a) A költségvetési szerv elhelyezése az államháztartás rendszerében, besorolása a tanult szempontok szerint
b) Az alapító okirat, a szervezeti és működési szabályzat, mellékleteként a három FEUVE szabályzat, az ügyrend tanulmányozása. A törzskönyvi nyilvántartás. A költségvetési szerv feladatstruktúrája (alaptevékenység, kiegészítő, kisegítő, vállalkozási, programszerű tevékenység) és szervezeti felépítése közötti összhang megítélése. A feladat, a teljesítmény mérhetőségének kérdései. Feladatmutatók és teljesítménymutatók. Önkormányzatoknál kötelező és önként vállalt feladatok. Gazdasági társaság alapítása, vagy részvétel gazdasági társaságban, önkormányzatoknál működik-e közalapítvány?
c) A költségvetési szerv vertikális folyamatának tanulmányozása, folyamatábra elkészítése.
d) A költségvetési szerv tervezési folyamatának áttekintése. A tervezési feladatok delegálása, a hosszú és rövidtávú tervek típusai (kiemelten a kincstári költségvetés, az elemi költségvetés, a vagyongazdálkodási, a készletgazdálkodási és a közbeszerzés terve. Önkormányzatoknál a gazdasági program, költségvetési koncepció, költségvetési rendelet, stb) A tervezési módszerek. A tervezés információs rendszere
e) A költségvetési bevételek szerkezete (saját bevétel, támogatás, támogatásértékű bevétel, átvett pénzeszköz, pénzügyi bevételek, pénzforgalom nélküli bevételek) a 2012. költségvetési évben. A bevételek megoszlása, az előző évhez tervezett változások mértéke és okai. A pályázatok szerepe.
f) A vonatkozó illetménytörvény alapján a költségvetési szerv létszámterve, a létszám alakulását befolyásoló tényezők, változások az előző évhez képest. Mennyibe kerül a foglalkoztatás? A személyi juttatások összetételének elemzése. Hogyan tervezik meg a rendszeres, a nem rendszeres és a külső személyi juttatásokat. Sajátosságok.
g) A kincstári, illetve az önkormányzati vagyonnal való gazdálkodás sajátosságai. Az eszközgazdálkodási folyamatok tanulmányozása. Az intézmény eszközállományának összetétele a könyvviteli mérleg alapján. A karbantartás, felújítás, beruházás tervezése, a tervezés alkalmazott módszertana. A kincstári, illetve az önkormányzati vagyon hasznosítása: értékesítés, térítésmentes átadás, vagyonkezelésbe adása. A készletgazdálkodás sajátosságai, a készletek tervezése.
h) Egy közbeszerzési folyamat tanulmányozása
i) A kincstári körbe tartozó költségvetési szerv esetén a kincstári finanszírozás tanulmányozása. A Kincstárnál és esetleg más banknál vezetett számlák. A kincstári számlavezetés feltételei, költségei. Fizetési módok a Kincstárban. A KTK szerepe. A Kincstár ellenőrzési tevékenysége. Az időarányos és az időarányostól eltérő finanszírozás rendje. A feladatfinanszírozás. A kincstári finanszírozás bizonylatai. Készpénzkezelés a kincstári körben. A kincstári kártya fajtái és funkciói.
j) Helyi önkormányzat esetében a banki kapcsolatok tanulmányozása. Számlavezetés, fizetési módok, hitelfelvételek, a hitelfelvétel jogszabályi korlátja, hitelkondíciók, fedezet. Kötvénykibocsátás.
k) Mi az üvegzseb program és hogyan teljesíti a költségvetési szerv?