Az összefüggő szakmai gyakorlat időtartama teljes idejű képzésben: 1 félév, legalább 560 óra (14 hét, heti 5 munkanappal, napi 8 órával számolva); részidős képzésben a szakmai gyakorlat: 6 hét, legalább 240 óra.
Javasolt időszakok:
- tavaszi félévben: február 1. és május 15. között
- őszi félévben: július 1. és december 15. között
A Szakmai gyakorlat (SZGY0FA30) elismertethető a foglalkoztatás során szerzett munkatapasztalat alapján, ezt az Online Karrier Platformon keresztül kell kérelmezni (További információk a 13-as pontban).
A gyakorlat kötelező jellegű.
A szakmai gyakorlat megkezdésének feltétele legalább 81 kredit megszerzése a szak mintatanterve szerint.
A szakmai gyakorlat 30 kredit értékű, teljesítése az abszolutórium megszerzésének feltétele.
A szakmai gyakorlat célja, hogy a hallgató a felsőoktatási szakképzés elméleti és gyakorlati ismereteit szintetizálva részt vegyen konkrét szakmai feladatok megoldásában, ismerje meg az adott szakmai gyakorlóhely tevékenységén keresztül a kereskedelem működését, az alapvető gazdasági, gazdálkodási, szervezési és vezetési feladatokat.
A gyakorlat alatt a hallgató a projektmunkájához – amely a választott szakirányhoz kapcsolódik – anyagot gyűjt és a témavezető tanárral folytatott rendszeres konzultáció útmutatásai mellett a megadott határidőre elkészíti azt.
A gyakorlat jellege
Kereskedelmi / vállalati-vállalkozási / kommunikációs / marketing gyakorlat.
A szakmai gyakorlat helyeként a szakiránynak megfelelő kereskedelmi vállalatot, szolgáltató vállalatot, vagy egyéb kereskedelmi, marketing, reklám tevékenységet folytató gazdálkodási helyet kell választani, amely a gyakorlati cél megvalósítását biztosítani tudja.
A szakmai gyakorlatot végezni lehet:
- gazdálkodó szervezetnél
- a felsőoktatási szakképzéshez kapcsolódó szakmai gyakorlatra a felsőoktatási intézményben,
- a felsőoktatási intézmény által alapított gazdálkodó szervezetben – az intézményi hozzájárulással vagy közreműködéssel létrehozott, illetve működtetett társaságok, egyesületek, alapítványok és egyéb szervezeti egységeknél
- állami, önkormányzati fenntartású jogi személyeknél.
A jelentkezés során a hallgatók egyénileg keresnek maguknak szakmai gyakorlati helyet a megadott kritériumoknak megfelelően! Ezen túlmenően, amennyiben valamely cég, intézmény felkeresi Intézményünket azzal a céllal, hogy szívesen fogadna szakmai gyakorlatra hallgatókat, ezek a megkeresések is meghirdetésre kerülnek (ilyenkor ugyanúgy a hallgatónak kell a részletekről megegyeznie a gyakorlati hellyel). Ezek a lehetőségek az Online Karrier Platform felületén tekinthetőek meg.
Szakmai gyakorlati adminisztráció lépésről lépésre
Online Karrier Platform bemutatása
Az online rendszer célja, hogy a korszerű technikai lehetőségek kiaknázásával jelentősen csökkentse a kapcsolatok kezelésének és az adminisztrációs folyamatoknak az időigényét.
Az online színtér három nagy területre bontható:
- Online Űrlapkitöltő Rendszer
- Karrier Platform
- Duális képzés
Az Online Űrlapkitöltő Rendszer célja a szakmai gyakorlat teljes adminisztrációs folyamatának online úton történő bonyolítása, a folyamat papírmentessé tétele, a szakmai gyakorlattal kapcsolatos űrlapok kitöltési menetének egységessé és szabályozottá tétele, valamint a hibás kitöltés elkerülése.
Az Online Karrier Platform egy olyan virtuális színtér, ahol a cégek és a hallgatók munkaerő-piaci ajánlatai, igényei találhatnak egymásra, a cégek kötelező szakmai gyakorlati lehetőségeket és önkéntes munkát hirdethetnek a BGE-s hallgatók számára.
A Duális képzés színtér célja, hogy a duális képzés folyamatainak és nyilvántartásának a teljes körű dokumentálását biztosítsa.
Az Online Karrier Platform itt érhető el.
Az adminisztráció folyamata minden esetben a gyakorlóhely részéről indul.
A hallgatóknak kérnie kell a gyakorlati helyet, hogy regisztráljon a rendszerben. Ezt – értelemszerűen – azután kell megtenni, hogy a gyakorlati hely előzetesen beleegyezését adta a hallgató gyakornokként való fogadásába.
A Karrier Platform használatával kapcsolatos felhasználói kézikönyv a hallgatók számára itt található.
A Karrier Platform használatával kapcsolatos felhasználói kézikönyv a partnerek számára itt található.
Az Szakmai gyakorlat tárgyat (SZGY0FA30) minden esetben fel kell venni abban a félévben a Neptun rendszerben a tárgyfelvételi időszak végéig, amelyik félévben az teljesítésre kerül.
Az adminisztráció első lépéseként az Egyetemnek és a szakmai gyakorlóhelynek együttműködési megállapodást szükséges kötnie egymással, amelyet a gyakorlóhely az online rendszerben tud létrehozni majd ezt letölteni. A megállapodás rögzíti a gyakorlat munkajogi vonatkozásait, illetve a felek jogait és kötelességeit a gyakorlat kapcsán.
FONTOS: Amennyiben a szakmai gyakorlat egybefüggő időtartama a 6 hetet eléri, a hallgatót díjazás illeti meg, amelynek mértéke legalább a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) 65%-a. A díjazás pontos mértékét a gyakorlóhely és a hallgató között létrejövő munkaszerződésben kell rögzíteni.
Az online rendszerben kitöltött dokumentumot a partner kétféleképpen juttathatja el az Egyetem részére. Valamelyik bizalmi szolgáltató (pl. Microsec Zrt., Netlock Kft. és NISZ Zrt. E-szignó) által nyújtott szolgáltatás igénybevételével, minősített vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus aláírással ellátva tudjuk elfogadni. Amennyiben erre nincsen lehetőség, hagyományos aláírással, pecséttel ellátva, egy példányban küldjék meg az Oktatástámogatási Iroda munkatársai számára (1149 Budapest, Buzogány u. 11-13.).
Amennyiben ez a megállapodás már megkötésre került az Egyetem és a Partner között az online rendszerben, úgy a következő félévek során ezt nem szükséges újra megkötni. A rendszerben megtekinthető a hallgatók részére, hogy mely cégek esetén került már megkötésre az együttműködési megállapodás.
E dokumentum kitöltésével a szakmai gyakorlóhely nyilatkozik a hallgató fogadásának szándékáról. Ahhoz, hogy tartalmilag megfelelő legyen a nyilatkozat, a hallgatónak meg kell adnia a szakmai gyakorlati hely számára az alábbi információkat:
- név,
- neptun-kód,
- kar,
- szak.
A Befogadó nyilatkozat online rendszerben történő benyújtásának a határideje: legkésőbb a szakmai gyakorlat kezdete előtt 3 héttel.
A szakmai gyakorlati hely által elkészített Befogadó nyilatkozatot a hallgató megkapja az online rendszeren keresztül (Hallgatói nyilatkozat).
Ezen az űrlapon a hallgatónak
- meg kell erősítenie, hogy valóban az adott cégnél, a cég által megjelölt pozícióban és időpontban szeretné teljesíteni a gyakorlatot,
- hozzá kell járulnia ahhoz, hogy személyes adatait megadja az Egyetem a szakmai gyakorlóhely részére az együttműködési megállapodás megkötéséhez,
- nyilatkoznia kell róla, hogy a szakmai gyakorlat kezdetéig várhatóan eleget tesz a tantárgyi követelményeknek,
- el kell fogadnia a felelősségbiztosításról szóló pontot.
A rendszerbe a hallgatók a neptun-felhasználónevükkel és jelszavukkal tudnak belépni.
A szakvezető bírálja el, hogy szakmailag megfelelő-e a munka/pozíció, a döntésről mind a partner, mind a hallgató visszajelzést kap a rendszerben (Szaktanszéki nyilatkozat).
Amennyiben a hallgatóknak a gyakorlati pozícióval kapcsolatban szakmai vonatkozású kérdése merülne fel, kérjük keressék Miskolczi Tibor szakvezetőt a kiírt fogadó órájában, vagy a miskolczi.tibor@uni-bge.hu email címen.
A hallgatói melléklet az együttműködési megállapodás 2. számú melléklete, mely tartalmazza a foglalkoztatni kívánt hallgató adatait, illetve az Egyetem és a szakmai gyakorlóhely által rögzítendő szakmai gyakorlattal kapcsolatos konkrét adatokat.
Az űrlapot a Befogadó nyilatkozat szaktanszéki jóváhagyását követően kell létrehozni a rendszerben a gyakorlóhelynek.
A megjelenő űrlapon minden adat ki van töltve és nem módosítható (mivel már átesett egy több szintű jóváhagyási folyamaton), kivéve a szakmai gyakorlóhely részéről a szakmai gyakorlat felelősének az adatait.
A hallgató az online rendszerben rögzített időintervallumban végzi gyakorlatát, a szakmai gyakorlati hely által meghatározott instruktor/szakmai vezető irányításával. Az együttműködési megállapodásban rögzített körülményektől való lényeges eltérés, vagy a gyakorlat során felmerült jelentős probléma esetén a hallgatónak vagy a gyakorlóhelynek értesítenie kell az Egyetemet 7 naptári napon belül.
A gyakorlat végén háromféle értékelésre kerül sor:
- A szakmai gyakorlati hely részéről: a gyakorlati hely kitölti az online rendszerben az Igazolás és értékelés című űrlapot. Ezen a hallgató teljesítménye többféle szempont alapján, százalékos formában kerül értékelésre.
- A hallgató részéről: a hallgató kitölti az online rendszerben a Hallgatói beszámoló, értékelés című űrlapot, visszajelzést adva az Egyetem számára tapasztalatairól. Amennyiben már legalább 5 hallgató teljesített gyakorlatot az adott cégnél, megjelenik a rendszerben a hallgatói értékelések átlaga, tájékoztatást adva a későbbiekben jelentkező hallgatóknak a gyakorlati hellyel való elégedettségről.
- A hallgató részéről: a hallgató 3-4 oldalas szakmai gyakorlati beszámolót készít, amelyet csatol az Online Karrier Platform és Űrlapkitöltő Rendszerben.
A beszámoló követelményei: 3-4 oldal, Times New Roman betűtípus, 12-es betűnagyság,1,5 sortávolság, tartalmilag pedig az elejére egy bekezdésnyi cégismertetőt kell írnia és a szakmai gyakorlat során ellátott feladatokat kell részleteznie.
A szakvezető a partner által kitöltött Igazolás és értékelés összesített értéke alapján és a hallgató által elkészített szöveges beszámoló alapján értékeli a szakmai gyakorlatot, majd ötfokozatú skálán a tanszék rögzíti a hallgató érdemjegyét a Neptun rendszerben.
Kitöltési és feltöltési határidő: a szakmai gyakorlat zárónapját követő 7 naptári napon belül.
Amennyiben a foglalkoztatás iskolaszövetkezeten keresztül történik, úgy a szükséges adminisztrációs lépéseket az iskolaszövetkezetnek kell megtennie az Online Karrier Platformban.
A gyakorlat teljesítését követően az iskolaszövetkezet tudja továbbküldeni a gyakorlóhely részére az Igazolás és értékelés űrlapot kitöltésre.
Az online rendszer angolul és magyarul is elérhető, így a külföldi gyakorlatok esetén az eljárásrend megegyezik a Magyarországon teljesítésre kerülő eljárásrenddel.
Nyilatkozat felelősségbiztosítás megkötéséről
A külföldön teljesítésre kerülő gyakorlatok esetén a hallgatóknak azt is vállalniuk kell Hallgatói nyilatkozatban, hogy a külföldön töltött szakmai gyakorlatuk idejére az egészségügyi-, munkavédelmi és egyéb kint tartózkodásukkal kapcsolatos felelősségbiztosítás megkötéséről saját felelősséggel és saját költségen gondoskodnak.
Pannónia Program támogatás
Külföldi szakmai gyakorlat esetében igényelhető Pannonia Program támogatás is. Ebben az esetben is változatlanul szükséges a kötelező szakmai gyakorlattal kapcsolatos adminisztráció ügyintézése az online Karrier Platformban, a Pannonia támogatás igénylését pedig a Nemzetközi Kapcsolatok és Mobilitás Irodánál lehet benyújtani legalább 2 hónappal a tervezett kiutazás előtt.
A hallgató indokolt esetben megváltoztathatja a gyakorlati helyét. FONTOS: erről előzetesen a hallgatónak egyeztetnie szükséges az Oktatástámogatási Iroda munkatársaival!
Gyakorlóhely váltása esetén mindkét érintettnek le kell zárni a már megkezdett gyakorlatot az online rendszerben:
1. a céges partnernek az Igazolás és értékelés űrlap kitöltésével,
2. a hallgatónak a Hallgatói beszámoló, értékelés űrlap kitöltésével.
Az új gyakorlati helynek elölről kell kezdeni az online rendszerben történő adminisztrációs folyamatot a hátralévő időszak feltüntetésével.
FONTOS, hogy amennyiben az Egyetem által mind a két gyakorlóhelyen teljesített gyakorlati időszak elfogadásra kerül, úgy a két gyakorlóhelyen eltöltésre kerülő időszakoknak együttesen kell kiadniuk az előírt kötelező óraszámot.
A szakmai gyakorlat végén mindkét gyakorlati helyről külön beszámolót kell feltölteni az online rendszerben.
A munkatapasztalat Szakmai gyakorlatként (SZGY0FA30) való elismerését szintén az Online Karrier Platformban elérhető Munkatapasztalat beszámítás című kérvény online rendszeren keresztüli beadásával kérheti. A kérelem benyújtásához fel kell venni a szakmai gyakorlat tárgyat a tárgyfelvételi időszakban. A kérelmet a szakvezető bírálja el.
A munkatapasztalat beszámítási kérelem az őszi félévben várhatóan november első hetében, a tavaszi félévben április első hetében fog megnyílni. A pontos dátumot az Online Karrier Platform felületén belépést követően tekinthetik meg a "Szakmai gyakorlat ügyintézés" fül alatt, amennyiben felvette a Szakmai gyakorlat tárgyat.
A kérelem benyújtásakor csatolja:
- jelenlegi vagy korábbi munkaviszonyáról szóló munkáltatói igazolását, mely tartalmazza a pozíció megnevezését és munkaviszonyának kezdetét, időtartamát;
- továbbá készítsen egy 3-4 oldalas beszámolót is a beszámíttatni kívánt munkavégzésről, melyet szintén csatoljon a kérelemhez.
A beszámoló követelményei:
Times New Roman betűtípus, 12-es betűnagyság,1,5 sortávolság, tartalmilag pedig az elejére egy bekezdésnyi cégismertetőt kell írnia és a szakmai gyakorlat során ellátott feladatokat kell részleteznie.
Bármilyen további kérdés esetén forduljon bizalommal a
Hallgatói Ügyfélszolgálati Csoport
illetékes munkatársaihoz a ugyfelszolgalat.kkk@uni-bge.hu e-mail címen.