2022. május 9.
Novekedes.hu
Egyre több a robot a hazai boltokban, mégsem csökkent az eladók száma
A hagyományos vásárlás mellett mára egyre nagyobb teret nyertek az innovatív megoldások a kereskedelemben. A mesterséges intelligencia megreformálta az árurendelést, és egyre népszerűbbek az úgynevezett Pay and Go rendszerek. A robotok megjelenése a szektorban nem jár együtt a munkaerő iránti igény csökkenésével. Egyre kevesebb időt szánunk a vásárlásra, ezért is tört előre az online kereskedelem. Nagyon megváltoztak napjainkra a vásárlási szokásaink és a szempontrendszer is, ami alapján kiválasztjuk, hol vásárlunk. Egyik oldalról számít, hogy milyen az adott üzletben az ár-érték arány, milyen plusz szolgáltatások kapcsolódnak a vásárláshoz. Fontos, milyen a vásárlói élmény, tudunk-e egyfajta közösségi élményt társítani a vásárláshoz, megvan-e a személyes kontaktus az üzletben, tudunk-e tanulni, tájékozódni személyesen az adott termékről amit megveszünk. Másrészt viszont egyre fontosabb az idő kérdése, hogy minél kevesebb időt kelljen rászánni a vásárlásra, így felértékelődött, hogy közel legyenek az üzletek, hogy kell-e parkolóhelyet keresni, mennyi idő megtalálni egy terméket például egy nagy hipermarketben – hangzott el a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) Kereskedelmi Szakosztályának és a BGE Kereskedelmi Tanszékének „Az e-kereskedelem trendjei az FMCG ágazatban’’ címmel szervezett konferenciáján.
https://novekedes.hu/elemzesek/egyre-tobb-a-robot-a-hazai-boltokban-megsem-csokkent-az-eladok-szama
2022. május 5.
Mandiner.hu
„A háború olyan zavarminta, amit nem lehet megszokni” – Zelena András a Mandinernek
A február végén kirobbant ukrán-orosz háború mindenki életébe belopódzott. Azonban nem mindegy, hogy mennyire hagyjuk magunkat belevonódni abba a szorongásba, amit ez a fegyveres konfliktus kelt. Dr. Zelena András, Batthyány-Strattmann László-díjas gyászterapeutát, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem tanszékvezető docensét a háborús traumákról és a szorongás kezeléséről kérdezték. Az interjú a fenti linken olvasható.
2022. május 5.
Kossuth Rádió-Napközben
Milyen céllal jött létre 2015-ben a Smart Country program?
Az okosság nem a városok kiváltsága, a fenntartható jólét vidéken is elérhető a legújabb technológiák alkalmazásával. A határokon átívelő Interreg programmal a vidéki közösségeket szeretnék bevonni a digitális világba. De hogyan? És miért? Megéri-e egyáltalán? Mit gondolnak, valóban ez nyithat kaput? Erről beszélgettek a Kossuth Rádió Napközben című műsorában, amelynek keretében „ellátogattak” Nógrád megyébe, ahol dr. Gubán Ákossal, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem tanárával is beszélgettek, aki elmondta, hogy tulajdonképpen hazajött Nógrádba, és hozott magával hallgatókat is. „Logisztika szakosak és pénzintézetesek, akiket hoztunk. Sőt, arra is ügyeltünk, hogy ne budapesti lakosú hallgatók legyenek, hanem vidékiek és az ország különböző részéből. Ez a smart city, smart country gondolat egy zseniális ötlet szerintem. Ők informatikus hallgatók, informatikai szempontból fogjuk velük áttekinteni, hogy milyen lehetőségek vannak ebben a megyében, hogyan lehetne működő IT eszközöket alkalmazni ebben a rendszerbe.”
A beszélgetés ezen a linken 09:35:23-tól meghallgatható.
2022. május 5.
DunaTV-Család-barát
Miért nehéz a férfiaknak az apás szülés?
A Duna TV Család-barát című műsorában beszélgettek dr. Zelena Andrással, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem Külkereskedelmi Karának tanszékvezető docensével, pszichológussal az apás szülésről.
2022. május 6.
Turizmus.com
Elhunyt Kleininger Pál
Hosszan tartó, súlyos betegség következtében hunyt el a német nyelvterületek kiváló ismerője, a magyar turisztikai szakma ismert alakja. Kleininger Pál a főiskolai diploma megszerzése után, 1969-ben, rögtön az IBUSZ-nál helyezkedett el. Először a budapesti Nemzetközi Hajóállomáson dolgozott, majd egy sorkatonai szolgálati kitérő után már hálózati igazgatóként tért vissza. Kiváló német nyelvtudásának is köszönhetően éveket töltött az IBUSZ bécsi, majd müncheni képviseletén. 1996 végén megpályázta és meg is nyerte a Magyar Turizmus Zrt. bécsi képviseletvezetői posztját, ahonnan egy év elteltével Münchenbe helyezték át, és egészen 2002 októberéig felügyelte az európai német nyelvterületek turisztikai képviseleteit. Bécsbe visszatérve hat éven át vezette az osztrák külképviselet munkáját. 2008 őszétől tíz éven át tanított a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem német nyelvű turizmus-vendéglátás képzésén. Visszaemlékezések szerint Kleininger Pált minden munkahelyén nagyon szerették a beosztottjai és a munkatársai.
https://turizmus.com/szemelyi-hirek/elhunyt-kleininger-pal-1180983
2022. május 9.
RTL Klub-Reggeli
Többszörösen traumatizált helyzetbe került Berki Krisztián kislánya
Múlt pénteken reggel érkezett a hír, hogy tragikus hirtelenséggel elhunyt Berki Krisztián, médiaszemélyiség. Az információk szerint a kislánya találta meg a kétgyermekes édesapát a teraszon. Dr. Zelena András, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem Külkereskedelmi Karának tanszékvezető docense, pszichológus, gyászterapeuta a műsorban elmondta, hogy a gyerekek máshogyan érzékelik a gyászt, 8-9 éves korban kezdik el felfogni a realitásban a halált. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy őszintén, a gyermek korához illően kommunikáljunk vele a történtekről. A gyerekek képi memóriájába beleégnek a halálhoz kapcsolódó képek, amik később bevillanhatnak.
A beszélgetés az alábbi linken megtekinthető.
További megjelenés:
2022. május 9.
Mlszksz.hu
Munkaerőkímélő hatékony megoldások elterjesztése a logisztikai ágazatban – a felnőttképzés átalakítása a cégek napi működésére
„A felnőttképzés átalakításának hatása a cégek napi működésére” című tanulmány a munkáltatókra gyakorolt hatások vizsgálatán túl javaslatokat is megfogalmaz az MLSZKSZ számára, amelyekkel támogathatja tagvállalatait ezen hatások mérséklésében. A GINOP program keretében megvalósult projekttel párhuzamosan a szakképzés jogszabályi háttere is megváltozott, melyre szintén szerettek volna reflektálni. Ezért készült egy plusz tanulmány, mely a logisztikai szolgáltató szektorban tevékenykedő vállalatok képzési gyakorlatát és igényeit mutatja be a felnőttképzés és a szakképzés jogszabályi környezetének átalakulása tükrében. A téma vizsgálata az MLSZKSZ tagvállalatainak, valamint szakképző intézmények körében készült kérdőíves felmérésen, valamint ugyancsak tagvállalatokkal, szakképző intézmények és felnőttképzőkkel készített strukturált mélyinterjúkon alapul és számos jövőre mutató intézkedési javaslatot fogalmaz meg az MLSZKSZ számára is. A Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem Külkereskedelmi Kara (KKK) és a Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Kar (KVIK) is kínál képzéseket a logisztika iránt érdeklődők számára. A Külkereskedelmi Karon a hallgatóknak lehetősége nyílik a nemzetközi logisztikai szolgáltatások szakirányú továbbképzésen részt venni, mely levelező, önköltséges formában valósul meg. A képzés célja a hallgatók felkészítése a logisztikai folyamatok tervezésére. A jelentkezés feltétele bármely képzési területen szerzett BA/BSc oklevél. A KVIK-en, levelező, önköltséges formában lehetőség van, a bármely képzési területen felsőoktatási alapképzésben szerzett oklevéllel rendelkezők számára a logisztika és ellátási lánc menedzsment szakirányú továbbképzés teljesítésére, melynek célja, hogy átfogó ismeretet nyújtson a logisztikai alrendszerekről, általában a vállalati, de emellett kiemelten a kereskedelmi vállalati, azaz a kapun belüli, valamint a kapun kívüli logisztikai folyamatok működéséről.
2022. május 4.
PCguru.hu
Több mint 70 000-en voltak kíváncsiak az első K&H Egyetemi E-sport Kupa mérkőzéseire
Izgalmas, és meglepetésekkel teli összecsapásokkal zárult az idén először szervezett K&H Egyetemi E-sport Kupa. A március közepén indult 3 milliós összdíjazású, nemzetközi kapcsolódással bíró, innovatív, liga rendszerű versenyére máris több mint 70 000-en voltak kíváncsiak. A döntős csapatok Budapesten a Gamerland arénájában mérték össze tudásukat április 23-án és 24-én, ahol CS:GO-ban a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem, League of Legends-ben pedig a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem bizonyult a legjobbnak.
További megjelenések:
2022. május 11.
Eduline.hu
200 ezer forint alatt alig találni már egyetemi képzést: ennyit kell fizetni a legnépszerűbb szakokért
Bár az érettségi eredményekre még várni kell, azt minden felvételiző tudja, hogy sok múlik a pontszámokon. Az ugyanis, aki csak önköltséges képzésre kerül be, félévente több százezer forintos tandíjjal számolhat. Az Eduline összegyűjtötte, mennyibe kerülnek az idei slágerszakok. Továbbra is a gazdálkodási és menedzsment a legnépszerűbb alapszak az egyetemeken, 2022-ben összesen 10 302-en jelentkeztek erre a képzésre, közülük több mint 8693-an állami ösztöndíjas formában kezdenék el az egyetemet. A gazdálkodási és menedzsment képzést nagyon sok intézmény indítja - magyar és angol nyelven - idén is. A Budapesti Corvinus Egyetem 480 ezer forintba kerül félévente magyarul, angolul azonban 800 ezer forint. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) egy félév 300 ezer forintba kerül. Debreceni Egyetem: 230 ezer forint/félév Szegedi Tudományegyetem: 200 ezer forint/félév Miskolci Egyetem: 210 ezer forint/félév Wekerle Sándor Üzleti Főiskola: (magyarul) 234 ezer forint/félév, (angolul) 273 ezer forint/félév Óbudai Egyetem: 245 ezer forint/félév. A kereskedelem és marketing a második legnépszerűbb 6720 jelentkezővel. Nincs nagy különbség az árak között. Debreceni Egyetem: 230 ezer forint/félév Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem: (angol, német nyelven) 330 ezer forint/félév Szegedi Tudományegyetem: 200 ezer forint/félév.
https://eduline.hu/erettsegi_felveteli/20220511_legnepszerubb_szakok_arai_2022
2022. május 12.
Novekedes.hu
A jövő azoké az egyetemeké, amelyek soha nem állnak meg
„A jövő mindenképpen azoké az egyetemeké, amelyek soha nem állnak meg, hanem üzleti és társadalmi partnereikkel együttműködve folyamatosan újítanak, kísérleteznek, fejlődnek” – hangsúlyozza dr. Csillag Sára, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem Pénzügyi és Számviteli Karának (BGE PSZK) dékánja. A Novekedes.hu-n megjelent interjúban a PSZK piacvezető pozíciója mellett a jövőorientált szemléletmódról, a fejlesztési tervekről és a felsőoktatás társadalmi hatásáról is szó esik.
https://novekedes.hu/interju/a-jovo-azoke-az-egyetemeke-amelyek-soha-nem-allnak-meg
2022. május 12.
Trademagazin.hu
Összezárva friss marad – 7. Zsendülés Kertészeti Konferencia, Szeged
Március 10-én Szegeden került sor a „szokásos” tavaszi Zsendülés kertészeti konferenciára, amelyet a Kert-Ész Klub Magyarország szervezett meg. A jelenlegi helyzetben minden szinten össze kell zárni a sorokat – talán ez volt az idei konferencia legfőbb üzenete. A termelőknek az integráción, a kereskedőknek a stabil partnerkapcsolatokon kell dolgozni, mindkettőjüknek pedig a fogyasztó alaposabb megismerésén. A COVID óta a nemzetközi verseny fokozódott zöldség-gyümölcs fronton is. Dr. Totth Gedeon, a BGE Külkereskedelmi Karának szaktanácsadója, óraadója úgy látja, hogy a márkázásra a zöldség-gyümölcs termékkörben is szükség van, mivel a kínálat szétaprózott, a vásárlók pedig a sok termék között keresik, igénylik a beazonosítható, értéket adó márkákat. Ennek a márkaértéknek olyan összetevői vannak, mint a megbízhatóság, az észlelt minőség, a márkahűség, és mindazon asszociációk, amelyeket a márka kelt. Bár több ellenérvet is lehet találni, de még több érv szól amellett, hogy a kertészeti szektorban is érdemes márkát építeni, és nem csak a nagyoknak – szűrte le a tanulságot dr. Totth Gedeon.
https://trademagazin.hu/hu/osszezarva-friss-marad-7-zsendules-kerteszeti-konferencia-szeged/
2022. május 12.
Figyelő (36-37. oldal)
Innovatív vendéglátóhely-kereső
A pandémia időszaka minden korábbinál nagyobb kihívás elé állította a modern kori vendéglátást, így nem meglepő, hogy e terület digitalizációja kapcsán is számos, igen innovatív megoldás születik. Ezek sorába tartozik a magyar FOODON projekt, melynek fő célja egyszerű: a fogyasztók részére új, izgalmas helyek megtalálása, a kedvezmények kihasználása, a másik oldalról pedig a vendéglátó egységek forgalmának a növelése. A modern, nagyvárosi, fiatalos, tehát nem csak fiatal vendégeknek szóló applikáció olyan alapkérdésekre ad egyszerű választ, mint hogy hol ebédeljünk vagy vacsorázzunk, hol tudunk tanulni, hol találunk pénztárcabarát helyet. Az alapító a mindössze 25 éves Márton Raymond a marketing és a tartalomgyártás területén mozgó startupper. Tanult Németországban, majd itthon, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetemen közgazdászként végzett. Sokan az EversiteCreative kreatívügynökség alapítójaként ismerik, ahol rengeteg neves cég – például a Mol Nyrt., szépségszalon-hálózatok, autókereskedések – és közszereplő arculatát, illetve marketingstratégiáját tervezte.
2022. május 12.
Szabadság (1., 3. oldal)
Technokratákat képez magyarul a Sapientia
Az Erdélyi Magyar Tudományegyetem akkori vezetői és oktatói számára a 2006-ban létrehozott nemzetközi kapcsolatok és európai tanulmányok tanszék (NKET) működése vonatkozásában a legkomolyabb kihívást a curriculum átalakítása, az elkerülhetetlen lemorzsolódás visszaszorítása, valamint a karriert befutott végzősök szakmai tapasztalatai alapján új oktatási szempontok bevezetése volt – fogalmazott Tonk Márton rektor, a tanszék alapítása alkalmából rendezett eseménysorozat sajtótájékoztatóján. A tizenötödik évfordulóval kapcsolatos rendezvénysorozatot tavaly kellett volna megtartaniuk, egészítette ki mondanivalóját, ám az új koronavírus okozta világjárvány miatt erre nem volt lehetőség. Az NKET egyik alapítója és első vezetője hozzátette: 2005–2007-ben az országban nem igazán volt előzmény a szakirányra, ám a diákok pontosan tudták, miért választják ezt a tematikát, nagy volt a lelkesedés és az eufória, s rendkívül alacsony a lemorzsolódás. Murádin János Kristóf tanszékvezető azokat a felsőoktatási intézményeket sorolta fel, akikkel együttműködnek. Ezek között szerepel a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem, a magyarországi Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE), az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem, a Metropolitan Egyetem, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE), a Partiumi Keresztény Egyetem stb.
2022. május 12.
TV2-Mokka
Droggyanú árnyéka vetül a család gyászára
Múlt pénteken reggel érkezett a hír, hogy tragikus hirtelenséggel elhunyt Berki Krisztián, médiaszemélyiség. Az információk szerint a kislánya találta meg a kétgyermekes édesapát a teraszon. Dr. Zelena András, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem Külkereskedelmi Karának tanszékvezető docense, pszichológus, gyászterapeuta a műsorban a gyász folyamatának részleteit ismertette.
A beszélgetés ezen a linken megtekinthető.
2022. május 11.
Index.hu
Egekben a slágerszakok tandíjai, kétszázezer forint alatt szinte nincs képzés
Bár az érettségi eredményekre még várni kell, azt minden felvételiző tudja, hogy sok múlik a pontszámokon. Az ugyanis, aki csak önköltséges képzésre kerül be, félévente több százezer forintos tandíjjal számolhat. Az Eduline összegyűjtötte, mennyibe kerülnek az idei slágerszakok. Továbbra is a gazdálkodási és menedzsment a legnépszerűbb alapszak az egyetemeken, 2022-ben összesen 10 302-en jelentkeztek erre a képzésre, közülük több mint 8693-an állami ösztöndíjas formában kezdenék el az egyetemet. A gazdálkodási és menedzsment képzést nagyon sok intézmény indítja - magyar és angol nyelven - idén is. A Budapesti Corvinus Egyetem 480 ezer forintba kerül félévente magyarul, angolul azonban 800 ezer forint. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) egy félév 300 ezer forintba kerül. Debreceni Egyetem: 230 ezer forint/félév Szegedi Tudományegyetem: 200 ezer forint/félév Miskolci Egyetem: 210 ezer forint/félév Wekerle Sándor Üzleti Főiskola: (magyarul) 234 ezer forint/félév, (angolul) 273 ezer forint/félév Óbudai Egyetem: 245 ezer forint/félév. A kereskedelem és marketing a második legnépszerűbb 6720 jelentkezővel. Nincs nagy különbség az árak között. Debreceni Egyetem: 230 ezer forint/félév Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem: (angol, német nyelven) 330 ezer forint/félév Szegedi Tudományegyetem: 200 ezer forint/félév.
https://index.hu/belfold/2022/05/11/erettsegi-2022-tovabbtanulas-egyetem-tandij/
2022. május 16.
Tolnai Népújság (1., 2. oldal)
Izgalmas hetek várnak a diákokra
Lassan befejeződnek az írásbeli érettségik, a szóbelikre pedig még van idő készülni. Izgalmas hetek várnak a végzős középiskolásokra, hiszen sok múlik azon, mennyi pontot sikerül összegyűjteniük az érettségin, és az melyik képzésre lesz elég. Nyár végére az is kiderül, kit hova vesznek fel. A megkérdezett végzősök többsége abban bízik, idén sem lesz nehezebb bejutni a felsőoktatási intézményekbe, mint tavaly. A minimálisan elérendő pontszám ugyan kétszáznyolcvan maradt, de az esetek többségében ez nyilván nem elég az áhított képzésekhez. Az Eduline friss adatai szerint idén is az Eötvös Loránd Tudományegyetemre szeretne bejutni a legtöbb felvételiző. Több mint 99 ezren jelentkeztek az egyetemekre, a tavalyi létszámhoz képest ez visszaesés. Nagy meglepetés nincs, a rangsor élén az ELTE mellett a három nagy vidéki tudományegyetem áll, ezeket a budapesti szakegyetemek követik. Az ELTE-re 15610, a debreceni egyetemre 8444, a szegedi egyetemre 7218, a pécsire 6772 első helyes jelentkező van. Rendkívül népszerű az idén a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem (6386 elsőhelyes jelentkező), a Budapesti Műszaki Egyetem (5731 elsőhelyes jelentkező), a Corvinus (4238 elsőhelyes jelentkező) és a Semmelweis Egyetem (4110 elsőhelyes jelentkező). Több mint háromezren jelölték meg első helyen a Nemzeti Közszolgálati Egyetemet, valamint a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemet.
2022. május 20.
Turizmus.com
Jubileumi ülést tartott a BGE KVIK szakmai tanácsadó testülete
A Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Karán május 19-én megtartották a 30 éve megalakult Szakmai Tanácsadó Testület jubileumi ülését. A Szakmai Tanácsadó Testület tagjai a hazai turizmus kiemelt szereplői, akik szakmai tapasztalatukkal, tudásukkal támogatják az egyetem munkáját. Mivel a turizmus gyakorlatigényes szak, a piaci szereplőkkel való szoros együttműködés elengedhetetlen. A találkozó alkalmával három napirendi pont került megvitatásra: az Insitute of Hospitality ismét elnyert szakmai akkreditáció lehetőségei, a szakmai gyakorlatokra vonatkozó új szabályozások, valamint az elmúlt évek jelentkezési adatainak kiértékelése. Az eseményen a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetemért Alapítvány Kuratóriumának elnöke, Guller Zoltán vázolta a víziókat, amelyek célkitűzésül szolgálnak ahhoz, hogy a BGE Közép-Európa vezető üzleti egyetemévé válhasson.
2022. május 19.
KlubRádió-Esti gyors (06:43-tól)
Az új kormány legfontosabb feladata a bér-ár spirál megfékezése lesz
A választás előtt azt mondta Nagy Márton, aki akkor gazdasági főtanácsadója volt a kormányfőnek, hogy bármilyen új kormánynak a bér-ár spirál megfékezése lesz a legfőbb gondja, és hát ez úgy tűnik, hogy Bihari Péter, az MNB monetáris tanácsának volt tagja, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem Pénzügyi és Számviteli Karának oktatója ezt a véleményt osztja.
A témában készült beszélgetés ezen a linken 06:43-tól meghallgatható.
2022. május 24.
Kkvmagazin.com
„Az alapok, amiket a BGE-n megtanultam, nagyon jól jöttek a vállalkozásom elindításakor.”
„Az alapok, amiket a BGE-n megtanultam, nagyon jól jöttek a vállalkozásom elindításakor” - mondja Szűcs Dániel, a tavaly ősszel megnyílt debreceni Di Pasta Tésztaműhely egyik alapítója, a 2021-es Pro Gastronomia díj ifjúsági nyertese, aki egyetemista korában megnyerte a neves nemzetközi Olivier Roellinger szakácsverseny kelet-európai régió hallgatói kategóriáját is. A BGE KVIK-en végzett, szakmai gyakorlatát az USA-ban töltötte, innen pedig egyenes út vezetett a new yorki fine dining étterem konyhájára.
Dani az itt olvasható interjúban az egyetemi éveiről, a külföldi lehetőségekről, és a vállalkozóvá válásról is mesélt a KKV Magazinnak.
2022. május 18.
Unisport.hu
Az olimpiáról álmodik Kropkó Márti, a BGE válogatott triatlonosa
A Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem hallgatója, Kropkó Márti, ha kell, három sportágban is remekel, de leginkább triatlonban érzi otthon magát. A jövő nagy reménységének tartják, akit nem más, mint az olimpiai bajnok svájci triatlonos, Nicola Spirig támogat. Nagy álma, hogy kijusson az olimpiára, visszavonulása után pedig szeretne a sport közelében maradni.
2022. május 24.
Észak-Magyarország (9. oldal)
Sportfesztivál
A felsőoktatás sportjáé volt a főszerep Miskolcon a hétvégén először tartott MEFOB Fesztiválon. A négynapos eseményen huszonhét felsőoktatási intézmény részvételével nyolc sportág kilencvenöt versenyszámában avattak országos egyetemi-főiskolai bajnokot. A rendezvény keretében A közösségépítéstől a diplomáig mottóval sportkonferenciára is sor került. A frizbiben a Budapesti Corvinus Egyetem csapata lett az országos bajnok, férfi és női futsalban az ELTE nyert, kosárlabdában a nőknél Széchenyi István Egyetem csapata győzött, a férfiaknál pedig a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem együttese lett az országos bajnok. Vízilabdában a nőknél a testnevelési egyetem bizonyult a legjobbnak, a férfiaknál a vízilabda MEFOB 2013-as kezdete óta négy bajnoki címmel rendelkező Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem a Budapesti Corvinus Egyemmel vívott fej fej melletti csatájából az utóbbi került ki győztesen. Mind a férfi-, mind a női meccset az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Faragó Tamás, a nemzet sportolója vezette. A férfivízilabda-, valamint a női és férfikosárlabdatornák győztesei automatikusan kijutottak a júliusi, Lengyelországban rendezendő Európai Egyetemi Játékokra.
További megjelenések:
2022. május 18.
Nemzetisport.hu
Férfi vízilabda ob I: a Nyéki uszodában is győzött, bajnok az FTC
Az FTC-Telekom a döntő második meccsén is magabiztos győzelmet aratott az OSC Újbuda felett, ezzel megszerezte a férfi vízilabda ob I 2021–2022-ea bajnoki címét. Az első felvonás 18–9-es zöld-fehér diadala után ezúttal 15–7 lett a vége. Az izgalmakról, pontosabban azok hiányáról sokat elárult, hogy a hajrára mindkét csapatnál beállt a cserekapus és egy-két kivételtől eltekintve alig maradtak a medencében az idény meghatározó emberei közül. Az FTC csapat tagja Fekete Gergő, aki egyben a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem hallgatója.
2022. május 19.
Penzcentrum.hu
Ennyit kereshetsz idén a Szigeten, Volton, Soundon: beindult a toborzás, rengeteg embert keresnek
Két év kihagyás után újra teljes fesztivál-szezont tartanak Magyarországon. Ez pedig azt jelenti, hogy a klasszikus nyári munkahelyek mellett a diákok a fesztiválos pozíciókért is bejelentkeznek, legyen szó pultozásról, pénztároskodásról vagy karszalagozásról. A Pénzcentrum a legnagyobb hazai fesztiválszervezők, illetve iskolaszövetkezet, munkaerőközvetítő segítségével járta körbe, mennyit lehet keresni az EFOTT-on vagy éppen a SZIGET fesztiválon. Megtudták, hogy az órabérek általában 1300-1700 forint között mozognak, sátorhely és a koncertekre belépő is jár a diákmunkásoknak. A jelentkezési dömping mostanában kezdődik, és július közepéig ér a csúcsra. Kérdéseikkel megkeresték a Sziget sajtóirodáját is, ők elmondták, hogy ezen a fesztiválon csak 18 éven felüli diákokkal dolgoznak. Illetve korlátozott számban fogadnak be olyan egyetemistákat, akik a szakmai gyakorlatukat szeretnék náluk tölteni. Ezzel kapcsolatban van is együttműködésük a BGE-vel. A Portfolio azt is megtudta, hogy a fesztivál hamarosan szerződést köt egy iskolaszövetkezettel, ahonnan különböző feladatokra várnak diákmunkásokat, úgy mint például a csomagmegőrzőben vagy jegykezelőként dolgozókat. A Sziget ezen felül közölte a Pénzcentrummal, évek óta sikeres a Fesztivál Önkéntes Program, amit a diákok is nagyon kedvelnek, hiszen a tapasztalat- és a kapcsolatszerzés mellett számos új dolgot lehet megtanulni, nem beszélve a fesztiválozás élményéről, természetesen a szabadidőben.
2022. május 18.
Eduline.hu
Volt olyan slágerszak egy éve, ahol elég volt a 280 pont, máshol 400 kellett: itt a lista
Hamarosan mindenki megkapja az érettségi eredményeit, és a szóbelik előtt elindulhat az előzetes taktikázás, számolgatás a pontokkal. Segítségül az Eduline összefoglalta, milyenek voltak a végleges ponthatárok a legnépszerűbb szakokon egy éve. A 2021-es felvételi legnépszerűbb képzése sem okozhatott meglepetést, évek óta a gazdálkodási és menedzsment szakra jelentkezik a legtöbb diák. Az idei topszakokat itt nézhetitek meg. Egy éve a gazdálkodási és menedzsmenten (magyar nyelven) a BGE-n 400, a Corvinuson 451, az ELTE-n pedig 410 lett a végleges ponthatár. A pénzügy és számvitel pontszámai is 400 pont körül voltak tavaly: BGE-re 400, a BME-re 402 pont kellett.
https://eduline.hu/erettsegi_felveteli/20220518_milyenek_voltak_a_ponthatarok_tavaly
2022. május 31.
magyarnemzet.hu
Új szintre lép Magyarország digitalizációja
Nem szakadok el teljesen a turizmustól – mondta a Magyar Nemzetnek Guller Zoltán, aki a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatójaként hasonló, ám szélesebb körű állami ügynökségi konstrukció megvalósítására kapott jelentős felkérést. Az új, miniszteri biztosi megbízatás a teljes állami informatikai rendszert és az ország digitális fejlesztését magába foglaló és irányító Digitális Magyarország Ügynökség cégszerű formában történő létrehozására és működtetésére szól. „Július végéig a turizmus állami irányítását vezetem a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatójaként, emellett a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem kuratóriumi elnöke vagyok, amely feladatomat – 18 ezer diák érintettségével – komolyan veszem, és a jövő szakembereinek elhivatott képzése jegyében fontosnak tartom folytatni.”
https://magyarnemzet.hu/gazdasag/2022/05/uj-szintre-lep-magyarorszag-digitalizacioja
2022.05.25.
forbes.hu
Nem kapzsi a magyar vállalkozó, de ez nem feltétlenül jó hír
A magyar vállalkozói réteg a globális középmezőnybe küzdötte magát, ugyanakkor a magyarok gondolják a legkevésbé képzettnek magukat a vállalkozásindításhoz. Alig innoválunk, keveset exportálunk, és nem a pénz miatt csináljuk, pedig ezek lennének a növekedés zálogai. A Global Entrepreneurship Monitor (GEM, magyarul Globális Vállalkozói Monitor) magyar tagszervezete a Pécsi Tudományegyetem 2016-os kiválása után 2020-ban a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem (BGE) lett, akik a múlt héten mutatták be a 2021 nyarán végzett kutatásuk eredményeit. A 115 országot lefedő kutatás alapján a magyar vállalkozói ökoszisztéma: a globális középmezőnyben, az Európai Unió átlaga alatt, ugyanakkor a kelet-közép-európai régiós átlag felett helyezkedik el – foglalta össze az eredményeket Csákné Dr. Filep Judit, a kutatás hazai vezetője. A szakértői megkérdezések alapján a magyar környezet legnagyobb erőssége a fizikai infrastruktúra, miközben a piacra való belépés és a vállalkozási ismeretek oktatása a leglényegesebb nehézségek közé tartozik hazánkban. Utóbbi elem, az oktatás lehet a legszűkebb keresztmetszet, egyben kitörési pont a hazai vállalkozások számára.
További eredmények az alábbi linkeken:
Forbes.hu: https://forbes.hu/uzlet/magyar-vallalkozas-kultura-felmeres/
G7.hu: https://g7.hu/vallalat/20220526/miert-rengeteg-a-kenyszervallalkozo-ha-alig-talalni-dolgozot/
2022.05.27.
index.hu
A háború alaposan megzavarta a mentális jóllétünket
Már több mint három hónapja tart az ukrajnai háború. Bár az első sokkhatáson már túl vagyunk, a fegyveres konfliktus a mindennapjaink része maradt, és a társadalom egyes csoportjai számára a bizonytalan helyzethez való alkalmazkodás még most is nehézséget jelent. A Mélylevegő Projekt társalapítóit és Zelena András pszichológust kérdeztük arról, hogy mit tehetünk, ha mi is ebbe a csoportba tartozunk. Szakértői megszólalás dr. Zelena András, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem Társadalomtudományi Intézetének docense részéről.
Index - Belföld - A háború alaposan megzavarta a mentális jóllétünket