Egyenes út a középiskolából a felsőoktatásba,
a BZSH Külkereskedelmi Technikumból a BGE Külkereskedelmi Karára
A korábban megkötött együttműködési megállapodás keretében a BGE Külkereskedelmi Kara és a BZSH Külkereskedelmi Technikum közös képzési programokat dolgozott ki, melyekre a 2023/2024-es tanév központi középiskolai felvételi eljárásában lehet először jelentkezni.
A belváros szívében található BZSH Külkereskedelmi Technikum - az érettségizettek számára nyújtott képzések mellett - 1+5 éves, Nyelvi előkészítő évfolyammal kezdődő technikumi képzést indít a pályaválasztás előtt álló, az általános iskolát már elvégzett diákok számára „Kereskedő és webáruházi technikus”, valamint „Logisztikai technikus” szakmákban.
A két közös program lényege, hogy a technikumban az érettségire felkészítő közismereti oktatás mellett a szakmai oktatás is olyan magas szinten folyhasson, mely lehetővé teszi az emelt szintű érettségi sikeres letételét és az okleves technikusi végzettség megszerzését.
Prof. Dr. Heidrich Balázs, a BGE rektora a két intézmény együttműködésének megkötésekor az alábbiakat hangsúlyozta:
„Az egyetem elkötelezett a technikusi és a felsőoktatási képzések kapcsolatának erősítésében, a technikumban megszerzett szakmai tudás egyetemi alapképzésekben történő elismerésében. Az együttműködési keretmegállapodás aláírásával célunk, hogy a technikusi és az egyetemi képzést összehangoljuk, közösen kialakítsuk a technikusi szintű szakképzettséget nyújtó képzési programok és a felsőoktatás közötti tudásbeszámítás módszerét, megteremtsük a két képzési forma közötti átjárhatóság új modelljét.”
Az átjárhatóságot tehát az okleves technikus képzés programjának kidolgozása és végrehajtása teremti meg, vagyis az egyetem segítségével a hagyományos technikusi képzésbe beépített többlet szakmai tartalom oktatása. A megszerzett magasabb szintű végzettség előnyei pedig, hogy az így kibővített képzés után letett és legalább jó (4) minősítésű szakmai vizsga százalékos eredményének ötszörözésével (!) számolható felvételi pontszám, ráadásul az egyetemi képzési idő is lerövidülhet a technikumi képzésből beszámított 30 (Logisztikai technikus esetén), ill. 42 kredit (Kereskedő és webáruházi technikus esetén) segítségével.
(A fotókon jobbról balra: Pintér Katalin, a Budapesti Gazdasági Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagja;
dr. Heidrich Balázs, a BGE rektora; Salusinszky András, a BZSH Külkereskedelmi Technikumának igazgatója;
dr. Kunos Péter, a Mazsihisz-BZSH ügyvezető igazgatója. Fotók: KZS)
A Külkereskedelmi Technikum ráadásul további lehetőségeket is kínál diákjainak:
- 2024. őszén Nyelvi előkészítő évfolyammal indul az oktatás, ahová az általános iskolában angolt tanuló diákokat vár elsősorban az intézmény. Angolból a kitűzött cél az emelt szintű érettségi, sőt a felsőfokú (C1 szintű) nyelvvizsga-bizonyítvány megszerzése, valamint a 13. évfolyam óráinak megtöltése a szakmához kapcsolódó angol nyelvű tematikával. A Nyelvi előkészítő évfolyam elvégzése után kezdődik az olasznak mint második idegen nyelvnek az oktatása, melyből előbb középszintű érettségire, majd középfokú (B2 szintű) nyelvvizsgára készülnek a tanulók.
- Tanulmányaik alatt a diákok szakképzési ösztöndíjra, a szakmaszerzést követően pedig pályakezdési juttatásra számíthatnak.
- Erasmus+ programon keresztül Európa különböző országaiban teljesíthetik szakmai gyakorlatukat.
- Fakultatív keretek között gépjármű-vezetői engedély és ICDL (International Computer Driving Licence, azaz a digitális készségeket igazoló) bizonyítvány megszerzését is lehetővé teszi az intézmény,
- valamint ingyenes szálláslehetőséget tud biztosítani a Pillangó utcai metrómegálló közelében található Dávid Király Kollégiumban.
- A sikeres középiskolai felvételi érdekében a technikum térítésmentes előkészítőt tart, melyre már lehet jelentkezni az iskola honlapján.
Salusinszky András, a BZSH Külkereskedelmi Technikuma igazgatója elmondta:
„Hatékony és kommunikatív szemléletű nyelvoktatással, valamint feszültségmentes iskolai légkörrel szeretnénk európai szellemiséget és határokon átívelő gondolkodásmódot kialakítani diákjainkban, hogy munkájuk és vállalkozásaik ne ütközzenek országhatárokba, és hogy idegen nyelveken is szakmai sikereket érhessenek el. Hisszük, hogy a klasszikus műveltség, az életre felkészítő gyakorlatias szemléletű kompetenciák, valamint a két idegen nyelven történő boldogulás képessége a XXI. századi, európai Magyarország sikerének biztosítéka.”