Bemutatkozás
Marosán Bence Péter vagyok, 1978. április 1-én születtem Budapesten. Gimnáziumi tanulmányaimat az Anna Frank Gimnáziumban (ma: Scheiber Sándor Gimnázium) folytattam, 1993 és 1997 között. Egyetemi tanulmányaimat 1997 és 2008 között végeztem az ELTE Bölcsészettudományi Karán, filozófia és esztétika szakokon.
Doktori tanulmányaimat részben szintén az ELTE-n végeztem, filozófiából (2005 és 2013 között); részben viszont külföldön, Írországban (University College Dublin, 2008), Németországban (Bergische Universität Wuppertal, 2009) és Franciaországban, Párizsban (Université Paris 1, Panthéon-Sorbonne; École Normale Supérieure, 2010). A doktori értekezésemet 2013-ban védtem meg magyar nyelven, az ELTE-n. Disszertációm címe a következő volt: „Az apodikticitás élete. Adalékok az igazság fenomenológiájához”. Téma: az igazság és evidencia problémája a fenomenológiai mozgalomban, és különösen Edmund Husserl munkásságában. (A fenomenológia az általában vett tapasztalat filozófiai elmélete)
Fő szakterületem a filozófia, azon belül is Edmund Husserl (1859-1938) osztrák-német matematikus, filozófus munkássága. Ezen kívül foglalkozom társadalomtudományokkal, politikaelmélettel. Publikálok angol, német és francia nyelven. A Magyar Fenomenológiai Egyesület alapító tagjai közé tartozom.
Főbb szakmai elismeréseim, kitüntetéseim: 2001-ben a Budapesti Olasz Kultúrintézet (Istituto Italiano di Cultura di Budapest) országos esszépályázatában, filozófia kategóriában első helyezett lettem. 2004-ben az ELTE BTK Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetének Balassa Péter esszé-pályázatában második helyezést értem el. 2007-ben az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, a Társadalomtudományi szekció Esztétika alszekciójában első helyezett lettem. 2018. június 28-án megkaptam a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatási Ösztöndíját. 2018. október 5-én a Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi Karának Tudományos Díjában részesültem.
Rendszeresen publikálok főként a Magyar Filozófiai Szemlében. Magyar nyelven két könyvem is jelent meg Edmund Husserlről (2017: Kontextus és fenomén I. Igazság, evidencia és tapasztalat Edmund Husserl munkásságában. Budapest: L’Harmattan kiadó. 2020: Kontextus és fenomén II. Az igazság problémája az időtudat és a keletkezés husserli filozófiájában). Külföldön rendszeresen jelennek meg publikációim; legutóbb (2020) a Horizon Studies in Phenomenology c. folyóiratnál („Husserl’s Contextualist Theory of Truth”).
Az utóbbi időben elkezdtem egyre intenzívebb kutatásokat végezni környezetvédelem, fenntarthatóság, környezeti etika témakörében. Ezen téren már szintén számos publikációm megjelent, és jelenleg is több újat készítek elő, részben idegen nyelvű publikációkat is.