A Pénzügyi és Számviteli Kar Tudományos Programsorozat 2022 tavasz első állomásaként 2022. február 21-én Dr. Török Martina Zsófia, a Számvitel tanszék főiskolai docense, „Számvitel, könyvvizsgálat és kontrolling digitalizációja” című előadását hallhattuk.
Az előadásban kulcskérdésként jelent meg a digitalizáció térhódítása. A jelenség az elmúlt években nem csak makroszinten, a gazdaság egészét tekintve jelentős, hanem mikro szinten, az egyének tekintetében is megfigyelhető a hatása. Az elmúlt években a mindennapok valamennyi területén gyors terjedésnek induló digitalizáció a számviteli szakmára és számviteli rendszerek átalakulására is hatással van. A digitalizáció kulcsfontosságú ahhoz, hogy a vállalatok az üzleti folyamataikat fejleszteni, a költséget csökkenteni és a hatékonyságot növelni tudják.
Hazai és nemzetközi tanulmányok, folyóiratcikkek feldolgozása alapján bemutatásra kerültek az elmúlt években végbement digitalizációs folyamatok, és annak vizsgálata, hogy a digitalizáció speciálisan a számvitelre, könyvvizsgálatra és kontrollingra milyen hatást gyakorol. Láthattuk, hogy a digitalizáció terjedésével a gazdaság és a számvitel egyre több területén megjelennek új megoldások, melyek részben gyorsítják, részben megkönnyítik az adatfeldolgozás folyamatát.
Az előadás utáni beszélgetésben a résztvevők egyetértettek abban, hogy a digitalizáció a következő években jelentős szerepet játszhat a számviteli munka fejlődésében és ezzel együtt az egyes tevékenységek is átalakulnak, amely elsősorban új módszereket, egyszerűsítést és valós idejű mérési lehetőséget is fog eredményezni. Mindemellett említésre került, hogy karunkon mely tantárgyak esetében és hogyan foglalkozunk a témával, felhívva a hallgatók figyelmét a téma fontosságára.