Kiválasztott nyelv
    HU - Magyar
    Váltásnál az adott területre vonatkozó információkat fogsz látni.
  • EN - English
Hallgatói fiók

Budapesti Gazdasági Egyetem

Alkalmazott Tudományok Egyeteme

Budapesti Gazdasági Egyetem
BGE
Alkalmazott Tudományok Egyeteme
How innovation moves the 21st century's economy?

Tárgykód

Szervező

Future Value Chains Kiválósági Központ

Tárgy jellege

Szabadon választható

Rövid tartalom

What is innovation? How and why it became the most important factor of economic growth and competitiveness? What does it mean for countries and companies?

The course aims to introduce the definition, the nature, importance and types of innovation in an organisation and also the basics of the dynamic model of innovation as well as some concepts of innovation management.

The course will include practical examples and case studies to offer an interactive way for the understanding of what kind of challenges firms have to meet to remain competitive in an innovation-driven economy.

Learning outcome: Understand the modern knowledge economy and relationships between innovation, economy and society. Learn theoretical approaches and tools to study innovation, understand the nature of innovation processes, and apply the innovation concepts to real business organisations.

Kurzus nyelve

Angol

Óraszám

1 nap, 8 óra (4 óra délelőtt, 4 óra délután)