Szakmai gyakorlati tájékoztató
A Közösségszervezés alapképzés gyakorlatainak szakmai irányítását a Pedagógia Tanszék vezetője, valamint a tanszék szakmai gyakorlatokért felelős oktatója látja el. A szervezés, lebonyolítás és az ügyiratkezelés a Pedagógia Tanszék, illetve a Karrier Iroda feladata.
A Közösségszervezés alapképzési szak képzési és kimeneti követelményei alapján a hallgatók két szakmai gyakorlaton vesznek részt:
1. 80 órás (kéthetes) kulturális szakmai gyakorlaton,
2. 160 órás szakirányú szakképzettséghez kapcsolódó szakmai gyakorlaton.
A szakmai gyakorlatra vonatkozó részletes szabályokat a szak tantervének 8. pontja tartalmazza.
A gyakorlat két részből áll: Szakmai gyakorlat kulturális intézményben (SZEN0BA00) 0 kredit, valamint Szakmai gyakorlat 12 kredit (SZGY0BA12) modulból. Mindkettő szakmai gyakorlat teljesítése az abszolutórium megszerzésének feltétele.
- A 80 órás (kéthetes) kulturális szakmai gyakorlat (Szakmai gyakorlat kulturális intézményben, SZEN0BA00) a 3. félévben kerül meghirdetésre, mely tantárgyat a hallgatónak fel kell vennie. A gyakorlat kulturális intézményben vagy szervezetben teljesítendő. Az előírt óraszám ajánlott teljesítési időszaka 2 hét, de legfeljebb 5 hét.
Gyakorlati időszak az őszi félévre vonatkozóan: július 1. és november 30. között.
Gyakorlati időszak a tavaszi félévre vonatkozóan: február 1. és április 30. között.
- A 160 órás szakirányú szakképzettséghez kapcsolódó szakmai gyakorlat (Szakmai gyakorlat, SZGY0BA12) az 5. és a 6. félévben kerül meghirdetésre, mely tantárgyat a hallgatónak fel kell vennie.
Gyakorlati időszak az őszi félévre vonatkozóan: július 1. és november 30. között.
Gyakorlati időszak a tavaszi félévre vonatkozóan: február 1. és április 30. között.
A szakmai gyakorlati helyet a hallgatóval egyeztetve az Szaktanszék engedélyezi (További részletek a 7. Szaktanszéki nyilatkozat pontban találhatóak).
A két gyakorlat helyszínei lehetnek települési önkormányzatok, oktatási, közösségi művelődési intézmények, közösségi színterek, közművelődési intézmények, ifjúsági információs és tanácsadó irodák, ifjúsági vagy ifjúsággal foglalkozó szervezetek, ifjúsági szociális intézmények, felnőttképzési és humánfejlesztő szervezetek, egyházi, nonprofit és civil szervezetek.
A két szakmai gyakorlat nem teljesíthető egy félévben összevontan.
A Szakmai gyakorlat kulturális intézményben (SZEN0BA00) és a Szakmai gyakorlat (SZGY0BA12) adminisztrációja az erre kialakított felületen, az Online Karrier Platform és Űrlapkitöltő Rendszeren keresztül történik. Az online rendszer szolgál a szakmai gyakorlati hellyel kapcsolatos ügyek intézésére (kiválasztás, szerződéskötés, értékelés).
A szakmai gyakorlat tantárgyakat a szokásos módon kell felvenni a Neptun rendszerben. A Szakmai gyakorlat kulturális intézményben (SZEN0BA00) tárgy felvételének féléve a 3. félév, a Szakmai gyakorlat (SZGY0BA12) tárgy felvételének féléve az 5. vagy a 6. félév.
A szakmai gyakorlat aktív hallgatói jogviszonyban teljesíthető (és kezdhető meg).
Mind a Szakmai gyakorlat kulturális intézményben 0 kredit, mind a Szakmai gyakorlat 12 kredit esetében a gyakorlati hely és gyakorlati pozíció elfogadása a hallgató szaktanszékének (Pedagógia Tanszék) feladata.
Az Szakmai gyakorlat tárgyat minden esetben fel kell venni abban a félévben a Neptun rendszerben a tárgyfelvételi időszak végéig, amelyik félévben az teljesítésre kerül.
80 órás szakmai gyakorlat
Képesség: A hallgató
- képes a közösségi művelődés, kultúraközvetítés, az ifjúságfejlesztés, ifjúságsegítés, humánfejlesztés területén, településeken, intézményekben, civil szervezetekben, egyházakban és a köznevelés és a felnőttképzés különböző színterein tervezői, szervezői, fejlesztői, monitoring, ellenőrzési, koordinátori, animátori feladatok, ezekhez kapcsolódó munkakörök ellátására;
- képes a hagyományos, közösségi kulturális értékek megőrzését, éltetését és megújítását szolgáló közösségi folyamatok tervezésére és megvalósítására, elemzésére és értékelésére;
- képes a helyi közösség kapcsolati, információs és kommunikációs rendszerének tervezésére, szervezésére, továbbá a helyi szereplők társadalmi és közösségi részvételének, valamint a társadalmi és a közösségi partnerek együttműködésének elemzésére és értékelésére;
- képes ifjúsági, képzési és közösségi projektek generálására, az ezekhez szükséges források felkutatására, pályázatírásra és projektek menedzselésére;
- képes a tanuló szervezet működtetésében való támogató részvételre, irányítás mellett.
Attitűd: A hallgató
- rendelkezik a folyamatos tanulás, képzés és önképzés iránti elkötelezettséggel.
Autonómia és felelősség: A hallgató
- rendelkezik a kezdeményezés és döntéshozatal képességeivel;
- felelősséget vállal az elvégzett munkáiért, tudatában van azok lehetséges következményeivel.
160 órás szakmai gyakorlat – kulturális területen
Képesség: A hallgató
- képes a helyi közösség kapcsolati, információs és kommunikációs rendszerének szervezésére, a helyi szereplők társadalmi és közösségi részvételének, valamint a társadalmi és közösségi partnerek együttműködésének biztosítására;
- képes a helyi társadalom szervezett szereplői és a lakosság körében felismertetni az önsegítő és önszervező helyi cselekvés, a részvétel, az épített és szellemi kulturális örökség felhasználásának fontosságát és lehetőségeit, aktivizálni a helyi lakosságot az önsegítő, önszervező, önképző, helyi, közösségi cselekvésre.
160 órás szakmai gyakorlat – humánfejlesztő területen
Képesség: A hallgató
- képes a felnőttképzési programok engedélyeztetésre, akkreditációra történő előkészítésére, valamint felnőttképzéssel foglalkozó szervezetekben szakmai feladatok ellátására;
- képes az oktatás, képzés világához kapcsolódó hazai és nemzetközi pályázati programok kidolgozására és menedzselésére;
- képes elektronikusan támogatott képzéssel kapcsolatos felületek, tartalmak és dokumentumok kezelésére, adatok rögzítésére;
- képes egyének, közösségek és település(rész)ek tanulási igényeinek feltérképezésére, az ehhez igazodó képzési kínálat meghatározására.
Folyamat
A hallgató kétféle módon választhat gyakorlati helyet:
- a BGE partnerei által ajánlott helyek közül,
- saját maga által felkutatott gyakorlati hely elfogadását kérve.
Az online rendszerben a hallgatóknak lehetőségük van megtekinteni azokat a partnereket, akiknek az Egyetemmel már az online rendszerben van megkötött együttműködési megállapodásuk a szakmai gyakorlati képzésre.
Az online rendszer célja, hogy a korszerű technikai lehetőségek kiaknázásával jelentősen csökkentse a kapcsolatok kezelésének és az adminisztrációs folyamatoknak az időigényét.
Az online színtér három nagy területre bontható:
1. Szakmai gyakorlat - Űrlapkitöltő Rendszer
2. Karrier Platform
3. Duális képzés
Az Űrlapkitöltő Rendszer célja a szakmai gyakorlat teljes adminisztrációs folyamatának online úton történő bonyolítása, a folyamat papírmentessé tétele, a szakmai gyakorlattal kapcsolatos űrlapok kitöltési menetének egységessé és szabályozottá tétele, valamint a hibás kitöltés elkerülése.
A Karrier Platform egy olyan virtuális színtér, ahol a cégek és a hallgatók munkaerő-piaci ajánlatai, igényei találhatnak egymásra, a cégek kötelező szakmai gyakorlati lehetőségeket és önkéntes munkát hirdethetnek a BGE-s hallgatók számára.
A Duális képzés színtér célja, hogy a duális képzés folyamatainak és nyilvántartásának a teljes körű dokumentálását biztosítsa. Ezen a színtéren a Közösségszervező hallgatóknak nincs teendőjük.
Az Online Karrier Platform itt érhető el.
A rendszerbe a hallgatók a neptun-felhasználónevükkel és jelszavukkal tudnak belépni.
Az adminisztráció folyamata minden esetben a gyakorlóhely részéről indul.
A hallgatóknak kérnie kell a gyakorlati helyet, hogy regisztráljon az Online Karrier Platformba. Ezt – értelemszerűen – azután kell megtennie, hogy a gyakorlati hely előzetesen beleegyezését adta a hallgató gyakornokként való fogadásába.
A Karrier Platform használatával kapcsolatos felhasználói kézikönyv a hallgatók számára itt található.
A Karrier Platform használatával kapcsolatos felhasználói kézikönyv a partnerek számára itt található.
Az Szakmai gyakorlat tárgyat minden esetben fel kell venni abban a félévben a Neptun rendszerben a tárgyfelvételi időszak végéig, amelyik félévben az teljesítésre kerül.
Az Egyetemnek és a szakmai gyakorlóhelynek együttműködési megállapodást szükséges kötnie egymással, amelyet a gyakorlóhely az online rendszerben tud létrehozni, majd ezt letölteni. A megállapodás rögzíti a gyakorlat munkajogi vonatkozásait, illetve a felek jogait és kötelességeit a gyakorlat kapcsán.
FONTOS: Amennyiben a szakmai gyakorlat egybefüggő időtartama a 6 hetet eléri, a hallgatót díjazás illeti meg, amelynek mértéke legalább a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) 65%-a. A díjazás pontos mértékét a gyakorlóhely és a hallgató között létrejövő munkaszerződésben kell rögzíteni. A dokumentumot a gyakorlóhelynek kell elkészítenie.
Az online rendszerben kitöltött dokumentumot ki kell nyomtatnia a partnernek két példányban, cégszerűen aláírnia és pecséttel ellátnia, majd ezt követően postai úton eljuttatnia a Karrier Iroda munkatársai számára (1149 Budapest, Buzogány u. 11-13.).
Amennyiben ez a megállapodás már megkötésre került az Egyetem és a Partner között az online rendszerben, úgy a következő félévek során ezt nem szükséges újra megkötni. A rendszerben megtekinthető a hallgatók részére, hogy mely cégek esetén került már megkötésre az együttműködési megállapodás.
Leadási határidő: legkésőbb a gyakorlat megkezdése előtt 3 héttel
E dokumentum kitöltésével a szakmai gyakorlóhely nyilatkozik a hallgató fogadásának szándékáról. Ahhoz, hogy tartalmilag megfelelő legyen a nyilatkozat, a hallgatónak meg kell adnia a szakmai gyakorlati hely számára az alábbi információkat:
- név,
- neptun-kód,
- kar,
- szak.
A Befogadó nyilatkozat online rendszerben történő benyújtásának a határideje: legkésőbb a szakmai gyakorlat kezdete előtt 3 héttel.
A szakmai gyakorlati hely által elkészített Befogadó nyilatkozatot a hallgató megkapja az online rendszeren keresztül (hallgatói nyilatkozat).
Ezen az űrlapon a hallgatónak
- meg kell erősítenie, hogy valóban az adott cégnél, a cég által megjelölt pozícióban és időpontban szeretné teljesíteni a gyakorlatot,
- hozzá kell járulnia ahhoz, hogy személyes adatait megadja az Egyetem a szakmai gyakorlóhely részére az együttműködési megállapodás megkötéséhez,
- nyilatkoznia kell róla, hogy a szakmai gyakorlat kezdetéig várhatóan eleget tesz a tantárgyi követelményeknek,
- el kell fogadnia a felelősségbiztosításról szóló pontot.
A rendszerbe a hallgatók a neptun-felhasználónevükkel és jelszavukkal tudnak belépni.
Az Egyetem szakmai gyakorlatért felelős munkatársa elbírálja, hogy szakmailag megfelelő-e a pozíció, amely döntésről mind a partner, mind a hallgató visszajelzést kap a rendszerben.
A Közösségszervezés alapszak hallgatói a gyakornoki pozícióval kapcsolatban felmerülő
- szakmai vonatkozású kérdéseikkel forduljanak a szakmai gyakorlat kurzushoz rendelt oktatóihoz e-mailben
- adminisztratív kérdéseikkel a Karrier Iroda munkatársait kereshetik
A hallgatói melléklet az együttműködési megállapodás 2. számú melléklete, mely tartalmazza a foglalkoztatni kívánt hallgató adatait, illetve az Egyetem és a szakmai gyakorlóhely által rögzítendő szakmai gyakorlattal kapcsolatos konkrét adatokat.
Az űrlapot a Befogadó nyilatkozat szaktanszéki jóváhagyását követően kell létrehozni a rendszerben a gyakorlóhelynek.
A megjelenő űrlapon minden adat ki van töltve és nem módosítható (mivel már átesett egy több szintű jóváhagyási folyamaton), kivéve a szakmai gyakorlóhely részéről a szakmai gyakorlat felelősének az adatait.
A hallgató az online rendszerben rögzített időintervallumban végzi gyakorlatát, a szakmai gyakorlati hely által meghatározott instruktor/szakmai vezető irányításával. Az együttműködési megállapodásban rögzített körülményektől való lényeges eltérés vagy a gyakorlat során felmerült jelentős probléma esetén a hallgatónak vagy a gyakorlóhelynek értesítenie kell az Egyetemet.
A gyakorlat végén háromféle értékelésre kerül sor:
- A szakmai gyakorlati hely részéről: a gyakorlati hely kitölti az online rendszerben az Igazolás és értékelés című űrlapot. Ezen a hallgató teljesítménye többféle szempont alapján, százalékos formában kerül értékelésre.
- A hallgató részéről: a hallgató kitölti az online rendszerben a Hallgatói beszámoló, értékelés című űrlapot, visszajelzést adva az Egyetem számára tapasztalatairól. Amennyiben már legalább 5 hallgató teljesített gyakorlatot az adott cégnél, megjelenik a rendszerben a hallgatói értékelések átlaga, tájékoztatást adva a későbbiekben jelentkező hallgatóknak a gyakorlati hellyel való elégedettségről.
- A hallgató részéről: a hallgató szakmai gyakorlati beszámolót készít, amelyet csatol az Online Karrier Platform és Űrlapkitöltő Rendszerben.
A 80 órás gyakorlat esetén nem szükséges beszámoló felcsatolása a normál adminisztrációnál és a kérvény benyújtása esetén sem.
A beszámoló (munkanapló) formai követelményei:
- 80 órás gyakorlat esetén: beszámoló készítése nem szükséges
- 160 órás gyakorlat esetén: 8000-16000 karakter szóközökkel, mellékletek nélkül
A beszámoló tartalmi követelményei:
- Az intézmény megnevezése, rövid bemutatása és az intézményre vonatkozó országos és helyi jogi szabályozás megismerése és bemutatása,
- A közösségszervezés (az intézményben, annak szervezeti egységében végzett tevékenység) feltételeinek és lehetőségeinek elemzése (pénzügyi és humán erőforrás),
- A helyi társadalom (gazdasági környezet, végzett tevékenység célcsoportja) megismerése és bemutatása,
- Az intézményben zajló kulturális/ifjúsági/humánfejlesztő munka tervező és elemző dokumentumainak megismerése és bemutatása (pl. SZMSZ, alapító okirat, stratégia, éves beszámoló, tervek stb.),
- Az intézmény szolgáltatásai és tevékenységrendszerének bemutatása,
- Az intézményben végzett hallgatói gyakorlat és a projektfeladatok részletes bemutatása,
- Mellékelhető: a tevékenység ideje alatt elkészített további dokumentum /szakmai anyag / egyéb produktum (pl. szórólap, plakátterv, programfüzet, forgatókönyv stb.).
Kitöltési és feltöltési határidő: a szakmai gyakorlat zárónapját követő 1 héten belül.
Amennyiben a foglalkoztatás iskolaszövetkezeten keresztül történik, úgy a szükséges adminisztrációs lépéseket az iskolaszövetkezetnek kell megtennie az Online Karrier Platformban.
A gyakorlat teljesítését követően az iskolaszövetkezet tudja továbbküldeni a gyakorlóhely részére az Igazolás és értékelés űrlapot kitöltésre.
Az online rendszer angolul és magyarul is elérhető, így a külföldi gyakorlatok esetén az eljárásrend megegyezik a Magyarországon teljesítésre kerülő eljárásrenddel.
Nyilatkozat felelősségbiztosítás megkötéséről
A külföldön teljesítésre kerülő gyakorlatok esetén a hallgatóknak azt is vállalniuk kell Hallgatói nyilatkozatban, hogy a külföldön töltött szakmai gyakorlatuk idejére az egészségügyi-, munkavédelmi és egyéb kint tartózkodásukkal kapcsolatos felelősségbiztosítás megkötéséről saját felelősséggel és saját költségen gondoskodnak.
Pannónia Program támogatás
Külföldi szakmai gyakorlat esetében igényelhető Pannonia Program támogatás is. Ebben az esetben is változatlanul szükséges a kötelező szakmai gyakorlattal kapcsolatos adminisztráció ügyintézése az online Karrier Platformban, a Pannonia támogatás igénylését pedig a Nemzetközi Kapcsolatok és Mobilitás Irodánál lehet benyújtani legalább 2 hónappal a tervezett kiutazás előtt.
A hallgató indokolt esetben megváltoztathatja a gyakorlati helyét. FONTOS: erről előzetesen a hallgatónak egyeztetnie szükséges a Karrier Iroda munkatársaival!
Gyakorlóhely váltása esetén mindkét érintettnek le kell zárni a már megkezdett gyakorlatot az online rendszerben:
1. a céges partnernek az Igazolás és értékelés űrlap kitöltésével,
2. a hallgatónak a Hallgatói beszámoló, értékelés űrlap kitöltésével.
Az új gyakorlati helynek elölről kell kezdeni az online rendszerben történő adminisztrációs folyamatot a hátralévő időszak feltüntetésével.
FONTOS, hogy amennyiben az Egyetem által mind a két gyakorlóhelyen teljesített gyakorlati időszak elfogadásra kerül, úgy a két gyakorlóhelyen eltöltésre kerülő időszakoknak együttesen kell kiadniuk az előírt kötelező óraszámot.
A szakmai gyakorlat végén mindkét gyakorlati helyről külön beszámolót kell feltölteni az online rendszerben.
Előfordulhat, hogy a hallgatónak van már olyan munkatapasztalata, amely megítélése szerint megfelel a szakmai gyakorlattal szemben támasztott követelményeknek (lásd tanterv 14.1 pont). Ennek szakmai gyakorlatként való elfogadása a Munkatapasztalat beszámítás című kérelem benyújtásával. kezdeményezhető az Online Karrier Platform felületen. A kérelmet szaktanszék bírálja el. A kérelem a szorgalmi időszak második felében nyílik meg.
Nappali tagozatos hallgatók esetében olyan munkatapasztalat beszámíttatása lehetséges, amely az előírt tantárgyi követelmények teljesítését követően történt (4 lezárt félévet követően), továbbá megfelel a szakmai gyakorlattal szemben támasztott követelményeknek. FONTOS: kérjük az ezt megelőző időszakban történt munkaviszonyra vonatkozó kérelmek benyújtásának mellőzését!
Levelező munkarendben folytatott képzés esetében a hallgatók a foglalkoztatásuk során szerzett munkatapasztalatukat elismertethetik a Szakmai gyakorlat teljesítése helyett. A munkatapasztalat elismerése a kérelem benyújtásával kérvényezhető.
A munkatapasztalat beszámítási kérelemhez csatolandó dokumentumok:
- munkáltatói igazolás, melyből kiderül a munkavégzés időtartama és a betöltött munkakör,
- szakmai gyakorlati beszámoló, melynek tartalmi és formai követelményei megegyeznek a 10. Szakmai gyakorlat értékelése című fejezetben feltüntetett követelményekkel.