A tavaszi félévben is megrendezésre kerül a BGE Pénzügyi és Számviteli Kar tudományos eredményeit bemutató programsorozatunk, melynek eseményeire szeretettel várjuk az érdeklődőket.
A programsorozatot személyes jelenléttel tervezzük, de néhány előadó online csatlakozást is lehetővé tesz, ezeknél az eseményeknél megadjuk az elérést biztosító linket.
2023.02.08. 10.00-11.00
„A magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások számviteli beszámolóinak vizsgálata minőségi szempontból” - előadás
Előadó: Denich Ervin a Számvitel Tanszék tanársegédje
Milyen módszerekkel mérhető a számviteli beszámoló minősége? Melyik módszer használható Magyarországon? Minőségibb-e a beszámoló a könyvvizsgált vállalatok esetében?
Az előadás egyrészt egy elméleti áttekintést nyújt a számviteli beszámoló minőségére vonatkozóan, majd pedig a figyelembe vehető adatok alapján betekintést nyújt a számviteli beszámolók minőségére vonatkozóan a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások esetén.
Az előadás formája: Hibrid
Helyszín: Tanácsterem
2023.02.15 18:00:00-19:00
Filozófia vs. Tudomány vagy Filozófia és Tudomány kéz a kézben?- előadás
Előadó: Dr. Farkas Jácint a Menedzsment Tanszék tudományos főmunkatársa PhD
Ha tudjuk mit keresünk, miért keressük? Ha nem tudjuk mit keresünk, mi értelme a keresésnek?
A spiritualitás, hogyan érhető tetten a gazdaság berkein belül?
A bölcseleti „kutatásmódszertan” filoszkópikus jellegű, ami utal a meglévő ismeretek felhasználására, azok új kontextusba helyezésére és új kapcsolódási pontok létrejövetelére. Ráirányítja a figyelmet továbbá a gondolkodás és ezzel szoros összefüggésben a fogalmak újraértelmezésére, az alkotás folyamatjellegére, és mindezek újra- és újrafelfedezésére is. Ezért úgy tekint az idézett filozófusok, gondolkodók szövegeire, mint olyan gondolatokra, melyek a diskurzus által válnak élővé.
Az előadás formája: személyes jelenlét- PSZK III. előadó
2023. febr. 24. 10.00-11.00
Fiatal munkavállalók multikulturális környezetben: nyelvtudás, nyelvhasználat- előadás
Előadó: Sándor Eszter a Pénzügyi és Gazdálkodási Szaknyelvek Tanszék tanársegédje
Hogyan tekintenek a fiatal munkavállalók az angol tudás fontosságára? Mire és hogyan használják az angolt a munkahelyen? Mit jelent a "jó angoltudás"?
Az előadás egy kvalitatív kutatás eredményeit ismerteti, amelyet az előadó 2022. januárban végzett olyan fiatal munkavállalókkal, akik a BGE üzleti angol kurzusait már elvégezték és jelenleg multikulturális környezetben dolgoznak
Az előadás formája: Online/Teams
2023. március 9. 11:20-12:20
Kutatási együttműködés írott és íratlan szabályai- workshop
A workshopot vezeti Prof. Dr. Király Gábor dékán, egyetemi tanár
Melyek a kutatás folyamatában felmerülő jogi és etikai kérdések? Milyen problémák jelenhetnek meg a kutatási eredmények közzétételénél? Hogyan hasznosulnak a kutatási eredmények? Milyen a kutatás társadalmi megítélése és támogatottsága?
Etikai kérdések a kutatás minden szakaszában felmerülhetnek, így a kutatási téma kiválasztása, a kutatás megtervezése, az adatgyűjtés, az adatok feldolgozása, az eredmények értékelése és a nyilvános közzététel folyamán egyaránt. A kutatás etikai szabályai ugyanúgy vonatkoznak a kutatónak a kutatás során követendő egyéni magatartására, mint a kutatási eredmények társadalmi felhasználásával kapcsolatos elvárásokra.
Az előadás formája: Tanácsterem, Jelenléti előadás (on-line kapcsolattal)
2023. április 11. 14:00-15:00
Autonóm drónok használata a raktározási folyamatokban- előadás
Előadó: Dr. Gubán Miklós Gazdaságinformatika Tanszék professzor emeritus, óraadó PhD
és Udvaros József a Gazdaságinformatika Tanszék adjunktus PhD
Hogyan modellezhető egy drónraj mozgása magas raktárakban?
Ebben az előadásban egy matematikai modellt és megoldást mutatunk be többfelhasználós, vegyes raktár leltározási feladatainak elvégzésére. Egy olyan módszert adunk meg, amely minden irányban mozgatható, képalkotásra és átvitelre alkalmas drónok irányítására használunk. Az optimális útvonalat mesterséges intelligencia egyik lágy számítási módszerével határozzuk meg.
Az előadás formája: Jelenléti előadás. C201 E tréningterem (BUZC.II.E.)
2023. április 26. 16:30-17:30
Adózás szakkönyv a Pénzügy tanszék oktatói és egy külső szakértő tollából- előadás
Előadó: Kovácsné Dr. Sipos Ágnes Margit a Pénzügy Tanszék egyetemi docens PhD
Érdekelnek az adózás nemzetközi tendenciái? Az adózás mely területeinél látod leginkább a kihívásokat?
A könyv felépítésénél a szerzők előnyben részesítették azon főbb adónemek tárgyalását, amelyek a költségvetési bevételek tekintetében meghatározó nagyságrendűek. kiadvány az egyéb adófajták és az adózást érintő jogszabályok esetében pedig – ha nem is a teljes, de az adórendszerünket és annak logikáját átfogóan – jellemző kép bemutatására törekszik.
2023 május 3. 13:00-14:00
Döntési helyzetek modellezése játékelméleti eszközökkel-előadás
Előadó: Baják Szabolcs az Alkalmazott Kvantitatív Módszertan Tanszék egyetemi docens PhD
Milyen lehetőségünk van a mindennapi életben rengeteg helyen előforduló döntési helyzetek általános matematikai tárgyalására?
Döntési helyzetek nagyon sokszor és nagyon sok helyen előfordulnak, az evolúciós versengéstől kezdve az emberi viselkedésen, a gazdasági versenyhelyzeteken át a politikáig. Az előadásban megnézzük, milyen egyszerűbb matematikai modellek adhatók a bizonytalan döntési helyzetek leírására, melyekkel néhány nevezetes példát is megoldunk. Ezután alkalmunk nyilik pár játékelméleti dilemmán is elgondolkodni.
Az előadás formája: Jelenléti előadás. D112. IV-es előadó (BUZD.I.IV/B)
A programváltozás jogát fenntartjuk!