üzleti életben és a „saját gyermekem”, a Meggyőzés az üzleti életben (alias Pitching), amelyek hamarosan felvehetők lesznek a hallgatók számára. Remélem, hogy olyan lelkesen fogadják majd ezeket, ahogy mi dolgozunk rajtuk.
5. Utoljára arra kérem, mesélje el, milyennek látja a PSZK-s oktatók és hallgatók viszonyát!
Én úgy látom, hogy az oktatók igyekeznek a lehető legtöbbet megtenni az oktató-hallgató kommunikáció elősegítése érdekében. Azt gondolom, hogy minden ilyen, alapvetően alá és fölé rendeltséget magában foglaló viszonyt a kölcsönös tisztelet és empátia mentén lehet csak értelmezni. Az utóbbi években úgy tapasztalom, hogy a hatalmi távolság csökkent, és ez elősegíti az őszintébb viszonyt, ahol lehet kérni, fejlődni és fejleszteni.
Köszönjük Pajor Viktória Nórának az interjút! A következő napokban további oktatók fognak mesélni a PSZK-s életükről és munkájukról.