Az OBIC 2016-os létrejöttét több tényező indokolta. Az átrendeződő nemzetközi gazdasági és politikai környezet Európában új távlatokat nyitott mind a külgazdasági kapcsolatokat, mind pedig a tudástranszfert tekintve Kelet-Ázsia és Magyarország között, és fokozott igényt támasztott a kelet-ázsiai régió nyelveit, kultúráját, gazdaságát ismerő, képzett és tapasztalt szakemberek iránt. A „keleti nyitás” politikája olyan új lehetőségeket teremtett, amelyek kiaknázásához az OBIC a hallgatói és kutatói mobilitás, a tudományos kutatás, az intézményközi kapcsolatok fejlesztése és a keleti nyelvek oktatása révén hátteret tud biztosítani.
Az OBIC általános célja a magyar gazdaság versenyképességének fejlesztése a kelet-ázsiai régió tapasztalatainak megértésén keresztül. Fontos szerepet tölt be a BGE nemzetközi stratégiájának megvalósításában és konkrét célkitűzése, hogy a keleti üzleti tanulmányok terén vezető intézménnyé váljon. Tevékenységeinek célországai India, Indonézia, Japán, a Kínai Népköztársaság, a Koreai Köztársaság, Malajzia, Szingapúr, Thaiföld, Vietnam és a Fülöp-szigetek, emellett pedig a csendes-óceáni térség egyéb államaira is figyelmet fordít. Az OBIC támogatja az ázsiai nyelvek és interkulturális menedzsment oktatását, téma- és célcsoportspecifikus tréningek szervezését és alkalmazott kutatások végzését, valamint mobilitási- és ösztöndíjprogramok kidolgozását, meghirdetését és működtetését. Az elmúlt 4 évben mintegy 50 oktató vett részt oktatási, kutatási projektekben és mobilitási programokban, illetve közel 450 hallgató végzett tanulmányokat az OBIC programjai keretében.
Az OBIC kutatóközpontjának munkája alapvetően a kelet-ázsiai országok gazdaságára és társadalmára összpontosít, rendszeresen működtetve kutatócsoportokat a BGE oktatói, valamint kelet-ázsiai kutatási fókuszú külföldi kutatók bevonásával. Eredményeit számos, magas színvonalú konferencia- és tanulmánykötetben, illetve kiadványban teszi közzé. A legjelentősebb OBIC Book Series könyvsorozat 2016 óta jelenik meg és immár 8 számmal büszkélkedhet, melyek változatos témákat ölelnek fel, a gazdaságfejlesztési stratégiáktól az egyes országokra koncentráló tanulmánygyűjteményekig.
A Központ lehetőséget nyújt Egyetemünk oktatóinak és kutatóinak, hogy kutatói mobilitási pályázatban vegyenek részt, valamint támogatja nemzetközi kutatók mobilitását, melynek keretein belül a meghívott oktatók és kutatók a Budapesti Gazdasági Egyetemen végezhetnek kutatásokat.
Az OBIC minden év tavaszán megszervezi Egyetemünk egyik legjelentősebb nemzetközi konferenciáját is. Az eseménysorozaton az elmúlt három alkalommal több mint 140 előadó és 400 résztvevő képviseltette magát 20 országból.
OBIC számokban
Az OBIC kutatóközpontjának munkája alapvetően a kelet-ázsiai országok gazdaságára és társadalmára összpontosít. Az OBIC nemcsak a BGE legnagyobb nemzetközi konferenciájáért, hanem könyvbemutatók, szakmai viták és workshopok szervezéséért is felel. 2016 óta 8 könyv jelent meg az OBIC Book Series könyvsorozat részeként, melyek mind elérhetőek az OBIC weboldalán. Ezek változatos témákat ölelnek fel, a gazdaságfejlesztési stratégiáktól az egyes országokra koncentráló tanulmánygyűjteményekig. Az OBIC ezen kívül rendszeresen működtet kutatócsoportokat a BGE oktatói, valamint kelet-ázsiai kutatási fókuszú külföldi kutatók bevonásával. További információ ITT.
Az OBIC támogatja nemzetközi kutatók mobilitását, melynek keretein belül a meghívott oktatók és kutatók a Budapesti Gazdasági Egyetemen végezhetnek kutatómunkát. Tartózkodásuk ideje alatt a kelet-ázsiai régióhoz vagy a BGE különböző kutatási területeihez kapcsolódó kutatómunkájuk mellett speciális kurzusokat is tartanak a BGE hallgatói számára, ezzel is hozzájárulva a tudáscseréhez és a változatos oktatáshoz.
A beérkező kutatók ösztöndíjban részesülnek és az OBIC célja, hogy a kutatók itt tartózkodásuk időtartamát (legyen az néhány hét vagy néhány hónap a felhívástól függően) minél tartalmasabb munkával töltsék meg, mely elősegíti Magyarország és a kelet-ázsiai országok közötti oktatási, kutatási, kulturális és gazdasági kapcsolatok előmozdítását. További információ ITT.
Interkulturális menedzsment tankönyv
Az OBIC Kelet-ázsiai Könyvsarok a BGE Külkereskedelmi Kar Könyvtárának különtermében található. A gyűjteményben magyar és angol nyelvű, kelet-ázsiai témájú könyvek találhatóak, melyek helyben olvashatók vagy kölcsönözhetők. Itt csendben elvonulva olvashatnak a diákok, oktatók és kutatók a kelet-ázsiai országok politikájáról, gazdaságáról, kultúrájáról és társadalmáról különböző, nemrégiben megjelent könyvekből elismert szerzőktől és szakértőktől. A könyvsarok kínálata folyamatosan bővül. További információ ITT.
A Mobilitási Ösztöndíj lehetőséget nyújt a BGE hallgatóinak, hogy kelet-ázsiai felsőoktatási intézményekben egy féléven keresztül egyetemi tanulmányokat folytassanak. A pályázat a kelet-ázsiai térség országaiba - kiírástól függően - elsősorban a BGE-vel együttműködő felsőoktatási intézményekben folytatott tanulmányokra irányulnak. További információ ITT.
Az OBIC minden nyárra meghirdeti ázsiai nyári egyetemi pályázatát BGE hallgatók számára. A nyári egyetem keretein belül különböző kelet-ázsiai intézmények néhány hetes programjaiban lehet részt venni, melynek költségeit az OBIC fedezi. További információ ITT.
Az OBIC lehetőséget nyújt a BGE oktatóinak és kutatóinak, hogy kutatói mobilitási pályázatban vegyenek részt, melynek célja a Magyarország és a kelet-ázsiai országok közötti oktatási, kutatási, kulturális és gazdasági kapcsolatok fejlesztésének elősegítése, témaspecifikus kutatások végzése, és a BGE idegen nyelvű tudományos teljesítményének ösztönzése. További információ ITT.
Az OBIC minden évben pályázatot hirdet a BGE oktatói és kutatói számára az OBIC célországaiban, Kelet-Ázsiában nemzetközi konferencián, valamint Európában, Kelet-Ázsiával foglalkozó tudományos rendezvényen való részvételre. A kiutazó oktatók-kutatók saját kutatási témájukat illetően tartanak előadást a nemzetközi konferencián, mellyel hozzájárulnak az OBIC általános céljához, miszerint elősegítik Magyarország és a kelet-ázsiai országok közötti együttműködést, tudáscserét és az oktatási, kutatási, kulturális és gazdasági kapcsolatok fejlesztését. További információ ITT.
Az OBIC általános célja, hogy hozzájáruljon kelet-ázsiai nyelveket beszélő, a kelet-ázsiai országok, régiók kultúráját, gazdaságát ismerő szakemberek (közgazdászok, nemzetközi kapcsolatok szakértők) képzéséhez. Ennek keretében a Központ lehetőséget nyújt a BGE hallgatóinak és oktatóinak, hogy térítésmentes japán, kínai, koreai, indonéz és vietnámi nyelvtanfolyamon vegyenek részt.
Az oktatás hetente kétszer, 2x45 perces blokkokban történik 5-20 fős csoportokban 12 héten keresztül nagyszerű nyelvtanárok kíséretében, akik félévről félévre motiválják a hallgatókat a keleti nyelvek elsajátítására. További információ ITT.
Az OBIC szervezésében a BGE hallgatói és oktatói térítésmentes távol-keleti interkulturális menedzsment tréningen vegyenek részt. A kurzus heti 6 órában 22 héten keresztül tart - két féléven át, melynek végén a hallgatók a kurzus elvégzéséről igazolást kapnak. A tanfolyamot kiváló oktatóink, a távol-keleti régió szakértői tartják kidolgozott és rendkívül érdekes tematika alapján. A kurzus alapjául szolgáló tankönyv már elérhető minden érdeklődő számára. További információ ITT.
A kelet-ázsiai és a közép-európai régió közötti kapcsolatok megerősítésének, elmélyítésének céljából az OBIC minden év tavaszán nemzetközi konferenciát szervez Budapesten a térség szakértőinek bevonásával. Az elmúlt évek konferenciáinak témái elsősorban a kelet-ázsiai és közép-európai kapcsolatrendszerre fókuszáltak. További információ ITT.
Az OBIC éves PhD konferenciájának megrendezésével alkalmat ad magyarországi és külföldi egyetemek doktori iskoláiban tanuló, a kelet-ázsiai régióval kapcsolatos kutatásokat folytató, céltudatos PhD hallgatóknak, hogy bemutassák legújabb eredményeiket, és azokról visszajelzést kapjanak. A konferenciát követően az OBIC publikációs lehetőséget is nyújt. További információ ITT.
Az OBIC Dialogues with the Orient című – alkalmanként kulturális előadásokkal gazdagított – rendezvénysorozatát 2018 őszén indította útjára. Célja, hogy tematikus fókusszal körbejárja a Kelet-Ázsiát érintő, gazdasággal, nemzetközi kapcsolatokkal, politikával és kultúrával kapcsolatos, aktuális témákat kutatók, szakértők, diplomaták és az üzleti élet képviselői bevonásával. További információ ITT.
Az OBIC Workshop lehetőséget nyújt az OBIC oktatói-kutatói mobilitási programjában részt vevőknek arra, hogy Kelet-Ázsiában végzett kutatásuk alapján elkészített tanulmányuk eredményeit a nyilvánosság előtt bemutassák, és opponensi visszajelzést kapjanak munkájukról. További információ ITT.
Hazai és nemzetközi partnerkapcsolatai terén az OBIC az alapvető céljai és értékei mentén tudatos és fókuszált megközelítést alkalmaz. Ezzel egyidejűleg mindig nyitott a tartalmas, sikeres kooperáció lehetőségét magában hordozó új intézményi kötelékek kialakítására. Ily módon folyamatosan dolgozik szakmai-tudományos együttműködési hálózatának bővítésén, valamint meglévő kapcsolatai elmélyítésén. További információ ITT.