Az adatbázisok hasznáról, felhasználhatóságáról és a VPN-ről készítettünk egy kis füzetkét is, amelyet innen tölthetnek le »
Általános adatbázisok
Matarka
Több mint 2000, főként magyar nyelvű folyóirat tartalomjegyzékét dolgozza fel, a cikkek közel 30% teljes szöveggel is elérhető. Cím(részlet) és szerző szerint lehet benne keresni.
ProQuest Central
Az ABI/Informot és a ProQuest e-könyveit is tartalmazó adatbázis minden tudományterületről szolgáltat nekünk könyveket, folyóiratokat, disszertációkat. Az itt olvasható anyagok az önálló kutatáshoz, szakdolgozatíráshoz, de akár az általános műveltség bővítéséhez vagy nyelvtanuláshoz is felhasználhatóak.
MERSZ
Az Akadémiai Kiadó legfontosabb magyar nyelvű kézikönyvei teljes szöveggel olvashatók a több tudományágra kiterjedő adatbázisban. A számunkra legfontosabb marketing vagy gazdasági könyvek éppúgy elérhetőek innen, mint a bölcsészet- és társadalomtudományok legalapvetőbb kézikönyvei.
A VPN-nel bárhonnan elérhető adatbázishoz egyéni fiókot is lehet regisztrálni, amivel a továbbiakban VPN nélkül is olvasható a tartalom.
Ennek lépései:
- Csatlakozás a BGE VPN hálózatához, majd a MeRSz honlapjának megnyitása.
- A jobb fölső sarokban található fej ikonra kattintva válasszuk ki az "Egyéni fiók távoli eléréshez" opciót és végezzük el a regisztrációt!
- A regisztrált e-mail címmel történő bejelentkezés után bármilyen eszközről elérhető az oldal.
Figyelem, a regisztráció nem jogosít fel az online tartalom letöltésére!
Szaktárs
Történeti, médiatudományi, politológiai és mezőgazdasági témájú könyvek éppúgy akadnak a gyűjteményben, mint a mezőgazdasághoz vagy a szociológiához kapcsolódók. A több, mint 26.000 magyar nyelvű e-könyv egy része kötelező irodalom az Egyetemen. Hozzáférhető kiadók: Gondolat, Napvilág, Osiris, Szaktudás, Vince. Ha a többi kiadó művei iránt érdeklődik, forduljon a könyvtárosokhoz!
L’Harmattan
Az új L'Harmattan Open Access és Archívum platform a legfrissebb művek teljes szövegű hozzáférését és letöltését biztosítja. A L’Harmattan saját könyvei mellett egyetemi kiadványok is elérhetőek az adatbázisban elsősorban a történet- és társadalomtudományok témaköréből.
Kossuth Kiadó e-könyvek (E-Zeusz)
A Kossuth Kiadói Csoport bölcsészet- és társadalomtudományi szakkönyvei, ismeretterjesztő irodalma és enciklopédiái, szótárai teljes szöveggel kereshetőek és le is tölthetőek. A ma már csak antikváriumban beszerezhető szakkönyvek éppúgy elérhetőek, mint a legfrissebb könyvek és magazinok, bookazine-ok.
Typotex Interkönyv
Elsősorban felsőfokú tankönyvek, szakkönyvek, jegyzetek tartoznak az adatbázisba a természettudományok és a társadalomtudományok területéről (matematika, fizika, informatika, biológia, kémia, mérnöki tudományok, pszichológia, filozófia, kommunikáció, művészetelmélet, menedzsment stb.) egyaránt.
ProQuest Ebrary
Több mint 40.000 angol, német és francia nyelvű e-könyv az üzlet, gazdaság és társadalomtudományok területéről. Az e-bookok 14 napra kölcsönözhetők offline eszközökre, online korlátlanul tekinthetők meg.
Emerald
Angol nyelvű szakfolyóiratok és szakkönyvek főként a gazdaság- és üzleti tudományok területéről, amelyeket a marketing területéről származó esettanulmányok egészítenek ki. A folyóiratok és esettanulmányok mellett 50 e-könyv is hozzáférhető az adatbázisból, amelyek a könyvtári katalóguson keresztül is kereshetőek.
SpringerLink Journals
Tartalmaz folyóiratokat és e-könyveket többek között a számítástechnika, műszaki tudományok, környezetvédelem, jogtudomány, közgazdaságtan, társadalomtudomány területéről. A kiadványok túlnyomó többsége angol nyelvű, kisebb részt német, a többi holland, francia és olasz.
Cambridge Core
A világ egyik legjobb egyetemének szinte minden tudományterület legfrissebb publikációja között lehet keresni, legyen szó gazdaságtudományról, művészetről vagy politológiáról. Teljes szöveggel csak a nyílt hozzáférésűek (Open Access) olvashatóak!
JSTOR
A minden tudományterületre kiterjedő adatbázisban főként egyetemi és kisebb kiadói tartalmakat találunk (De Gruyter, Cornell University Press).
Teljes szöveggel csak a nyílt hozzáférésű (Open Access) tanulmányok olvashatóak!
Taylor and Francis
Az adatbázisban minden tudományterület képviselteti magát, de a gazdaság, környezet és fenntarthatóság témakör cikkei a legértékesebbek.
Teljes szöveggel csak a nyílt hozzáférésű (Open Access) tanulmányok olvashatóak!
ScienceDirect
Az Elsevier kiadó minden tudományterületet lefedő adatbázisában 2500 szakfolyóirat 16 millió cikke között kereshetünk. Az oldal csak tudományos publikációkat tartalmaz főként angol nyelven.
Akadémiai Kiadó folyóiratai
Az Akadémiai Kiadó gondozásában megjelenő kiadványok több mint 40 tudományágat mutatnak be a nukleáris kémiától a mikrobiológián át a nyelvtudományig.
eBook Collection (EBSCO)
80 e-könyv az Egyetem képzéseihez kapcsolódó témakörökben a legrangosabb angol és német kiadóktól.
Directory of Open Access Journals
Szabadon hozzáférhető tudományos folyóiratok minden tudományterületről.
Directory of Open Access Books
Szabadon hozzáférhető tudományos könyvek minden tudományterületről.
Magyar Elektronikus Könyvtár
Szép- és szakirodalmat tartalmazó, rendkívül széleskörű tartalmat felvonultató adatbázis magyar könyvekkel, szakdolgozatokkal, egyéb írásművekkel.
Web of Science
Folyóiratok adatait (nem teljes szövegét!) tartalmazó adatbázis bármilyen téma kutatásához. A megtalált cikkek más adatbázisokból vagy könyvtárközi kölcsönzéssel érhetőek el.
Szakterületi adatbázisok
Céginfo
Magyar vállalkozásokat nyilvántartó adatbázis, benne a legfontosabb cégadatokkal. Sok egyéb információ mellett megtalálhatjuk benne a saját tőke, a forgóeszköz-állomány, a mérleg szerinti eredmény, az értékesítés nettó árbevétele, valamint az adózott eredmény nagyságát is.
MTI.hu
Az adatbázis a Magyar Távirati Iroda saját forrásából készült, magyar nyelven íródott, a teljes hírfolyam közel 70%-át kitevő dokumentumokat tartalmazza. A főoldalon megjelenő adatbázisban az egy hónapnál nem régebbi hírek közt lehet keresni, míg az archívumokban akár 1887-ig visszamenően kutathatunk.
GreenFILE (EBSCO)
A gyűjtemény többek között a globális felmelegedés, a zöld építés, a környezetszennyezés, a fenntartható mezőgazdaság, a megújuló energia és az újrahasznosítás témakörében több mint 384 000 rekord indexelését és referátumait tartalmazza, valamint szabad hozzáférést biztosít több mint 4700 rekord teljes szövegéhez.
EconBIZ
Német és angol nyelvű könyvek, cikkek és szakdolgozatok a közgazdaságtudomány területéről.
WTO Documents
Jelentések, statisztikák, videók, képek és összefoglaló munkák a kereskedelem, globalizáció, logisztika, környezetvédelem és még számos egyéb téma területéről.
IMF
A Nemzetközi Valutaalap összefoglaló tanulmányai, országtanulmányok, statisztikai adatok főként a fejlődő országokról, általános gazdasági témákról.
Worldbank – Open Knowledge Repository
Rendkívül széleskörű adatbázis a fejlődő országokról.
CIA – The World Factbook
A The World Factbook az Amerikai Egyesült Államok Központi Hírszerző Ügynöksége (CIA) által szerkesztett online kiadvány. Naprakész és részletes információkat, főként folyamatosan frissülő statisztikai adatokat tartalmaz a világ országairól, amelyeket akár össze is lehet hasonlítani. Elsősorban országtanulmányok készítéséhez javasoljuk felhasználni.
KSH Tájékoztatási Adatbázis
A magyar Központi Statisztikai Hivatal hosszú idősorokat tartalmazó, több szempontú lekérdezést és egyéni táblázat-összeállítást lehetővé tévő szakstatisztikai adatbázisa, amely konkrét cégekre vonatkozó adatokat nem, csak ágazati és területi adatokat tartalmaz.
Eurostat
Az Európai Unió statisztikai oldala a tagállamokra vonatkozó adatokat szolgáltatja, ezzel biztosítva az egyes tagállamok összehasonlíthatóságát. Többek között makrogazdasági, pénzügyi, közlekedési és népességstatisztikák között kereshetünk.
UNWTO eLibrary
A Turisztikai Világszervezet adatbázisa turizmussal kapcsolatos szakkönyvekkel és statisztikai adatokkal.
NAVA
A Nemzeti Audiovizuális Archívum gyűjtőkörébe tartoznak a 2006. január óta megjelenő, az országos földfelszíni terjesztésű televíziók és rádiók magyar gyártású vagy magyar vonatkozású műsorai (m1, m2, tv2, RTL Klub).
Europeana
Európa legnagyobb elektronikus könyvtára, amely számos ország szöveges, kép-, hang- és videoarchívumait egyesíti. A médiatartalmak erős túlsúlyban vannak az adatbázisban a szöveges dokumentumokhoz képest.
Intech
A XXI. század új interdiszciplináris tudományterületeinek elismert szakirodalmi forrása a nanotechnológia, géntechnológia, gyógyszerkutatás, információ-technológia, élelmiszerbiztonság határterületi irodalmaival.
Hungaricana
A főként történeti vonatkozású dokumentumtárak közül ezeket ajánljuk: a Magyar Külügyminisztérium kiadványai, illetve az Országgyűlési Könyvtár gyűjteményei. Előbbiben külügyi, diplomáciai és külpolitikai adatokat, tanulmányokat olvashatunk, utóbbiban az Országgyűlés munkájával kapcsolatos irományokat, naplókat.
Magyar Jogi Portál
Az oldalon több mint száz, neves 19-20. századi jogtudós digitalizált műve, jogi szakfolyóiratok teljes szövege, de főként történeti jogforrások és döntvénytárak között kereshetünk. Az 1867 és 1990 közötti időszakból naplók, költségvetések, zárszámadások olvashatóak, amelyeket összefoglaló elemzések és egészítenek ki, és amik segítségével átfogó képet kaphatunk többek között a magyar jogforrási rendszer múltjáról.
MTD@
Az archívum célja a magyarországi társadalomtudományi és történeti szociológia irodalom klasszikusainak, az adott időszak reprezentáns szellemi irányzatainak feltárása.
LISTA (EBSCO)
Bibliográfiai adatbázis közel 700 könyvtár- és információtudományi folyóirat, kutatási jelentések és konferenciakiadványok anyagaiból az 1960-as évektől napjainkig.
Scopus
A világ egyik legbővebb tartalmú bibliográfiai adatbázisa, amely főként idézettség keresésére szolgál. Tartalma lefed minden tudományterületet.
A magyar nyelv nagyszótára
Az adatbázisként készülő szótár mintegy 110 ezer címszót dolgoz fel, az irodalmi és köznyelv szókincse mellett válogatva az archaikussá vált szavakból, a csoport- és rétegnyelvek, a nyelvjárások, a szleng stb. szókészletéből is. Visszaadja az egyes szavak jelentésszerkezetét, feldolgozza a szókapcsolatokat, idiomatizmusokat. A szótár webes változata az eddig megjelent kötetek (A–EK) szócikkeit, valamint az alakváltozatokra mutató utalókat tartalmazza, tehát messze nem tekinthető teljesnek! A korlátozás nélkül hozzáférhető adatbázist főként a nyelvészettel és fordítással, tolmácsolással foglalkozóknak ajánljuk.