Múzeumi pályája során több mint 30 kiállítást jegyzett kurátorként, Szódavíz, egy magyar kultuszital címmel utazó kiállítást szervezett, és azonos címmel könyvet is megjelentetett. Munkásságával igyekezett a magyar gasztrokultúra ápolásában a kor szellemének megfelelően a hagyományok megőrzése és a megújuló trendek között egyensúlyt teremteni.
Kiss Imre múzeumigazgatói tevékenysége több ponton is kapcsolódott karunk turizmus-vendéglátás képzéséhez. Hallgatóinkat és oktatóinkat mindig örömmel fogadta az éppen aktuális, gasztronómiához kötődő kiállításokon, bemutatókon, a karon alapított Pro Gastronomia díjátadó bizottság tagjaként lelkiismeretes munkáját elismerés illeti, melynek a kezdetektől tagja volt. 2019-ben, a Kar ötvenéves fennállásának alkalmából rendezett KVIK50 jubileumi rendezvénysorozat szakmai támogatásának egyik felelőse, az egyetem Alkotmány utcai épületében a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum által megrendezett kiállítás szervezője, melynek keretében 5 tablón kerültek megörökítésre az elmúlt 50 év történései. A kiállítás célja a különböző, több évtizedre visszanyúló időszakokból életképek és események bemutatása volt, hangsúlyosan a hallgatói-oktatói élet és a rendezvények köré rendezve. A magyar gasztronómia elkötelezett híveként, a kezdetektől tagja volt a Magyar Vendéglátók Ipartestülete által alapított a Gundel Károly-díj Kitüntetési Bizottságának.
Számos további szakmai és társszakmai, valamint gasztronómiai díj mellett 2020-ban kimagasló múzeumszakmai életútja elismeréseként a muzeológusoknak adományozható legmagasabb állami szakmai kitüntetést, a Móra Ferenc-díjat vehette át. 2020-as nyugdíjba vonulása sem törte meg elkötelezettségét és lelkesedését a múzeumi szakma iránt.
Halála pótolhatatlan veszteség szeretett múzeuma és az egész szakma számára.