A jövőre nézve elmondható, hogy a Felelős és Fenntartható Egyetem mint cél az elmúlt három évben olyan szintű létjogosultságot ért el a BGE-n belül, hogy mindenképpen szükséges a kiemelt célként való fenntartása és folytatása. Célunk, hogy a régióban vezető intézménnyé váljunk a fenntarthatóságban, valamint annak oktatásában és kutatásában.
Magyarország legnagyobb gazdasági egyetemeként, közel 18.000 hallgatót oktatva hatalmas a felelősségünk abban, hogy milyen tudással és szemlélettel felvértezve bocsátjuk a munkaerőpiacra a jövő generációit. Alkalmazott tudományok egyetemeként, illetve az alapvető üzleti tevékenységünkre, az oktatásra fókuszálva itt tudjuk a legnagyobb hatást elérni, így elkötelezettek vagyunk abban, hogy iránymutatással és példamutatással hozzájáruljunk egy fenntarthatóbb jövőhöz. Tudjuk, hogy a változás nem egyik napról a másikra történik, de elkötelezettek vagyunk, hogy a régióban is példát mutassunk ebben más intézmények számára, szorosan együttműködjünk az érintettekkel, és a tudásunkat megosszuk ennek érdekében.
A felelős gondolkodás a BGE tradicionális értékei közé tartozik, és annak érdekében, hogy ez tudatosan és rendszerszinten beépüljön működésünkbe, az Intézmény vezetősége kezdeményezte a Fenntarthatósági Stratégia elkészítését 2017 januárjában, melynek megvalósítására Munkacsoport alakult. Az intézményi és kari vezetők támogatásával a Munkacsoportot az Egyetem belső közösségéből álló oktatók, munkavállalók, hallgatók alkották. A stratégia előkészítése során először külföldi jó gyakorlatokat vizsgáltak, majd szervezeti egységenként és lényeges témánként elemezték az Egyetem fenntarthatósági tevékenységeit és a témába illő legfontosabb projekteket. A legfontosabb megállapítás az volt, hogy miközben már rengeteg értékes kezdeményezésre lehetünk büszkék, hiányzik az az intézményi szintű stratégia és koordináció, amely biztosíthatná céljaink egy irányba fordítását, pozitív hatásaink növelését, eredményeink láthatóságát. Ez vezetett ahhoz, hogy széles körű – a hallgatókat is érintő – bevonással megalkossuk azt a dokumentumot, mely segít bennünket fókuszálni és pontosan meghatározza azt, hogy mi igazán fontos számunkra.
A Fenntarthatósági Stratégia tulajdonképp nem más, mint iránymutatás arra, hogy miként kívánjuk támogatni az egyre fenntarthatóbban működő és összetartóbb közösségünket. A stratégia alapján felelős felsőoktatási intézményként tudatosan felmérjük, kezeljük és kommunikáljuk saját társadalmi-gazdasági-környezeti hatásainkat, a tapasztalatokat pedig beépítjük működési, kutatási és oktatási stratégiánkba. A stratégia egyúttal hozzájárul az intézmény tagjainak elkötelezettségéhez is, hiszen ebből a dokumentumból látszik a legvilágosabban, hogy legfontosabb céljainkat főleg önkéntességen alapuló egyéni és kiscsoportos hozzájárulásokkal tudjuk elérni. A Fenntarthatósági Stratégia lehetőséget kínál arra, hogy a BGE közösség minden tagja számot vessen saját szerepével abban a folyamatban, amelynek célja a szűkebb szervezeti és tágabb társadalmi-globális közösség jóllétének összekötése.
FELELŐS OKTATÁS ÉS KUTATÁS | BELSŐ KÖZÖSSÉGÜNK FEJLESZTÉSE | KÜLSŐ ÉRINTETTI KAPCSOLATAINK | FELELŐSSÉG A TERMÉSZETI KÖRNYEZETÉRT |
---|---|---|---|
Fenntarthatóság és felelősség mint az oktatás tárgya Fenntarthatóság és felelősség mint elvek és értékek halmaza | Egészség, biztonság és jóllét A BGE közösség erősítése Támogató szervezeti kultúra Teljesítményértékelés Egyéni készségek, képességek fejlesztése Intézményi támogató dokumentumok elkészítése, frissítése | Kapcsolatépítés fenntarthatósági témában, tudásmegosztás Közösségi kapcsolatok | Környezeti beruházások Hulladékgazdálkodás Zöld területek gondozása Tudatos életmód népszerűsítése |
Egyetemünk alapvető tevékenysége az oktatás és a kutatás, mely területek szorosan összekapcsolódnak. Egyetemünk oktatói és kutatói ennek érdekében fenntarthatósággal kapcsolatos kutatásokat végeznek, s ezek eredményeit napi oktatói tevékenységükbe is beépítik. Kutatói, oktatói tevékenységükön keresztül példát mutatnak hallgatóinknak és megismertetik velük a szervezeti fenntarthatóság és felelősségvállalás jelentőségét. Az itt szerzett ismereteket a hallgatók az egyetemi évek után is hasznosíthatják, beépíthetik mindennapjaikba, hogy ezáltal is felelősebb polgárokká, munkavállalókká és vezetőkké válhassanak.
Közösségünk fejlődésének alapja a közösség tagjainak aktív részvétele annak érdekében, hogy intézményünkben az együttműködő, támogató és kreatív légkör kiteljesedhessen. Belső közösségünk fejlesztésének célja a fenntartható, kiegyensúlyozott szervezeti működés hosszú távú biztosítása. Céljaink elérése érdekében az egészség, biztonság és jóllét, valamint a támogató szervezeti kultúra kialakításának területeihez köthető fejlesztéseket határoztunk meg.
A BGE tudatában van napi tevékenységeinek természeti környezetére gyakorolt negatív hatásaival és az általa igénybe vett erőforrások hatékony felhasználásának jelentőségével. Ennek érdekében vállaljuk, hogy felmérjük a szűkebb és tágabb környezeti befolyásoló tényezőket és lehetőségeinkhez mérten rövid, közép és hosszú távon is csökkentjük a tevékenységünk által okozott természeti környezetre gyakorolt káros következményeket. Erőforrás felhasználásunk csökkentését környezeti beruházásokkal, épületeink energiafelhasználásának csökkentésével kívánjuk elérni. Vállaljuk továbbá azt is, hogy érintetti csoportjaink ismereteit, tudatosságát növeljük annak érdekében, hogy közösen tehessünk természeti környezetünk védelméért.
A BGE külső érintetti csoportjaival kialakított kapcsolatait a fenntarthatóság elvére alapozva szeretné elmélyíteni és kiszélesíteni. Ennek eredményeképpen intézményünk egyfelől a fenntarthatósággal kapcsolatos saját kutatási eredményeinek és gyakorlati kezdeményezéseinek megosztására törekszik másfelől pedig nyitott más intézmények fenntarthatósági kutatásainak és kezdeményezéseinek megismerésére. Külső kapcsolataink legfontosabb szereplői oktatási intézmények, kutatóintézetek, különböző fenntarthatósággal foglalkozó hazai és nemzetközi szervezetek, vállalatok, egyes állami intézmények, társadalmi szervezetek.