A duális képzés a felsőoktatásban megjelenő speciális képzési forma. Célja a jövő szakembereinek gyakorlatorientált képzésén keresztül a felsőoktatás és a munkaerőpiac igényeinek összehangolása. A duális képzés egy szoros együttműködési forma, amely minden benne résztvevő – partner, egyetem, hallgató – számára kötelezettségekkel és vállalt többletfeladatokkal jár, ugyanakkor óriási előnyökkel bír.
Karunkon folyamatosan bővül a duális képzés iránt érdeklődő cégek száma, jelenleg 11 partnervállalat kínált lehetőséget a leendő hallgatóknak duális képzésben való részvételre.
A duális képzésben résztvevő, illetve végzett hallgatóink száma is évről évre növekszik, a számuk mostanra meghaladja a 40 hallgatót.
A képzésben való részvétel lehetőséget biztosít a vállalatok számára, hogy már a képzés időtartama alatt a vállalatot és munkafolyamatait jól ismerő hallgató-munkavállalót foglalkoztassanak, valamint a szoros egyetemi együttműködésnek köszönhetően közvetlenül értesüljenek a hazai és nemzetközi szakmai újdonságokról.
A csatlakozással kapcsolatos további információk itt találhatók.
Kereskedelem és marketing alapszakon:
Turizmus-vendéglátás alapszak:
A duális képzés nagy lehetőség egy hallgató számára, ám nagyobb felelősséggel is jár. A duális képzésben résztvevők amellett ugyanis, hogy nappali tagozatos hallgatóként végzik tanulmányaikat, egyúttal „hallgató-munkavállalóként” rendszeres szakmai gyakorlatot is teljesítenek egy vállalatnál, ennek köszönhetően a képzésük végére már jelentős mértékű munkatapasztalattal is rendelkeznek.
1. lépcső: A felsőoktatási felvételi jelentkezés a választott szakra a felvételi jelentkezési határidőig (ennek határideje a szeptemberben induló képzésekre rendszerint február 15-e) a https://www.felvi.hu/ oldalon. Július végén, a ponthatárhúzásnál derül ki a felsőoktatási intézménybe való felvétel.
2. lépcső: A kiválasztott partnerszervezethez történő jelentkezés az általa megadott módon. Ugyanazon felvételiző több vállalkozáshoz is beadhatja a jelentkezését. Amennyiben sikerül a vállalati felvételi, úgy a partner szerződést köt a felvételizővel. A duális partner, az Egyetem és a hallgató között létrejövő megállapodás az előfeltétele az egyetemi duális rendszerbe történő bekerülésnek.
A vállalati kiválasztás menete:
A vállalatok a felvételi szempontokat és a kiválasztási folyamatot maguk szabják meg, ebbe nincs beleszólása az Egyetemnek. Érdemes készülni egy állásinterjúhoz hasonló felvételi és motivációs beszélgetésre, de akár különböző tesztekre, beküldendő feladatokra (pl. gazdaságtudományi területen matematikai feladatok, nyelvtudást felmérő tesztek, IQ-teszt stb.) is lehet számítani. Ezekről érdemes a vállalatok kapcsolattartóinál, HR-eseinél érdeklődni.
Amennyiben a vállalati kiválasztás sikertelen lenne, úgy a duális hallgatóként való továbbtanulás nem lehetséges, de egyetemista hallgatóként természetesen igen, a bekerüléshez szükséges pontszám elérése esetén. A céges kiválasztás eredménye nem befolyásolja a felvételit, a tanulmányokat hagyományos képzési formában lehet megkezdeni.
A kari duális felelős az adott alapképzési szakon duális képzésben résztvevő hallgatók egyetemi tanulmányainak és duális képzésének sikeres teljesítését elősegítő, támogató, továbbá a kari duális partnerkapcsolatok kialakítását, működtetését támogató oktató.
Kereskedelem és marketing alapképzéshez kapcsolódóan:
Kasza Lajos mesteroktató (Kereskedelem Tanszék)
Turizmus-vendéglátás alapképzéshez kapcsolódóan:
Debreceni János tanársegéd (Vendéglátás Tanszék)