Mutasd meg magad! TDK a BGE-n!
A TDK – azaz a tudományos diákköri tevékenység – nem kevés munka, de nagyon megéri! A TDK-zás során belekóstolhatsz a tudományos világba, konzulense(i)d segítségével elmélyedsz, kutatsz egy adott témában. TDK dolgozatod a későbbi szakdolgozatod alapját is képezheti, előnyt jelenthet a továbbtanulásnál és sok esetben az elhelyezkedésnél is. Popp Péter, a BGE KVIK hallgatója is belevágott, és abban a szerencsés helyzetben volt, hogy két konzulenssel is dolgozhatott, akiktől bizalmat és önzetlen szakmai támogatást kapott. A nehéz kezdésről, a közös munkáról és élmenyeiről is mesélt konzulenseivel, Dr. Magyar Norberttel és Csulak Gergellyel.
Miért döntöttél úgy, hogy elindulsz a TDK-n?
P.P.: Ha egészen őszinte akarok lenni, én nem mertem magamtól ezt bevállalni. Egy barátom hívta fel rá a figyelmem. Félve, kételyek között, de hatalmas reménnyel és kitartással ugrottam fejest a TDK pályázatához szükséges kutatási terv megírásának. Amikor pedig az ötletemet elfogadták, tudtam, hogy meg akarom mutatni magamnak, hogy igenis képes vagyok rá! Az egyetemtől pályázati úton anyagi, két konzulensemtől pedig szakmai támogatást, bizalmat, önzetlen és rendkívül értékes segítséget kaptam.
Mit tanulhatnak/profitálhatnak a hallgatók egy TDK-s részvételből?
M.N.: A hallgatók a tudományos diákköri munkájuk során belekóstolhatnak a tudományos kutatás szépségeibe. A munka során mind az írás-, mind pedig az előadókészségük fejlődik. Emellett számos előnnyel jár, ha valaki TDK-zik, többek között ösztöndíjpályázatoknál, mesterképzéses felvételinél is többletpontokkal gazdagodhat. Sőt, a legtöbb TDK dolgozat a későbbi szakdolgozat alapját képezi, amely egy igen komoly fegyvertény.
Mi a legmeghatározóbb élményed, emléked konzulensként a TDK-ról?
Cs.G.: A tehetséggondozás központi szerepet tölt be oktatói pályámon, mindig is motivált, hogy segíthetem a jövő szakembereinek tudományos pályára lépését. Egy élményt nem tudnék kiemelni, inkább egy visszatérő, tipikus jelenséget mesélek el a közös munkáról. A beadási határidő előtt a hallgatók sok esetben megkérdőjelezik teljesítményüket, a munkájuk értékességét. Ekkor minden erőmmel tartom bennük a lelket, ami sokszor nem könnyű feladat. A TDK nap előtti estén/éjszakán többször elhangzik tőlük, hogy az esélytelenek nyugalmával vesznek részt a megmérettetésen. Majd eljön a nagy nap, megérkezünk a szekcióterembe és ilyenkor már nem lehet eldönteni, hogy a hallgató vagy a konzulense(i) izgul(nak)-e jobban. Egy-két nehezen megfogalmazott mondat után azonban még az elején reszkető hallgató is belelendül, frappánsan megválaszolja a feltett kérdéseket, élvezi a prezentációját. Ezért a pillanatért érdemes részt venni ebben az alkotó folyamatban!
Miért ajánlod hallgatótársaidnak a TDK-n való részvételt? Miért érdemes belevágni?
A kutatómunka egy hullámvasút. De az utazás végén elismerésnek, nagyobb önbizalomnak, értékes tapasztalatoknak lehetünk büszke tulajdonosai. Emellett pedig még kommunikációs készségeink is rendkívüli mértékben fejlődnek. Nem kérdés, hogy újra belevágnék-e! Naná!
Jelentkezés és resume leadás: 2024. október 7-28. (Moodle)
Dolgozat feltöltés: 2024. október 29. - november 4. (Moodle)
A BGE TDK konferencia időpontja: 2024. november 28-án a KVIK-en.
Kapcsolódj be Te is! Infók, videó, minden a TDK-ról: https://uni-bge.hu/hu/hallgatoi-fiok/tdk-tudomanyos-diakkor